Spada: Ana Maria Branza aduce prima medalie de argint a Romaniei la Jocurile Olimpice de la Beijing!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 10:58 Sport - J.O. Beijing 2008

Ana Maria Branza a castigat medalia de argint in proba de spada, contand pentru Jocurile Olimpice de la Beijing, dupa ce a fost invinsa cu 15-11, in marea finala, de germanca Britta Heidemann, campioana mondiala en-titre. Dupa aurul obtinut de Alina Dumitru si cele doua medalii de bronz cucerite de Mihai Covaliu si de catre echipa femimina de gimnastica a Romaniei, Ana Maria a adus delegatiei Romaniei prima medalie de argint de la competitia asiatica.

In marea finala, romanca a fost dominata de catre Britta, cea care a condus in permanenta ostilitatile. A fost 4-0, 6-2, 8-5 si 14-10 pentru Heidemann, care s-a impus in final cu 15-11.


Ana Maria Branza se calificase in finala probei de spada de la Jocurile Olimpice de la Beijing dupa dispusese dramatic, scor 15-14, pe unguroaica Ildiko Mincza-Nebald!


Sportiva noastra a condus cu 1-0, 2-1 si 4-3, dupa care egalitatea a fost consemnata de la 10-10 pana in asaltul final, cand tabela arata 14-14. Ana Maria a punctat decisiv si obtinut o calificare meritata in ultimul act cu scorul final de 15-14.

In turul precedent,  Ana trecuse in semifinalele probei de rusoaica Liubov Sutova, cu scorul de 15-13.

Ana a condus cu 6-4, 8-5, 9-8, 11-9, 12-10, si 13-11, reusind sa intre in primele patru de la Beijing dupa ce a castigat cu 15-13.

Romanca a fost, de asemenea, si protagonista disputei cu M. Harada, din optimile de finala, acolo unde a condus cu 6-3, 7-3, 9-6, 12-9, sau 14-11. Pana la urma, sportiva romanca a reusit sa puncteze decisiv si sa inchida partida, scor final 15-11.

Prin calificarea in finala Ana si-a depasit performanta reusita la Olimpiada de la Atena, din 2004, acolo unde s-a oprit in sferturile de finala.

De-a lungul carierei, sportiva romana a reusit o medalie de bronz la individual (in cadrul Mondialelor din 2002),  aur cu echipa nationala la Europene din anii 2006 si 2008, precum si medalia de argint la individual la Campionatul European de anul acesta.

De asemenea, Ana Maria a castigat si trei etape contand pentru Cupa Mondiala astfel: la Sankt Petersburg (2008), Florina ( 2007) si Budapesta (2006).




















15983 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Hai Ana! (Miercuri, 13 august 2008, 11:25)

    raluca [anonim]

    Bafta multa, sper sa castigam!
  • +3 (3 voturi)    
    momentan (Miercuri, 13 august 2008, 11:28)

    andrey [anonim]

    momentan e 7-4 ,sigur castigam
  • +2 (2 voturi)    
    repede (Miercuri, 13 august 2008, 11:36)

    bogdan [anonim]

    cat mai e scoruuuuuu ?
  • +3 (3 voturi)    
    ANAiba Maria, sa le bata pe toate (Miercuri, 13 august 2008, 11:38)

    danu craioveanu [anonim]

    Bravo!!!
    Sa fii mai tare si mai stralucitoare decat Covaliu!
    Doar atat:) Bafta!
  • 0 (4 voturi)    
    Superba performanta... lamentabila exprima (Miercuri, 13 august 2008, 11:42)

    juliusblinden [anonim]

    Bravo, Ana-MAria!

    Rusine Hotnews!

    Romanca Ana Maria Branza a reusit sa se califice
    IN SEMIFINALELE DE FINALA ale probei de spada
    • +2 (2 voturi)    
      noduri in papura (Miercuri, 13 august 2008, 14:23)

      procust [anonim] i-a raspuns lui juliusblinden

      prietene, e usor sa gasesti noduri in papura, dar esti aici pe site-ul unde ai gasit in timp cvasi real rezultatul , doar cine nu munceste nu greseste
      • +1 (1 vot)    
        RE: noduri in papura (Miercuri, 13 august 2008, 15:02)

        George [anonim] i-a raspuns lui procust

        Nici eu nu sunt de acord cu criticile gratuite, dar nu cred ca acesta a fost cazul. Acea greseala nu poate fi trecuta usor cu vederea venind de la un jurnalist. Respectarea regulilor gramaticale, tautologice, sintactice etc sunt un "must have" nu un "optional" in meseria lor.

        Cred ca poti sa imputi lui <<juliusblinde>> ca nu trebuia sa critice siteul Hot News ci doar pe domnul Adrian Ilincescu.

