Sandra Izbasa, campioana olimpica la sol!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2008, 15:59 Sport - J.O. Beijing 2008

Sandra Izbasa
Foto: AGERPRES
Cu o nota de 15.650 Sandra Izbasa a reusit sa castige aurul olimpic in proba de sol din cadrul concursului olimpic de gimnastica de la Beijing! Titlul cucerit de gimnasta romana duce la patru numarul medaliilor de aur castigate de delegatia Romaniei in Asia.

Pe pozitia secunda s-a clasat americanca Shawn Johnson, cu o nota de 15.500, in timp ce medalia de bronz a revenit campioanei olimpice absolute, Nastia Liukin, cu o nota de 15.425.

Inainte de ultima diagonala, Nadia Comaneci s-a ridicat in picioare si a ridicat mainile in semn de victorie. "A avut cel mai bun concurs la sol, a stat la toate aterizarile, a fost atenta sa nu iasa din covor. O gimnasta frumoasa a castigat medalia de aur. A avut nota de plecare mare si executii bune. Solul este un aparat care ne place mult de tot noua romancelor. A avut o presiune suplimentara concurand ultima", a declarat Nadia Comaneci la TVR 1.

Sandra devine a sasea gimnasta din Romania medaliata cu aurul olimpic la sol, prima fiind multipla campioana Nadia Comaneci.























13664 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Uraaa! Felicitari, Sandra!! (Duminică, 17 august 2008, 16:07)

    Ingrid [anonim]

    Bravo, Romania! Imi dau lacrimile de emotie, azi e o zi mare pentru toti romanii. Trei medalii astazi, doua de aur si una de bronz, inseamna IMENS!
    Bravo, Sandra, te imbratisez! Si felicitari, domnule Forminte!
    VIVAT Romania!
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitari fato (Duminică, 17 august 2008, 16:09)

    gorcea [anonim]

    Multe cuvinte nu trebuiesc spuse.
    Felicitari la toti medaliatii.
  • +4 (4 voturi)    
    Cum spuneam :fetele ne salveaza ! (Duminică, 17 august 2008, 16:09)

    Olympos [anonim]

    Sandra a fost magnifica !
    • +2 (2 voturi)    
      Deci avem fete super (Duminică, 17 august 2008, 16:40)

      gorcea [anonim] i-a raspuns lui Olympos

      Majoritatea medaliilor noastre au fost obtinute de gagici.
      Felicitari.
      Din urma sa vina si medalii castigate de baieti.
      • 0 (0 voturi)    
        Romancutzele FIRST CLASS (Luni, 18 august 2008, 8:23)

        Painkiller [utilizator] i-a raspuns lui gorcea

        Imi place regula: "Fetele castiga".....sper sa se aplice regula si la handbal. Hai Romania!!
  • -3 (9 voturi)    
    aurul romaniei! (Duminică, 17 august 2008, 16:10)

    dorinteodor [anonim]

    rusineeeee, rusine romani! tot aurul a fost obtinut numai de romance! felictari tuturor romancelor! bravo sandra izbasa!
    • +2 (2 voturi)    
      Rusine sa-ti fie tie (Duminică, 17 august 2008, 16:32)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Nu cred ca esti in masura sa injosesti sportivii romani pe motivul ca nu au castigat (inca) nici o medalie. Ei macar sunt acolo, ne reprezinta pe noi. Cine cunoaste luptele lor? Nici unul dintre noi care stam pe margine si aratam cu degetul. tu ce ai facut bun pentru tara asta in afara de a arata greselile celor care muncesc din greu pentru ca tu si eu sa fim mandri ca suntem romani. Tare as fi curios sa te vad macar stand in maine daramite sa faci un salt. Sau daca tot comentezi..trimite-ti copiii sa faca sport, apoi fa comentarii. Asupra lor ai dreptul.
      Bravo romani, fie ca ati castigat vreo medalie, fie ca nu...suntem alaturi de voi!
      • 0 (0 voturi)    
        exagerezi.... (Duminică, 17 august 2008, 20:59)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        ovidiule,
        nu sint singurul care a observat ca aurul a fost adus numai de femei. evident ca si sportivii trebuie respectati, cel putin pentru ca se bat pentru tara. si antrenorii trebuie respectati. evident ca, daca eu am exagerat putin facind un fel de gluma, si tu exagerezi ca nu o iei ca o gluma. pe de alta parte, vorbind foarte serios constantina tomescu spune, exlicit dar voalat, ca nu a fost sprijinita in tara, ca chiar a fost sfatuita sa renunte. asta nu mai este o gluma. este adevarat ca cei foarte buni reusesc totdeauna, cu sau fara ajutor, dar si eu si tu doar ne bucuram cind vre-unul dintre noi reuseste....
    • -1 (1 vot)    
      mda, inteligent comentariu, dar... (Marţi, 19 august 2008, 10:39)

