JOCURILE OLIMPICE, Sabie, Finala mica

FINAL Mihai Covaliu - Julien Pillet 15-11 / Covaliu a cucerit medalia de bronz!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 14:22 Sport - J.O. Beijing 2008

Covaliu castiga bronzul
Foto: Rompres
Finala mica: Mihai Covaliu - Jullien Pillet 15-11 (8-7) | Mihai Covaliu a castigat medalia de bronz, invingandu-l in finala mica pe Jullien Pilet cu scorul de 15-11! S-a vazut la inceputul luptei ca Mihai era marcat de pierderea semifinalei, insa a reusit sa revina exact cand trebuia.

Momentul de cumpana al partidei s-a consumat la scorul de 10-9 pentru Covaliu. In prima instanta, arbitrii i-au acordat un punct lui Pillet dupa un atac, insa au revenit si i-au anulat reusita. Francezul a clacat, Covaliu a facut 4 puncte consecutive, lui Pillet i-a mai reusit un atac, insa Covaliu s-a impus in final si a cucerit medalia de bronz. Bravo, Mihai!



Semifinala: Mihai Covaliu - Nicholas Lopez 13 - 15 (8-7) | Ghinion incredibil pentru Mihai Covaliu, care a pierdut printre degete intalnirea cu francezul Nicholas Lopez. Sabrerul nostru a condus aproape intreaga intalnire, insa a pierdut in final.

La finalul primei parti, Covaliu conducea cu 8-7 iar in a doua parte a avut un avantaj de 4 puncte: 11-7. Lopez a revenit, iar la scorul 13-12 arbitrii nu i-au acordat un punct lui Covaliu. Lopez a intors rezultatul, avand 14-13.

Ambii sportivi incearca sa transeze partida in favoarea sa, arbitrii anuleaza doua atacuri pe motiv ca ambii sabreri au lovit simultan insa Lopez este cel care se impune in final, Covaliu urmand sa se lupte pentru bronz cu francezul Pillet Jullien.























8290 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Live? (Marţi, 12 august 2008, 14:38)

    LUCIA MIHAELA [anonim]

    unde se vedeeeeeeeeeeeeeee?
    Covaliu?
  • 0 (0 voturi)    
    uff (Marţi, 12 august 2008, 14:39)

    procust [anonim]

    blestemul locului 4 se pare ca loveste din nou
  • 0 (0 voturi)    
    Se vede live (Marţi, 12 august 2008, 14:53)

    BIL [anonim]

    http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ pe canalul Live 04
  • +1 (1 vot)    
    Transmisie si medalie (Marţi, 12 august 2008, 15:07)

    Andreea [anonim]

    S-a vazut live pe TVR 1, care a transmis toate competitiile romanilor. Si ma bucur pentru bronz, cu toate ca aurul ar fi fost atat de la indemana. :) Bravo, Mihai!
  • +1 (1 vot)    
    Bravoooo!!! (Marţi, 12 august 2008, 15:09)

    Ionut [anonim]

    Bravo, Cova!!! Felicitari!!!
    • +1 (1 vot)    
      redivivus (Marţi, 12 august 2008, 15:53)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Bravo!!!Romania are nevoie de valori autentice! Alina Dumitru a adus prima medalie pentru Romania in prima zi de olimpiada.Felicitari Mihai Covaliu!Cine urmeaza?!
  • +2 (2 voturi)    
    MERITA AURUL (Marţi, 12 august 2008, 15:32)

    Felicitari Mihai !!! [anonim]

    Felicitari !!!
  • 0 (0 voturi)    
    FREE Youtube Olympic Channel (Marţi, 12 august 2008, 15:34)

    MOROSHANUL [anonim]

    aflati cum puteti viziona gratis toate sporturile de pe canalul youtube olympic UUU.sizzledcore.com/2008/08/09/hack-youtube-olympic-channel-for-bei jing-2008/
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 12 august 2008, 15:35)

    George [anonim]

    Bravo Mihai, ai castigat cea mai importanta intrecere ; cu timpul si cu tine !!!!!!

