JOCURILE OLIMPICE

Gimnastica feminina, calificari / Romania s-a clasat a doua, dupa China, in prima subdiviziune

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2008, 5:17 Sport - J.O. Beijing 2008

Calificarile la gimnastica feminina au inceput de la ora 5:00 (ora Romaniei) si s-au terminat la ora 6:40. Romania ocupa locul doi in prima subdiviziune, dupa China, acumuland 238,425 de puncte, in timp ce gazdele avand 248,275 de puncte.

Sandra Izbasa la sol si sarituri, Gabriela Dragoi la barna si Steliana Nistor la paralele au acumulat cele mai multe puncte si au cele mai mari sanse sa se califice in finala la aceste aparate.



6:40 concurentele Romaniei au terminat si proba de la sol. Aici s-au obtinut 59,300 de puncte, dupa cum urmeaza:

Gabriela Dragoi 14:250
Anamaria Acatrinei 14:775
Steliana Nistor 14:440
Anamaria Tamarjan 14:500
Sandra Izbasa 15:475



6:20 gimnastele noastre au terminat proba la barna, acumuland un punctaj de 60,550 de puncte. Iata punctajele concurentelor noastre:

Anamaria Tamarjan 15:200
Andreea Acatrinei 14:175
Gabriela Dragoi 15:450
Steliana Nistor 15:075
Sandra Izbasa 15:225



5:46 gimnastele Romaniei au terminat proba la paralele, acumuland un punctaj de 58,725 de puncte (118:175 in total). Iata punctajele concurentelor noastre:

Gabriela Dragoi 14:225
Ana Grigore 13:975
Anamaria Tamarjan 14:275



Sandra Izbasa 13:575
Steliana Nistor 15:975


5:15: fetele noastre au terminat concursul la sarituri iar Romania are un punctaj de 59:725 de puncte. Cele patru concurente au obtinut urmatoarele punctaje:

Acatrinei: 14:350
Ana Grigore 14:700
Anamaria Tamarjan 15:025
























6573 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    gimnastica (Duminică, 10 august 2008, 9:40)

    dana [anonim]

    am urmarit in direct fetele,nu au ftralucit ,au avut exercitii precis executate,fara disicultate mare.Sa le incurajam ,cu sigutanta nu au aratat tot ce pot.In concurs va fi altceva.Le urez succes acestor copii minunati.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo fetelor! (Duminică, 10 august 2008, 9:55)

    Fan gymnastics [anonim]

    Arata bine rezultatele fetelor! Cred ca cei care s-au grabit sa pronosticheze ca Romania lupta pt bronz vor avea surprize!
  • 0 (0 voturi)    
    Plictiseala mare pe la voi, nu? (Duminică, 10 august 2008, 14:57)

    Tyityi [anonim]

    V-ati plictisit sa actualizati?
    • +1 (1 vot)    
      gimnastica (Duminică, 10 august 2008, 15:15)

      cosmy [anonim] i-a raspuns lui Tyityi

      am uramrit cu sufletul la gura evolutiile gimnastelor noastre,nu cred ca au dat tot ce pot,ma asteptam la mai mult de la ele,stiind ca avem un lot puternic.speram sa facem mai mult in finale
  • +1 (1 vot)    
    gimnastica (Duminică, 10 august 2008, 22:55)

    crisu [anonim]

    bravo fetelor :) va tin pumnii si pe viitor :) mereu am fost si sunt alaturi de voi, si eu visam odata ca o sa fac gimnastica :) si o sa ajung la olimpiade :)
  • 0 (0 voturi)    
    a ocupst locul patru dupa Rusia in final (Luni, 11 august 2008, 9:50)

    roro [anonim]

    Au fost destul de slabe, asta e situatia...adio aur
  • 0 (0 voturi)    
    adio,stralucire! (Luni, 11 august 2008, 13:32)

    romani [anonim]

    Am urmarit echipa Romaniei in vremurile de glorie,cat si dupa desfiintarea lotului.O umbra palida a ceea ce s-a numit odinioara speranta noastra la medalii olimpice.Toate exercitiile,din punct de vedere tehnic,cat si executiile,din punct de vedere artistic,sunt la nivel de concursuri interscolare,gen "Daciada"de odinioara.Daca Forminte (si el "depasit") e multumit pentru prestatie,dupa ce elevele din tara care a dat gimnastica in lume s-au facut de ras prin banalitate,inseamna ca ne meritam soarta!
  • +1 (1 vot)    
    olimpiada (Marţi, 12 august 2008, 20:45)

    atodiresei camelia [anonim]

    Sunt sibianca si sunt deosebit de mandra, atunci cand ma uit la fetele noastre, stiind ca printre cei zece mii de sportivi aflati la olimpiada, se afla si o sibianca.
    Felicitari Steluta, nu conteaza cat de stralucitoare este medalia pe care o vei obtine, daca o vei obtine,deja ai realizat ceea ce doar sportivii de performanta inteleg. Ai ajuns la olimpiada. Cand erai in clasa a doua te-am vazut la o serbare a scolii. Atunci am stiut si am spus tuturor"De Steluta o sa mai auzim". Ma bucur ca am avut dreptate. Felicitari tie si tuturor fetelor. Hai ROMANIA