Autoritatile chineze au interzis unor cercetatori britanici sa mai publice date despre nivelul poluarii din Beijing

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2008, 7:18 Sport - J.O. Beijing 2008

Stadionul Olimpic abia se zareste
Foto: Rompres
Un grup de cercetatori britanici care monitorizau calitatea aerului de la Beijing au fost obligati de autoritatile chineze sa isi intrerupa activitatea si sa isi inchida site-ul unde publicau date despre nivelul de poluare din orasul care gazduieste Jocurile Olimpice.

Echipa celor de la Cambridge Environmental Research Consultants a fost nevoita sa isi stopeze cercetarile la solicitarea autoritatilor chineze. Site-ul unde erau postate rezultatele a fost inchis. Conform datelor oferite de britanici, acum, la beijing, indicii de poluare se situeaza undeva intre 100 - 150, cu mult peste nivelul de siguranta, care este sub 100. Autoritatile de la Beijing au spus ca nivelul de poluare se situeaza in jurul cifrei 95.























1416 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Comunism cu "C" de la China (Duminică, 10 august 2008, 8:34)

    anonim [anonim]

    Tot tara comunista a ramas!
  • +1 (1 vot)    
    Totalitarism (Duminică, 10 august 2008, 9:51)

    Florin_Oradea [anonim]

    Asa se intampla in aceste tari, dreptul la informatie este interzis.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce metode idioate au astia (Duminică, 10 august 2008, 10:10)

    Alex [anonim]

    Sunt aiurea rau...nu dau 2 bani pe spectacolul lor de deschidere atata timp cat restrictioneaza presa si nu lasa locuitorii beijingului sa iasa din casa daca nu au bilet.
  • +5 (5 voturi)    
    ce e aia? (Duminică, 10 august 2008, 10:23)

    Codruta [anonim]

    Ce-i aia "100 - 150"? si "95"?

    Oameni morti pe metru patrat? Pumni in spate? cuvinte intr-un articol scris cu picioarele?

    ???
  • -1 (5 voturi)    
    Dictatura comunista chineza (Duminică, 10 august 2008, 11:01)

    Ping Pong [anonim]

    Si la ce altceva ne putem astepta de la militaristii chinezi care tin pistolul in ceafa a 1,4 miliarde de oameni? Ca se vor speria de un grup de savanti? Daca cercetatorii respectivi ar fi fost chinezi erau demult tunsi, batuti si trimisi cu tot cu familii in lagare de "reeducare".
    Sadismul, cruzimea, indiferenta fata de libertatea individuala, lipsa de omenie fata de drama unui simplu om de rand, sunt caracteristici culturale in China "milenara".
    Ce le pasa comunistilor de faptul ca zeci de mii de sportivi si ziaristi straini inhaleaza mizeria de aer din Beijing? Lor nu le pasa nici macr de milioanele de cetateni proprii care pedaleaza cu masti pe fata in orice sezon in marile orase.

    Japonezii au dreptate sa ii numeasca pe chinezi "niste barbari", traditional ii considera "murdari si inculti" :)). Japonia are o industrie mult mai dezvoltata decat a Chinei, un PIB superior si pe o suprafata cat a Romaniei si Ungariei la un loc (nu pe 10 milioane km2 cat e China). Insa in Japonia te plimbi in camasa alba si nu e un fir de praf pe tine, orasele sunt pline de verdeata, e minunat cand infloresc ciresii si curatenia sau invatatura sunt obsesii nationale.

    China de azi e un kitch imbacsit si prafuit pe langa China antica si medievala, comunistii au reusit sa transforme intreaga tara intr-un urias lagar "productivist" si faptul ca oamenii se imbolnavesc si traiesc in niste conditii demne de Londra sec.18 (smog si fum de carbune) nu ii deranjeaza.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 10 august 2008, 14:00)

      Japonezu' [anonim] i-a raspuns lui Ping Pong

      ...hai, nu ma'nnebubi!! si zici ca te-ai plimbat prin orasele japoneze si camasa ti-a ramas tot alba :))
      ...ia mai plimba-te o data si dupa aia uita-te mai atent la ea. !!!!!1

      Japonezii au, in Tikyo, in anumite statii de autobuz, instalatii prin care, contra cost, se poate inspira aer curat.....nu mai vorbi daca nu stii!!
      • 0 (0 voturi)    
        japonia (Duminică, 10 august 2008, 16:28)

        SM [anonim] i-a raspuns lui Japonezu'

        Intamplator sunt prin Tokyo. Si pot spune cu certitudine ca e un oras foarte curat cu foarte putin praf.

        Si te-as ruga sa-mi spui in care statii de autobuz sunt aparate prin care inspiri aer curat? Eu nu am auzit de asa ceva.

        In schimb am vazut o gramada de spatii verzi. Oriunde au posibilitatea planteaza un pom sau niste verdeata. Nu am simtit niciodata poluare. Nu au harburi de masini, iar transportul urban e efectuat cu trenuri si metrouri (electrice).

        Iar daca vedeti japonezi (la tv) ca poarta masti pe fata nu sunt din cauza poluarii ci din cauza ca cei care poarta au vreo alergie respiratorie (primavara cand infloresc pomii e plin de oameni care poarta masti - hay fever) sau vreo boala transmisibila prin aer.

        Domnule de mai sus, revin cu intrebarea, in care statii sunt acele aparate, ca iti promit in cel mai scurt timp merg sa vad si eu asa minune.

        Multe din miturile despre Japonia care circula prin Romania nu au nici o baza reala.
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Duminică, 10 august 2008, 13:22)

    J Rivers [anonim]

    Este ceva normal pentru ei sa obstructioneze libertatea presei si nu numai. Asa am fost si noi, poate mai rau. Nu ma mira nimic la China. E ceva obisnuit la comunisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Occidentu are partea sa de vina (Duminică, 10 august 2008, 21:04)

    sorin [anonim]

    Sa nu uitam ca poluarea din china se datoreaza in primul rand faptului ca produc bunuri pentru toata lumea. Si americanii daca si-ar produce local toate produsele pe care le consuma, ar avea poluare. Dar solutia gasita de occident a fost mutarea tuturor industriilor poluante in china. Ei au ramas doar cu industria software, finante, logistica si alte servicii.

    Chiar si in in romania s-au mutat foarte multe fabrici poluante din vest. De ex. fabrici de anvelope, mase plastice ... etc; unele sunt poluante pentru mediu altele doar pentru muncitorii care lucreaza in fabricile respective.
  • 0 (0 voturi)    
    Propaganda (Luni, 11 august 2008, 11:36)

    Iepurasul de Paste [anonim]

    2 chestii:

    1. completare la comentariul lui Sorin (cu care sunt complet de acord) - Statele Unite sunt urmatorul mare poluator dupa Chinamotiv pentru care nu a vrut sa semneze Protocolul de la Kyoto pentru reducerea a emisiei de gaze toxice in atmosfera.

    2. am vazut ieri pe Eurosport o dovada hilara a lipsei de limite a propagandei chineze: in introducere la prezentarea meciului de baschet intre China si SUA au arata vreo 6 tineri chinezi care jucau plin de avant si voiosie baschet, pe un teren de cartier super fain dotat, in mijlocul unei ploi torentiale in bataia vantului si a obiectivelor camerelor de filmat. Dupa aia au dat un scurt interviu motivator. Astia chiar cred ca toata lumea e tampita?