Nationala Braziliei, una dintre marile favorite la castigarea medaliilor de aur, a debutat cu o victorie la Jocurile Olimpice de la Beijing, formatia pregatita de Carlos Dunga invingand cu 1-0 selectionata Belgiei. Unicul gol a purtat semnatura Hernanes, in minutul 79.

Dupa o prima repriza desfasura intr-un ritm lent si fara prea multe ocazii, cele doua echipe au revenit de la cabine mult mai hotarate sa debuteze cu o victorie. Succesul la limita al sud-americanilor a fost facilitat si de eliminarile a doi jucatori belgieni (Kompany in minutul 71 si Fellaini in minutul 88).

La brazilieni au evoluat si marile vedete Ronaldinho si Pato, evolutiile acestora fiind pe alocuri fara stralucire.

Evolutia celor doua echipe nationale a fost afectata din plin de caldura excesiva de la Beijing si de aerul destul de rarefiat.

Brazilia: 1. Renan, 2. Rafinha, 3. Silva, 5. Hernanes, 6. Marcelo, 7. Anderson, 8. Lucas, 9. Pato, 10. Ronaldinho, 14. Breno, 15. Diego. (Au mai evoluat 4. Thiago Neves, 11 Ramires si 18. Jo)

Belgia: 1. Bailly, 2. De Roover, 3. Kompany, 4. Vermaelen, 5. Pocognoli, 6. Fellaini, 7. De Mul, 9. Mirallas, 10. Vertonghen, 11. Martens, 18. Dembele. (Au mai evoluat 17. De Smet, 15 Simaeys si 16. Vanden Borre).