JOCURILE OLIMPICE, Handbal

FINAL Romania - China 34-20 / Faceti o aeriana pentru Amariei

de Vlad Epurescu, Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 11 august 2008, 14:01 Sport - J.O. Beijing 2008

Foto: Romania
Foto: Rompres
Nationala de handbal feminin a Romania a facut instructie cu echipa similara a Chinei, scor 34-20,  in urma unui joc solid in aparare si fantezist in atac. Vorbele lui Gheorghe Tadici din time-out-ul final "Hai sa facem si putin spectacol, faceti o aeriana pentru Amariei" sunt elocvente pentru o partida in care Amariei si compania au aratat ca putem spera la o medalie olimpica.

Cele mai bune marcatoare din echipa noastra au fost Amariei (9 goluri), Maier (8 goluri) si Stanca, cu 6, cele trei jucatoare reusind mai mult de jumatate din numarul total de goluri ale nationalei Romaniei.

Aici ati putut urmari desfasurarea meciului de handbal Romania - China.



'60 Romania - China 34-20. Au inscris: Amariei ('22, '29, '30 2R), Maier ('23, '25), Stanca ('24 2R), Bradeanu ('26), Lecusanu ('26), Elisei ('29)     

'50 Romania - China 25-17. Au mai marcat: Bradeanu ('11 2R), Maier ('13 '17, '20, '21 2R)

'40 Romania - China 19-14. Au mai marcat pentru Romania Nechita ('5 2R), Bese ('9 2R), Maier ('10 2R)

'30 Romania - China 17-11. Pentru Romania a mai marcat: Amariei ('20, '24, '27), Stanca ('21), Bese ('23)

'20 Romania - China 12-6. Pentru echipa noastra au marcat: Amariei ('11, '13), Stanca ('15),  Meirosu ('15), Maier ('16), Bradeanu ('17, '19)<

'10 Romania - China 5-3. Pentru echipa lui Tadici au marcat: Meirosu, ('2), Amariei ('3), Stanca ('4, '6, '9).























11669 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO FETELOR !!! (Luni, 11 august 2008, 15:31)

    kukubau [utilizator]

    felicitari pentru aceasta victorie si mult-mult succes catre .... medalii !!!
  • +2 (2 voturi)    
    bravooo (Luni, 11 august 2008, 16:01)

    ioana [anonim]

    Felicitari fetelor!!! Bravoo, dati ce-i mai bun!!! HAI ROMANIA!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Sooper (Luni, 11 august 2008, 16:16)

    Adrian [anonim]

    A fost super tare time outul cerut de Tadici cu 1'30" inainte de final si indicatia pretioasa ... Hai sa facem si un pic de spectacol .. aeriana pentru Amariei .. si le-a iesit ca la carte


    Succes in continuare
  • +1 (1 vot)    
    succes (Luni, 11 august 2008, 16:43)

    johny [anonim]

    avem sanse la medalii daca ne face jocul obisnuit!

    Hai Romania!
  • +1 (1 vot)    
    Sa fie intr-un ceas bun (Luni, 11 august 2008, 16:52)

    Claude [anonim]

    Hai Romania!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Luni, 11 august 2008, 17:03)

    Costa [anonim]

    Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania! (Luni, 11 august 2008, 17:39)

    Apostol [anonim]

    Senzationalul l-a creat valoroasa echipa a Romaniei. Tinand seama de ambitia nemarginita a chinezoicelor, valoarea succesului echipei Romaniei este cu atat mai mare. Bravo si felicitari jucatoarelor si echipei tehnice. Mari succese in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai România, luati laurii olimpici ! (Luni, 11 august 2008, 18:43)

    Aurelian Olymp [anonim]

    Excelenta partida fetelor ! OK, am scapat de "pericolul galben", dar continuati în crescendo, caci veti întâlni echipe tot mai "solide". Iar spectacol sa mai faceti doar cu rusoaicele în finala, când în ultimele 20 de secunde veti avea un avans de 5 goluri . . . Sunt convins ca puteti sa avariati "tankurile rusesti".
    Nimeni nu ne poate opri daca veti fi tot atât de concentrate în joc. Ati demonstrat valoare, consecventa, spirit de echipa, tehnica, forta, viteza de executie, capacitatea de a va adapta la surprizele tactice ale adversarelor.
    Sa va fie clar, Românii de pe întreg mapamondul va sunt alaturi trup si suflet !
    Mult succes la medalii (sa fie de aur, daca se poate, please !). Peste 20 de milioane de inimi bat la unison pentru voi, fetelor. Luati energia unei natiuni si transformati-o într-o mare VICTORIE OLIMPICA !
  • 0 (0 voturi)    
    x (Luni, 11 august 2008, 19:59)

    SirRaven [utilizator]

    Pana dam iar de Rusia. :D
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim (Luni, 11 august 2008, 20:00)

    io [anonim]

    Multumim fetelor pentru ca ne aduceti atata bucurie si mandrie in suflet. Sa va dea Dumnezeu sanatate.

    Bafta in continuare si Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Luni, 11 august 2008, 21:20)

    vali [anonim]

    Bravo fetelor! tineti-o tot asa! Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca romincele (Marţi, 12 august 2008, 2:21)

    radon [anonim]

    o sa joace organizat cu o aparare mai avansata si de la inceputul partidei coordonatoul echipei adverse luat om la om, este foarte greu sa fie invinsa.
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Marţi, 12 august 2008, 3:17)

    alex [anonim]

    eu is mai mult cu fotbalu..da' mam uitat fascinat la meci, prea frumos o jucat fetele ! bv..! si faza cu aeriana pt Amariei :X:X:X:X
  • 0 (0 voturi)    
    fortza steaua! (Marţi, 12 august 2008, 9:05)

    bogdan [anonim]

    galatasaray-steaua 0- 2 min.89
    lacatus cere time-out si le spune jucatorilor:
    hai sa facem si un pic de spectacol..aeriana pentru dayro moreno! :))))
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 12 august 2008, 11:34)

    tsunami [utilizator]

    a fost si pitzurca la meci?

    pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Marţi, 12 august 2008, 13:09)

    danya [anonim]

    TINETI-O TOT ASA
  • 0 (0 voturi)