Drama lui Marian Dragulescu: Am incercat sa alerg mai usor, tocmai ca sa nu gresesc. Am un ghinion fantastic!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 18 august 2008, 16:03 Sport - J.O. Beijing 2008

Marian Dragulescu, campion mondial la sarituri
Foto: AGERPRES
Gimnastului Marian Dragulescu nu-i venea sa creada cum a fost posibil sa rateze o medalie olimpica in proba de sarituri, acolo unde devenise favorit la castigarea aurului dupa ce primise 16.800 pentru prima saritura.

"Am avut un ghinion fantastic la aceasta Olimpiada. La a doua saritura am incercat sa alerg mai usor, tocmai ca sa nu gresesc. Nu pot sa cred. Am muncit atatia ani, insa nu stiu daca a fost ultimul concurs. O sa ma mai gandesc", a precizat Dragulescu dupa ratarea de la sarituri.

Marian, care va implini 28 de ani in data de 18 decembrie, precizase inainte de inceperea Jocurile Olimpice ca intentioneaza sa se retraga din activitate. In acest moment sportivul nu stie daca va mai participa sau nu, urmand ca in urmatoarele zile sa ia o hotarare.
























7033 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Sarituri Dragulescu (Luni, 18 august 2008, 16:22)

    Bogdan [anonim]

    Domnule Dragulescu,

    ati avut 4 ani la dispozitie sa fiti perfect prin antrenamente fizice si psihice, inseamna ca ceea ce ati facut nu este de ajuns sau nu va dati interesul suficient.
    Specific romanesc ..... inecatul la mal.
    Sa va fie rusine ca reprezentati o tara !
    • +5 (7 voturi)    
      Usureeeel (Luni, 18 august 2008, 16:32)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ca nu ti-a luat piinea de la gura. Crezi ca lui ii convine postura in care a ajuns?
    • 0 (6 voturi)    
      Sarituri Bogdan (Luni, 18 august 2008, 16:36)

      ilnk [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Domnule Bogdan,

      Vedea-v-as in locul lui!!!!
      • -2 (4 voturi)    
        stai putin... (Luni, 18 august 2008, 18:32)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui ilnk

        are dreptate, poate putin cam dur tonul dar per ansamblu are dreptate...
        d c te iei de el? poate meseria lui nu e de gimnast si nu trebuie sa fie in locul lui...
        fiecare cu meseria lui...
        • 0 (0 voturi)    
          stau putin... (Luni, 18 august 2008, 20:41)

          ilnk [anonim] i-a raspuns lui liviu

          liviu, n-ai inteles nimic din mesajul de mai sus. nu l-a pus nimeni pe bogdan sa se apuce de gimnastica.
          atata doar ca ma indoiesc amarnic ca a fost vreodata cat de cat aproape de o situatie similara cu cea in care a fost sportivul astazi ca sa poata emite judecati relativ la munca acestui om.
          cand draganescu castiga medalii si era pe podium, era bine... acum, pentru o clipa de nesansa, ne dezicem de el si de o cariera de mare sportiv.

          foarte corect ai spus :'fiecare cu munca lui'. ratarea gimnastului a fost pe munca lui, nicidecum pe a altuia, mai ales pe cea a celui care isi permite sa-l blameze.

          iar 'domnul' bogdan si altii care gandesc asemenea lui sa isi permita sa deschida gura in momentul in care o intreaga industrie le va pomeni numele ca fiind autorii a ceva ce va fi fost inventat si perfectionat de ei, asa dupa cum draganescu isi lasa in gimnastica numele reper...
    • +3 (5 voturi)    
      Specific romanesc... (Luni, 18 august 2008, 16:46)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ... si tot specific romanesc este sa ne balacarim oamenii de valoare daca nu reusesc ceva...
      domnule bogdan, cumva va ies toate perfect, fara nici o greseala???
      ar trebui sa le multumim si sa ne mandrim. sunt sportivii nostri si asta e valoarea lor.
    • +3 (5 voturi)    
      Nesimtitule! (Luni, 18 august 2008, 16:52)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Domnule Bogdan,


      probabil ca o viata nu va ajunge pentru a fi corect.

