JOCURILE OLIMPICE, Handbal, sferturl de finala

FINAL Romania - Ungaria 30-34 / Fara numar!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 19 august 2008, 7:43 Sport - J.O. Beijing 2008

Romania a invins Ungaria inainte de Olimpiada
Foto: Rompres
Romania a fost eliminata in sferturile de finala de Ungaria si nationala lui Tadici va concura in turneul pentru locurile 5-8. Romania fara extreme. Si la propriu si la figurat. Joc tern, liniar, intre interi. Hei-rup colectiv, pe centru, mingiile sunt trimise spre Ionela Galca-Stanca, pivotul nostru fiind mereu inconjurat de cate 4 jucatoare.

Actiunile sunt finalizate cu aruncari de la distanta. In poarta, in bara, pe-afara, nu conteaza! Romania iese urat din lupta pentru o medalie olimpica intr-un moment in care nimeni nu se gandea la o eliminare din sferturile de finala. Nationala noastra a stat doar in doua handbaliste: extrema Maier si Ionela Galca.

Tadici urla de pe margine, e nervos, uneori uita si ordinea cuvintelor. Amariei si Bese au facut cel mai slab meci din acest turneu. Lecusanu in prima repriza, intr-un minut, a reusit sa fie penalizata pentru fortare si sa le puna o data si pe handbalistele din Ungaria pe contraatac.

Gorbitz s-a distrat cu apararea noastra, extremele Ungariei pasau intre ele de la o latura a terenului la cealalta. Am inceput bine, am continuat excelent si ne-am frant exact cand lumea credea ca nationala noastra va da lovitura la Olimpiada.




'60 Romania - Ungaria 30-33. Au marcat pentru Romania: Maier ('50), Neagu ('51, '57, '58), Nechita ('53, '54), Meirosu ('55), Elisei ('59)

'50 Romania - Ungaria 22-30. Au marcat pentru Romania: Neagu ('41), Neagu ('42), Bradeanu ('43), Nechita ('49)

'40 Romania - Ungaria 18-22. Au marcat pentru Romania: Maier ('30, '33), Elisei ('39), Galca ('40)

'30 Romania - Ungaria 14-16. Pentru Romania au marcat: Maier ('20, '21), Amariei ('25), Neagu ('29)

'20 Romania - Ungaria 10 - 12. Pentru Romania au marcat: Maier ('12, '15, '16, '17), Meirosu ('12), Amariei ('19)

'10 Romania - Ungaria 4-6. Pentru Romania au marcat: Maier ('3, '4), Elisei ('7) si Amariei ('10)

Romania intalneste la handbal in sferturile de finala ale turneului de la Olimpiada nationala Ungariei. Partida a inceput de la ora 9:15. Cele doua formatii au sustinut un amical inainte de Jocurile Olimpice, castigat de echipa lui Tadici cu scorul de 27-25.
























19424 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    HAI ROMANIA (Marţi, 19 august 2008, 8:44)

    mithrill [anonim]

    Imi doresc sa poata trece cat mai repede peste amintirea partidei cu Norvegia si sa le iasa primele faze de joc ca sa le creasca moralul.
    • 0 (0 voturi)    
      au marcat 30 de puncte! (Miercuri, 20 august 2008, 2:37)

      cia [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      ce tot sariti toti? sunt intre primele din lume, asta e deja ceva imens pentru o tara de 20 mil de locuitori!
  • -1 (1 vot)    
    handbal (Marţi, 19 august 2008, 9:10)

    Hai Romania [anonim]

    Pronostic: O sa castigam la 3 goluri diferenta
  • 0 (0 voturi)    
    hai ROMANIA (Marţi, 19 august 2008, 9:21)

    nix [anonim]

    AVEM INCREDERE CA DESFIINTATI UNGARIA.
    HAI ROMANIA
    • +1 (1 vot)    
      hai romania dar degeaba (Marţi, 19 august 2008, 10:55)

      octavian [anonim] i-a raspuns lui nix

      nu conteaza cu cine joci ceea ce conteaza e sa joci iar romancele n-au prea jucat. mai avem de invatat multe la capitolul onoare si mentalitate si nu numai in sport.. din pacate din acest punct de vedere ungaria este mai avansata!
  • +1 (1 vot)    
    hai Romania (Marţi, 19 august 2008, 9:28)

    nea nelu [anonim]

    din pacate cred ca au fost in maxim de forma si acum sunt in cadere.Nu prea le vad bine. In decisive cu ungaria nu am castigat niciodata
  • -1 (1 vot)    
    Romania campioana (Marţi, 19 august 2008, 9:38)

    scream [anonim]