      dezechilibratu' [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      cine pm esti TU?
  • +4 (4 voturi)    
    pt sandra (Duminică, 17 august 2008, 16:10)

    anca [anonim]

    uraaaaaa!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    :D (Duminică, 17 august 2008, 16:11)

    Keanutza [anonim]

    Bravoooo!!! :D Minunata ai fost!
  • +4 (4 voturi)    
    .... (Duminică, 17 august 2008, 16:12)

    francezul [anonim]

    felicitarii sandra voi sunteti adevaratele(ti) reprezentante(ti) ai romaniei care ne faceti cinste stiu ca se putea si mai bine dar este ok si asa.....inca o data felicitari din franta
  • +2 (2 voturi)    
    femei de aur (Duminică, 17 august 2008, 16:12)

    c [anonim]

    Ati observat ca la aceasta Olimpiada toate medaliile importante sunt castigate de sportive. Toate probele unde avem sperante sunt dominate de femei. Unde sunt barbatii?...http://claudiu-lucaci.blogspot.com/
  • +2 (2 voturi)    
    femei de aur (Duminică, 17 august 2008, 16:12)

    c [anonim]

    Ati observat ca la aceasta Olimpiada toate medaliile importante sunt castigate de sportive. Toate probele unde avem sperante sunt dominate de femei. Unde sunt barbatii?...http://claudiu-lucaci.blogspot.com/
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 17 august 2008, 16:13)

    andrei [anonim]

    Felicitari pt performanta ta. Bravo Romania
  • +2 (2 voturi)    
    felicitarii Sandrei (Duminică, 17 august 2008, 16:15)

    o [anonim]

    felicitariiiii !!! suntem totusi acolo sus in ciuda comentariilor rautacioase la adresa gimnasticii romanesti.Doar ele stiu cat e de greu ! Inca o data s-a auzit imnul nostru.Bravo Sandra !
    • 0 (0 voturi)    
      Comentraii rautaciose=invidie=rautate=prostie (Luni, 25 august 2008, 14:07)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui o

      Toti care au facut comentarii rautacioase la adresa echipei olimpice romane sunt invidiosi pe rezultatele exceptionale obtinute de romani la alte jocuri olimpice si pe potentialul imens pe care il avem si o fac cu multa rautate dand dovada de multa prostie; la fel s-a intamplat la televiziunea nationala irlandeza...
  • +3 (3 voturi)    
    Ma bucur (Duminică, 17 august 2008, 16:18)

    gaspy [utilizator]

    Ma bucur sincer ca Romania e inca "in carti" in ceea ce priveste performanta olimpica. Chiar daca rezultatele nu au fost pe masura editiilor precedente, ar fi fost chiar trist ca mandria noastra - gimnastica feminina - sa nu ne aduca rezultate.

    Sigur, mi-as dori sa se investeasca mai mult in sport decat in spectacol si fotbal - unde se pompeaza bani la greu cu rezultate insignifiante.

    Felicitari tuturor din lotul olimpic.
  • +2 (2 voturi)    
    Te iubim (Duminică, 17 august 2008, 16:19)

    Sorin [anonim]

    Am crezut in tine pana in ultima clipa si nu ne-ai dezamagit! De aceea nu putem sa nu fim mandri de performanta ta si sa-ti transmitem SINCERE FELICITARI!!! Ai demonstrat tuturor ca esti cea mai buna Nu mai vorbesc de sentimentul de fericire care m-a cuprins vazandu-te pe podium intre cele 2 americance. Pentru toate astea, te iubim, Sandra!
  • +2 (2 voturi)    
    Gimnastica merge inainte (Duminică, 17 august 2008, 16:20)

