Poza care i-a enervat pe chinezi: componentii echipei de tenis a Spaniei s-au fotografiat mimand ca au ochii oblici

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 15 august 2008, 17:18 Sport - J.O. Beijing 2008

I-au enervat pe chinezi
Foto: Federatia Spaniola de Tenis
Un al doilea grup de sportivi s-a fotografiat mimand ca au ochii oblici, incident care ameninta sa umbreasca Jocurile Olimpice de la Beijing cu un scandal despre stereotipurile rasiste. Poza este gazduita de site-ul oficial al Federatiei de Tenis din Spania cu mesajul "Estamos preparados para China" si a fost facuta in februarie, insa readusa in discutie de oficialii chinezi, care s-au simtit ofensati ca ieri, echipa de baschet a Spaniei a pozat facand acelasi gest.
























5940 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Optică (Vineri, 15 august 2008, 17:49)

    666 [utilizator]

    <<[...] a prominent Chinese, [...] came to America to be educated in American ways. He attended the University of Chicago. One day President Harper met this young Oriental on the campus, stopped to chat with him for a few minutes, and asked what had impressed him as being the most noticeable characteristic of the American people.
    "Why," the Chinaman exclaimed, "the queer slant of your eyes. Your eyes are off slant!"
    What do we say about the Chinese?
    We refuse to believe that which we do not understand. We foolishly believe that our own limitations are the proper measure of limitations. Sure, the other fellow's eyes are "off slant," BECAUSE THEY ARE NOT THE SAME AS OUR OWN.>>

    Napoleon Hill - Think and Grow Rich
    http://www.scribd.com/doc/3928588/Think-and-Grow-Rich
    • +4 (4 voturi)    
      chinezii is cu pluta (Sâmbătă, 16 august 2008, 1:08)

      bobi [anonim] i-a raspuns lui 666

      Pai gestul oamenilor din poza ar fi ofensator doar daca ochii oblici ar reprezenta un defect sau un motiv de discriminare.
      Insa nu este asa. Asiaticii sunt chiar simpatici cu ochii oblici. Iar poza nu ii ofenseaza in nici un fel. Acum sa fim seriosi, nu e acelasi lucru ca atunci cand ar fi mimat un scaun cu rotile...
      • +1 (3 voturi)    
        foarte adevarat (Sâmbătă, 16 august 2008, 13:13)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui bobi

        E ca si cum ai zice ca e rasism sa spui despre negri ca au pielea de culoare inchisa.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Vineri, 22 august 2008, 12:40)

          kyo [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          comentariu pertinent din partea lui georgeb...:)...
          poti sa ,,practici" rasismul asupra cuiva tinand cont si de culoarea pielii....In special impotriva negrilor se intalneste acest tip de rasism, bazandu-se in principal pe culoare pielii...
  • +9 (9 voturi)    
    Hai sa nu exageram (Vineri, 15 august 2008, 18:03)

    laurentiu [anonim]

    Chinezi daca fac scandal sunt prosti.In poze toata lumea se scalimbaie.Si doar e olimpiada la chinezi.Daca esti in Anglia te dai snob.Cind vii din America pronunti cu accent sa faci misto.Asta e sunt vesele,e exuberanta reusitei.
  • +2 (2 voturi)    
    de fapt (Vineri, 15 august 2008, 19:02)

    nashu_mare [utilizator]

    Exista vreun chinez care nu are ochii asa?

