Mihai Covaliu, in semifinalele de la sabie/ Romania tot mai aproape de o noua medalie la Beijing

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 6:58 Sport - J.O. Beijing 2008

Mihai Covaliu s-a calificat in semifinale
Foto: Rompres
Mihai Covaliu s-a calificat, marti, in semifinalele concursului de sabie contand pentru Jocurile Olimpice de la Beijing continuand lupta pentru o medalie pe taram asiatic.

Covaliu l-a invins in saisprezecimi pe bielorusul Valeri Priemka, cu scorul de 15-9, iar in optimi pe chinezul Zhou Hanming, cu scorul de 15-12.

In sferturile de finala, dupa o disputa deosebit de antrenanta, Mihai l-a invins greu, cu scorul de 15-13, pe un alt bielorus, Aleksandr Buikevici, dupa ce la un moment dat era condus cu 10-6.

Pentru un loc in mare finala, Mihai Covaliu va da piept cu francezul Nicolas Lopez, cel care l-a invins cu 15-10 pe spaniolul Jorge Pina. Interesant este faptul ca romanul l-a depasit  in cele patru intalniri din cadrul Cupei Mondiale din 2008 pe francez.























2130 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sunteti siguri??? (Marţi, 12 august 2008, 9:32)

    Fox [anonim]

    Mihai Covaliu s-a calificat in sferturi nu in semifinale. Ca urmeaza sa o faca e partea a doua, dar momentan e in sferturi... Na ce sa-i faci ... Somnul de dimineata e cel mai placut
    • 0 (0 voturi)    
      esti beat? (Marţi, 12 august 2008, 10:20)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Fox

      Probabil ca ai batut aseara prea mult si erai cam mahmur dimineata, dar Covaliu e in semifinale. Sau te uitai la alt concurs.
    • 0 (0 voturi)    
      da, eu sunt sigur (Marţi, 12 august 2008, 10:30)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Fox

      Da, s-a calificat in SEMIFINALE, dupa ce l-a invins pe Buikevici cu 15-13 (daca tot nu crezi, intra pe site-ul oficial si vezi rezultatele - http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/FE/C73I/FEM003304.shtml#FEM003304)
    • +1 (1 vot)    
      merg iute concursurile astea (Marţi, 12 august 2008, 10:58)

      oldman [anonim] i-a raspuns lui Fox

      concursul la astfel de probe este deoasebit de rapid, sunt cate doua faze una dupa cealalta.
      cand am plekt de aksa, tocmai batea pe chinez, cand am ajuns la office am aflat de semifinala.
      iak asa a fost si la judo, cu alina dumitru, meciuri unul dupa altul.
    • 0 (0 voturi)    
      Sabie (Marţi, 12 august 2008, 14:14)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui Fox

      Omule, daca citeai tot articolul si faca te uiti de dimineata pe TVR2, vedeai ca Mihai Covaliu a avut doi adversari si i-a invins pe amandoi.Mai viseaza tu in continuare :))
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 12 august 2008, 11:43)

    Vladutz [anonim]

    il cunosc pe Mihai de cand ne antrenam impreuna, acum... 17 ani :)

    el a fost printre putinii care a ramas in scrima si a ajuns acolo unde trebuie.

    Felicitari Mihai si sper sa iei aurul din nou :)
  • 0 (0 voturi)    
    mama lui mihaita (Marţi, 12 august 2008, 16:00)

    carmen [anonim]

    Draga Mariana,
    Te felicit din toata inima pentru acest copil minunat si sper din toata inima si cu toata credinta ca va castiga medalia de aur pentru ca el este cu adevarat un suflet de aur. Carmen
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Marţi, 12 august 2008, 17:20)

    adi [anonim]

    multumim inca o data pt marea bucurie pe care ne-ai pricinuit-o. o mare performanta si orice ar zice cineva faptul ca VOI sportivii ROMANIEI face-ti asa mari rezultate in conditiile in care celor din conducere prea putin le pasa .noi practic ne bucuram pt fiecare finala in care un sportiv intra ca asa e nu oricine reuseste sa intre in finala de 8.BRAVO FRUMOSILOR!multumim inca o data !nva tinem pumnii in continuare! hai ROMANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Marţi, 12 august 2008, 19:42)

    mirela [anonim]

    Felicitari ! O medalie la Olimpiada care reuneste cei mai buni sportivi din lume care vin la Beijing motivati sa dea ce au mai bun din ei e o reusita fantastica. Momentul trebuie sa fie magic, Mihai bucura-te de el, esti pe locul 3 in lume ! Toata stima si respectul !
    As vrea si eu sa traiesc sentmentul asta macar o secunda :)