    Monica [anonim]

    FELICITARI! Mi-au dat lacrimile la executia ta.
  • +1 (1 vot)    
    BRAVOOOO (Duminică, 17 august 2008, 16:24)

    cristi [anonim]

    Si ati vazut ca erau numai campioane in finala aia. A batut best of the best al lumii
  • +2 (2 voturi)    
    emotionant (Duminică, 17 august 2008, 16:25)

    lolo [anonim]

    cea mai frumoasa gimnasta
    felicitari
    foarte emotionant
  • +1 (1 vot)    
    Aur pentru Sandra! (Duminică, 17 august 2008, 16:27)

    Simona [anonim]

    Bravo Sandra, bravo domnule Forminte! Felicitari din toata inima pentru bucuria imensa pe care ati produs-o romanilor de pretutindeni!
  • +1 (1 vot)    
    video (Duminică, 17 august 2008, 16:27)

    OanaP [anonim]

    se poate vedea undeva o inregirstrare a evolutiei la sol a campioanei? nu am putut sa o vad live si tare mult mi as dori sa mi dea si mie lacrimile. :)
    multumesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Inregistrare Sandra Izbasa (Duminică, 17 august 2008, 18:00)

      DorinC [anonim] i-a raspuns lui OanaP

      Inregistrarea evolutiei Sandrei o gasiti la http://www.tvr.ro/?play=44551
      Felicitari!
    • 0 (0 voturi)    
      YouTube video (Duminică, 17 august 2008, 18:17)

      New York [anonim] i-a raspuns lui OanaP

      http://www.youtube.com/watch?v=72v9qE_fxYg

      Eleganta prestatia!

      Abia astept coverage-ul tonight;

      Felicitari!
    • 0 (0 voturi)    
      video disponibil (Duminică, 17 august 2008, 20:28)

      catwoman [anonim] i-a raspuns lui OanaP

      pe www.youtube.com;
      type in: sandra izbasa ROU

      multe felicitari antrenorilor si tuturor fetelor din lot!!
      bravo si la mai multe medalii!
  • +2 (2 voturi)    
    Dl. Forminte a tacut si a facut!!! (Duminică, 17 august 2008, 16:29)

    Mio [anonim]

    Sa nu uitam ca aceste copile si antrenorul lor, dl. Forminte, au fost supusi unei presiuni psihologice uriase, sistematic intimidati si tracasati de declarati gen Bela Karolyi, cum ca "romancele doar atata pot" ... Dar ei au tacut si au facut si au rasturnat inca o data "caru' mare". Bravo, oameni buni!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Duminică, 17 august 2008, 16:31)

    ANdrei [anonim]

    Felicitari sincere. Dupa un asemenea exercitiu plin de gratie si forta atletica nu merita facuta nici o comparatie. A fost unul din acele momente de perfectiune pe care oamenii le ating atunci cand se autodepasesc. Iti multumesc Sandra si multumesc echipei Romaniei de gimnastica pentru momentele de perfectiune.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI (Duminică, 17 august 2008, 16:31)

    aierdna [anonim]

    FELICITARI! FELICITARI! FELICITARI!
  • +1 (1 vot)    
    Mandru (Duminică, 17 august 2008, 16:32)

    Cosmin [anonim]

    Fetita asta talentata, care pe deasupra mai este si frumusica precum o papusa, m-a facut sa ma simt foarte mandru azi de faptul ca sunt roman.

    Ma bucur ca astfel de copii frumosi si talentati ne reprezinta in lume!

    Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 17 august 2008, 16:40)

    rady [anonim]

    Felicitari Sandra,Dumnezeu este cel care te-a ajutat si ti-a dat izbanda.Munca ta a fost rasplatita din plin.Iti doresc in continuare sa fii cea mai buna ,multa forta se munca ,ambitie si sa nu uiti cu dumnezeu totul este posibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Esti fantastica !!! (Duminică, 17 august 2008, 16:40)

    cosmin [anonim]

    Dragi parinti ai Sandrei va rog sa primiti felicitarile mele pentru performanta fiicei dumneavoastra.
    Mi-a umplut inima de bucurie si speranta.
    Am fost intrebat de colegii americani,putin cu invidie cum de romancele sunt atat de performante la fiecare olimpiada..
    Le-am raspuns ca este in codul genetic al celor nascuti in Muntii Carpati nu departe de Castelul lui Dracula.
    O colega insarcinata mi-a raspuns ca ar vrea sa nasca acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 17 august 2008, 16:45)

