JOCURILE OLIMPICE, Canotaj, 8+1

Doina Ignat: Medalia de bronz era singura care imi lipsea din palmares

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2008, 14:05 Sport - J.O. Beijing 2008

Echipajul feminin de canotaj 8+1
Foto: Rompres
Echipajul feminin de 8+1 al Romaniei a obtinut astazi medalia de bronz in finala probei de canotaj a Jocurilor Olimpice de Vara de la Beijing, dupa ce a evoluat impotriva echipajelor din Statele Unite ale Americii (locul I), Olanda (locul II), Marea Britanie, Canada si Australia. Romania a inregistrat un timp de 6 minute, 7 secunde si 25 de sutimi, fiind la o diferenta de 3 sutimi fata de ocupanta locului doi, Olanda.

 „A fost putin surpinzator faptul ca am pierdut in fata Olandei atat de aproape de linia de sosire, la un varf de barca. Startul a fost destul de bun insa se pare ca nu am mers la capacitate maxima. Trebuie totusi sa nu uitam ca echipa de canotaj a Romaniei se intoarce acasa cu doua medalii, una de aur si una de bronz, si ar trebui sa fim mandri de acest lucru.”, a declarat Ioan Dospinescu, Presedintele Federatiei Romane de Canotaj.

„Intr-o asemenea competitie, cu totii avem emotii, si invingatorii si invinsii. Cred ca ne-am agitat prea mult, din prea multa dorinta de a ne depasi adversarele, iar acest lucru ne-a dat peste cap ritmul. Imi pare rau ca ma retrag cu o medalie de bronz dar cu putin umor as putea spune ca era singura care imi lipsea. Trebuie sa trecem insa peste asta, sa avem incredere in noua generatie de canotoare si sa speram ca data viitoare vor fi ele invingatoarele.”, a afirmat Doina Ignat, liderul echipajului de 8+1 al Romaniei.

„Desi o parte din echipajul de 8+1 de astazi se va retrage, avem incredere ca vom gasi in canotoarele tinere performanta pe care ne-o dorim in continuare cu totii. In canotaj, spre deosebire de alte sporturi, avem o baza de selectie destul de mare. In momentul de fata, avem peste 150 de sportivi in pregatire, pe care ii vedem remarcandu-se la campionatele mondiale de juniori si de tineret, si care pot completa echipajul de aur al Romaniei”, a adaugat Ioan Dospinescu.

La Jocurile Olimpice de la Beijing, din echipajul de 8+1 al Romaniei au facut parte Doina Ignat, Constanta Burcica, Viorica Susanu, Rodica Serban, Eniko Barabas, Simona Musat, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache si Elena Georgescu.























1041 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rushinica!! (Duminică, 17 august 2008, 14:36)

    Krant [anonim]

    Sa-ti ia Olanda Argintul pe ultimii 10 m, la experientza care se afla in barca Romaniei...e cam rushinica. Hai sa nu ne imbatam cu apa rece, ieri si inainte de cursa parca innebunise toata lumea, ce sa mai, aurul era ca luat. Mai multa modestie nu strica, istoria putea sa fie alta.
    • 0 (0 voturi)    
      SP (Duminică, 17 august 2008, 15:44)

      Kunt [anonim] i-a raspuns lui Krant

      Banuiesc ca esti un mare campion.
    • 0 (0 voturi)    
      modestie?????? (Duminică, 17 august 2008, 17:01)

      andutza [anonim] i-a raspuns lui Krant

      vrei mai multa modestie la aceste fete care pt. noi sunt tot de AUR?????
      Ai idee cat vaslesc fetele astea(intr-un an mai mult dect alearga un fotbalist intr-o cariera) BRAVO FETELOR !!!!!!!!!!!!!,RUSINE CELOR CARE NU VA APRECIAZA.
      Lipsa de modestie caut-o la nesimtiti din fotbal
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo fetelor!!! (Duminică, 17 august 2008, 14:44)

    coco [anonim]

    Flotila care aduce medalii nu s-a dezmintit nici acum. Din pacate s-a facut mult vant inainte de cursa si s-a sugerat ca se asteapta medalia de aur. Ca sunt favorite. Asa este, dar asta a pus o presiune pe sportive si cum le-am simtit eu au mers crispate de frica unui rateu. Cert este ca americancele au dominat de la start la sosire si nu ne-am apropiat niciodata la mai putin de 3/4 de barca de ele. Asta e viata! Va multumim pentru bucuria facuta si nu fiti triste! Viata merge inainte. Macar de-ar reusi D-na LIpa sa amenajeze la Snagov pista de antrenament de care e atata nevoie!
  • 0 (0 voturi)    
    femei de aur (Duminică, 17 august 2008, 14:53)

    claudiu [anonim]

    Am devenit o tara competitiva doar prin succesele femeilor. Ati observat ca la aceasta Olimpiada toate medaliile importante sunt castigate de sportive. Toate probele unde avem sperante sunt dominate de femei. Unde sunt barbatii?
    • 0 (0 voturi)    
      Iti recomand un clasament (Duminică, 17 august 2008, 16:46)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Doar cateva tari printre care Russia si inca vreo 2 tari din spatiul ex sovietic au cucerite mai multe medalii cucerite la barbati decat la femei .... uitati-va si dupa aia mai vb dupa aia mai vorbiti ... ... http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/GL/95A/GL0000000.shtml
    • 0 (0 voturi)    
      olimpic (Duminică, 17 august 2008, 17:04)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

      Barbatii comenteaza de pe margine; vezi exemplul lui Krant de mai sus.
    • 0 (0 voturi)    
      Barbatii sunt prea ocupati... (Duminică, 17 august 2008, 17:18)

      Un Barbat... [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      fiind sefi peste femei...crescandu-si burta la meciuri si mici, injurand-ui pe politicieni, tragand chiulul la servici, si furand...din pacate.

      Femeile din Romania KO1 Barbatii din Romania

      ...imaginati-va cum ar putea fi Romania daca in loc de romani, romancele s-ar incrucisa numai cu nemti, de exemplu...
    • 0 (0 voturi)    
      barbatii sunt... (Duminică, 17 august 2008, 17:40)

      victor [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      la bere...si mititei!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo fetelor! (Duminică, 17 august 2008, 18:55)

    ana maria [anonim]

    si bronzul straluceste frumos la ocompetitie de asemenea anvergura! si sa nu uitam cata munca si cati ani din viata isi dedica sportivii antrenamentelor pentru niste rezultate care spala imaginea tarii noastre. altii roaca bani frumosi pe la tot felil de institute culturale si cum s-or mai numi ele, in afara si nu fac nimic.
    si revenind la canotoare si la "conditiile" de pregatire oferite in tara, ele s-au plans in dese randuri ca nu se mai pot antrena in conditii normale pe lacul Snagov, unde nu exista pista olimpica si sunt perturbate permanent de ambarcatiunile de lux ale locatarilor vilelor din vecinatate. numai ca nu le-a auzit nimeni, iar acum unii reproseaza ca de ce bronz si nu aur!!!