Cu gandul la partida cu Norvegia si deja calificate in sferturi, handbalistele lui Tadici au inceput greu meciul cu Angola. A trebuit ca antrenorul sa ceara un time-out si sa le certe pe fete, care s-au distantat la pauza la zece goluri diferenta. "Ce e cu voi? Am luat trei goluri in superioritate numerica", s-a enervat Tadici.

Tadici si-a permis sa faca experimente, sa le tina pe margine pe Bese si Amariei si sa foloseasca jucatoare care pana acum nu au evoluat prea multe minute. Romancele asteapta meciul Franta - Norvegia si partida importanta de duminica, cu nordicele, pentru a sti pe ce loc termina grupa. Miza este locul 1, pentru a nu avea un meci dificil in sferturi contra Rusiei, ocupanta locului 2 in grupa B, la egalitate de puncte cu Ungaria si Coreea, dar cu un golaveraj inferior.

'60 Romania - Angola 28-23. Au marcat pentru Romania: Bradeanu ('52), Neagu ('53, '59) si Maier ('56)

'50 Romania - Angola 24-17. Au inscris pentru nationala noastra: Amariei ('43), Meirosu ('45), Maier ('47) si Neagu ('49)

'40 Romania - Angola 20-12. Au marcat pentru Romania: Maier ('34, '39, '40) si Barsan ('36)

'30 Romania - Angola 16-7. Au inscris pentru formatia antrenata de Tadici: Lecusanu ('21, '23, '28), Nechita ('23, '24, '25) si Amariei ('26)

'20 Romania - Angola 9-6. Au marcat pentru Romania: Maier ('12), Elisei ('12, '18), Lecusanu ('16), Amariei ('17)

'10 Romania - Angola 4-3. Pentru nationala noastra au marcat Maier ('2), Elisei ('3) si Galca ('5 si '8)

HotNews.ro o sa va tina la curent cu scorul si cu desfasurarea meciului de handbal dintre Romania si Angola. Nationala noastra este calificata in optimi, insa miza grupei a ramas ocuparea primului loc. Lupta se va duce intre nationala lui Tadici si Norvegia.