    Marina [anonim]

    Am avut niste emotii incredibile, dar am si crezut ca Sandra poate castiga! Am zis Doamne ajuta, cat a durat exercitiul ei, si uite ca Dumnezeu a ajutat-o! Si desigur, tot efortul depus de ea, si dragostea cu care s-a pregatit! Felicitari si multumesc pentru momentul frumos, de bucurie!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAAAVO! FELICITARI! (Duminică, 17 august 2008, 16:46)

    Sabrina [anonim]

    Bravo Sandra! Imensa victorie!
    Fratilor, puneti video-ul pe you tube s-o vedem si noi, astia de dincolo de balta.
    Nu am vazut decat poze cu tine! Esti fantastica!
  • 0 (0 voturi)    
    sandra (Duminică, 17 august 2008, 16:52)

    cristina [anonim]

    bravo!bravo!bravo!
    felicitari tie si tuturor medaliatilor de la olimpiada.reprezentati cu cinste ROMANIA si este un orgoliu pt toti romanii din tara si de afara.plang de fericire cand dovediti adevarata valoare a romanilor si sportului romanesc.mii de multumiri din spania.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Sandra (Duminică, 17 august 2008, 17:00)

    Adrian [anonim]

    Bravo Sandra

    Ai avut cea mai buna executie la sol .. iti place ceea ce faci si s-a vazut.

    Melodia Sandrei pentru cine a urmarit solul se cheama Taniec Eleny si e compusa de Michal Lorenc (din coloana sonora a filmului Bandyta 1997)
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 17 august 2008, 17:01)

    anca atanasiu [anonim]

    PERFORMANTA & ATITUDINE
    Eleganta, stil, profesionalism;
    delicatete, sensibilitate, un rar simt al masurii.
    Felicitari Sandrei, parintilor ei si tututror celor care i-au fost alaturi CAMPIOANEI!
  • 0 (0 voturi)    
    HAI ROMÂNIAAAAAA!!!!! (Duminică, 17 august 2008, 17:05)

    popeye [anonim]

    www.tvr.ro Acolo se poate viziona exercitiul la sol al Sandrei!Bravo Sandra!!!HAI ROMÂNIA!!!!
    PS. Nu prea îi înteleg pe sotii Karoly,cum adica "doar atâta pot româncele"??Pai Nadia nu e tot românca???Sau ei sunt de parere ca doar daca sunt antrenate de ei româncele pot ceva??Sau e doar o invidie care roade??Interesant e ca se mai exprima nu de mult un ungur din România care acum traieste în Occident, ca "românii sunt un popor fara ambitie, care se strecoara"!Sau sa fie oare cumva acea aroganta si condescendenta de care unii unguri dau dovada fata de români???
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Sandra!!! (Duminică, 17 august 2008, 17:08)

    Ionut [anonim]

    Sunteti fata de aur a gimnasticii noastre! Va multumim mult!

    Cu drag si desavarsit respect,

    Ionut (Anglia)
  • 0 (0 voturi)    
    bravooooo sandra (Duminică, 17 august 2008, 17:10)

    un roman mandru [anonim]

    in sfarshit , mai spunem si noi din cand in cand cu mandrie ca suntem romani..bravo sandra, felicitari antrenorilor, cinste parintilor....mi-au dat lacrimile de bucurie pt victoria obtinuta... le-am luat-o inainte americanilor....inca o data , bravo, bravo si succes
  • 0 (0 voturi)    
    bravo sandra (Duminică, 17 august 2008, 17:11)

    maria [anonim]

    si frumoasa si priceputa ...........bravo sandra ptr evolutiile tale si munka depusa .Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo , Sandra (Duminică, 17 august 2008, 17:14)

    cristi [anonim]

    am plans cand a cantat imnul Romaniei,ingenunchind SUA,CHINA,RUSIA...aceeasi senzatie am simtit-o si la Nadia la Montreal in '76.Adevarul este ca gimnastica reprezinta "Regina sporturilor",prin eleganta si rafinament.Bravo,fetelor.
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 17 august 2008, 17:17)

    evelina [anonim]

