Secretul lui Michael Phelps: Dieta de obez cu 4.000 de calorii la fiecare masa

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 14 august 2008, 13:39 Sport - J.O. Beijing 2008

Michael Phelps, regele inotului mondial
Foto: AGERPRES
Inotatorul american Michael Phelps, marea senzatie de la Olimpiada de la Beijing, are ca principal secret o dieta care sa contina cel putin 4.000 de calorii la fiecare masa, aceasta semanand mai degraba cu a unei persoane care sufera de obezitate decat cu cea a unui multipul campion olimpic si mondial, informeaza New York Times.

"Mananc, dorm si inot. Asta e tot ce fac in fiecare zi. Dupa inot introduc niste calorii in organism si apoi incerc prin somn sa ma recuperez cat mai bine pentru ziua urmatoare", a precizat Phelps pentru jurnalistii de la NBC.

Campionul american mananca, printre altele, la micul dejun oua prajite cu cascaval, ceapa prajita si maioneza. Nu lipsesc nici cafeaua, castronul cu cereale, clatitele sau ciocolata.

Pentru pranz, Phelps are pregatite 500 de grame de paste presarate cu cascaval si maioneza, la care se adauga bauturi energizante care contin in total 1.000 de calorii.

La cina Michael mai consuma aproximativ 500 de grame de paste plus o pizza intreaga.

La toate acestea se mai adauga inca 1.000 de calorii provenite din sucuri energizante.
De mentionat faptul ca sportivul de peste ocean consuma zilnic aproximativ 12.000 de calorii.

Phelps a castigat sase titluri olimpice la Atena si alte cinci la Beijing, acolo unde mai are de participat in trei probe. In cazul in care va obtine opt medalii de aur, Michael il va depasi pe Mark Spitz, cel care la Olimpiada de la Munchen, din anul 1972, a reusit sa castige in sapte probe.




















9260 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Arderi rapide (Joi, 14 august 2008, 13:57)

    666 [utilizator]

    Atât. Deocamdată.

    Efectele se vor vedea peste ani. Să sperăm că va mai apuca să ni le povestească tot el.
    • -1 (1 vot)    
      Adica.. (Joi, 14 august 2008, 14:15)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui 666

      Vrei sa spui ca peste 40 de ani va fi un mosneag hodorogit? Si ce e nou in asta?
      • 0 (0 voturi)    
        adica (Vineri, 15 august 2008, 10:58)

        whitewillow [anonim] i-a raspuns lui Andu

        Adica vrea sa spuna ca peste cativa ani o sa fie gras cat China, mai ales daca se lasa de sport.
        • 0 (0 voturi)    
          Fenomenul Michael Phelps (Vineri, 15 august 2008, 16:17)

          nicoleta [anonim] i-a raspuns lui whitewillow

          dupacum am mai spus depune mult efort ji la gabaritul lui mie nu mi se pare ca mannca aja de mult are 1 ,95 ji 91 de kg poarta 48 la picior iar cand intinde bratele ,bratele lui au o lungime de 2,20metri cu tot cu corp .......pot sa spun ca e facut pentru inot deoarece are o fizionomie a corpului foarte potrivita pentru inot ,ganditiva si voi poarta 48 la picior parca ar avea labe de inot iar bratele lui foarte lungi il ajuta sa inoate ji mai bine ..mie mi se pare ok dupa cum am mai spus............besk michel
          • 0 (0 voturi)    
            E "facut" pentru inot? (Sâmbătă, 16 august 2008, 15:26)

            Bob [anonim] i-a raspuns lui nicoleta

            ...sau inotul l-a facut asa cum e :-)
    • 0 (0 voturi)    
      Fenomenul Michael Phelps (Vineri, 15 august 2008, 16:08)

      nicoleta [anonim] i-a raspuns lui 666

      Bai oamenilor o manca el atat da voi nu intelegeti k depune mult efort 6 ore de antrenament intens pe zi e mult ...inotul e foarte obositor....si daca nu ar avea putere cum ar mai inota ca sa castige ce sia propus...8 medalii de aur la cat mananca era obez pana akumda de ce nu e ?va spun eu de ce pentru ca depune mult efort ji arde aproape toate caloriile pe care le asimileaza.Totusi daca continua sa manance asa multorganismul lui se va obisnui cu multa mancare ...atatatimpcatse tine de inot si nu se retrage nui nici o problema dar cand se va lasa de inot o sa fie greu sa se dezobijnuieasca sa manance mai putin iar atunci masa asta cat pentru 8 odat ar putea avea consecinte asupra lui ar putea lua in greutate...deocamdata nu cred io ca el e gras ...voi nu ati vazut ce fizik are cine nu ar vrea aja un corp......asta e ...mie mi se pare unul dintre cei mai buni si mai frumosi sportivi de performanta...ii urez mult noroc pentru asi atinge telul de ai bate recordul de 7 medalii castigate la o olimpiada a lui Mark Spitz .mark spitz este idolul lui michael phelps dar michael nu se multumeste cu cele 13 medalii de aur pe care le are ..va mai spun ceva ...michael este cel mai titrat sportiv din istorie
      • 0 (0 voturi)    
        . (Miercuri, 17 august 2011, 17:29)