    Felicitari !!!!!!!!!!!!!!
  • -6 (8 voturi)    
    ca la romani... (Marţi, 12 august 2008, 15:37)

    George [anonim]

    Din pacate acesta este spiritul romanilor... locul 2, 3, 4... Bine ca nu am terminat ultimii, nu?
    • +1 (1 vot)    
      NU ai reusit (Miercuri, 13 august 2008, 9:43)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui George

      sa intelegi situatia de la sabie.
  • +4 (4 voturi)    
    bravooo (Marţi, 12 august 2008, 15:42)

    Magda [anonim]

    Felicitari Mihai Covaliu.Asteptam si alte medalii avem nevoie de confirmare internationala.
    Urmarim cu mare interes olimpiada.Succes mai departe participantilor romani.
    • +3 (5 voturi)    
      george (Marţi, 12 august 2008, 16:03)

      morb [anonim] i-a raspuns lui Magda

      draga george, dupa ce ti-am citit postul am decis sa ma pronunt in favoarea avorturilor in cazuri de incest. spune-mi te rog, daca iti arunc un bat, promiti o sa pleci de pe hotnews si ca o sa te intorci doar cand o sa te strig? de la inaltimea carei autoritati iti permiti sa-ti bati joc de munca si talentul unui sportiv care aduce o medalie Romaniei in cea mai importanta competitie din lume? si ca tot vorbim despre opinii si sport, outsider, ce parere ai despre rasa umana?
      • -3 (5 voturi)    
        pentru Morb (Marţi, 12 august 2008, 16:59)

        George [anonim] i-a raspuns lui morb

        Draga Morb, din postura mea de invingator ma vad sa raspund (o singura data) unui permanent perdant ca tine. Ca sa pricepi si tu de ce a existat evolutie pe planeta aceasta, sunt unele persoane care nu se multumesc cu putin, cu ordinar-ul (ordinar inseamna obisnuit - sunt convins ca habar n-aveai... sa nu crezi ca te-am injurat), ci cauta sa faca lucruri deosebite, sa iasa din tipare, sa inventeze si reinventeze lucruri de tot felul. Asta a facut si Covaliu, acum 4 ani cand a castigat medalia de aur... o face si acum chiar daca a castigat bronzul, dar m-a surprins bucuria oamenilor ca si cand ar fi stabilit un nou record mondial. In fine, tu, ca persoana de la coada societatii, care aplauda frenetic la "succesurile" altora (nefiind capabil sa faci tu ceva pe vreun plan) poti sa te bucuri si acum si sa sari in sus de fericire... In fine, despre rasa umana am o parere foarte buna. Imi pare rau, insa, ca mai sunt insi care au ramas la stadiul de neolitic....
        • +3 (5 voturi)    
          george, geaorge (Marţi, 12 august 2008, 19:02)

          morb [anonim] i-a raspuns lui George

          iata ca dragul de george pana nu e si fudul, parca nu-i george destul. invingatorule, nu ti-au ajuns voturile negative din partea cititorilor hotnews, a trebuit sa mai si revii, precum cainele care se intoarce unde vomita? si ce revenire, zau, intorci si celalalt obraz numai ca sa ne arati ca e la fel de urat ca primul. vrei sa-ti iau textul la puricat, emblema a evolutiei, ca sa te vezi oglindit in toata splendoarea? sigur ca vrei, doar adori sa se vorbeasca despre tine, chiar si cand te trimite lumea acasa. vad de altfel ca posturile tale inepte au ajuns deja la nota minus trei, ai deci tot ce-ti trebuie ca sa poti lovi intr-un medailiat olimpic cu bronz . Spre deosebire de tine am vazut atat semifinala cat si finala mica si m-am intristat si bucurat pe rand alaturi de toti romanii (ma rog, toti minus unul, dar parol ca exceptia nu conteaza nici cat negru sub unghie si da, tocmai m-am referit la tine). nu indraznesc a spune ca am fost alaturi de mihai in infrangere si victorie, odata datorita distantei si a doua, pentru ca efortul depus in mii de ore de antrenament reprezinta infinit mai mult pentru cel care presteaza decat pentru cel care-l comenteaza depus comod in fata tastaturii. cu atat mai mult e importanta victoria cu cat prima si ultima medalie olimpica a castigat-o acum 8 ani (nu 4, viteazule, dar sa te informezi inainte de a-ti da dovada ineptiei nu e nici pe departe atat de interesant cat actul insusi). o sa te intrige (ei, zic si eu asa) sa afli ca a mai castigat doua medalii de aur in campionatele europene din 2005 si 2006 dar probabil ca pe atunci n-ai avut timp sa-l feliciti, la urma urmei postul de prostul satului e o slujba cu norma intreaga. o sa ma opresc aici george, nu vreau sa cred ca te provoc la un duel al mintilor, nu-mi place sa ma leg de un om neinarmat.
        • 0 (2 voturi)    
          Din postura ta (Miercuri, 13 august 2008, 9:44)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui George

