Constantina Tomescu a castigat proba de maraton si o noua medalie pentru Romania!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2008, 5:32 Sport - J.O. Beijing 2008

Aur pentru Romania!
Foto: Ager Press
O noua medalie de aur pentru Romania, castigata de Constantina Dita Tomescu. Atleta noastra s-a impus clar in proba de maraton, ea parcurgand distanta de 42 de kilometri in 2 ore 26 de minute si 44 de secunde.

Pe locul doi a terminat reprezentanta Kenyei, Catherine Ndereba (2:27:06) si Zhou Chunxiu (2:27:07) s-a clasat a treia

Lidia Simon a terminat pe locul 8 (2:27:51) iar Talpos Luminita a incheiat cursa pe locul 18 (2:31:41).

In intreaga sa cariera, Constantina a mai cucerit o medalie de bronz la Mondialele de la Helsinki (2005) si doua medalii, aur si bronz la Mondialele de semi-maraton la Edmonton (2005) si New Delhi (2004). Ea a participat si la Olimpiada de la Atena, unde a terminat pe locul 20.























7077 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    FELICITARI! (Duminică, 17 august 2008, 5:55)

    Sabrina [anonim]

    Nu am cuvinte care sa exprime bucuria si emotia cu care am urmarit cursa. Fantastica performanta! ce putere sa alergi peste 20 km de unul singur, asta dupa alti 20 parcursi!
    Incredibil!
    URIASA VICTORIE! Savurata in direct la televiziunea americana.
    MULTUMESC PENTRU ONOAREA DE A FI ROMANCA, LA FEL CA DV.
  • +7 (7 voturi)    
    Extraordinar (Duminică, 17 august 2008, 6:05)

    josephine [anonim]

    Constantina Tomescu, te iubesc! Esti o femeie minunata, cu o vointa de aur si putere supra-omeneasca. Eu stateam in pijama pe canapea iar tu alergai maratonul in Beijing. Cand am vazut prima imagine a sportivelor, am zis clar "asta-i romanca noastra!" si asa a fost. O cursa frumoasa, fara probleme. Pacat ca nu am avut 2 medalii, era realizabil. N-am cuvinte pentru toata bucuria pe care mi-ai adus-o! Felicitari din toata inima!
  • -4 (6 voturi)    
    nu-i chiar asa rau (Duminică, 17 august 2008, 6:10)

    cristi [anonim]

    frumoasa performanta! sa se trezeasca tata nostru basescu, ca imediat o suna pe constantina!cum e si duminica, ... nu strica un paharel de dimineata de voie-buna!
    • +2 (2 voturi)    
      vai de capul tau (Duminică, 17 august 2008, 8:44)

      LUI CRISTI [anonim] i-a raspuns lui cristi

      .
    • -3 (3 voturi)    
      Paharel... (Duminică, 17 august 2008, 12:23)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ,,,ce paharel? Paharelul mergea la "bronz", asa sigur ii trage o sticloanta, ca pretextul 'e suficient de puternic!
    • +3 (3 voturi)    
      sigur (Duminică, 17 august 2008, 13:42)

      PeaceMakeR [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      nu-i chiar asa rau? tu probabil nici n-ai fi in stare sa alergi jumatate din cursa aia.
      dar ce sa-i faci,trebuie sa se trezeasca intotdeauna un prost sa faca putina propaganda politica in loc sa fie fericit de aceasta incredibila performanta si sa-i recunoasca meritele atletei noastre
  • +5 (5 voturi)    
    Excelent (Duminică, 17 august 2008, 6:11)

    The Wisest Fool [anonim]

    Felicitari Constantinei. Sunt surprins placut de talentele pe care le are Romania la diferite sporturi! Keep up the good work! Felicitari inca o data!
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari!!!! (Duminică, 17 august 2008, 6:12)

    serban [anonim]