      Nu vorbim de politete, bun-simt, etc....


      Pentru Marian,

      Fruntea sus si nu lua in seama mitocanii.
    • +3 (3 voturi)    
      bogdane bogdane... (Luni, 18 august 2008, 17:00)

      coco [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ce tare esti din spatele ecranului! Marian a suferit acum un an o grava accidentare la coloana(zona cervicala) si faptul ca a participat la Olimpiada este un miracol. Cat priveste presiunea psihica care apasa pe sportivi(mai ales pe gimnasti) nici asta nu este benefica. Antrenamentele psihice si pregatirea mentala sunt la noi luate in deradere, dar ele aduc tonusul pozitiv care poate influenta evolutia sportivului. Mie imi pare rau de ce i s-a intamplat lui Marian. Sportivi nostrii au conditii dificile de antrenament si o sustinere morala si materiala modesta. Altii nu avem. Tu cum iti reprezinti TARA? Vad ca esti unul care stie sa critice...
    • +1 (1 vot)    
      bogdan (Luni, 18 august 2008, 17:37)

      hamurrabi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu sunt adeptul vorbelor urate care se arunca aici pentru unul sau altul din subiecte. Pentru ceea ce ai putut sa debitezi intr-o situatie nefericita ca cea in care se afla un sportiv, care s-a calificat pentru Olimpiada, le meriti pe toate. Pacat ca gandesti asa!
    • +1 (1 vot)    
      Bogdan cine esti tu????? (Luni, 18 august 2008, 17:37)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Da tu cine esti de-i certi cu asa naduf? Probabil esti vreo fosta glorie a gimnasticii masculine , triplu medaliat olimpic ... Esti un trist care n-ai facut sport in toata viata ta cat a facut baiatul asta intr-o saptamina , dar te crezi perfect . Si tu ai avut ani buni de scoala la dispozitie , dar de aia inca inca scrii "ati" in loc de "a-ti" . Ce simplu e sa critici , asa-i ? Specific romanesc e ca toti sint mari cunoscatori in toate domeniile . Din spatele TV-ului platit de tactu sau cumparat din banii de ajutor social e usor sa faci afirmatii . Ia lumineaza-ne tu ,cu ce reprezinti tu tara ? Cu dublu intors pe spate cand vii de la birt ?
      • 0 (0 voturi)    
        ati si a-ti (Luni, 18 august 2008, 20:08)

        xy [anonim] i-a raspuns lui TNT

        vezi ca de fapt a scris corect "ati". daca tot vrei sa-i raspunzi, macar critica numai ce e de criticat.
    • +1 (1 vot)    
      (Luni, 18 august 2008, 18:12)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Domnule Bogdan,

      Ati avut la dispozitie o viata intreaga ca sa ajungeti si dvs la Olimpiada sa reprezentati tara. Ati ajuns din pacate doar un ratat frustrat care critica dur din spatele monitorului.

      Sa va fie rusine ca sunteti cum sunteti.
  • -2 (4 voturi)    
    Asa esti tu.... (Luni, 18 august 2008, 16:23)

    Claude [anonim]

    un tip dificil. Daca nici tu nu te intelegi, ce sa mai spunem noi cei de pe margine
    • +1 (3 voturi)    
      rusine (Luni, 18 august 2008, 16:36)

      micky [anonim] i-a raspuns lui Claude

      este foarte usor sa critici de pe margine!
      de ce nu sunteti voi in locul lor...la Olimpiada?
      pentru ca e mai usor sa stai pe margine si sa blamezi!
      stiti ce inseamna o competitie?
      cred ca nu..atata timp ce atat de usor aruncati cuvinte grele! Rusine voua ca indrazniti sa criticati!