    Fiti un pic mai optimisti
    O sa castigam chiar si finala
  • +1 (1 vot)    
    Meciul asta imi da mari emotii (Marţi, 19 august 2008, 9:44)

    un roman [anonim]

    Se pare ca meciul asta e unul destul de strans. Din pacate pana in acest moment nu am reusit decat pentru putin timp sa mentinem scorul egal. Am emotii in ceea ce priveste finalul.
    • +1 (1 vot)    
      suficiente? (Marţi, 19 august 2008, 10:00)

      cretzu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      depinde de cate palmi o sa imparta tadici acum in pauza ...
  • +1 (1 vot)    
    meci (Marţi, 19 august 2008, 9:50)

    Cristi [anonim]

    Am primit prea multe goluri pentru o repriza intr-un sfert de finala. Prea multe
  • +1 (1 vot)    
    Hai Romania (Marţi, 19 august 2008, 9:51)

    dannnnnn [anonim]

    Hai Romania........dar se pare ca ungoroicele.......ne cam dau pe coaja.........
  • +1 (1 vot)    
    La pomul laudat sa nu te duci cu sacul (Marţi, 19 august 2008, 10:00)

    weebo [anonim]

    Cam asa stau lucrurile si cu nationala de handbal fete..Sa nu ne asteptam la prea multe pentru final..
    • +1 (1 vot)    
      nuuuuuuuuu,du-te cu remorca .. (Marţi, 19 august 2008, 10:18)

      editescu [anonim] i-a raspuns lui weebo

      ..in sfarsit si un om realist!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Haideti fetelor...mai multa determinare!!! (Marţi, 19 august 2008, 10:03)

    Lavs [utilizator]

    Din nou lipsa de imaginatie in jocul fetelor noastre... Ungaria vine dupa o infrangere usturatoare in fata Coreei de Sud si pare mult mai determinata sa castige partida de azi...
    Haideti, fetelor, suntem toti alaturi de voi si vrem sa va vedem spulberand adversara de azi!!! Trebuie sa preluati conducerea meciului chiar de la inceputul reprizei a doua si sa pastrati avantajul, ca sa evitati un nou final de infarct...
  • 0 (0 voturi)    
    romanii (Marţi, 19 august 2008, 10:15)

    derek [anonim]

    din pacate (sunt si eu dezamagit, mai trag de 0,2 lei sperante)

    suntem romani si avem esecul in sange..
  • 0 (0 voturi)    
    echipa asta este...o loterie (Marţi, 19 august 2008, 10:17)

    la revedere! [anonim]

    cand joaca bine , cand prost nu au constanta si asta tine strcit de tadici. daca prin nocorc scapam de unguroaice, suntem praf in finala...jucand tot asa.
    daca se calificau la limita din grupa erau mai in priza...s-au relaxat si uite dupa norvegia ne sparg astea
    • +1 (1 vot)    
      Atitudinea (Marţi, 19 august 2008, 10:35)

      George [anonim] i-a raspuns lui la revedere!

      Problema este una singura: ATITUDINEA. Si chiar daca fetele poate nu au avut postura potrivita pentru acest meci, este datoria antrenorului (ca un bun manager ce este) sa motiveze echipa. Problema la noi in jocurile pe echipe este ca nu avem lideri buni, capabili sa impinga jucatorii catre victorie... Hai sa fim sinceri, avem jucatoare exceptionale, un portar magnific, dar un antrenor isteric, lipsit de abilitati si prost manager. Degeaba cunosti jocul daca nu transmiti jucatorilor entuziasm, incredere si spirit de invingator. Cam asta e problema si la nationala de fotbal...
      Feleicitari pentru ceea ce au realizat pana acum!
      • 0 (0 voturi)    
        Adevarat si trist (Marţi, 19 august 2008, 10:49)

