Propaganda chineza: opt intrebari pe care localnicii sa nu le adreseze strainilor la Olimpiada

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 24 iulie 2008, 12:34 Sport - J.O. Beijing 2008

Chinezii invatati cum sa se comporte cu strainii care vin la Olimpiada
Foto: Financiarul
Departamentul de propaganda al districtului Dongcheng a impanzit Beijingul cu postere in care ii informeaza pe localnici asupra celor "Opt intrebari pe care nu e bine sa le pui" strainilor, scrie CNN. Printre intrebarile "interzise" se numara cele care fac referire la salariu, la religie, inclinatii politice sau experiente personale.

Departamentul de propaganda al districtului Dongcheng, care include Piata Tiananmen si Orasul Interzis, a plasat in zonele intens cirulate diverse postere pentru a-i informa pe localnici despre cum sa se poarte in perioada Olimpiadei.

Unul dintre postere se axeaza pe "cum sa comunici cu strainii" si informeaza localnicii ca nu e indicat sa puna intrebari personale legata de varsta, salariu, viata amoroasa, sanatate, orientari politice, experiente personale sau despre religie.

"E normal ca localnicii sa-i intrebe pe straini astfel de lucruri, dar cei din alta tara raspund intr-un mod negativ la asemenea intrebari", a declarat un purtator de cuvant din cadrul guvernului de la Beijing. "Educandu-i pe localnici, speram sa-i sensibilizam in comunicarea lor cu strainii", a mai precizat acesta.

Alt poster da sfaturi despre cum sa discutam cu persoanele cu dizabilitati. Localnicilor li se spune ca nu ar trebui sa foloseasca expresii ca: "este acolo sus", "este acolo" sau "se gaseste in spatele tau" atunci cand discuta cu persoanele cu handicap. In schimb, locuitorii din Beijing sunt indemnati sa foloseasca expresii "incurajatoare": "Sunteti minunat" sau "Sunteti grozav", informeaza CNN.

Posterele fac parte dintr-o campanie initiata de gurvernul chinez pentru a reabilita imaginea Chinei pe perioada Olimpiadei. Oficialitatile de la Beijing au facut eforturi mari pentru a-i invata pe localnici sa stea la rand, sa nu scuipe in public si sa conduca mai atent.




















10590 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Natiune mare... (Joi, 24 iulie 2008, 13:11)

    Meserias [anonim]

    Chinezii au in urma 7000 de ani de cultura, mult diferita de variatiunea americana in care se scalda restul lumii azi. Este oarecum normal sa primeasca unele sfaturi legate de impactul cultural.

    Va tot legati de chinezi si democratia lor, sa vad cum ati stapani voi miliardul de oameni, cand nu puteti nici macar sa strageti cainii de pe strada...
    • +2 (6 voturi)    
      ei au strans cainii de pe strada.... (Joi, 24 iulie 2008, 13:26)

      Sphinks [anonim] i-a raspuns lui Meserias

      ....si i-au mancat!
      • 0 (4 voturi)    
        Nu mananca orice caine ! (Joi, 24 iulie 2008, 13:56)

        veterinarul [anonim] i-a raspuns lui Sphinks

        Inainte ii bat bine, ca sa se fragezeasca. La asta se refera articolul cu pricina... daca pricepi cum se mananca un caine.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Joi, 24 iulie 2008, 19:58)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Sphinks

        n-am putea sa-i chemam si la noi sa rezolve problema cainilor ?
      • +1 (1 vot)    
        Sa-i aduca Oprescu ... (Joi, 24 iulie 2008, 21:16)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui Sphinks

        ... pe chinezi (pekinezi) sa-i manance si pe ai nostri; ori sa-i exportam (pe maidanezi) in China, tot nu se mai exporta aproape nimic din Romania, s-a gandit oare cineva la asta? De exemplu Videanu, care atunci cand maidanezii l-au mancat pe chinez (ma rog, japonez, tot aia-i) batea campii cu cei doua mii de studenti nemtiu, la Medicina Veterinara care vor veni sa-i castreze (ca practica in productie, daca asa a apucat el!!!) in Romania. Asa ne-am aduce si noi contributia la Jocurile Olimpice si la editia din anul 3000 (jubiliara) o vom putea in sfarsit organiza in Romania. Ei, ce ziceti???
    • +2 (6 voturi)    
      Scuipat mare.. (Joi, 24 iulie 2008, 13:47)

      Marlanash [anonim] i-a raspuns lui Meserias

      Imposibil sa-i dezbare de scuipat si horcait in public, sunt de mici invatati la tara ca e foarte "sanatos" sa scuipi, sa elimini "umorile" cat mai repde, oriunde ai fi. E chiar politicos sa clefai si sa mesteci cu zgomot la masa (ca la arabi) ca sa arati ca esti multumit de hrana.

