Romania, a saptea in concursul masculin de gimnastica pe echipe/ China - noua campioana olimpica

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 8:17 Sport - J.O. Beijing 2008

Daniel Popescu la sarituri
Foto: Rompres
Echipa masculina de gimnastica a Romaniei a terminat pe locul al saptelea, cu un total de 274.175 de puncte, finala concursului contand pentru Olimpiada de la Beijing, intr-o competitie in care China a obtinut medaliile de aur dupa un parcurs impresionant.

Evolutiile romanilor:

Prima rotatie, sarituri:

Flavius Koczi (16.525 puncte), Daniel Popescu (16.225 p), Marian Dragulescu (16.550 p) - Romania, locul intai dupa prima rotatie

A doua rotatie, paralele:

Razvan Selariu (14.850 puncte), Flavius Koczi (15.050 puncte), Robert Stanescu (15.325 puncte) - Romania, locul trei dupa a doua rotatie

A treia rotatie, bara fixa:

Razvan Selariu (14.750 puncte), Flavius Koczi (14.325 puncte), Marian Dragulescu (14.425 puncte) - Romania, locul sase dupa a treia rotatie

A patra rotatie, solul:

Flavius Koczi (15.075 puncte), Razvan Selariu (15.525 puncte), Marian Dragulescu (15.650 puncte) - Romania, locul sase dupa a patra rotatie

A cincea rotatie, cal cu manere:

Razvan Selariu (14.650 puncte), Daniel Popescu (13.700 puncte), Flavius Koczi (15.175 puncte) - Romania, locul sapte dupa a cincea rotatie

Ultima rotatie, inele:

Adrian Bucur (15.125 puncte), Razvan Selariu (15.325 puncte), Robert Stanescu (15.925 puncte)

Romania a inregistrat un total de 274.175 de puncte, terminand pe pozitia a saptea concursul.

Clasament medalii:

China - medalii de aur, 286.125 puncte
Japonia - medalii de argint, 278.875 puncte
SUA - medalii de bronz, 275.850 puncte.























3032 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cal cu manere (Marţi, 12 august 2008, 9:49)

    suporter [anonim]

    Ce se intampla cu sportivii nostri la acest aparat?Exercitii foarte slabe,atat la tehnic,cat si la executie.Oare exemplul lui Marius Urzica sa se fi pierdut in neant?
  • -2 (2 voturi)    
    rusine (Marţi, 12 august 2008, 13:11)

    danya [anonim]

    rusine pt baietii de aur sa speram ca fetele nu fac la fel
  • +2 (2 voturi)    
    romanisme (Marţi, 12 august 2008, 13:39)

    morb [anonim]

    inca odata am facut gresala sa nu ma opresc la sfarsitul articolului si sa citesc inclusiv comentariile. acelasi tipic, 100% romanesc in care nu exista drum intre bravo, emotie, lacrimi si mandrie - la medalie si rusine, ce sa intampla, e jale, vai - atunci cand nu urcam pe podium. sunt sigur ca niciunul dintre comentatori nu a ridicat in viata sa competitiva mai mult decat o sticla de bere si cu toate astea dau cu noroi pentru ca injuraturile sunt gratis si noi, romanii alergam dupa chilipiruri.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Marţi, 12 august 2008, 14:04)

    lolita [anonim]

    E adevarat ca ne-am cam obisnuit cu medalii la gimnastica. Dar eu zic ca e o realizare insusi faptul ca am participat in finala.
    In ceea ce priveste calul cu manere, sper c-a fost doar o zi proasta pentru romani...
  • -2 (2 voturi)    
    gimnastica (Marţi, 12 august 2008, 14:46)

    olaru [anonim]

    slab..........foarte slab la baieti. Asteptam fetele sa ne mai descreteasca fruntile. HAI FETELE!
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu exageram... (Marţi, 12 august 2008, 15:29)

    Ioana [anonim]

    singura data cand echipa de baieti a luat vreo medalie la JO a fost in 2004 la Atena, cand au cucerit bronzul. Asa ca nu stiu de ce sunt toti atat de dezamagiti. Noi pe echipe nu am stralucit niciodata atat de tare la gimnastica masculin, nu am fost niciodata baietii de aur... Performanta lor a fost una foarte buna, nu e de ici de colo sa obtinem locul 7 la JO, cand noi suntem in primele 10 tari in lume doar la lucruri negative. Ganditi-va cati bani sunt investiti in sportivi in alte tari (cele castigatoare de exemplu, precum SUA, China, si chiar si in Rusia care nu a obtinut nici o medalie anul acesta, ei care erau mult mai obisnuiti cu medaliile ca noi), cata cercetare si cat interes, si nu mai faceti comentarii deplasate voi care, dupa cum bine a spus un alt comentator, nu puteti nici macar sa stati in maini sau sa va tineti de niste inele, daramite sa faceti ce face un gimnast de performanta. Asa ca rusine voua...
    • 0 (0 voturi)    
      progres (Miercuri, 13 august 2008, 14:00)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      as indrazni sa merg si mai departe cu rationamentul si sa zic ca de fapt, noi romanii, cu cateva exceptii notabile, nu am prea stralucit la sporturi si categorii masculine.
      O mare parte din zestrea noastra olimpica e asigurata de partea feminina a lotului sportiv.
      Pur si simplu, ani la randul am contat aproape mereu pe performantele fetelor, in timp ce baietii se blocau la calificari.
      Faptul ca incepem acum sa avem un Covaliu la scrima, lotul de masculin de gimnastica, o echipa de polo care mai scoate din cand in cand capul in lumea buna, ca avem handbalul care si-a mai revenit, ca incepem sa avem sportivi la discipline mai putin frecventate gen tir, tir cu arcul, astea sunt semne ca mergem spre o normalitate, spre o maturizare a sportului, asa cum se intampla de multi ani in alte tari, in care valorile sportive sunt echilibrate intre masculin/feminin.