    Bravo,Constantina Dita!!!Bravo tie ca ai facut ca si la aceasta disciplina sa fie cunoscuta Romania!Felicitari pentru performanta ta!
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari (Duminică, 17 august 2008, 11:26)

      Pop Susana [anonim] i-a raspuns lui serban

      Am trait cele mai frumoase clipe ale acestei Olimpiade.Era si timpul sa rasara soarele si pe stada noastra.Felicitari .Atat atleta cat si Romania au meritat din plin aceasta medalie.
  • +4 (4 voturi)    
    fenomenal (Duminică, 17 august 2008, 6:19)

    cuc [anonim]

    E MARE!!!!! Felicitari
  • +6 (6 voturi)    
    Ne-ai facut mandri si foarte fericitzi (Duminică, 17 august 2008, 6:21)

    lucian [anonim]

    Bravo Pusha!!!!!!!!!!!!
    Ne-au dat lacrimile urmarindu-ti uriasa reusita..Incredibil!!!
    Ne-ai facut inca o data mandri de faptul ca suntem romani.Foarte putini si putine mai reusesc asta...:(
    Ai fost fantastica!
    Esti fantastica!!
    Bravo!!!!!!!!!
    L.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravooooooooo (Duminică, 17 august 2008, 6:22)

    marinela [anonim]

    Felicitari din tot sufletul.Am stat cu sufletul la gura pana la sfarsitul cursei.Aici, in CAnada romanii au fost alaturi de tine campioana noastra draga.Bravo, Romania
  • +6 (6 voturi)    
    Extraordinar BRAVOOOOOO!!!!! (Duminică, 17 august 2008, 6:26)

    Lucian [anonim]

    Am urmarit cursa tot din america o bucurie fantastica un efort nemai pomenitun sincer BRAVO si felicitari din toata inima .NOI SINTEM ROMANI SA MAI VADA SI ALTII SI CE FRUMOSI SINTEM ,POPOR CU TRASATURI FRUMOASE si FINE.
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 17 august 2008, 6:30)

    Cornel [anonim]

    Felicitari, ne faci sa ne simtim mandri de tarisoara noastra, gandeste-te ca numai tu si inca alte 2-3 persoane mai pot face acest lucru, pt romani, in ziua de azi.
    Sincere felicitari, inca o data si sper ca statul roman sa nu fie zgarcit cu voi si sa va rasplateasca munca de o viata cum se cuvine.
  • +6 (6 voturi)    
    Performanta extraordinara (Duminică, 17 august 2008, 6:35)

    Ion [anonim]

    Cea mai grea medalie de castigat de la Olimpiada ... Felicitari pentru reusita si efortul supraolimpic :)
  • +6 (6 voturi)    
    ROMANIA (Duminică, 17 august 2008, 6:35)

    marco [anonim]

    Iti multzumim Pusha!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Constantina (Duminică, 17 august 2008, 6:54)

    Maria [anonim]

    Hip Hip URAAAAAAAAAAA

    HIP HIP URAAAAAAAAAAAAAAA

    Ai facut mandre toate Romancele !!!!!

    Bravo !! Chiar ca meriti o recompensa demna de mandria ce ne-ai adus-o.
  • +4 (4 voturi)    
    mandrii de ai nostri (Duminică, 17 august 2008, 7:02)

    radu buia [anonim]

    este greu de castigat orice medalie la olimpiada dar cea de maraton de departe este un test al limitelor umane.BRAVO CONSTANTINA DITA!!
  • +4 (4 voturi)    
    Te Iubim!!!!!!!! (Duminică, 17 august 2008, 7:08)

    victor [anonim]

    Ar trebui sa-ti facem statuie! Bravo si sanatate multa!
  • +4 (4 voturi)    
    minunat (Duminică, 17 august 2008, 7:11)

    marius [anonim]

    nu am cuvinte, doar lacrimi
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 17 august 2008, 7:20)

    Aurel [anonim]

    Multa munca si sacrificii ...Bravooo!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo PUSHA !!! (Duminică, 17 august 2008, 7:30)

    ardelean [anonim]

