Handbalistele pregatite de Gheorghe Tadici s-au urnit mai greu in primul meci de la Jocurile Olimpice. Romania a condus din primul si pana in ultimul minut insa au existat ceva emotii in a doua parte cand adversarele s-au apropiat doar la un gol distanta si s-au tinut scai de nationala noastra pana in minutul 40.

Victoria a fost obtinuta in ultimul sfert de ora cand Amariei & co sale au marcat de zece ori. Luni, Romania va juca impotriva Chinei, tara gazda, intr-o atmosfera care se anunta a fi incendiara.

HotNews.ro te-a tinut la curent cu desfasurarea scorului partidei de handbal Romania - Kazakhstan, care a inceput la ora 9:00 (ora Romaniei).

'60 Romania - Kazakhstan 31 - 19. Pentru nationala noastra au inscris: Amariei ('50, '55, '56), Meirosu ('52), Maier ('54, '58, '60), Elisei ('55) si Lecusanu ('57). Pentru oaspeti a marcat Ayberskaya ('52, '59)

'50 Romania - Kazakhstan 22 - 16. Au marcat pentru Romania: Galca ('41), Neagu ('42), Meirosu ('48), Amariei ( '49). Pentru oaspeti a punctat Ayberskaya ('45, '46, '46).

'40 Romania - Kazakhstan 18 - 13. Au marcat pentru echipa noastra Neagu ('33), Elisei ('34), Lecusanu ('35, '38) si Ionela Galca ('39). Pentru Kazakhstan au inscris Yliukova ('31, '32), Ayberskaya ('36).

'30 Romania - Kazakhstan 13 - 10. Au marcat pentru Romania Nechita ('21), Galca ('24) si Neagu ('28). Pentru Kazakhstan au inscris Tyapkova ('21), Yatovleva ('22), Markovici ('26) si Ayberskaya ('29)

'20 Romania - Kazakhstan 10 - 5. Au marcat pentru nationala noastra Elisei ('12), Galca ('13), Nechita ('15) si Bradeanu ('19, '20). Pentru adversare au marcat Pitalova ('11, '12), Tyakova ('14) si Ayberskaya ('18)

'10 Romania - Kazakhstan 5-1. Au marcat pentru nationala noastra Nechita ('1), V. Elisei ('4, '7, '10) si Neagu ('9). Pentru Kazakhstan a marcat Cordoba ('8)