        Anticipatie [anonim] i-a raspuns lui George

        Nu avem atitudine, bine zice George. Si daca mare parte din vina o are antrenorul, nici jucatoarele nu sunt la prima confruntare importanta, au trofee europene la activ, experienta ... Pacat de visele naruite si de sperantele noastre, puteam mai mult.
  • +1 (1 vot)    
    mentalitate (Marţi, 19 august 2008, 10:31)

    FLORIN [anonim]

    Nu vor castiga, pentru ca nu au mentalitate de invingatoare, iar Tadici stie numa sa urle!Tipic romanesc!
  • 0 (0 voturi)    
    mentalitate (Marţi, 19 august 2008, 10:31)

    FLORIN [anonim]

    Nu vor castiga, pentru ca nu au mentalitate de invingatoare, iar Tadici stie numa sa urle!Tipic romanesc!
  • 0 (0 voturi)    
    deja vad lamentarile din interviuri (Marţi, 19 august 2008, 10:33)

    larevedere [anonim]

    din pacate nu au scuza, nu se compara cu dragulescu de ex sau cu alti sportivi ce au la dispozitie cateva minute sa se pregateasca. se joaca 60 de minute in 5+1 pe terenul ala, din pacate vor cadea in dizgratie. cel mai prost meci din ultimii ani, pacat ca olimpiada este o data la 4 ani
  • +1 (1 vot)    
    :( (Marţi, 19 august 2008, 10:36)

    sictireanu [utilizator]

    nashpa moment...speram la o batalie pe viata si pe moarte cu rusoaicele insa.....
    • +2 (2 voturi)    
      Romania (Marţi, 19 august 2008, 11:11)

      felix [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

      Stiam dinaintea meciului cu Norvegia ca asa se va intampla... Nu stiam de la cine o sa ia bataie in meciul 2. A fost Ungaria, mai putin important.

      Bine ca am batut Angola si China, mari forte in handbalul feminin.

      Stiu... o sa zica multi ca este singura echipa romaneasca ce s-a calificat la Olimpiada. Sau ca important e sa participi. Sau ca nu sunt eu in locul lor sa vad cum este. Nu este suficient sa participi. Ar fi suficient sa participi la proba de ciclism pe pista de exemplu sau la sarituri de la trambulina, unde Romania nu a avut niciodata participanti. Dar sa spui ca e important ca participi la o competitie la care plecai ca si favorit mi se pare o conceptie de invins.
      Numai cineva care nu crede in victorie sau pentru care nu este atat de importanta poate sa faca asa: sa luam bataie la handbal in meciurile cu adevarat importante, sa nu ne calificam in finala la disc (unde era din nou favorita), sau sa nu ne trezim sa mergem la competitie etc..

      Cum strigau suporterii Craiovei la Cluj pentru ca nu i-a lasat sa intre pe stadion fara buletin: "Romania! Romania!"

      Si nu degeaba se zice despre nemti ca atunci cand joaca prost joaca finala, iar atunci cand joaca bine o si castiga. Noi cand jucam bine batem Angola, cand jucam cu Norvegia jucam prost.

      Bafta la caiac si canoe, ca in rest nu cred ca mai avem vreo sansa... poate la triplusalt.
      • 0 (0 voturi)    
        nemtii mai rau ca noi (Marţi, 19 august 2008, 11:20)

        mda [anonim] i-a raspuns lui felix

        vezi ca ex cu nemtii nu mai este de actualitate. la handbal baietzi, unde erau mari favoritzi, nici nu au trecut de grupe.
        in rest, mare frustrare
  • 0 (0 voturi)    
    S-a terminat (Marţi, 19 august 2008, 10:39)

    July [anonim]

    Am luat bataie la 3 goluri
  • +1 (1 vot)    
    fara ce oare? (Marţi, 19 august 2008, 10:43)

    liv [anonim]

    Lipsa de vointa de a castiga,ca de obicei cand jucam meciuri cheie,suntem foarte buni la amicale,asta este si fara felicitari pentru ca nu au jucat profesionist si patriotic in sensul bun nu antimaghiar!
  • +1 (3 voturi)    
    CAMPIONI OLIMPICI (Marţi, 19 august 2008, 10:45)

    mihaiGL [anonim]

    tipic romanesc:suntem campionii mondiali(si olimpici) la... INECATUL LA MAL!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Haideti acasa, fetelor... (Marţi, 19 august 2008, 10:48)