      Bravo sportivilor romani! CU RATARI SI AUR.......BRAVO!
  • +1 (3 voturi)    
    Bravos! (Luni, 18 august 2008, 16:35)

    Miki [anonim]

    Eu una sunt f multumita! Bravo! Imi pare rau ca n-ai reusit ce ti-ai propus, dar eu sunt f mandra si mai stiu cativa la fel de mandri de tine. Suntem alaturi de tine! Multumim pt. tot efortul si toata munca depusa.. pacat ca sunt nerasplatite..
  • -1 (5 voturi)    
    Conspiratie mondiala (Luni, 18 august 2008, 16:38)

    Weather [anonim]

    Oare cum de nu a dat vina pe fortele oculte care totdeauna ne defavorizeaza?Dom'le , toti sint de vina,numa el e perfect ...
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo Dragulescu (Luni, 18 august 2008, 16:42)

    un bucovinean [anonim]

    UN BUCOVINEAN

    Marian , ai toate felicitarile, nu numai ale mele ci si ale multura care nu si le exprima in scris.
    Invingator nu e cel ce cistiga ci cel ce lupat pina la capat.
    Felicitari pentru toti anii de antrenamente.
    E usor pentru unii sa fie in tribune si sa fluiere jucatorii.
    Iti doresc bafta in continuare, indiferent daca vei urca pe podium sau nu.
    Iar voi ce comentati, apucati-va de sport, sacrificindu-va majoritatea zilelor dintr-un an in sali de antrenamente, fara sarbatori sau cu regim.
    Abia dupa ce ve-ti obtine performante cel putin egale, sa va perminteti sa comentati.

    Felicitari tuturor reprezentantilor Romaniei de la Olimpiada, indiferent daca au fost pe podium sau nu.
  • +2 (4 voturi)    
    final trist (Luni, 18 august 2008, 16:43)

    alsokuden [anonim]

    marian dragulescu este un mare gimnast, dar din pacate clacheaza in marile competitii. este a nu stiu cata oara cand pateste acelasi lucru. este cel mai bun in teorie dar din pacate clacheaza. pacat, mare pacat. un sportiv bun este unul complet, fizic si psihic.
  • +2 (4 voturi)    
    saritura lui dragulescu (Luni, 18 august 2008, 16:46)

    vali [anonim]

    domnule Dragulescu,
    nu fiti suparat, toti avem zile proaste. Daca ai ratat o saritura, nu inseamna neaparat ca esti ghinionist. Iar cei care nu te inteleg sunt, cu siguranta, frustrati ca nu au avut succesul si valoarea ta niciodata. Pentru noi, esti un campion si un exemplu de urmat. Iar daca azi se vorbeste de tine, stai linistit, maine va fi altul in locul tau. Lupta in continuare si vei fii mereu un invingator.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Luni, 18 august 2008, 16:50)

    marcris [anonim]

    pacat ca nu afcut aceeiasi saritura ca in calificai cea cu plecare din7.2. poate avea mai mult noroc.
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari Mariane !! (Luni, 18 august 2008, 16:51)

    Stefan [anonim]

    Nu-i nimic, asta e, esti un sportiv bun, de aur !
    iar cei care il criticati, ce dracu' ati muncit voi si a ratat el?
  • +5 (5 voturi)    
    bravo (Luni, 18 august 2008, 16:51)

    eu [anonim]

    cine nu munceste nu greseste, pacat ca tocmai acum, este destul de nasol pentru un sportiv dar noi si voi sa fim sanatosi si dupa mai vedem. noroc data viitoare
  • -2 (2 voturi)    
    ghinionul asta (Luni, 18 august 2008, 17:01)

    lucian11 [utilizator]

    din declaratia lui Marian Dragulescu reiese ca gimnastica este un joc de noroc.
    bine ca m-a lamurit ca eu nu intelegeam cum de dupa o viata de antrenamente, mii de sarituri.. tot mai apar la olimpiada oameni care cad in bot, in fund, in genunchi, cad de pe bara, etc..

    adica la antrenamente nu vad ca aterizeaza oricum numai in picioare nu?