    Felicitari si sa o tina tot asa! Sa i se intoarca bucuria pe care ne-a facut-o inmiita !
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO! (Duminică, 17 august 2008, 17:23)

    CRISY [anonim]

    ESTE UNICUL MOTIV SA FIU MANDRU CA SUNT ROMAN.BRAVO SPORTIVILOR CE REPREZINTA CU CINSTE IMAGINEA TARII IN CARE S-AU NASCUT!
    • 0 (0 voturi)    
      nu fi asa critic... (Luni, 18 august 2008, 15:29)

      muky [anonim] i-a raspuns lui CRISY

      ...caci,motive sa fii mandru ca esti roman sunt f. multe,fiindca esti urmasul unor oameni deosebiti,cum au fost(si am sa enumar cativa):BUREBISTA,DECEBAL.MIRCEA CEL BATRAN,STEFAN CEL MARE,MIHAI VITEAZUL,ALEXANDRU IOAN CUZA ,MIHAI EMINESCU,GEORGE COSBUC,VASILE ALECSANDRI,CIPRIAN PORUMBESCU,GEORGE ENESCU,BRANCUS,GRIGORESCU,AUREL VLAICU,HENRI COANDA,si multi alti care nu i-am amintit,dar care sunt la fel de importanti,fiind fii acestei natii din care faci si tu parte(nu am vrut sa fac o discriminare intre barbati si femei,dar aceste nume mi-au venit primele in memorie).fii mai optimist;cu bine(ps. motive sunt mult mai multe ,dar atunci ar trebui sa stau sa scriu cateva zile nonstop).
  • 0 (0 voturi)    
    mai vrem! (Duminică, 17 august 2008, 17:25)

    daniel [anonim]

    multe multe felicitari! din suflet!!!!

    azi am stat lipit de calculator sa vad romanii concurand la olimpiada si de departe evolutia sandrei a fost cea mai emotionanta!!! chiar am avut emotii pentru tine si apoi m-am bucurat nespus de mult! intre timp am facut un album pe facebook cu romanii care au castigat medalii de aur la olimpiada. vreau sa le vada toti prietentii mei din toata lumea si sa stie ca Romania e tare!!!!

    albumu e aici: http://www.new.facebook.com/album.php?aid=46975&l=808df&id=503656679

    o sa mai adaug poze pe masura ce mai avem campioni.

    oameni ca sandra ne fac sa fim mandrii ca suntem romani si sa cantam imnul! care e asa frumos si reprezentativ pentru situatia in care sunt romanii acum!

    mai vrem! mai vrem! mai vrem!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari. (Duminică, 17 august 2008, 17:30)

    Maricica [anonim]

    Dragi minunati copii al R.sint f.fericita ca iarasi lumea intreaga vede ca exista o ROMANIE cu talente mari. Mult succes in continuare sanatate ,perseverente .ambitie si pace. Am fost la fel emotionata cin d copii din A.a fot la locul 2 Bela Karolyi asa de mindra era la TV,dar nu a uitat nici pe voi si la fel a fost mindru si pentru voi.
    Va pup de mi de ori di N.Y.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Sandra!!!!!! (Duminică, 17 august 2008, 18:00)

    laza [anonim]

    Felicitari fetelor, bravo Sandra, ai fost fenomenala!!!!!! Am plans de fericire!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOOOOOO (Duminică, 17 august 2008, 18:32)

    Ioana [anonim]

    Felicitari sandra!!!!!!!Esti super tare!!!!Bravoooo ptr ROMANIA!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 17 august 2008, 19:04)

    GEORGIANA [anonim]

    pot sa spun cu toata inima ca sunt mandra ca sunt romanca!Bravo Sandra bravo tuturor celor care ati luptat pt tara noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    superb (Duminică, 17 august 2008, 19:26)

    Gelu [anonim]

    excelent exercitiu, muzica , prestatie, eleganta. absolut superb! Felicitari!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Magnifica Sandra (Duminică, 17 august 2008, 19:45)

    pax.5 [anonim]