      Chinezii strang repede cainii de pe strada, pt. ca ii gatesc si ii servesc in supa sau in bucati mici pe frigarui (unele sunt vandute tembelilor de turisti).

      Asa cum in Romania nu pot supravietui porci sau gaini comunitare, nici in China nu e posibil sa supravietuiasca caini comunitari, sunt exterminati si mancati.

      Chinezii nu au "7.000 de ani" de cultura (erau in epoca de piatra, neolitic), primul mini-stat chinez aparand acum vreo 3.000 de ani, cam in acelasi timp cu orase grecesti antice.
      • +3 (5 voturi)    
        Altfel (Joi, 24 iulie 2008, 16:04)

        Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui Marlanash

        Dinastia Shang, prima dinastie chineza din belsug atestata documentar SI arheologic (adica nu doar prin mituri si legende) si-a avut inceputurile cu cca 4000 de ani in urma (ce-i drept, aproximativ in acelasi timp cu civilizatia minoica si cu primele orase grecesti). Era, se pare, suficient de avansata/sofisticata incat sa se poata presupune fara a gresi prea mult ca a avut predecesori relativ civilizati si ei.
        Oricum, nu cred ca un astfel de rationament -- "ei" au trei sau cinci sau sapte milenii de istorie, "noi" avem zece, deci suntem mai tari -- e tocmai adecvat. E cam aceeasi schema de gandire prin care Transilvania e "a noastra", "urmasii dacilor", in vreme ce ei, ungurii, n-au venit decat de-o prapadita de mie de ani...
        Probabil ca oricine e de buna credinta accepta usor ideea ca in cazul Chinei e vorba de o mare civilizatie; una intrucatva "altfel" decat "a noastra", dar nu mai putin mare din acest motiv.
        Mi se pare contraproductiv sa califici acest "altfel" in termeni de bun/rau, superior/inferior etc.
        Altminteri, foarte reusita constatarea despre gaina si porcul comunitari :-)))
      • +3 (3 voturi)    
        corect (Joi, 24 iulie 2008, 16:28)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui Marlanash

        asa este, in privinta "curatarii" rino-faringiene, de altfel ca multi dintre asiatici, iar cu clefaitul, iar este corect. Am lucrat un an printre asiatici.
        Iar chinezii, daca nu ar fi biciuiti de un stat articulat, totalitar (dar cand nu a fost la ei asa?) cred ca ar munci ca indienii (ca deja nu se mai inmultesc ca verii "rromilor" de la noi!)... si totusi ii salveaza o aplecare milenara spre cultura! Asta e, o societate puternic polarizata economic ca in America de Sud si din statele arabe. Cu bune si cu rele. Orice asemanare cu scumpa noastra tara si "Tatucii-seicii" nostri e pur electorala!
      • +2 (4 voturi)    
        Scuipat mare... (Joi, 24 iulie 2008, 16:34)

        Popescu Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Marlanash

        In Hong Kong, scuipatul pe jos te costa o amenda de echivalentul a 500 EUR. Sint convins ca au solutii....
    • +1 (3 voturi)    
      ce e aia "natiune"? (Joi, 24 iulie 2008, 13:57)

      Saleo Baxus [anonim] i-a raspuns lui Meserias

      Din cite stiu, in China populara sunt "stranse" cincizeci de popopare diferite, cu limbi diferite.
      • 0 (2 voturi)    
        nationalitati, nu popoare (Joi, 24 iulie 2008, 17:06)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Saleo Baxus

