Romania a fost eliminata in sferturile de finala de Ungaria si nationala lui Tadici va concura in turneul pentru locurile 5-8. Romania fara extreme. Si la propriu si la figurat. Joc tern, liniar, intre interi. Hei-rup colectiv, pe centru, mingiile sunt trimise spre Ionela Galca-Stanca, pivotul nostru fiind mereu inconjurat de cate 4 jucatoare.

Actiunile sunt finalizate cu aruncari de la distanta. In poarta, in bara, pe-afara, nu conteaza! Romania iese urat din lupta pentru o medalie olimpica intr-un moment in care nimeni nu se gandea la o eliminare din sferturile de finala. Nationala noastra a stat doar in doua handbaliste: extrema Maier si Ionela Galca.

Tadici urla de pe margine, e nervos, uneori uita si ordinea cuvintelor. Amariei si Bese au facut cel mai slab meci din acest turneu. Lecusanu in prima repriza, intr-un minut, a reusit sa fie penalizata pentru fortare si sa le puna o data si pe handbalistele din Ungaria pe contraatac.

Gorbitz s-a distrat cu apararea noastra, extremele Ungariei pasau intre ele de la o latura a terenului la cealalta. Am inceput bine, am continuat excelent si ne-am frant exact cand lumea credea ca nationala noastra va da lovitura la Olimpiada.

'60 Romania - Ungaria 30-33. Au marcat pentru Romania: Maier ('50), Neagu ('51, '57, '58), Nechita ('53, '54), Meirosu ('55), Elisei ('59)

'50 Romania - Ungaria 22-30. Au marcat pentru Romania: Neagu ('41), Neagu ('42), Bradeanu ('43), Nechita ('49)

'40 Romania - Ungaria 18-22. Au marcat pentru Romania: Maier ('30, '33), Elisei ('39), Galca ('40)

'30 Romania - Ungaria 14-16. Pentru Romania au marcat: Maier ('20, '21), Amariei ('25), Neagu ('29)

'20 Romania - Ungaria 10 - 12. Pentru Romania au marcat: Maier ('12, '15, '16, '17), Meirosu ('12), Amariei ('19)

'10 Romania - Ungaria 4-6. Pentru Romania au marcat: Maier ('3, '4), Elisei ('7) si Amariei ('10)

Romania intalneste la handbal in sferturile de finala ale turneului de la Olimpiada nationala Ungariei. Partida a inceput de la ora 9:15. Cele doua formatii au sustinut un amical inainte de Jocurile Olimpice, castigat de echipa lui Tadici cu scorul de 27-25.