    ce zic ei... "ma eu cam aterizez in cur si in bot, dar poate la olimpiada am noroc si aterizez in picioare."

    data viitoare sa trimitem castigatorii la loto la olimpiada.
    • +2 (2 voturi)    
      Maestre, ai haz! (Luni, 18 august 2008, 17:16)

      coco [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      Am ras din suflet(desi Marian e de compatimit) ba as fi tentat sa te si inteleg...Treaba este ca ei la antrenamente "cad" bine,in picioare. La concursuri(de emotie) mai dau rateuri...Asta este,nu mai avem nici antrenorii de acum 10-20 de ani si nici conditiile nu se imbunatatesc. Daca intri in sala de la Deva sau vezi internatul...Ia sa-i platim si pe Forminte cu 600.000 euro(ca pe Pitzurca) si pe Dragulescu cu ceva milioane de euro ca pe Mutu!
      Asta cel putin a ajuns in finala pe aparate, fotbaliatorii au plecat acasa dupa grupe(si aia tot ccu fundul in poarta au stat).
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 18 august 2008, 18:39)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui coco

        dar mutu sau piti castiga atat (cei drepta cam nemeritat)
        pentru ca din fotbal ies mai multi bani... asta e cruntul adevar si asa e in toate meseriile :(
    • +1 (1 vot)    
      mitocanie (Luni, 18 august 2008, 17:19)

      maria [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      data viitoare las ca va trimitem pe d-voastra, domnule lucian, ca poate nu o sa aterizati "in cur si in bot".
      cred ca sunteti un impecabil la locul de munca daca aveti asa spor la criticat
      • 0 (0 voturi)    
        ce sa zic... (Luni, 18 august 2008, 17:43)

        lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui maria

        pai puteti sa ma trimiteti, dar daca nu aterizez perfect la 100 din 100 de sarituri la antrenament, nu ma duc acolo sa ma fac de ras...

        eu banuiam ca unii se mai duc la noroc, si iata ca s-a confirmat.

        simplu
    • 0 (0 voturi)    
      huo (Luni, 18 august 2008, 17:28)

      me [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      Esti varza, frate.

      Orice depinde si de noroc pe lumea asta, mai ales competitiile la nivelul asta, si mai ales in gimnastica artistica, care e un sport ff. complicat.
      Si sa ai un robot, tot nu esti sigur ca va executa perfect, depinde de ff. multi factori.
      Daca nu ti-ai dat seama de asta pana acum, cum spuneam ... esti varza. Sau vorbesti ca sa te afli in treaba. Sau amandoua.
      • 0 (0 voturi)    
        da sigur ca da... (Luni, 18 august 2008, 18:38)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui me

        depinde de factori care ii poti controla...
        ce sa mai a gresit... ca a fost o greseala minuscula care s-a vazut este alta treaba... dar nu a executat perfect ca daca executa perfect nu cadea...
  • +1 (3 voturi)    
    mult succes in continuare! (Luni, 18 august 2008, 17:09)

    lili [anonim]

    imi pare rau ca nici macar nu intelegem prin ce treci. nu noi am muncit 4 ani, nu noi suferim durerea ratarii dupa o saritura perfecta. bravo pentru toata munca ta si pentru toate lucrurile bune pe care le-ai oferit in sport. si poate nu renunti, dar asta este numai decizia ta.
    cat despre domnul bogdan, ma intreb cum l-ati sustinut dvs. in ultimii 4 ani, ca sa aveti dreptul sa transmiteti astfel de mesaje. ce va justifica otrava.
    nu poti fi mereu primul, nu poti lua mereu medalia de aur. dar eu, inca o data, iti multumesc pentru toata munca ta.
  • 0 (0 voturi)    
    sa fii pe locul 4 in lume (Luni, 18 august 2008, 17:57)

    Lucian Ilea [anonim]

    nu e lucru usor ,pt ca 7 miliarde de oameni traiesc in lumea asta.
    O sa vad cand echipele de fotbal in care se investeste atata atentie vor reusi sa fie printre primele din lume
  • 0 (0 voturi)    
    v-ati gasit sa comentati... (Luni, 18 august 2008, 18:18)

