Bronzul de aur

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 11:11 Sport - J.O. Beijing 2008

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
Inainte de finala pe echipe la gimnastica feminin, Luminita Paul de la Gazeta Sporturilor a pus sub semnul intrebarii posibilitatea ca Romania sa obtina o medalie. Nu a facut-o Tiriac, nu a facut-o Morariu, nu a facut-o un om care scade asteptarile pentru a da contur gros performantei ulterioare. A facut-o un ziarist care urmareste lotul national de gimnastica asa cum multi dintre noi urmarim fotbalul.

Din fericire, am avut o noua zvacnirea a muschilor performantei, iar fetele noastre au urcat pe podium. Poate unora inca li se pare putin, dar dupa ce ani de zile am fost obisnuiti cu medalii, e timpul sa schimbam doua lucruri.
 
In primul rand, sa apreciem mai mult locurile din afara podiumului. Sa consideram locul 4 al tiristului Alin Moldoveanu ca si cand ar fi locul 1. Sa apreciem locul 5 obtinut de Camelia Potec in finala de 200 metri liber ca si cand ar fi locul 1. Sa ne bucuram pentru echipa de gimnastica masculin care a luat locul 7 ca si cand ar fi urcat pe podium.
Asta pentrun ca multi dintre cei care sunt acum la Beijing reprezinta varfurile unui sistem care ofera sportului o singura ora in scoli, iar sportivilor de performanata conditii de pregatire rar acceptabile.

De asemenea, trebuie sa inelegem  faptul ca modernizarea sistemelor de pregatire din Romania se face in trepte.
 
Am evoluat de la pregatirea in care se mai scapau palme si pumni la antrenamente la cea care pune accent pe vointa sportivului de-a face performana. Si aste e mai greu. Se vede asta mai ales in competitie cu tarile in care constrangerile aplicate sportivului inca mai joaca un rol important in obtinerea de rezultate.

Astfel, si din aceste motive, oamenii care reprezinta Romania la Beijing nu sunt sunt doar sportivi. Sunt in primul rand o minune.























2329 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 13 august 2008, 11:51)

    sictireanu [utilizator]

    Absolut corect! Bine zis...
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 13 august 2008, 11:53)

    Pink Panther [anonim]

    "Am evoluat de la pregatirea in care se mai scapau palme si pumni la antrenamente la cea care pune accent pe vointa sportivului de-a face performana. Si aste e mai greu."

    Super observatia!
  • +1 (1 vot)    
    Ce mai trebuie să înţelegem (Miercuri, 13 august 2008, 12:04)

    666 [utilizator]

    e faptul că ne dă prostia afară de prin case. Dacă vom avea acest adevăr revelat, minuni mari se pot petrece imediat după.

    La articolul care anunţă performanţa gimnastelor românce, curg minusurile în dreptul mesajelor de felicitare. Deci unii consideră că nu merită aplaudate. Unii chiar se avântă şi scriu că ne-au făcut de ruşine.

    Până atunci, numai de bine.
    În mintea mea, toţi cei care au zburat la Beijing sunt eroi. Cu sau fără tinichele agăţate de gât.
    Eroi.
    • +1 (1 vot)    
      o aduagare (Miercuri, 13 august 2008, 12:12)

      Stefan Beldie [anonim] i-a raspuns lui 666

      Cred ca oamenii care privesc de sus rezultatele celor de la Beijing ar trebui sa se gandeasca daca in meseria lor performeaza la un nivel asemanator :)
  • +1 (1 vot)    
    Tiriac (Miercuri, 13 august 2008, 12:57)

    romani [anonim]

    In articol - foarte bun dealtfel- se pomeneste de Tiriac,care nu a dat nici un pronostic.Adevarul e ca ne asteptam la mult mai mult de la dansul pentru bazele sportive (sali de sport performante,bazine olimpice.etc) din Romania - care din pacate nu exista la standarde internationale.A investit in banci,masini ,magazine ,etc.,dar de unde a plecat,de la sport-aici a investit cel mai putin.Mari sperante ne puneam !
    • -1 (1 vot)    
      Re: romani (Miercuri, 13 august 2008, 13:44)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui romani

      In conditiile in care un personaj despre care am o parare mult mai proasta, Patriciu, acorda burse de studiu in valoare de sute de mii de euro, cred si eu ca oameni ca Tiriac, care stiu prea bine ce inseamna efortul unui sportiv de performanta, sa se gandeasca un pic la cum sa imbunatateasca conditia sportului in tara asta.
      Nu neaparat filantropie, insa profitul sanatos obtinut din afaceri cu masini sau imobiliare poate fi reinvestit si in bazine de inot sau centre de pregatire. Mai ales ca numele lui cantareste mai greu decat al multor altora, in orice discutie cu autoritatile.

      Altfel, strict legat de gimnastica, am vazut o comparatie zilele trecute... M-a socat sa aflu ca in SUA, "tara obezilor, a manacatorilor de hamburgeri", cliseul nostru favorit, sunt 600.000 de gimnasti legitimati.
      Faptul ca le-am luat fatza la atatea concursuri pana acum, mi se pare o minune.
  • 0 (0 voturi)    
    "Luminita Paul de la Gazeta Sporturilor" (Vineri, 15 august 2008, 13:02)

    luci.a [anonim]

    Cine e "luminita paul" ce e "gazeta sporturilor"????

    Probabil o "Eurojurnalista" la o pseudo gazeta...m-am saturat sa ascult comentariile acestor asa zisi "jurnalisti sportivi", gen Tolontan, destepti de dau in gropi..mai bine ar intra in politica unde e patria prostilor!

    La ce conditii de antranament au sportivii in Romania chiar ca e o minune ca luam Bronzul la o Olimpiada!

    O sa sariti sa spuneti ca pe vremuri era si mai proaste conditiile...Da, dar si altele erau cerintele de performanta!

    Oricum sa fim mandrii ca suntem "pionierii" marilor performante in multe sporturi!