        Bravo Ana Maria! Sa te vedem pe cea mai inalta treapta a podiumului. Multumim pentru munca pe care o depui!
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Miercuri, 13 august 2008, 11:56)

    sictireanu [utilizator]

    Cand se joaca semifinalele?
    • +1 (1 vot)    
      dupa masa (Miercuri, 13 august 2008, 12:13)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

      La Covaliu samifinala a fost pe la 14 si finala (mica in cazul lui) pe la 14:45. Probabil va fi la fel si azi.
    • 0 (0 voturi)    
      Semifinale si finale (Miercuri, 13 august 2008, 12:14)

      juliusblinden [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

      ambele se vor desfasura astazi
    • +1 (1 vot)    
      orar (Miercuri, 13 august 2008, 12:39)

      eu [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

      La 14:30 semifinala.
      La 16:30 finala sau la 15:30 finala mica.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI (Miercuri, 13 august 2008, 12:19)

    Stefan [anonim]

    si lupta pt. maxim !! :X
  • +1 (1 vot)    
    deosebite multumiri (Miercuri, 13 august 2008, 12:45)

    CONDAC [anonim]

    Draga Ana Maria
    FELICITARI!
    ESTI CEA MAI TARE!
  • +1 (1 vot)    
    A reusit? (Miercuri, 13 august 2008, 13:17)

    doriana [anonim]

    Mi se pare foarte nepotrivit spus "a reusit", ca si cum "nimeni nu se astepta, dar ea, saraca, dupa multa lupta, a izbutit totusi sa se califice". Mi se pare mult mai potrivit sa se spuna doar ca s-a calificat.

    Bafta Ana-Maria!
  • +1 (1 vot)    
    Spada (Miercuri, 13 august 2008, 14:05)

    Sabina [anonim]

    Mult succes!
  • +2 (2 voturi)    
    asa fato!!!!!!!!!!! (Miercuri, 13 august 2008, 14:47)

    bogdan [anonim]

    asa fato! i-ai rupt fashu!
  • 0 (0 voturi)    
    Yeaaay! (Miercuri, 13 august 2008, 14:48)

    zus [anonim]

    Am dat refreshuri la 15 secunde sa vad cat e scorul. Coool!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Miercuri, 13 august 2008, 14:48)

    Fox [anonim]

    Felicitari pentru calificarea in finala... Multa bafta si stim ca poti sa aduci aurul :) Mult succes
  • 0 (0 voturi)    
    Mare Branza (Miercuri, 13 august 2008, 14:51)

    v [anonim]

    adica imi exprim admiratia, ok ?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Miercuri, 13 august 2008, 14:52)

    bogdan [anonim]

    mult succes in continuare !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravoooo! (Miercuri, 13 august 2008, 14:54)

    josephine [anonim]

    Cum zicea cineva mai sus, bravo fato! I-ai rupt fashu! Bravooo! Mii de felicitari! Multa concentrare la finala! Bravoooooooooo
  • 0 (0 voturi)    
    tot ce vad e... (Miercuri, 13 august 2008, 14:55)

    alex [anonim]

    AUR!
    • 0 (0 voturi)    
      finala (Miercuri, 13 august 2008, 15:05)

      mihaela0430 [anonim] i-a raspuns lui alex

      cand este finala?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 13 august 2008, 14:56)

    stefan [anonim]

    bravo Ana Maria! avem finalaaa!
    la 14 - 14 eram in pragul infarctului.

    sa vedem cu cine jucam... am o banuiala ca trece chinezoaica. :-)
    • 0 (0 voturi)    
      A fost prima semifinala inainte de asta (Miercuri, 13 august 2008, 15:15)

      Fox [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Jucam in finala cu Germania. Prima semifinala a fost inainte de meciul nostru ... Din pacate finala va fi foarte grea, nemtoaica HEIDEMANN Britta fiind cotata cu prima sansa, si ocupa locul 1 in clasamentul FIE, in timp ce romanca noastra ocupa locul 2. HAI ANA MARIA... STIM CA SE POATE
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Miercuri, 13 august 2008, 15:01)

    sictireanu [utilizator]

    Superb! Felicitari si succes in finala!!!! Iti tinem pumnii!!!
  • +1 (1 vot)    
    O lectie (Miercuri, 13 august 2008, 15:10)

    caesar [anonim]

    pentru cei care dau vina pe tara asta amarata, pe conditiile si oportunitatile pe care le ofera. De fapt pentru cei care isi pun singuri bariere. Oamenii isi pot depasi conditia, pot trece peste orice si pot inspira pe altii.
    Este extraordinar daca stai sa te gandesti ca o romanca sa fie in top in lume intr-o disciplina olimpica.
    Felicitari! Astept finala! Pacat ca nu pot sa o vad!
  • 0 (0 voturi)    
    LIVE! (Miercuri, 13 august 2008, 15:12)

    eugen [anonim]

