Gabriela Dragoi a schimbat bara de covoare cu barna olimpica

de Alexandra Stefan     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2008, 12:35 Sport - J.O. Beijing 2008

Gabi Dragoi, asteptand nota de la barna
Foto: Rompres
Saracia a echivalat de multe ori cu performanta in sportul romanesc. Putini sunt campionii, pot fi chiar numarati pe degete, care provin din medii instarite. Elisabeta Lipa, Nadia Comaneci, Lavinia Milosovici sau Iolanda Balas au plecat de-acasa sa faca sport din dorinta ca, intr-o buna zi, sa-si ofere lor, dar si celor dragi o viata mai buna. Si au reusit.

Pe urmele lor incearca sa calce acum si Gabriela Dragoi, componenta lotului olimpic de gimnastica al Romaniei. Nascuta la Buzau, in urma cu 16 ani (n.r. varsta pe care o va implini pe 28 august), Gabriela Dragoi este abia la inceput de drum.

Elena Dragoi, mama gimnastei, a avut o viata plina de greutati. Ramasa vaduva de tanara, „tatal Gabrielei a murit inainte ca Gabita sa mearga la scoala”, si mama a cinci copii - Claudia, Valentin, Ionela Madalina, Monica Daniela si Gabriela -, aceasta si-a dorit o cu totul alta soarta pentru mezina familiei. In speranta unui viitor mai roz, a ales sa o trimita sa faca gimnastica. „De mica ii placea sa faca tumbe sau sa stea agatata de bara pentru covoare. Cand o vedeam cata energie are, am decis sa o inscriu la clubul din Buzau. Si bine am facut”, spune mandra mama gimnastei. Opt ani mai tarziu, fetita de numai 1,43 m si 32 de kilograme era selectionata in lotul national al Romaniei. Un prim pas spre implinirea visului: o medalie olimpica. Medalie ce urma sa vina la chiar prima competitie majora a gimnastei, Olimpiada de la Beijing. Cooptata in lotul antrenat de Nicolae Forminte, Gabita s-a achitat cu succes de sarcinile ce i s-au incredintat.

A contribuit decisiv la cucerirea medaliei de bronz in intrecerea pe echipe si a reusit sa se califice in finala la barna, in detrimentul mult mai titratelor sale colege, Sandra Izbasa si Steliana Nistor. Un loc 5 – rezultat obtinut de Gabriela Dragoi in intrecerea de pe „puntea suspinelor”- poate parea un esec pentru cei obisnuiti cu „aurul” obtinut pe banda rulanta de elevele cuplului Octavian Bellu/Mariana Bitang in anii precedenti. Avand in vedere insa  compania selecta in care a concurat gimnasta romana - americancele Shawn Johnson, Anastasia Liukin, rusoaica Anna Pavlova sau chinezoaica Cheng Fei - se poate spune ca Gabita s-a intrecut pe sine. Lucrurile ar putea sta cu totul altfel la Londra. In 2012, la Olimpiada din Marea Britanie, Dragoi va implini 20 de ani si va avea suficienta experienta pentru a lupta de la egal la egal cu adversarele sale pentru „aurul” olimpic.























4025 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 august 2008, 12:42)

    sictireanu [utilizator]

    chiar daca iau aur, argint sau bronz, tot fetele noastre de aur raman :)
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 20 august 2008, 12:46)

    paulina [anonim]

    Bravo Gabita, chiar este o performanta pentru tine, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa lupti in continoare, Succes pe mai departe
  • +2 (2 voturi)    
    cu voi ne putem mandrii (Miercuri, 20 august 2008, 13:59)

    eu [anonim]

    pacat ca nu se fac pentru voi eforturile care se fac pt un circuit stradal
    se spune ca ne face reclama...insa voi sunteti reclama voastra...sportivii de performanta a nu se intelege toti sportivi, vreau sa exlud fotbalul(ca sunt prea bine platiti pentru ce fac ei)
    greutate depasite va fac din start campioni, apoi ca luati medalia de aur e doar un supliment.
    pentru mine ca luati aur sau terminati pe ultimul loc ramaneti aceeasi campioni care au indraznit si reusit sa faca sport de performanta
    cinste voua
    • +1 (1 vot)    
      Ti-am votat postul dar cu o mentiune (Miercuri, 20 august 2008, 14:26)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Ce eforturi se fac pentru circuitul stradal? Este o investitie privata in care statul nu baga niciun ban.