    Lavs [utilizator]

    ...si luati exemplu de la alte sportive din lotul olimpic romanesc a caror determinare si dorinta de a castiga au facut diferenta...Daca macar am stii ca valoarea echipei noastre este sub cea a Ungariei sau a altor adversare in fata carora am pierdut, ne-am consola cu gandul ca atat se poate face, dar cand vezi o echipa suficienta cu un antrenor care de fiecare data acopera greselile tactice prin acuze aduse arbitrajului, te incearca un sentiment de lehamite...Dragi sportive handbaliste, e timpul sa incepeti sa va meritati totii suporterii devotati, care v-au sprijinit in ciuda performantelor slabe din ultima perioada si sa justificati retributiile financiare considerabil mai mari decat ale altor sportivi cu rezultate incomparabil mai bune...
  • +2 (2 voturi)    
    comentatorii TVR1 (Marţi, 19 august 2008, 10:51)

    Adi [anonim]

    Citez din comentatorii TVR cu 20 min. inainte de final:
    " Totul este pierdut, nu are sens sa mai speram ca remontam diferenta.."
    Eu unul nu vreau sa mai platesc taxa obligatorie TVR!
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Marţi, 19 august 2008, 13:26)

      dc [anonim] i-a raspuns lui Adi

      De ce? Pentru ca au spus comentatorii adevarul? Eventual din alte motive...emisiuni de doi bani pe banii multi luati de la toti cetatenii tarii!
  • 0 (2 voturi)    
    Nu va invingeti singuri! (Marţi, 19 august 2008, 10:53)

    roxyfoxy [anonim]

    De ce toata lumea incepe sa acuze si asa mai departe....parcursul a fost bun, jocurile de culise alea rusilor s-au intamplat, dar una peste alta nu cred ca a fost per total cea mai proasta prestatie a noastra, renunta-ti la a mai acuza ca e mentalitatea de roman si toata tevatura legata de esecul care il avem sange, exista personaje in echipa care prind pentru urmatoarea oara olimpiada asta si garnitura se va schimba asa ca in urm 4 ani vom creste alta echipa cu sau fara TADICI!!!

    Priviti si partea plina a paharului nu doar aia goala!
    • +1 (1 vot)    
      Iar incepeti cu frectiile post-mortem? (Marţi, 19 august 2008, 13:43)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui roxyfoxy

      Adica, unde ai vazut tu parcurs bun? La meciurile cu China si Franta ca dupa aia...daca stiau angolezele mai bine cu mingea,nu se stie. Cu Norvegia am mers pe acceasi linie,apogeul cu unguroaicele...Ce ma tot aia la cap cu aranjamente si cui arbitraje? Concret: nu avem coordonator de joc,nu avem extreme,nu ne aparam la om,nu avem un manager la lot,nu avem un psiholog la lot,avem un antrenor coleric si un presedinte visator.Degeaba ai material(jucatoare) daca nu stii ce sa faci cu el(e).Paharul pe jumatate plin l-am admirat si anul trecut in Franta. Gata.Ajunge!
  • -3 (5 voturi)    
    RU_SI_NEEEE !!! (Marţi, 19 august 2008, 10:57)

    Cetentereseaza [anonim]

    Daca Constantina Dica sau Sandra Izbasa merita TOATA STIMA noastra, handbalistele merita doar "RUSINEEEE !!!".....
  • +1 (1 vot)    
    Numaratoare (Marţi, 19 august 2008, 11:00)

    Observator [anonim]

    ...eei, hai sa numaram medaliile Romaniei: 4 de aur, una de argint si trei de bronz. Cu astea raminem... Dupa meciul cu Ungaria chiar nu-mi dau seama de unde veneau pretentiile delegatiei Romaniei la AUR in turneul de handbal feminin, sa-l aduca pe Base pentru finala (!) etc. Nu ma pricep la handbal dar chiar si asa cred ca responsabilitatea pentru esec apartine in primul rind lui Tadici. Poate se vor trage niste concluzii, nu, domnu' Gatu?
  • +2 (2 voturi)    
    FRUMOS MECI (Marţi, 19 august 2008, 11:15)

    SECUIU [anonim]

