Soc in delegatia Romaniei inainte de Beijing: Doua atlete suspecte de dopaj cu EPO!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 31 iulie 2008, 13:44 Sport - J.O. Beijing 2008

Elena Antoci, suspecta de dopaj
Foto: Rompres
Atletele Elena Antoci si Cristina Vasiloiu, componente ale lotului olimpic de atletism al Romaniei pentru Beijing, sunt suspecte de dopaj cu EPO, conform testului A antidoping efectuat in laboratorul din Lausaunne la cerinta Comitetului Olimpic Roman.

"Rezultatele sunt indolelnice, iar in acest sens am dori sa repetam analizele. Vreau ca toti sportivii nostri care merg la Beijing sa fie curati. Nu stiu cat de mult vom pierde daca cele doua nu vor participa, dar important este ca nu vreau sportivi dopati", a precizat la Realitatea TV Octavian Morariu, presedintele COSR.

"La federatie nu am primit inca rezultatele testelor antidoping in cazul celor doua atlete. Daca, Doamne fereste, ar fi adevarat, cred ca trebuie sa fii nebun sa trimiti la Olimpiada sportivi asupra carora planeaza suspiciuni de dopaj. Daca testul antidoping ridica suspiciuni de dopaj, sportivele nu vor pleca la Beijing pana la lamurirea situatiei", a spus Sorin Matei, presedintele Federatiei Romane de Atletism, citat de Mediafax.

Conform primelor analize facute la Lausanne, rezultatele prelevate de la cele doua sportive arata consumul de EPO -  eritropoietina ( este o substanta care creste procentajul de globule rosii din sange si care permite plamanilor sa arda mai mult oxigen), fiind insa recomandata efectuarea unui nou control care sa limpezeasca situatia.

"Este o mare inconstienta din partea lor daca au facut asa ceva si s-au dopat. Nu poti sa te duci la Olimpiada cu imaginea patata. Sunt multe controale la Beijing si daca a iesit pozitiv testul A va iesi cu siguranta si B-ul. La Sydney, a doua zi cum am ajuns ne-au luat la controlul antidoping, nu poti sa te joci cu asa ceva", a precizat Elisabeta Lipa, multipla campioana olimpica, in legatura cu situatia celor doua atlete romane.




















2963 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Prudenta e de aur :) (Joi, 31 iulie 2008, 14:10)

    Dopamescu [anonim]

    Felicitari lui Morariu, f. buna mentalitate, e inteligent sa le controleze strict inainte de a pleca la JO, sa se evite orice scandal legat de imaginea Romaniei.
    De aia nici nu au plecat cu delgatia, cele 2 atlete au ramas in Romania asteptand sa vada ce rezultate au. Daca s-au dopat e stupid, isi puteau inchipui ca vor fi numeroase controale, nu poti merge la "noroc" , nu e Liga lui Mitica !
    • +1 (1 vot)    
      Scandal la rusi: 7 atlete dopate! (Joi, 31 iulie 2008, 17:56)

      Dopamina [anonim] i-a raspuns lui Dopamescu

      IAAF a anuntat azi supendarea a 7 atlete ruse descoperite ca s-au dopat.
      2 dintre ele sunt celebre, e vorba de dubla campioana mondiala la 1.500m (unde si romancele sunt tari) Tatiana Tomasova si de recordmena in sala tot la 1.500m, Elena Soboleva.
      IAAF acuza o parte din cele 7 ca au incercat sa schimbe esantioanele de urina !
      Romania a procedat totusi f. bine ca le-a controlat inainte, la Lausanne, sa nu plece de nebune cu EPO la maxim si sa ne trezim aratati cu degetul.
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie la .. carnea de ciine (Joi, 31 iulie 2008, 14:17)

    Piturka [anonim]

    Doar s-a comunicat sa fie atente la mincare si sa nu manince cumva carne de ciine in China ca le gaseste pozitiv la test. Daca erau fotbalisti de-ai mei ii haleam.
    • +1 (1 vot)    
      îi haleai ... (Joi, 31 iulie 2008, 15:30)

      the [anonim] i-a raspuns lui Piturka

      si-ti ieseau analizele pozitive la EPO, desteptule !
      • +1 (1 vot)    
        Multam de compliment (Joi, 31 iulie 2008, 15:54)

        Piturka [anonim] i-a raspuns lui the

        Ma bucur prietene ca ai gasit ceva pozitiv la mine ca toti ma iau in bascalie si spun ca singura mea realizare in fotbal este ca am dat un gol cu ceafa, dar sa stii ca eu EPO n-am gustat nicodata.
        • 0 (0 voturi)    
          ceva pozitiv (Joi, 31 iulie 2008, 18:56)

          the [anonim] i-a raspuns lui Piturka

          Problema pe care o au "toti" este aceea ca NU incearca sa gaseasca ceva pozitiv ...
          la mine, increderea in oameni e un obicei prost, care nu trece decât dupa a treia verificare ... pozitiva la dopaj :)))
        • 0 (0 voturi)    
          pitzurka gandeste...pozitiv (Vineri, 1 august 2008, 11:43)

          viomobil [anonim] i-a raspuns lui Piturka

          n'ai mancat EPO pt ca esti EMO si porti talpa EPA
  • +3 (3 voturi)    
    rezultatele sunt indoielnice (Joi, 31 iulie 2008, 15:29)

    the [anonim]

    ... pai, daca sunt îndoielnice, DE CE faceti comentarii care pot impieta asupra credibilitatii unor sportivi ?
    Asteptati dracului ca rezultatele sa fie ferme si verificate si pronuntati-va DUPA aceea ...
  • 0 (0 voturi)    
    ard aiurea (Vineri, 1 august 2008, 1:24)

    Victor [anonim]

    alo, domnu'... plamanii nu ard oxigen. oxigenul nu arde in general, ci intretine arderea... dar sa nu ne abatem de la subiect. plamanii absorb oxigen, care este preluat de globulele rosii si transportat unde e nevoie de el... mai peste tot. deci, daca ai mai multe globule rosii muschii, etc etc, primesc mai mult oxigen si pot face mai mult lucru mecanic. nu de alta, da poate mai intra si copii pe siteul asta, sa-i educam corespunzator!
  • 0 (0 voturi)    
    am raspuns (Marţi, 19 august 2008, 16:36)

    mary iub [anonim]

    ......pai dak sunt indoieli de ce facety comentary kre pot impidik asupra credibilitati unor spotyvy x-(