    Ma uitam si nu-mi venea sa cred! Cata vointa,cata putere,cata determinare!!! BRAVO,BRAVO,BRAVO!!! Felicitari tie si colegelor tale care au dominat tactic cursa. Sa alergi peste 20 de Km. de pe prima pozitie este o mare performanta. In pluton Lidia a stiut sa franeze urmaritoarele atat cat i-au ajuns puterile! Bravo si ei! Sunt atat de fericit ca am avut norocul sa vad si eu cursa asta . UIte ca sunt sportivi care ne fac sa fim mandrii de tricolor si de romanii nostrii! Va multumesc!
  • +4 (4 voturi)    
    bravooo (Duminică, 17 august 2008, 7:34)

    danz [anonim]

    maratonul e simbolul vointei....te ai ridicat deasupra miliardelor de muritori...
  • +4 (4 voturi)    
    Fenomen sportiv (Duminică, 17 august 2008, 7:41)

    cosmin [anonim]

    Felicitari pentru cea mai in varsta castigatoare a Maratonului din intreaga istorie olimpica.
    Sa o vedem in Cartea Recordurilor si pe prima pagina a almanahurilor 2009.
    Comentatorul american spunea ca Pusha vine de la Pushi adica cineva care trage pe ceilalti dupa ea.
  • +5 (5 voturi)    
    pentru pesimisti (Duminică, 17 august 2008, 7:47)

    Alex Cabuz [anonim]

    Asta-i pentru toti cretinii care isi petrec zilele spunandu-si lor insisi si celor din jur lucruri de genul "Nu dom'le, in Romania nu se poate face nimic, romanii nu sunt in stare, suntem lenesi, prosti, hoti, etc. "
    Astfel de oameni au o adevarata vocatie de ratati. Sunt ratati de cariera pentru ca nu pot sa faca nimic prin definitie.
    Altii tac, muncesc, si castiga.

    Bravo!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 17 august 2008, 7:49)

    alex [anonim]

    Un efort incredibil! O fata de aur! Sunt mandru ca sunt roman!
  • +4 (4 voturi)    
    SUPEREROINA (Duminică, 17 august 2008, 7:51)

    hucos [anonim]

    NU SUNT CUVINTE PENTRU A RASPLATI FANTASTICELE PERFORMANTE ALE ACESTOR SUPEREROI ! ACUM, CIND TOTUL SE DUCE DE RIPA IN TARA, EI AU ORGOLIUL SA LUPTE SI SA FIE CEI MAI TARI !!!
    MERITA FIECARE CITE O STATUIE !!
    NE INCLINAM IN FATA LOR PENTRUCA NE FAC FERICITI CU ACESTE PERFORMANTE.
    FITI BINECUVINTATI !
  • +3 (3 voturi)    
    regina olimpiadei 2008 (Duminică, 17 august 2008, 8:06)

    pentru mine esti [anonim]

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  • +4 (4 voturi)    
    Constantina, va iubim!!!! (Duminică, 17 august 2008, 8:14)

    Ionut [anonim]

    Bravooo!!! Bravo, Constantina!!!

    Mare performanta, mare cursa, mare caracter!

    Ne-ati facut o bucurie imensa! Va multumim mult,


    Ionut (Anglia)
  • +4 (4 voturi)    
    SARUT MANA!!!!! (Duminică, 17 august 2008, 8:46)

    Dragos [anonim]

    ...asta e tot ce pot sa spun ........ mare mandrie sa fii Roman cateodata!!!!
    • +1 (1 vot)    
      RE: SARUT-MANA !!! (Duminică, 17 august 2008, 14:23)

      Cetentereseaza [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Exact asa voiam sa scriu si eu:
      SARUT-MANA, draga Constantina !!!
      Esti o EROINA a Romanilor !!!
  • +4 (4 voturi)    
    va spuneam ieri ,cu fetele razbim la Olimpiada ! (Duminică, 17 august 2008, 8:55)