    A fost un meci frumos! Desi am jucat mai bine in grupe decat unguroaicele acum ne-au dat o lectie de handbal!!! Asta e. Trebuie sa tragem concluziile cuvenite.
  • +2 (2 voturi)    
    zicea bunicu (Marţi, 19 august 2008, 11:16)

    ion [anonim]

    "La pomul laudat sa nu te duci cu sacul"
  • +1 (1 vot)    
    Tot Romania (Marţi, 19 august 2008, 11:23)

    felix [anonim]

    ...Am uitat si de "performanta" de la 8+1.
    La favoriti la medalie avem asa:
    la canotaj 8+1 bronz
    la handbal jucam pentru locurile 5-8
    la aruncarea ciocanului (cea mai buna performanta a anului) nu ne-am calificat in finala de 8

    Atat de zis...
  • +1 (3 voturi)    
    SANDRA IZBASA (Marţi, 19 august 2008, 11:26)

    mihai [anonim]

    Va propun fetelor din "MAREA" echipa de handbal a Romaniei, sa vizionati la intoarcerea in tara, a inregistrarii cu premierea SANDREI IZBASA si mai ales a momentului intonarii imnului(ar fi trebuit sa faceti acest lucru inaintea meciului cu Ungaria!!!)
  • +1 (1 vot)    
    Ooooofffffff (Marţi, 19 august 2008, 11:33)

    Painkiller [utilizator]

    Am sperat atat ca vom juca finala (vezi comentariile mele la celelalte articole de handbal)....dar n-a fost sa fie. Pur si simplu au fost mai bune ca noi!
    Rusinikaaaaa mare mare mare sa le fie acelora care au scris mascari pe aici - asta nu-i Liga lu' Mitica!
    Aceste fete merita putin respect. Atat va cer!!
    Asa cum am scris si pentru meciul cu Norvegia, in sport mai si pierzi, esential este sa inveti din greseala de azi ca sa n-o repeti si maine.
    HAI ROMANIA!!!...si sa ne vedem sanatosi la Mondiale si Europene.
    • +1 (1 vot)    
      Pt Ucigasul durerii (Marţi, 19 august 2008, 11:47)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui Painkiller

      <<Asa cum am scris si pentru meciul cu Norvegia, in sport mai si pierzi, esential este sa inveti din greseala de azi ca sa n-o repeti si maine.>>

      Dar poimaine o pot repeta greseala? Cam asa au facut: dupa duminica au gresit si marti. Felicitari celor ambitiosi care stiu sa se mobilizeze in momentele cheie! Felicitari echipei Ungariei!
  • 0 (0 voturi)    
    forta (Marţi, 19 august 2008, 12:00)

    tadici [anonim]

    forta hungary
  • +2 (2 voturi)    
    slab antrenor, echipa debusolata (Marţi, 19 august 2008, 12:08)

    cristi [anonim]

    Tadici strica iar echipa in momentele cheie:
    - daca Bese nu stie pe atac si e obosita, de ce te incapatanezi sa o lasi in atac;
    - fara conducator de joc si inter dreapta
    - multe improvizatii: aia cu Senociko extrema dreapta(cand ea e conducator de joc) si Elisei inter stanga a fost climaxul!
    - in toate meciurile anterioare o tii pe Tolnai al 3-lea portar - record olimpic! in echipa si o lasi rezerva in afara satului olimpic pe singurul conducator de joc - Senociko ,care in meciurile de pregatire a aratat bine....de necomentat;
    - Tadici nu stie sa pregateasca meciurile cheie, mai mult inhiba jucatoarele; exact asa a fost si la mondiale cu Germania; este rudimentar si grobian; depasit de situatie, nu simte jucatoarele in forma sau e tributar unor prejudecati: ca trebuie sa joace cu Bese conducator de joc - una din cele mai slabe pe atac si in jocul cu Norvegia si cu Ungaria...cam atat cu analiza, restul trebuie sa o faca Dl. Gatzu
    • +1 (1 vot)    
      Gatzu (Marţi, 19 august 2008, 13:37)