          de nestiutor, de necunoscator a problemei!
      • +1 (1 vot)    
        la revedere morb (Miercuri, 13 august 2008, 10:56)

        ytry [utilizator] i-a raspuns lui morb

        si zic asta pt ca de fapt tu ai votat pt inexistenta ta, in momentul in care cu bravura ai votat in cazul avorturilor. E bine ca ai curajul sa iesi in fata si sa fii un exemplu pt ceilalti, sa demonstezi ca crezi cu ardoare in ceea ce spui.
        Daca nu intelegi un punct de vedere sau nu esti de acord mai intreaba si pe altii, poate iti explica cineva, inainte sa te apuci sa jignesti oameni care nu au nimic personal cu tine. Atitudinea ta pe forum este deranjanta - te porti de parca ar fi forumul tau, doresti sa indepartezi ceea ce nu-ti convine tie.
        Pacat ca ati deviat de la subiect si ati transformat un rezultat notabil intr-o lupta personala...ca la romani.
  • -3 (5 voturi)    
    TVR1 si Eurosport (Marţi, 12 august 2008, 15:50)

    teodora [anonim]

    Pentru toti ametitii din Romania care nu stiu unde se vede olimpiada: TVR1 si Eurosport...
    Sunt 4 zile de cand a inceput... oare, atat am ajuns de ignoranti sa nu ne uitam nici macar 5 minute la sportivii care ne reprezinta? Dumnezeule... este Olimpiada... odata la 4 ani se intampla...
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 12 august 2008, 16:01)

      luci.a [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      Ignoranta esti tu...fata aia cauta transmisia live ..AICI...pe site-ul asta si nu la televizor...
    • -4 (4 voturi)    
      Esti o mare proasta (Marţi, 12 august 2008, 17:02)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Unii dintre noi mai sunt si la munca, daca ai idee ce inseamna asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari!!!!! (Marţi, 12 august 2008, 15:54)

    Mari [anonim]

    Felicitari Mihai!
    Multe succese in continuare. Nu a fost sa fie aur de data asta. Data viitoare. Multa sanatate si suntem mandri de performanta ta.
  • +4 (4 voturi)    
    !!! (Marţi, 12 august 2008, 15:55)

    iuzar [anonim]

    Bravo Cova!!!! Felicitari pentru reusita!!!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 12 august 2008, 16:07)

    luci.a [utilizator]

    Esti MARE , Covaliule, ai batut un urmas a lui D’Artagnan la sabie...FELICITARI..suntem mandri de tine!
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitări, Mihai! (Marţi, 12 august 2008, 16:24)

    666 [utilizator]

    Pt. noi, cred eu, toţi cei ce sunteţi acum în Ciaina sunteţi eroi. Tu eşti al doilea erou cu medalie.
    Dar eroi sunteţi, oricum.

    Felicitări!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Marţi, 12 august 2008, 16:31)

    mbr74 [anonim]

    Bravo mai baiatule. Cu putin noroc jucai finala ...
    Felicitari si la mai mare cu prima ocazie
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Cova! (Marţi, 12 august 2008, 16:54)

    Florin [anonim]

    Frumos. Felicitari!!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Marţi, 12 august 2008, 16:54)

    Alex [anonim]

    Bravo Mihai!
  • +1 (1 vot)    
    olimpiada -medalii (Marţi, 12 august 2008, 18:24)

    hoinar [anonim]

    Multi care scriu aici habar-nau ca ar trebui sa fie in primul rand ROMANI !
    Ne putem bucura modest de orice victorie a romanilor.
    decat sa faceti glume,si diverse afirmatii gratuite ......mai bine v-ati apuca si voi de un sport ,sa vedeti ca nu-i floare la ureche sa obtii o medalie olimpica .
  • +1 (1 vot)    
    Antrenorul echipei Chinei este francez (Marţi, 12 august 2008, 19:54)

    jocuri de culise [anonim]

    De aceea in FINALA trebuia sa fie si un francez. In felul acesta i s-a dat satisfactie si antrenorului francez. Desi, in semifinala, Mihai Covaliu a condus tot timpul, in final, arbitrul a facut tot posibilul sa-l stopeze. Si, evident a reusit, ca doar olimpiada are loc in China, iar medaliile de aur trebuie castigate(toate daca s-ar putea) de chinezi. ARBITRII, de asemenea, la toate probele sportive ii vor favoriza pe chinezi.

