Constantina Tomescu: Mi s-a spus ca nu mai pot alerga, dar le-am aratat-o tuturor ca pot

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2008, 8:28 Sport - J.O. Beijing 2008

Cursa formidabila facuta de Constantina
Foto: Ager Press
Constantina Tomescu Dita. Ea a castigat aurul la maraton, cea mai grea proba de la Olimpiada. 42 de kilometri de alergat, dintre care 20 intr-un ritm sustinut, pe prima pozitie. La final, Constantina plangea. De fericire.

"Experienta varstei m-a ajutat foarte mult. Ma uitam mereu inapoi pentru ca nu voiam sa imi pierd medalia si nu imi venea sa cred ce vedeam", a spus la final atleta noastra. Are 38 de ani, este mamica si stabilita in SUA de ceva ani. "A fost o mare performanta intr-o zi frumoasa. Dupa Campionatele Mondiale din 2005 mi s-a spus ca nu o sa mai alerg. E, uite, ca am aratat ca pot", a mai spus Constantina.

Ea a devenit cea mai in varsta castigatoare a unei probe de maraton la Olimpiada!























4262 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bravooo! Bravooo, Constantina! (Duminică, 17 august 2008, 8:48)

    Ionut [anonim]

    Daca vrei, poti! "Desteapta-te, romane!"

    Traiasca Romania si Constantina cea Mare!
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo... (Duminică, 17 august 2008, 20:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Un bun exemplu pentru tineretul de astazi , generatia de miine....extraordinar efortul si munca de pregatire...un MARE rezultat pentru atletismul romanesc....Felicitari si mult noroc Constantina.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 17 august 2008, 8:55)

    RON [anonim]

    FELICITARII!!!

    O Performanta Extraordinara!!!
  • +2 (2 voturi)    
    o campioana simpla, un om grandios (Duminică, 17 august 2008, 8:59)

    respect [anonim]

    esti o femeie de aur, un om de aur. meriti recunostinta noastra a tuturor, indiferent de tara unde traim. e de departe cea mai spectaculoasa medalie a Olimpiadei 2008, pentru ca marathonul e prima proba olimpica din totdeauna, de cand s-a inventat Olimpiada in Grecia antica.Jos palaria, esti o mare sportiva!
  • +1 (1 vot)    
    Jos palaria! O performanta extraordinara! (Duminică, 17 august 2008, 9:42)

    Radu [anonim]

    Un efort supraomenesc, o daruire extraordinara si o cursa inteligenta dominata clar pe ultimii kilometri. Felicitari din toata inima!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Duminică, 17 august 2008, 10:14)

    Alien [anonim]

    Spre deosebire de "bronzuri in extremis" aceasta performanta merita tot respectul! FELICITARI!
    • 0 (0 voturi)    
      RE: Felicitari! (Duminică, 17 august 2008, 11:12)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alien

      In primul rand, felicitari Constantinei, care a realizat, cred, cea mai impresionanta performanta a Romaniei la JO 2008.

      In al doilea rand, rusine tie, Alien, pentru ceea ce ai spus mai sus. Sa intelegem ca medaliile de bronz nu merita respectul nostru? Sportivii respectivi au muncit enorm pentru acele medalii sau pentru a participa la Olimpiada, nu cred ca merge cineva acolo doar pentru a face act de prezenta si nu pentru a da ce e mai bun din el/ea. Asa ca ar trebui ca noi, cei ce stam lejer pe canapea si ne uitam la TV la eforturile sportivilor, sa nu ii jignim atunci cand reusesc sa aduca medalii acasa. Nu s-au dus la campionatul satesc, ci la JO unde se aduna cei mai buni din toate tarile lumii.

      Inca o data, felicitari Constantina.
      • 0 (0 voturi)    
        Intai citeste, intelege si pe urma comentezi! (Luni, 18 august 2008, 6:39)

        Alien [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Daca obtii prima data bronz si pe urma ajungi la aur, jos palaria, daca obtii de prima data aurul tot respectul, dar daca cobori de la aur la bronz si te mai si lauzi... In fine, am vazut ca au luat totusi o medalie de aur la gimnastica asa ca inca mai sunt ceva sperante.
        • 0 (0 voturi)    
          RE: (Luni, 18 august 2008, 11:10)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alien

          Sunt impresionat. Sincer. Ai impresia ca in lume sunt vreo 10 sportivi care se repeta la 10 JO? Intotdeauna apar altii, de multe ori mai tineri (parca JO se tin la 4 ani, nu in fiecare joi), mai puternici, mai bine antrenati sau orice altceva. Nu stiu ce impresii ai tu, dar nu cred ca ai castigat 10 ani la rand titlul de cel mai tare profesionist, macar din Romania, daca nu din lume.

          A treia performanta din 100 de sportivi extrem de bine antrenati nu e echivalenta locului 1 la campionatul din Polovracii Vechi.

          Acum, daca stau bine sa ma gandesc, e posibil sa faci parte din sleahta de jurnalisti idioti care au catalogat locurile 3 drept dezamagiri, de parca ei, daca ar fi ajuns acolo, ar fi putut ajunge la vreun rezultat.