      vio [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Bine punctat si la obiect, Cristi!
      A fost cumplit sa vezi cum superioritatea noastra numerica nu conta pe tabela, echipa ROU jucind de fapt in 4-5 jucatoare de cimp, in cele mai fericite momente. Ardean Elisei a fost constant uitata pe extrema; pivot am avut pentru a scoate citeva aruncari de la 7 m, fiindca in rest degeaba aduna aparatoarele HUN pe ea, culoarele create ramanind sa le vedem noi la televizor, nu parashute ca Amariei si Bese.
      Poate-mi explica un om de bine cum de a facut Tadici pasiune brusca pentru Amariei si putina ei minte...
      Si, dupa ce ne trec nervii, ar cam veni vremea sa scapam de aberantul asta de Gatu din fruntea FRH. Mare jucator, mare betivan, zero ca presedinte. Daca identifica vreunul ceva merite la Gatu, de cind a ingropat handbalul romanesc, ma predau.
    • 0 (0 voturi)    
      Imi place, avem o polemica cu argumente ! (Joi, 21 august 2008, 22:47)

      Ioan Dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cristi,
      Apreciez ca ai argumente pertinente, atat la ceea ce ai scris aici cat si mai jos cand mi-ai raspuns.
      Insa nu le ai decat pentru ultimele meciuri; adica atunci cand echipa a clacat fizic si psihic. Tadici si-a gandit echipa cu ceea ce stie ca are, dar ce a avut in teren a fost exact ceea ce ai spus, o echipa debusolata. Normal ca a "stricat" in loc sa indrepte lucrurile. Este ca si cum i-ai da unui strateg informatii si statistici false - ar debarca precum englezii in Turcia, in foc incrucisat.

      Asa ca eu il analizez pe Tadici dupa primele patru jocuri - cand echipa a jucat magistral. Este un mare antrenor, dar singur cuc. Fara nutritionisti, fara pshihologi. I-ar trebui strategi (care sa-i fi spus "echipa a dat semne de oboseala cu Angola... hai sa regandim obiectivul cu Norvegia - trimite-le prin parc pe Galca, Bese, Amariei, joaca doar cu Ada si Senociko...") care sa-l ajute si pe el sa scape de obsesia lui de-o viata: meciul cu Rusia. De asta ne si bat pe noi de fiecare data, iar alte echipe reusesc sa le mai invinga pe rusoaice.
      Concluzia mea este ca Tadici trebuie ajutat, nu indepartat.
      Iar acest maraton ne-a mai aratat ce anume se uzeaza mai intai la noi, ce ar trebui schimbat de pe acum. Ne-a mai aratat si pe ce ne vom bizui in viitor. Dar nici eu si nici tu nu putem sa vedem asa de bine ca Tadici (deja am scris despre Ada - va fi o mare jucatoare).
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Marţi, 19 august 2008, 12:20)

    cretzu [anonim]

    nui nimik fetelor las k ocupam, locul 5
  • +1 (1 vot)    
    lauda de sine nu miroase a bine! (Marţi, 19 august 2008, 12:22)

    Costica [anonim]

    cred si eu..cand Tadici se tot lauda ca asta e cea mai buna echipa care am avut-o vreodata :))
  • 0 (2 voturi)    
    Cacealmaua ! (Marţi, 19 august 2008, 12:30)

    Bero [utilizator]

    E un cadou facut , nu un meci pierdut !
  • +2 (2 voturi)    
    da... (Marţi, 19 august 2008, 12:42)

    liviu [anonim]

    a 4-a sau a 5-a medalie pierduta din cauza psihicului...
    noi avem o problema....
    si pe deasupra am mai pierdut si cu ungurii :((
    • +1 (1 vot)    
      Prostia romaneasca (Marţi, 19 august 2008, 14:05)

      csacsi [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Vezi, atitudinea asta ne tine in evul mediu, prostia asta de nationalism.. cica --- deasupra nea batut ungurii --

      Auzi domnule : te rog sa-mi dovedesti ce ai facut tu pentru a ridica natiunea romana, ce ai facut pentru a fii mandru ca esti roman.

      Nu sa fii mandru cand cineva face ceva interesant din romania si cand nu poate sal critici, ci sa faci ceva tu, pe care poti sa fii mandru. Numai dupa asta ai voie sa critici alte natiuni.