    Se mai nasc oameni ce fac cinste tarii si neamului românesc. Esti cea mai buna scumpa si superba Sandra ! Ai avut o prestatie de inalta clasa in care am admirat totul : tinuta si atitudinea, precizia si eleganta exercitiului, perfecta sincronizare cu fondul muzical inspirat ales. Sincere felicitari tie si tuturor celor care te-au indrumat pentru a ajunge la aceste performante de exceptie. Vivat România eterna !
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos. (Duminică, 17 august 2008, 21:15)

    SorY [utilizator]

    Bravo ei !!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Sandra!Bravo fetelor! (Duminică, 17 august 2008, 22:32)

    madalina [anonim]

    Urmaresc gimnastica de mult, dar astazi am avut cele mai multe emotii ptr Sandra.Speram sa castige si nu ne-a dezamagit.A fost superioara tuturor concurentelor.gimnastica e arta si Sandra ne-a aratat ca avem de ce sa fim mandri cu aceste fete. Am plans odata cu ea si am fost mandra ca sunt romanca. Succes si maine si mereu. Le multumim ca exista si sper sa nu renunte.Felicitari tuturor medaliatilor , dar si sportivilor care ne-au reprezentat tara.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari 1 (Duminică, 17 august 2008, 23:01)

    irina [anonim]

    BRAVO !!!!!!!!
    NE MENTINEM PE PODIUM .INCA ODATA MULTUMIRI CA EXISTATI !!!!!!!!
    O MUNCA TITANICA INCUNUNATA DE SUCCES . FELICITARI ANTRENORILOR SI INTREGII ECHIPE SI NU IN ULTIMUL RAND ,, TIE PRINTESA DE AUR ,, A ROMANIEI !
    SUNT MANDRA CA SUNT ROMANCA . MULT SUCCES TUTUROR SI NUMAI BUCURII
    AI FOST FORMIDABILA !!!!!!!! NOTA 10!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Sandra! (Duminică, 17 august 2008, 23:36)

    Agnes [utilizator]

    Bravo Sandra! Suntem mandri de tine si te pupam si te felicitam si iti multumim ca ai urcat steagul nostru sus, peste cel al americanilor. Ma bucur ca i-ai contrazis pe cei care nu mai dadeau sanse gimnasticii romanesti actuale. Am plans cu tine impreuna pe podium si pentru asta iti multumim!
    Felicitari domnule Forminte si mult succes in continuare!
  • -1 (3 voturi)    
    sandra izbasa (Luni, 18 august 2008, 2:15)

    gabriela avram [anonim]

    nu va mirati ca femeile cistiga cele mai multe medalii. nu se bat cu barbatii, concureaza tot cu femei. nu e nici o problema. iar in romania noastra ar fi tare bine sa recunoastem ca femeile de cele mai multe ori muncesc mult mai mult decit barbatii. si acasa si la slujba. romancele sint invatate cu munca. punct. cind se vor invata si barbatii cu munca, inclusiv cei care fac reprosuri, vom avea dreptul sa cerem si de la barbati performante. pina atunci, ar fi bine ca revolta masculina sa se rezume la fotbal si la gigi becali, ca asta e singurul sport care ii procupa in mare pe purtatorii de sex masculin din romania.
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Luni, 18 august 2008, 8:27)

      Painkiller [utilizator] i-a raspuns lui gabriela avram

      Hai nu generaliza, oricat de feminista ai fi. Mai sunt barbati pe care fotbalul ii lasa rece si care mai si muncesc. Ai un vot "plus" de la mine....si asa cum am zis mai sus, stai cu ochii pe handbal feminin. Hai Fetele!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, fato! (Luni, 18 august 2008, 6:06)

    josephine [anonim]

    Esti o frumoasa, cu o stralucire aparte. Si medalia aia nu face decat sa confirme valoarea ta si bataturile din palme. Bravo de o mie de ori! Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Magnifica :) (Luni, 18 august 2008, 6:32)

    adi [anonim]

    Felicitari!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie (Luni, 18 august 2008, 7:50)

    spectator [anonim]

    Cuvintele sunt sarace ca sa exprime aprecierea si admiratia pentru acesti adevarati eroi olimpici.Dar , parca nu poti sa nu te gandesti si sa faci o comparatie cu imbuibatii fara valoare din fotbal,sau -si mai rau- cu politicienii corupti care, din pacate, mai si conduc tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem mandrii de fetele noastre (Luni, 18 august 2008, 8:27)

    ion-reper [anonim]