        Bob [anonim] i-a raspuns lui nicoleta

        "...mie mi se pare unul dintre cei mai buni si mai frumosi sportivi de performanta..." Inseamna ca nu l.ai vazut pe Radu Cosmin(poloist roman) sau orice alt poloist de performanta
  • +3 (3 voturi)    
    Dar cat inoata... (Joi, 14 august 2008, 13:59)

    noki [anonim]

    Era interesant sa se spuna si cat inoata pe zi. Poate 50 de km...
    Deci mananca cat un obez, dar munceste ca un rob.
  • -1 (1 vot)    
    dieta de obez? (Joi, 14 august 2008, 14:11)

    burebista [anonim]

    ma intreb ce obez mananca 12000 calorii in fiecare zi...
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca pe langa asta (Joi, 14 august 2008, 15:02)

    Adrian [anonim]

    mai consuma si altceva ... poate vom afla peste cativa ani dupa modelul Marion Jones
    • 0 (2 voturi)    
      Lance, Michael Johnson, Marion Jones (Joi, 14 august 2008, 15:39)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Toti erau fenomene la timpul lor. Apoi am aflat ca medicii din spatele lor erau mai tari ca ei. Sa-l vad si eu pe ala care merge doar cu apa, fara nimic in ea, si care ii bate pe toti si toate recordurile.

      E doar unul din cei multi: Lance, Michael Johnson, Marion Joes etc.

      Toti dominau domeniul lor dar mai tarziu s-a gasit si cutia cu bunatati cei facea invincibili.
      • +1 (1 vot)    
        vorbesti aiurea (Vineri, 15 august 2008, 4:05)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Michael Johnson dopat? Ai citit in Click sau unde?
        El a returnat medalia olimpica pe care a castigat-o cu echipa SUA pentru ca un ALT membru al echipei a declarat ca s-a dopat
  • +1 (1 vot)    
    dieta de obez ? (Joi, 14 august 2008, 15:04)

    luc [anonim]

    Ce titlu stupid. Orice sportiv care se antreneaza intens are nevoie de calorii multe, altfel nu ar avea energie pentru antrenamente.
  • +1 (1 vot)    
    multi vb (Joi, 14 august 2008, 16:29)

    un_u [anonim]

    sa nu uitam ca la recorduri mai contribuie si tehnica de azi: costumele + atenuatoarele ptr valuri + probabil si ceva substante(se stie ca phelps are si o anomalie.....)
    • +1 (1 vot)    
      anomalie... (Joi, 14 august 2008, 17:01)

      adi [anonim] i-a raspuns lui un_u

      pe care avea si LANCE
  • 0 (0 voturi)    
    toti atotcunoscatorii (Vineri, 15 august 2008, 10:46)

    Robert [anonim]

    Mai dar destepti sunteti cu totii. Va treziti sa spuneti ca de ce maninca atat de mult si nu ati facut sport de performanta in viata voastra. Eu am facut karate si va spun ca in perioada mea de varf mancam de 5 ori pe zi pentru ca nu mai puteam de foame in urma antrenamentelor si eu nu am facut efort la nivelul lui Phelps.
    • 0 (0 voturi)    
      are dreptate (Joi, 28 august 2008, 22:48)

      gia [anonim] i-a raspuns lui Robert

      ii dau dreptate si eu am facut atletism si mancam f mult si nu faceam atat efort kt michael. sa fi sportiv de performanta e super dar trebuie sa ai grija de toate: stil de viata, sanatate etc.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Vineri, 15 august 2008, 11:14)

    ccc ddd [anonim]

    Nu face altceva decat maninca, doarme si innoata! Iata reteta ca sa ajungi un idiot perfect, chiar daca cu medalii atarnate de gat.
  • 0 (0 voturi)    
    cenzura prosteasca (Vineri, 15 august 2008, 14:05)

    teopaul [anonim]

    gigel administrator...ce trebuie sa scriu in mesajele astea sa iti placa si tie?
  • 0 (0 voturi)    
    sadasdasdasdad (Joi, 21 august 2008, 2:13)

    alin [anonim]

    hahaha !!! si voi chiar credeti aceste prostii :)):)) prost e ala care crede ca asta e dieta lui michael :))))))))))))))))))))))))))))))))) habr naveti ce contine o pizza cati oxidanti are :::))))))))))) hahahah
  • 0 (0 voturi)    
    ADAPTARE (Luni, 8 septembrie 2008, 22:06)

    OANA [anonim]

    omul e cel mai adaptabil de pe fata pamantului.cand o sa se lase de sport o sa adopte un alt regim.faza cu bauturile energizante nu mi suna prea bine da probabil ca s pe drumul cel bun daca obtin rezultate atat de bune.(echipa)