      Este similar cu faza tipica de a critiza casa celuilalt in timp ce stai in chirie. RUSINE

      Noapte buna Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Superficialitate ! (Marţi, 19 august 2008, 12:50)

    Motul [anonim]

    Lipsa de vointa si superficialitate in joc. In acest mod nu puteam emite pretentii la victorie. In continuare vom avea parte de noi infrangeri. Valoarea este data si de vointa, determinare,ambitie, autodepasire , care au lipsit in joc.
  • +1 (1 vot)    
    ungaria-romania (Marţi, 19 august 2008, 13:32)

    budapestan [anonim]

    Sa recunoastem: a fost cel mai slab meci vazut de multa vreme cu nationala Romaniei. Si explicatia vine de la sine: o echipa unde antrenorul numai urla
    ca un apucat iar o parte din jucatoare nici nu mai stau de vorba cu el...asta e finalul logic.
    O aparare dezmembrata, portari astazi ca si inexistenti,iar in atac niste solutii ca-mi frecam ochii ca nu-mi venea sa cred.
    Sa fim sinceri:astazi nu Ungaria a castigat ci Romania s-a batut singura.
    Veste buna e ca dupa Bradeanu la Gyor, vor veni si
    jucatoare din Ungaria a Rm. Vilcea, din echipa de azi doua.

    Iar dezamagitilor le spun ca momentan in Ungaria e aproape doliu national, pina acum nimeni nu a obtinut nici macar o medalie de aur la olimpiada.
    Romania e la patru.
    Asa ca, au alti necazuri si mai mari..:)
  • +1 (1 vot)    
    BINE CA N-AM VAZUT! (Marţi, 19 august 2008, 13:34)

    CIOMBE [anonim]

    Eram sigur de esec! Este clar ca toate loturile nationale cat si cele din competitiile interne, la toate sporturile, duc lipsa de psihologi si cadre care sa le pregateasca mental. Grasu arunca de 3 ori si o bufneste plansu', Potec gata sa se inece la mal, 8+1 vad ca pleaca americancele ca din tun si ele asteapta sa-si intre in ritm! M-am cam saturat de mentalitatea asta! Responsabilii din federatii ar trebui sa stea cu picioarele in apa rece si sa se intrebe:"oare ce dracu' vrem noi de fapt?". Valabil si pentru cei care zic ca guverneaza aceasta tara!
  • +1 (1 vot)    
    Tadici (Marţi, 19 august 2008, 13:35)

    spectator [anonim]

    Ar cam fi cazul ca Tadici sa ne lase
    Totdeauna sunt vinovati arbitrii sau altii....el ? ...niciodata
    Este depasit de situatie si de vremuri
    Lasa-neeeeeee ......lasa-neeeeeee
    Ca ne-am saturat
  • +1 (1 vot)    
    Hai Romania! ... Hai acasa... (Marţi, 19 august 2008, 13:38)

    _tudor_ [anonim]

    .
    • +1 (1 vot)    
      =)) (Marţi, 19 august 2008, 14:18)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      hai ca ai fost tare cu faza asta =))=))=))
  • -1 (1 vot)    
    Cum ne încurajăm compatrioţii... (Marţi, 19 august 2008, 14:39)

    mircea [anonim]

    Citind multe dintre comentariile de mai sus, mă întristez să văd cum ne sabotăm noi, românii, unii pe alţii. Fârtaţilor, întâi câştigaţi voi o medalie olimpică, sau măcar faceţi-vă bine propria meserie, şi apoi huliţi echipa şi antrenorul că sunt în 5-8 şi nu 1-4. Lasă că le ajunge cât se necăjesc singuri şi fiţi siguri că vor avea discuţiile de rigoare.

    În sport, aşa se întâmplă. Nici adversarii nu stau degeaba, mai ai o zi proastă în care nu-ţi iese nimic de parcă ai fi începător, etc. Aşa că nu pot decât să le ţin pumnii handbalistelor noastre să aibă şi zile mai bune.
  • -1 (1 vot)    
    Neamul Carcotasilor (Marţi, 19 august 2008, 14:43)

    roxyfoxy [anonim]

    Ati inceput sa ingropati tot, nici bine nu s-a terminat olimpiada si gata, le decapitam la intrarea in tara....pt cei care habar n-au ce inseamna sport, oricare ar fi ala la nivel de echipa, fie handbl sau altele si stiu doar de fotbal si de scandalul valiza stati pe tusa, fratilor, nu mai vb ca la usa cortului!