    Cele doua medalii de AUR obtinute pe 17 aug.au creat o mare bucurie tuturor ROMANILOR.Fetele merita toata admiratia si stima noastra,dar despre handbaliste nu se putea scrie nimic chiar daca au pierdut un meci?Eu am mare incredere ca ne vor aduce si ele o medalie de AUR. HAI ROMANIA.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ne puteam dori mai mult.... (Luni, 18 august 2008, 8:59)

    Florin [anonim]

    decat o fata frumoasa, campioana olimpica?
    Bravo Sandra! La atata munca meritati astfel de rezultate stralucitoare. Va iubim!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari,felicitari,felicitari (Luni, 18 august 2008, 9:13)

    ... [anonim]

    sportivi ne fac sa fim mandri de tara in care traim...avem ceva valoros cu care ne putem lauda...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Luni, 18 august 2008, 9:23)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Ne-ati mai facut inca odata mandrii ca suntem romani. Felicitari Sandra! Felicitari antrenorului si tehnicienilor.
  • 0 (0 voturi)    
    sportivi de AUR (Luni, 18 august 2008, 9:54)

    eu [anonim]

    sper ca acesti sportivi sa fie ingropati in bani de oamenii cu dare de mana din tara asta. merita si au facut sacrificii enorme sa poata fii cei mai buni sau printre cei mai buni. lauda lor...si mai ales ca nu am auzit pe vreunul dintre ei sa doreasca schimbarea imnului national, ca alti cocosei! Impresionanta imaginea Sandrei cand a fost premiata!!! Sunt niste FETE ADEVARATE. Personal mi-a as da 2% la suta din salariu pentru un fond destinat premierii acestor oameni. Ar fi niste bani cheltuiti cu cap cu o asemenea reclama....nu ai ce spune!
  • 0 (0 voturi)    
    Sandra de aur (Luni, 18 august 2008, 10:18)

    Ioana [anonim]

    Ma bucur ca inca o data ne-am aratat superioritatea si am demonstrat ca suntem valorosi si nu suntem usor de inlaturat.Pecum spune proverbul "Buturuga mica ridica carul mare"...
    Felicitari Sandra si multa multa bafta de acum incolo
  • 0 (0 voturi)    
    sandraizbasa.webs.com (Luni, 18 august 2008, 10:32)

    sandraizbasa.webs.com [anonim]

    sandraizbasa.webs.com
    sandraizbasa.webs.com
    sandraizbasa.webs.com
  • 0 (0 voturi)    
    te iubim campioano1 (Luni, 18 august 2008, 10:45)

    radu p [anonim]

    sandra a obtinut o performanta absolut extraordinara. aproape de necrezut. felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Sandra (Luni, 18 august 2008, 11:35)

    dan [anonim]

    Felicitari, Sandra!
    Mi-era dor sa fiu mandru ca sunt ROMAN!
    Asta ai reusit tu! Sa aduci o bucurie uitata printre atatea reprosuri si sentimente de vinovatie ca inca suntem departe de "lumea civilizata". Victoria ta, Sandra, are mai mult aur decat cel aferent medaliei! E o victorie a muncii, daruirii, frumusetii, zambetului si lacrimilor tale! E o victorie a murmurului buzelor tale, incercand printre emotii, sa canti imnul tarii tale, pe podiumul pe care ai reusit sa ajungi! BRAVO din toata inima!
  • 0 (0 voturi)    
    Medalie prea mica pentru o asa Campioana (Luni, 18 august 2008, 12:41)

    campion [anonim]

    frumoasa si talentata insa organizatorii de la Beijing au fost luati pe nepregatite. medalia de aur este prea palida si titlul de campioana olimpica este prea mic, pentru o CAMPIOANA asa de mare, nu este doar capioana olimpica de la beijing ci este una din ambasadoarele sportului si a acestei tari ce se scalda intr-o mizerie de nedescris. as putea spune ca nu merita o astfel de tara si acele conditii mizere in care fac performanta. Ea ar trebuie sa fie imaginea Romaniei, nu talharii, hotii, violatorii, nu politicienii care fac umbra pamantului degeaba.
    doar un vis frumos
  • 0 (0 voturi)    
    bravo gimnastelor, bravo sandra (Luni, 18 august 2008, 13:52)

    isa [anonim]

    am stat cu pumnii strinsi si m-am bucurat enorm cind am vazut un exercitiu perfect la sol si victoria. toate gimnastele noastre au statura eleganta sint muncitoare si merita sa cistige. FELICITARI pentru voi si multumim ca ne bucurati.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai tot respectul meu Sandra (Marţi, 19 august 2008, 0:37)