    Olympus [anonim]

    Felicitari ! daca la 38 de ani a reusit aceasta extraordinara performanta in proba probelor ,Romania trebuie sa ii fie recunoscatoare in veci !
  • +1 (1 vot)    
    Felcitari !! (Duminică, 17 august 2008, 9:19)

    Jean Dalidis [anonim]

    Cea mai rivnita medalie a unei olimpiade , cistigata de o romanca. Extraordinar ! Restul nu mai conteaza. Bravo !
  • +1 (1 vot)    
    FENOMENAL !!! (Duminică, 17 august 2008, 9:20)

    ion [anonim]

    Maratonul este qintesenta olimpiadei!
    Sa castigi maratonul e ca si cum ai lua
    frisca de pe prajitura !
    Si ca sa iei frisca trebuie sa fii un supersportiv!
  • +1 (1 vot)    
    FANTASTIC (Duminică, 17 august 2008, 9:45)

    unu mic si lenes [anonim]

    Covaliule! da' matale ce faci frate printre atatea femei? :))))) suntem reprezentati pe podiumuri numa' de reprezentantele sexului frumos? BRAVO COSTINO, BRAVO FETELOR, sunt mandru ca's roman
  • +1 (1 vot)    
    Magnific (Duminică, 17 august 2008, 10:00)

    mihai [anonim]

    Felicitari Constantina, esti magnifica! Meritai din plin medalia de aur, dupa atatia ani de, dati-mi voie sa o spun, penitenta pe pistele de atletism intr-o proba foarte solicitanta fizic si psihic. Cred ca este cel mai stralucitor aur, castigat de sportivii nostrii la Beijing. Mi se apre mie sau Constantina este primul atlet roman care castiga medalia de aur la acesta proba? Daca este asa atunci chiar este o performanta uriasa a atletismului romanesc. Pacat ca nu a urcat pe Lidia Simon!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari CONSTANTINA - ROMANIA (Duminică, 17 august 2008, 10:40)

    Razvan [anonim]

    Cele mai sincere felicitari, sunt mandru ca Romania a reusit aceasta performanta uriasa! Bravo Constantina, savureaza victoria!
  • +1 (1 vot)    
    toata stima (Duminică, 17 august 2008, 10:42)

    danile [anonim]

    multe-multe-multe-multe-multe felicitari!!!! sincer e medalia de care ma bucur cel mai mult!!! am citit de mai multe ori titlul articolului pentru ca nu imi venea sa cred!!!!

    toata stima si respectul meu! mandru sa fiu conational cu o persoana ca tine. Si mandru in general sa fiu conational cu toti sportivii romani care impresioneaza si au povesti uluitoare la Olimpiada!!!

    Mandru ca sunt roman!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Bravos (Duminică, 17 august 2008, 10:55)

    Bigubax [utilizator]

    Un efort deosebit, o cursa desavarsita, o atelta minune! Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    Fenomenal!!!!! (Duminică, 17 august 2008, 11:20)

    Voichi [anonim]

    Felicitari si foarte multa admiratie pentru determinarea ta, Constantina! E foarte biine ca nu te-ai luat dupa altii si ti-ai urmarit telul cu curaj si perseverenta! Suntem foarte fericiti pentru tine!!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Duminică, 17 august 2008, 13:56)

    CititorulAnonim [anonim]

    Excelent rezultat. Cu perfornanta sa, Constantina Tomescu, ne-a dovedit ca, indiferent de varsta, prin munca, daruire, concentrare, se pot implini cele mai ambitioase vise. Nu Adrian Mutu sau Monica Columbeanu trebuie sa fie modele pentru tineri ci astfel de sportivi, care muncesc din greu si reusesc prin propriile forte sa obtina rezultate extraordinare. Din pacate, si in sportul romanesc predomina acum un curent hedonist, care pune pe primul plan nu rezultatele, ci confortul fizic si psihic al sportivilor, de parca scopul sportului de performanta ar fi obtinerea placerii, si nu performanta. Sa speram ca rezultate ca ale Pushei de azi sau ca cel al echipei de gimnastica feminina acum cateva zile ii va face pe responsabilii sportului romanesc sa inteleaga ca sacrificiile, atunci cand sunt facute cu un scop inalt, nu sunt de prisos, si ca drumul spre performantele adevarate e presarat de greutati dar ca rezultatul final merita toate eforturile.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari-you are the best (Duminică, 17 august 2008, 16:35)

    gorcea [anonim]