    Se poate veea on line la http://www.eurovisionsports.tv/olympics/
    Sunt 12 transmisii live; tre` doar sa o gasiti pe cea de la spada
    • 0 (0 voturi)    
      Live (Miercuri, 13 august 2008, 16:20)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Canalul 4 de pe site-ul de mai sus.
      In jur de 16:30 ar fi finala.
      Bafta si sa vina a 2-a medalie de aur!
    • 0 (0 voturi)    
      Doar din Europa (Miercuri, 13 august 2008, 16:35)

      Florin ot Mtl. [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Functioneaza doar din Europa... uite ce mesaj am primit:

      Content on the Beijing 2008 Live streaming video portal may only be viewed in certain European Broadcasting Union (EBU) territories. As we cannot confirm that you are accessing this service from within those territories we regret that you will be unable to view the content.
  • 0 (0 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Miercuri, 13 august 2008, 15:15)

    danu craioveanu [anonim]

    adica sa fii ANAiba Maria si sa le bati pe toate.
    Deja esti mai tare decat Covaliu. Stii tu ce sa faci in continuare!

    vA URma :)))

    @+, danu craioveanu
  • +1 (1 vot)    
    pana la capat! (Miercuri, 13 august 2008, 15:20)

    rafael [anonim]

    felicitari Ana! mult succes in finala! tin pumnii!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Miercuri, 13 august 2008, 15:30)

    morar [anonim]

    Felicitari Ana-Maria! Mult succes in finala!

    Si felicitari HotNews ca ati acoperit acest eveniment si ne-ati tinut la curent cu rezultatele intr-un timp aproape real!

    HotNews.ro = singurul site profesionist de stiri de la noi!


    Inca o data, felicitari Ana Maria!
  • +1 (1 vot)    
    Baftaa (Miercuri, 13 august 2008, 15:47)

    Miki [anonim]

    Bafta Multa!!!!!!!!!!!!!!!!!!Hai Romania!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    A scris Mutut pe blog-ul lui !!!!!! (Miercuri, 13 august 2008, 15:48)

    Emanuel [anonim]

    Vezi ce zice Mutu despre barfele care au circulat in ultimul timp la adresa lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravooo, Ana Maria!!!! (Miercuri, 13 august 2008, 16:57)

    Ionut [anonim]

    Felicitari!!!! Multumim pentru bucuria care ne-ai facut-o! Tineti-o tot asa si va veni si aurul! Bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    aproape (Miercuri, 13 august 2008, 16:59)

    raluca [anonim]

    Foarte aproape de un aur :-) Felicitari! Bravo!!!
    Emanuel, nu e cazul sa faci reclama lui Mutu aici...
  • 0 (0 voturi)    
    finala (Miercuri, 13 august 2008, 17:03)

    sz [anonim]

    am vazut finala, numai in aparare a stat nemtoaica :( Oricum felicitari Ana!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    BRAVO (Joi, 14 august 2008, 8:35)

    D`ARTAGNIAN [anonim]

    multe multe felicitari pentru ana maria! a fost minunat cea ce a facut. locul 2 e bine si asta, ca doar nor intra zilele in sac si va mai avea ocazia sa o snopeasca pe nemtoaica.
    peste 4 ani va fi si mai stralucitor medalia.
    in scima si gimnastica ar trebui investit ca astea sunt sporturile care aduc rezaultate nu fotbalul.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari! (Joi, 14 august 2008, 9:01)

    romani [anonim]

    Bravo,Ana Maria!Vazandu-te cu cata ambitie ai luptat,suntem mandri ca suntem romani.Esti un exemplu pentru toti romanii care vor sa aiba un model de munca si tenacitate.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO ROMANILOR DE LA SCRIMA! (Luni, 25 august 2008, 15:30)

    tatiana [anonim]

    FELICITARI SI SA VA BINECUVANTEZE DUMNEZEU PENTRU TOT CEEA CE ATI FACUT PENTRU VOI, PENTRU NOI SI PENTRU ROMANIA! Minunat sa auzi de la mare distanta de tara despre succesele romanilor la J.O. din Beijing 2008! Iubiti-ii oameni buni si bucurati-va alaturi de ei; e munca lor , e meritul lor deplin si rugati-va pentru ca pregatirea lor pentru urmatoarea olimpiada sa fie desavarsit incununata de alte noi medalii; sa-i tina Dumnezeu sanatosi si intelelpti si s-auzim numai de bine!