    Mihai [anonim]

    Bah, uitati-va la voi, muriti cand urcati trei etaje, gafaitzi cand alergati 50m dupa un autobuz, luati masina si pana la buda... si va permitetzi sa comentatzi ca Marian nu-i decat pe locul 4 in lume.
    Bleah.
  • +1 (1 vot)    
    acum fara suparare... (Luni, 18 august 2008, 18:36)

    liviu [anonim]

    dar eu am invatat ca se felicita castigatorii (a se citi locul 1)

    si asta e valabil peste tot nu numai in sport

    si in legatura cu cat a muncit el...
    toti muncesc in meseria lor. asta nu ne face mai fraieri ca el ok? deci terminati cu nu noi am muncit 4 ani...
    pana una alta eu am muncit vreo 8 ani ca sa fac meseria care o am acum (16 daca pun si generala)... nu zic ca este mai greu sau mai usor decat a fi sportiv... dar fiecare trebuie sa faca cat mai bine ce stie... nu se poate compara munca unui sportiv cu a altuia... fiecare meserie are greutatea ei... dar spre deosebire de noi el isi reprezinta tara
    • 0 (0 voturi)    
      hai ca-ti zic eu (Marţi, 19 august 2008, 0:00)

      io [anonim] i-a raspuns lui liviu

      "nu zic ca este mai greu sau mai usor decat a fi sportiv"

      Iti zic eu: daca nu ai ajuns numarul 4 in lume in meseria ta e mai *usor* ce ai facut tu decat ce a facut el.
  • +1 (1 vot)    
    Marian Dragulescu (Luni, 18 august 2008, 20:04)

    m [anonim]

    sigurul motiv pentru care marian trebuia sa ia medalia era el insusi. Nu pentru tara, care este de o zgarcenie extraordinara in ceea ce priveste gimnastii romani si sanatatea acestora ( un exemplu este insusi marian dragulescu caruia nu i s-au platit serviciile medicale necesare atunci cand a avut nevoie ), dar care vine lacoma sa ia si ea din roade atunci cand gimnastii, in ciuda tuturor adversitatilor, le obtin. Ma scarbesc comentariile unor oameni dintre care culmea si reporteri, care ii trateaza pe gimnasti ca pe un bun national, obligat la productivitate in orice conditii. Am vazut un reportaj chiar cu marian, in care reporterul l-a pus pe gimnast intr-o postura penibila, repetand de 5 ori in 2 minute cuvantul "ratare", " era singura noastra sansa la medalie" ( vorbea despre el cu el de fata in niste termeni revoltator de populisti ), iar marian era vadit dezamagit si indurerat, si totusi reporterul arata o lipsa de sensibilitate profunda. Nu ii inteleg pe acesti oameni, care se comporta ca si cum gimnastii le-ar datora lor ceva. Marian Dragulescu, pentru cei care ii cunosc performantele si valoarea, nu are nevoie de o medalie ca sa arate cat este de bun. El ramane unul dintre cei mai buni gimnasti din lume, iar oamenii , asa cum se grabesc cu laudele si aplauzele in cazul medaliilor, ca si cum ar fi ale lor, nu ale gimnastilor, ar trebui sa dovedeasca tot atata entuziasm si cand gimnastul respectiv ajunge intr-un impas si are o zi nereusita. Ne aducem aminte de gimnasti numai la ceremoniile de premiere. Singurul meu regret in ceea ce il priveste pe Marian Dragulescu este suferinta lui. Imi dau seama ca sufera enorm si as vrea sa realizeze ca un moment nefavorabil nu ii stirbeste din valoare. El este in continuare iubit, respectat si admirat de toti cei care au o idee macar vaga despre sport.
  • 0 (0 voturi)    
    Mariane, tu esti aurul nostru! (Luni, 18 august 2008, 20:42)

    Ciprian [anonim]

    Mariane, iti apreciem si iti respectam munca.... as dori sa iti propun sa concurezi si la viitoarea Olimpiada...
    MAriane, tu esti aurul nostru! FORZA ROMANIA, FORZA MARIAN!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Dl. Marian! (Luni, 18 august 2008, 21:59)

    io [anonim]

    Felicitari Dl Marian, sa-i dea Dumnezeu sanatate multa si fericire....nu-i un cap de tara ca a ratat o medalie...se intampla oricui......noi stim de ce e in stare si ceilalti competitori stiau sa se fereasca de el.