    Felicitari esti cea mai tare din parcarea Romaniei pentru ca asta e una din cele mai tari probe.
    Inca o data felicitari,multe cuvinte nu au rostul.
  • +1 (1 vot)    
    Senzational! (Duminică, 17 august 2008, 17:29)

    evelina [anonim]

    Felicitari! Felicitari! Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    Bravissimaaaaaaaaaaa (Duminică, 17 august 2008, 23:06)

    Luminita [anonim]

    EXTRAORDINARA!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari din SUA (Luni, 18 august 2008, 6:28)

    Dan [anonim]

    Alergatul pe diferite distante este foarte popular in SUA.
    Eu alerg doar cate 3-5 km o data, dar in jurul meu alearga lumea intr-o fericire.
    Acest rezultat m-a facut foarte fericit.
    Bravo!!!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Luni, 18 august 2008, 9:17)

    ... [anonim]

    multumim tuturor sportivilor romani ca ne fac sa ne simtim mandri de tara in care locuim...
  • +1 (1 vot)    
    Impresionat (Luni, 18 august 2008, 9:31)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Constantina Dita Tomescu a castigat detasat, in ciuda varstei inaintate pentru un sportiv de performanta. Mai poate alerga inca mult dupa finish, desi avem in minte imaginea atletilor care se prabusesc dupa ce inchieie cursa. Un exemplu extraordinar de tencitate si forta. Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Luni, 18 august 2008, 10:19)

    Ana_maria [anonim]

    Ati castigat tot repectul si admiratia mea. Va doresc succes si va multumesc
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Luni, 18 august 2008, 10:47)

    vasile [anonim]

    Felicatari ! Extraordinara performanta ! Suntem mindri de tine ! Toti romanii de pretutindeni suntem fffff mindri de tine !
  • +1 (1 vot)    
    bravooo!!! (Miercuri, 20 august 2008, 23:32)

    unudepenet [anonim]

    Bravooo, felicitari si multumiri sincere Constantinei Tomescu!
  • 0 (0 voturi)    
    MULTUMIM CONSTANTINA !!! (Luni, 25 august 2008, 16:49)

    Tatiana [anonim]

    BRAVO CONSTANTINA ! FELICITARI DIN SUFLET ! Ti-am urmarit evolutia la J. O. din Beijing 2008 cu inima cat un purice deoarece comentariile de aici erau rautacioase cobind ca poti claca oricand ...timp de doua ore numai asta am ascultat ...; ai fost minunata! M-am rugat in timpul competitiei de maraton, pe care ai castigat-o cu un succes rasunator si pe merit, sa te intareasca Dumnezeu atunci cand vei simti plumb in picioarele tale si suflarea iti va fi uscata si apasatoare si sa-ti dea din energia Lui nemasurata si sa te ajute sa termini cursa cu succes ; grea alergare, in urma careia multi poate ar lesina ,sau ar avea un soc cardiac sau poate nici nu ar fi in stare sa alerge jumatate din distanta maratonului (42 km) ,grea alergare...si doar tu ai reusit sa invingi slabiciunea fizica omeneasca pentru ca esti puternica si iti doresc sa ramai asa! Numele tau e inscris cu aur in cartea victoriilor olimpice si maratonul este, dupa parerea mea, cea mai grea competitie si dainuie din negurile antichitatii pana in zilele noastreSa te binecuvanteze Dumnezeu si s-auzim de bine !