    Asa s-a intamplat si la gimnastica masculina.
    Notele primite de sportivii romani sunt mult sub valoarea evolutiei lor. In felul acesta au fost favorizate alte echipe. Gimnastii romani meritau cu 2-3 locuri mai sus in clasament.
    Notele primite de gimnastii chinezi sunt mult peste valoarea lor, pt ca le era extrem de teama sa nu piarda medalia de aur.

    De aceea, haideti sa le tinem pumnii gimnastelor noastre, intrucat vor avea mare nevoie de sustinerea noastra.

    RUSINE ARBITRILOR CARE SE PRETEAZA LA ACESTE JOCURI MURDARE DE CULISE.

    Sa castige sportivii care sunt cu adevarat cei mai buni!

    P.S.: Un alt exemplu de arbitraj murdar este in meciul de volei masculin China-Venezuela.
    O adevarata rusineee !
    • 0 (0 voturi)    
      Juramantul Olimpic = apa de ploaie (Miercuri, 13 august 2008, 5:55)

      pax.5 [utilizator] i-a raspuns lui jocuri de culise

      Ai perfecta dreptate, arbitrajele avantajeaza in mod clar gazdele JO. Este scandalos, asistam la o mare mascarada, o imensa rusine care pateaza prestigiul acestei importante competitii si distruge spiritul olimpic "citius, altius, fortius".
      Pacat de eforturile unor sportivi care s-au pregatit ani intregi pentru aceasta competitie si se vad furati pe fata de oficiali, care pe baza unor jocuri de culise avantajeaza pe chinezi si fac tot ce este posibil pentru a-i scoate din lupta pentru medalii pe cei care au sanse reale la primele locuri.
      Se utilizeaza de asemenea tehnica "serveste-ma ca sa te servesc". Mihai Covaliu a fost victima acestui procedeu : un francez a ajuns in finala, drept rasplata pentru antrenorul francez al echipei chineze !
      Trebuie inaintat D-lui presedinte al CIO Jacques Rogge si Comitetului de organizare a JO un protest colectiv de catre reprezentantii Comitetelor Olimpice Nationale din tarile ale caror sportivi au fost privati de medalii in mod evident, cu probe clare si bine documentate, respectand regulile si procedeeele in vigoare. Iar daca aceste practici incalificabile nu vor inceta imediat, tarile respective sa boicoteze desfasurarea JO.
      Inteleg ca se obisnuieste ca gazdele - care au depus eforturi deosebite pentru organizarea in bune conditii a JO - sa fie usor favorizate, dar de data acesta s-a depasit orice limita rezonabila, s-a ajuns la paroxism !
      OK, in aceste conditi sa ne retragem si sa-i lasam pe urmasii marelui Mao sa-si continue singurei cursa glorioasa catre medalii.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Miercuri, 13 august 2008, 6:10)

    josephine [anonim]

    Bravo, domnule! Asteptam cu inima la gura inca o medalie pentru Romania. Multe reusite in continuare si tinem pumnii sportivilor romani!
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI!! (Miercuri, 13 august 2008, 9:41)

    gabifm [utilizator]

    Este singurul care si-a dorit o medalie (ma refer la concursurile individuale) si care a si facut ceva pentru asta.
    Un contraexemplu este "vedeta" Camelia Potec. Este atat de plina de ea incat autosuficienta a sufocat-o. Ea nu mai are treaba cu sportul de mult; are treaba cu moda, cu masinile, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    bv!meritai aurul (Miercuri, 13 august 2008, 15:31)

    stefanis [anonim]

    Un sportiv impresionant,un om ce merita tot respectul nostru.Asa il vad eu pe mihai covaliu...un geniu cu abilitati atletice.Un sporti complet ce a castigat respectul si admiratia unei lumi intregi!!! nu te lasa!! mai merge si la londra.....