    Cat despre mitocanii de mai sus, acel musiu bogdan incearca prin comentarii idioate sa atraga atentia asupra lui. Oricum este un nimeni, un ratat. Ca doar un ratat, unul care nu are nimic bun in viata poate veni si arunca cu venin asupra unui om fara ca omul respectiv sa-i fi facut nimic.

    Dl Marian....sa fii sanatos si sa-ti dea Dumnezeu putere de munca in caz ca vrei sa mai ramai in gimnastica. Daca nu vrei....noi romanii, majoritatea moastra, te vom iubi si respecta si fara medalia aia, pentru noi ai cucerit-o de mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Dragulescu... (Luni, 18 august 2008, 22:04)

    iancu jianu [anonim]

    ...Ramine totusi unul din asii gimnasticii mondiale. Viata iti aduce si suisuri si coborisuri, asta este. A cistigat sau a pierdut, va continua. Ceea ce e de condamnat este limbajul din media -"noi am cistigat aurul' sau el/ea a ratat podiumul". Pacat ca nu sint intelese eforturile supraomenesti si sacrificiile acestor tineri. Inca o data - BRAVO DRAGULESCULE si-ti multumesc ptr ce ai facut pina acum sub tricolor.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru cei care critica (Luni, 18 august 2008, 22:44)

    Elis [anonim]

    Ce nesimtiti sunt unii...
    El s-a antrenat doar 2 luni dupa o perioada de 8 luni de pauza.
    Niste ignoranti cei care critica..A suferit o accidentare grava, pentru care a trebuit sa se imprumute de bani de la Gigi Becali ca sa se trateze in strainatate...
    Asta e cu unii...Nu-si vad barna din ochi
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Marian Dragulescu (Marţi, 19 august 2008, 8:28)

    Catalin [anonim]

    Capul sus Marocane....suntem alaturi de tine! Indiferent de decizia pe care o vei lua in privinta retragerii ti-o vom respecta. Poate mai ramai in gimnastica pana la Olimpiada de la Londra. Gimnastica romaneasca mai are nevoie de tine.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru liviu (Marţi, 19 august 2008, 11:21)

    lili [anonim]

    liviu, sa inteleg ca tu esti numero uno in meseria ta? sau macar numarul 4? sa inteleg ca te-ai spetit in cei 8 ani de studii? ca ai muncit de dimineata pana seara, in fiecare zi, pana simteai ca iti explodeaza creierul?
  • 0 (0 voturi)    
    Errare Humanum est . . . (Miercuri, 20 august 2008, 23:53)

    pax.5 [anonim]

    Draga Mariane, "c'est la vie" ! Tu ai vrut, dar nu s-a putut. Ai toata stima si respectul nostru pentru nenumaratele victorii obtinute sub tricolor, rezultat al unei munci titanice dublate de un talent remarcabil. Oare cei care-si permit sa te critice au facut sport de performanta si au creat si executat vreun element acrobatic care le poarta numele ? Daca s-ar numi Tsukahara sau Tkatchev i-as întelege. Dar asa . . . Deocamdata, prima saritura executata în finala pe aparate careia i-ai dat numele, Dragulescu, este inovatia ta; este cea mai dificila si mai complexa si esti unicul în lume care o executa la perfectiune. Iar rezultatul s-a vazut : ai obtinut cea mai mare nota din concurs (mi-as permite sa o compar cu legendarul "perfect ten" de la Montreal al pasarii maiestre numita Nadia).