          Din fericire, cainii latra, caravana trece si cei mai mult dintre noi stiu sa felicite pe cei ce depun eforturi si nu-si mentin fundurile comod pe canapea, la o samanta si-un comentariu "acid".
    • 0 (0 voturi)    
      FELICITARI!!! (Duminică, 17 august 2008, 12:05)

      AdrianKr [utilizator] i-a raspuns lui Alien

      ...spre deosebire de tine, majoritatea stiu sa respecte si acele "bronzuri in extremis", care una peste alta reprezinta a treia performanta mondiala... tu pe ce loc te-ai clasa in domeniul tau, oricare ar fi acela?

      Constantina Tomescu a fost extraordinara, ne-a facut din nou sa fim mandri ca suntem romani!!!
      Maratonul este proba reprezentativa pt Olimpiada.
      Bravo Constantina!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Pe primul loc, evident! (Luni, 18 august 2008, 6:43)

        Alien [anonim] i-a raspuns lui AdrianKr

        Nu face tu aprecieri despre competenta mea, ok? Atata vreme cat nu stii cine sunt cu ce ma ocup si cat sunt de bun in ce fac pastreaza-ti aprecierile pentru tine. Numai cei mediocri se lauda cu performante mediocre, daca tintesti sus ajungi sus.
  • 0 (0 voturi)    
    B.R.A.V.O !!! (Duminică, 17 august 2008, 11:25)

    tanker1 [anonim]

    Nu exista cuvinte care sa descrie performanta acestei femei. Este un exemplu de vointa si o demonstratie clara ca daca vrei poti sa obtii rezultate formidabile.
    Daca ar avea tara asta macar 10% din populatie cu vointa Constantine, am ajunge foarte sus.

    BRAVOOO!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 17 august 2008, 11:27)

    cristi [anonim]

    cata daruire din partea unei sportive cu un caracter formidabil! toata presa internationala vorbeste de o sportiva care la varsta de 38 de ani a demonstrat ca vointa si convingerea ca daca muncesti mult o sa ai rezultate te pot conduce pe drumul catre cea mai stralucitoare medalie olimpica intr-una din cele mai solicitante probe de la JO. Felicitari si multa sanatate pentru ea si copilul ei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    minunat (Duminică, 17 august 2008, 11:29)

    elena [anonim]

    Este extraordinat ceea ce a reusit sa faca Constantina Tomescu.Am urmarit transmisiunile si interviul dat de campioana si am fost foarte impresionata de daruirea si modestia acesteia.Cu siguranta este un om minunat care merita tot respectul si admiratia noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO!!! (Duminică, 17 august 2008, 11:30)

    Anda [anonim]

    Iata ca se poate , e super tare ...BRAVO..iata ce inseamna sa fi un sportiv adevarat...la orice varsta...BRAVO!!!
  • 0 (0 voturi)    
    aur, maraton (Duminică, 17 august 2008, 12:04)

    toma eugenia [anonim]

    stima si respect
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari din inima! (Duminică, 17 august 2008, 12:48)

    nelu [anonim]

    FELICITARI !!!!!!!!!!!!!!!!!! Meriti respectul tuturor pamintenilor.Pling si citesc ! Felicitari !!!!!!!!!!!!! Respectul meu pentru parinti ! FELICITARI !!!!!!!!!!!!!! O MARE ROMINCA !!!!!!!!!!!!!!! Sanatate si bafta in continuare . FELICITARI !!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tot respectul! (Duminică, 17 august 2008, 14:01)

    Cony [anonim]

    Bravo! Tot respectul!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 17 august 2008, 14:18)

    daniela [anonim]

    Felicitari si multa sanatate va dorim!
  • 0 (0 voturi)    
    Constantina Tomescu (Duminică, 17 august 2008, 17:54)

    Maria [anonim]

    Bravoooo! Felicitari din toata inima.
    M-ai facut sa plang de fericire. Meriti respectul si admiratia tuturor.
    Sanatate si noroc in toate.
  • 0 (0 voturi)    
    maratonul bata-l vina (Duminică, 17 august 2008, 22:25)

    adrian [anonim]

    FELICITARI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    WALT STREET-UL ALERGARILOR II PAMINT ROMANESC PENTRU 4 ANI !!!
    nu am cuvinte !!!!
    Sanatate si Mult Noroc in Viata dumneavoastra si Copiilor Dumnevoastra.
    Daca v-ati fi nascut in Marea Britanie sigur erati recompensata cu titlul de lady dar pentru noi romanii sunteti Everestul atletismului romanesc !

    mai fratilor cine fuge 42,... km cel mai bine in lume la ora ac
  • 0 (0 voturi)    
    Excelsior (Luni, 18 august 2008, 6:10)

    josephine [anonim]

    Felicitari infinite acestei doamne care a aratat ce inseamna starea de gratie. Formidabila!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari si multumiri! (Marţi, 26 august 2008, 16:03)

    Mihai [anonim]

    Multumim, Constantina! Ai reusit o performanta minunata pentru tara noastra!