    PS: Chinez cunoscut.
  • +3 (5 voturi)    
    chinezii nu-si dau seama (Vineri, 15 august 2008, 19:15)

    Laura [anonim]

    chinezii nu-si dau seama cat de exotici sunt pentru restul lumii. eu m-as amuza teribil sa vad o poza in care ei isi fac ochii mai mari :-)
  • +5 (7 voturi)    
    mikutzaceokiai (Vineri, 15 august 2008, 19:45)

    kronk [anonim]

    Chinezii nu au simtzul umorului.Ei nu stiu ca au ochii oblici ptr.ca maninca prea mult orez.Si orezul constipa.
    • -2 (6 voturi)    
      Simţul umorului (Vineri, 15 august 2008, 23:43)

      Ionascu [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Nici români nu au simţul umorului când sunt numiţi "ţigani" de cei din vest.
  • -5 (7 voturi)    
    puneti va in locul lor (Vineri, 15 august 2008, 21:13)

    victor [anonim]

    Ganditi va la o olimpiada in Romania si grupul respectiv pozand cu vopsea neagra pe fata...(doar pt asta ne stie lumea,nu?)...Cum ar fi?
    Gestul spaniolilor e fara cap...
    • +5 (5 voturi)    
      singura diferenta... (Vineri, 15 august 2008, 21:52)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui victor

      ...e ca noi sintem rusinati/agasati/agresati de minoritatea portretizata in exemplul tau ipotetic, pe cind - si asta e o intrebare mai mult sau mai putin retorica - chinezii sesimt la fel apropo de ochii lor... migdalati (ce-mi place expresia asta - deloc jignitoare - ma intreb daca mai exista si in alte limbi)?
  • +5 (5 voturi)    
    Dobitoci (Sâmbătă, 16 august 2008, 2:42)

    Bibicool [utilizator]

    Mda tovarasii s-au ofensat...
    Niste tampiti daca s-au suparat din atat lucru si au facut scandal. Eu nu cred ca oamenii obisnuiti au avut vreo problema cu poza asta, doar stimabilii responsabili de imaginea tarii si a partidului (amintiti-va de cele 2 fetite - una care a cantat si una care a mimat).

    Iar in ceea ce priveste comentariile privind o paralela cu imaginea unui tigan reprezetand Romania - da, eu m-as simti ofensat, pentru ca e clar ca asta ar fi si scopul.
    Dar oamenii aia doar se distrau, si in plus chiar e ceva care ii caracterizeaza pe chinezi (vorba lui nashu_mare de mai sus: exista chinezi care nu au ochii oblici?).

    Sa fim seriosi fratilor, bagati-va mintile in cap.... si mijiti ochii :)))
  • 0 (0 voturi)    
    gesturi si semne (Sâmbătă, 16 august 2008, 15:59)

    niv [utilizator]

    pe care unii le considera o mica gluma,ceea ce pare,pentru noi,europeni pe potriva spaniolilor,chiar simpatic,sunt naturalmente interpretate de chinezi,un popor de un miliard si patru sute de milioane de oameni,altfel ! Dar nu numai chinezii ci intreg Extremul Orient,o parte mare din cei aflati in Asia Centrala,insumand impreuna poate o treime din omenire,au ochii oblici !
    Chinezii se pricep la semne,scrisul lor ,numarand zeci de mii de semne, migalos caligrafiate, ne avertizeaza asupra dexteritatii si finetei chinezesti in a diferentia semnele si pictogramele; europenii pot fi ceva mai modesti fata de ceea ce numesc unii "rasa galbena" !
  • +2 (2 voturi)    
    bleah (Sâmbătă, 16 august 2008, 16:04)

    festinalente [utilizator]

    chinezii astia nu au deloc simtul umorului dezvoltat.
  • 0 (0 voturi)    
    ce nu pricep.... (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:51)

    asian [anonim]

    este de ce se simt lezati chinezii. In imaginea cu pricina nu exista nici o referire la chinezi. Poate ca grupul respectiv erau in Japonia (na!), sau mai stiu eu unde in Asia. Nu vad pe nicaieri steagul Chinei sau cine stie ce simbol "sensibil" care sa fie luat la misto.
    Si cum spunea cineva mai sus, tare m-ar amuza sa ii vad si eu pe asiatici mimand ca au ochii mari. Si nu m-as simti deloc lezat de asta, chiar daca s-ar poza langa steagul nostru, ca sa fie clar cu referire la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: (Luni, 18 august 2008, 9:57)

    cineva [anonim]