    Respect pentru jucatoare care au tras in 5 meciuri, il trimitem pe TADICI SA FACA MATANII pt izbavirea pacatelor si a prostiei, construim alta echipa pt mondiale si apoi pt Olimpiada de la Londra.

    Noi trebuie sa ne incapatanam sa ne promovam si la infrangere si la victorie asa cum fac alte puteri in sport, amintiti-va ca suntem o forta in handbal si ca restul nici nu suflau in fata noastra!
    Vor veni si moentele de glorie!
    • +1 (1 vot)    
      Tadici (Marţi, 19 august 2008, 15:48)

      Ioan Dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui roxyfoxy

      Eu fac parte din cei care-l admira pe Tadici. Si asta pentru ca de fiecare data cand l-am criticat (cum a fost cu Ada Nechita) am constatat pe urma ca are dreptate (Ada si-a aratat clasa chiar in meciul cu Ungaria, cand ne-a oferit, atat cat a jucat, trei goluri la rand). Adica un mare antrenor vede potentialul unui jucator cu mult inaintea noastra, a bagatorilor de seama de pe margine.
      Citeam prin alta parte ca statul investeste 20 milioane euro in disciplinele olimpice. Si adaug ca infim in "trupele auxiliare" din care musai trebuie sa existe psihologi. Pentru ca am pierdut psihic acest meci (ca si cel cu zambitoarea Norvegie) la mijlocul reprizei a doua, cand totusi s-au vazut viitoarele lidere ale echipei noastre (Neagu si Maier).
      Poate ca repet ce s-a vazut clar : 1.) am jucat telefonat. 2.)am jucat batraneste - fata de viteza unguroaicelor 3.) am jucat precipitat 4.) apararea a fost svaiter; DAR AVEM ACUM UN SCHIMB DE GENERATIE CARE TREBUIE ACCEPTAT (Bese cel putin nici nu mai poate trage la poarta - multumim pentru tot ce ai facut pentru noi!) SI PE CARE EU SUNT CONVINS CA-L VA REUSI NIMENI ALTCINEVA DECAT Tadici.

      ----------------

      Asa a fost sa fie la aceasta Olimpiada, ca cei in care speram sa castige ne-au intristat; iar darurile minunate sa le primim din cu totul alta parte. Sa ne bucuram si sa continuam sa-i iubim pe toti.
      • 0 (0 voturi)    
        numai Tadici? (Marţi, 19 august 2008, 21:52)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ioan Dumitrescu

        Cum dracu' numai Tadici poate reusi schimbul de generatii? in meciurile cheie nu stie sa motiveze jucatoarele, se pierde si face schimbari aiurea, merge pe mana unor jucatoare iesite din forma pana in panzele albe...si numai el este salvatorul? Sa fim seriosi!
  • 0 (0 voturi)    
    jos Tadici (Miercuri, 20 august 2008, 8:57)

    unul altul [anonim]

    cand va intelege domnul Gatu ca Tadici trebuie schimbat?nici fetele nu mai vor sa joace cat este el antrenor,ce trebuie sa mai faca ca sa il schimbe?sa se retraga toate?de ce trebuie sa suferim noi romanii din cauza a doi caposi,Tadici si Gatu
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Miercuri, 20 august 2008, 11:55)

    Mario [anonim]

    Problema mare e la jucatoare, nu la Tadici.
    Ce naiba sa le mai faca?
    Le zice tactic ce sa faca (lucru corect - sa joace pe extreme) si ele fac invers (extremele intra pe centru sa traga).
    Trebuie un psiholog la echipa, ca de altfel la toate echipele romanesti si la sportivii individuali.
    Treaba asta cu psihicul o avem de vreo 2000 de ani (si o avem toti nu doar sportivii).
    Cred ca trebuie sa incetam sa laudam si sa premiem performante de locul 5,6,7 etc sau "participarea la competitii" ca asa doar vom crea false evaluari si toata lumea va fi "favorita certa la aur".
  • 0 (0 voturi)    
    ungaria vrea romania (Duminică, 15 februarie 2009, 2:02)

    ai auzit [anonim]

    ati auzit? ungaria vrea sa preia romania din punct de vedere politic
    acest lucru este doar o chestiune de timp daca nu faci ceva. acest lucru se
    intampla intr-un simulator online. si tu poti opri invazia maghiara

    www . erepublik . com