    Benny [anonim]

    Sandra ai fost cea mai tare.......... bravo de o 1001 de x pt ca ai castigat aurul olimpic......Mia placut felul la cum ai lucrat la sol , a fost super excelent lucrat meriti mai mult decat o medalie de aur ........bravo Sandra bravo , iti multumim mult mult offffff daca ai fi surioara mea cea mai mare bucurie de pe pamantul asta pentru mine ai fi tu.............
  • 0 (0 voturi)    
    sandra izbasa (Marţi, 19 august 2008, 22:34)

    ana [anonim]

    sandra ai fost cea mai gratioasa si cea mai buna dintre toate ....ti-ai pastrat echilibrul , vointa , si chiar daca tu ai avut ultimult exercitiu ai reusit sa fii prima pe podium ....bravo ...voi ne faceti mandri ca suntem romani ...
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO ECHIPEI OLIMPICE ROMANE! (Luni, 25 august 2008, 13:46)

    Tatiana [anonim]

    Felicitari si urari de foarte bine pentru intreaga echipa olimpica romana! Minunat pentru toate medaliile castigate de romani la J.O. din Beijing 2008 si e o lectie invatata pentru cei care au concurat dar au pierdut ocazia de a castiga o medalie; poate peste 4 ani vor sti exact ceea ce au de facut ! Trebuie sa stim sa castigam dar sa si pierdem si cei care pierd sa-si adune toate fortele pentru data viitoare! Iar noi trebuie sa le fim alaturi si sa-i iubim pentru sunt ai nostrii cu totii si au avut curajul sa participe ( they had the guts!) si sa infrunte pe cei mai buni sportivi ai lumii! Este un merit al lor si nimeni nu la poate lua aceasta nescrisa si necunoscuta ''victorie'' , caci si participarea la aceste jocuri olimpice este o victorie chiar daca o acceptam sau nu in mintile noastre, dar inimile noastre de romani trebuie sa o accepte! Concurentele romance au fost exceptionale, exceptionale la canotaj, gimnastica , judo si celelalte iar cununa de aur sred ca o merita Constantina Tomescu Dita pentru maraton (ati incercat sa alergati vreodata macar 20 km??? daca da, imaginativa cum v-ati simti dupa ce ati alrga 42 km...ha ha ha )
  • 0 (0 voturi)    
    Superb (Joi, 11 septembrie 2008, 10:37)

    Mihai Cinpoeru [anonim]

    O mare sportiva, o fată minunata, superba.
    Felicitari, Sandra!
  • 0 (0 voturi)    
    gimnastica (Vineri, 19 septembrie 2008, 10:18)

    Ruxi [anonim]

    Sandra a fost cea mai buna!!!!!!!!Cu toate comentariile rautacioase ale lui Bela Karoly(care nici macar nu e roman,ci ungur),Sandra le-a invins pe Shaun Jonsohn si pe Nastia Liukin.Gimnastica romaneasca nu a pierit ,domnule Bela Karoly!Ati uitat ca ati antrenat-o pe Nadia si ati fost atat de respectat in acele vremuri in Romania????????????
    Apoi v-ati carat,cu nevasta cu tot,In America unde va iesea banu'.Acum v-au invitat la emisiuni In Romania si n-ati facut decat sa improscati cu noroi lotul national de gimanstica,spunand ca nota Sandrei a fost umflata si sa va luati de domnul Forminte!!!!!!!!! ,,Romancele atata pot,nu-i asa?''
    Va dati mare prieten cu domnul Belu,dar daca Sandra ar fi cucerit titlul olimpic antrenata de dansul,l-ati mai fi iubita atat?Cat despre manarii,note umflate si ipocrizie,americanii sunt campioni la asta in gimnastica!!!
    BRAVO SANDRA.Esti cea mai buna ,nu-i lua in seama pe invidiosi!!!!!!!!!!!!!!!!