      Sportul este sustinut de stat (ar trebui sustinut ca din pacate nu este) prin construirea de baze sportive si prin sponsori. Sponsorii se duc si investesc in sporturile care fac audienta, adica fotbal si bataie. Asta suntem , asta meritam.
      • 0 (0 voturi)    
        Investitie privata? (Miercuri, 20 august 2008, 16:17)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Pai ce investitie privata e aia care foloseste infrastructura publica?

        Privata ar fi fost daca circuitul era construit pe un teren proprietate privata, cu banii "investitorului".

        Dar asa, e doar o mare excrocherie care da peste cap un oras!

        La asa conceptii despre ce inseamna o "investitie privata", asa viata!
        • 0 (0 voturi)    
          circuit (Miercuri, 20 august 2008, 22:28)

          hamurrabi [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

          dar cati bani a luat municipalitatea pentru inchirierea infrastructurii, v-ati gandit ? asa ca frumoasa Dv logica este...urata. cred ca ati scris cand erati turmentat. la asa logica mai faceti si aprecieri. ce legatura are cu o investitie privata?
  • 0 (0 voturi)    
    o fetita ... (Miercuri, 20 august 2008, 14:56)

    the [anonim]

    Cu singura rezerva asupra afirmatiei despre saracie si performanta, un articol sanatos si pozitiv, cum nu sunt multe.
    Poate ca seriozitatea fetitei Gabi a dus la rezultatele pe care le-a avut, nevoia transformându-se în vointa. Am inteles ce vrea sa spuna autoarea, chiar daca formularea e putin deranjanta, pentru fetita si familie, nu pentru noi ...
    Sa-i aduca anii urmatori succesele pe care le asteapta si, mai ales, o viata fericita, iar noua bucuria de a vedea realizându-se, talente reale,care muncesc cu suflet si înca neatinse de boala câstigului ...
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI, GABITA! (Miercuri, 20 august 2008, 15:49)

    Sabrina [anonim]

    BRAAAVOOO! Nici nu stii cat de mult mi-am dorit sa te vad in finala de la barna. Mi-a fost teama ca tembeleii de la TV te vor scoate, ca nu au decat americani si chinezi in cap. Dar pana la urma, NBC a prezentat intreg concursul de la barna. Ai fost pur si simplu superba. Eu te-as fi clasat pe locul 3. Chiar daca chinezoaica a avut nota de plecare mai mare, la ezitarile avute, nu mi se pare normal sa plece de la aceeasi nota initiala. Dar, nu ma lupt eu cu codul de punctaj.
    Arbitrajul la aceste jocuri nu a fost cu nimic mai bun ca in urma cu 28 de ani la Moscova. S-au schimbat doar benefciarii...
    Evoultia ta la barna trebuie sa iti ofere confirmarea talentului tau. Cu multa munca in continuare, va veni o zi cind vei urca si pe podium, acolo sus, unde visele devin realitate.
    Pentru noi, insa, nu e nevoie de medalii ca sa va iubim.
    Sa fi sanatoasa! Ca de restul sunt convinsa ca vei avea tu grija!
  • 0 (0 voturi)    
    buzoianca! (Vineri, 22 august 2008, 13:17)

    eliza [anonim]

    Bravo! si pt ca luni va fi ziua ta, iti uram sa fii sanatoasa ca sa obtii succese tot mai multe.La multi ani, fata frumoasa!