        98% sunt chinezi, 1% mongoli si mai raman 48 de popoare...
    • -2 (6 voturi)    
      Pai asta e (Joi, 24 iulie 2008, 17:24)

      releu [anonim] i-a raspuns lui Meserias

      la noi si cainii sunt liberi, la ei oamenii stau in custi. De aia ii invata sa nu intrebe astea, ca sa nu isi dea seama ce libertati au altii, salarii si ca sunt liberi sa face ce vrea muschii lor...
      • -1 (3 voturi)    
        normal (Joi, 24 iulie 2008, 23:04)

        manu [anonim] i-a raspuns lui releu

        la ce sa te astepti de la comunisti...nu stiu de ce a primit comentul tau negative?!...ca a cel mai adevarat... asa era si pe vremea lu Ceusescu, daca intrai in Timisoara pe la magazinele faine din centru (Top-Shop sau altele de genu) care erau si pentru straini, erai rapid saltat de "baietii buni" :))

        ....oricum ca sa vezi ironie, China a primit mai multe premii pentru Pace decat oricare alta tara pentru politica ei de "un copil pe familie" care e absolut inumana.
    • +1 (1 vot)    
      perfect de acord (Vineri, 25 iulie 2008, 15:00)

      acord [anonim] i-a raspuns lui Meserias

      Comparati China cu India sau cu Arabia (i-am pus
      de-a valma aici pe toti arabii). Diferenta e clara.
  • 0 (0 voturi)    
    Stergeti comentariul (Joi, 24 iulie 2008, 14:10)

    Bogdan [anonim]

    Cum de ati permis publicarea unui mesaj cu caracter fascist?
    "1 miliard in lagar de concentrare " ??????

    Acest individ este un gunoi.
  • 0 (0 voturi)    
    nimic nou sub soare (Joi, 24 iulie 2008, 14:20)

    Lucian* [utilizator]

    ce spui tu poate ca nu este departe de adevar, dar la fel de bine se poate spune despre aproape orice tara din lume. Inclusiv Romania!

    As vrea sa mai stiu daca in Romania de azi ar mai fi 10000 de oameni dispusi sa moara ca si cei de la Oarba de Mures din 1944 doar pentru ca Romania sa aiba un cuvant de spus la masa negocierilor?
    Cred ca NU!
  • -1 (3 voturi)    
    7000 de ani de cultura??? (Joi, 24 iulie 2008, 23:08)

    Mona [anonim]

    Mai taie din coada, dom'le. Si apoi ce legatura are asta cu cloaca de acum, comunista? O fi la HK scuipatul amendat, da veniti la Shanghai sa vedetzi ce patinoar de flegme e in statia de metrou. Si mai apoi ia sa comentam si ca multor colegi de-ai mei nu li se da concediu sub nici o forma in perioada olimpiadei, ca sa nu se duca la Beijing. De civilizatia asta ce ziceti? Gogoritza asta cu marea cultura chineza e un adevar academic, dar ce legatura are asta cu un miliard jumate de amaratzi, crestutzi cu gun-ul la tampla si indobitocitzi cat cuprinde? Ca si cum Cioran ar fi frate de cruce cu Adi Minune.
  • +1 (1 vot)    
    Patru intrebari pentru orice chinez (Vineri, 25 iulie 2008, 7:38)

    Observator [anonim]

    Patru intrebari pe care sa le adresezi unui chinez, nu de alta, dar poate ofera o informatie, doua:

    1. Cate milioane de uiguri au fost executati in ultimii 30 de ani?

    2. Cate milioane de mongoli au fost deportati in ultimii 30 de ani?

    3. Cate milioane de tibetani au fost deportati in ultimii 10 ani?

    4. Cate mame tibetane au fost sterilizate?

    5. Cate zeci de milioane de chinezi au fost executati in ultimii 50 de ani?

    Cred in politica oficiala a Chinei si in onestitatea conducatorilor revolutiei.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Vineri, 25 iulie 2008, 10:50)

      andy [anonim] i-a raspuns lui Observator

      Sunt 5 nu 4 :
      1. Cu mult mai putini decat ar fi trebuit
      2. Mult mai multi decat ar fi trebuit
      3. Extraordinar de multi
      4. Cate au fost in plan
      5. ??????
  • 0 (2 voturi)    
    Regim tortionar comunist !!! (Vineri, 25 iulie 2008, 9:04)

    Gheorghe Mihail [anonim]

    In china inca se produc atrocitati si genocid in masa. Comunistii din china fac circ cu jocurile olimpice numai ca sa isi mai mareasca veniturile.
    Pe cei care fac parte din miscarea Falun Dafa ii tortureaza, numai pentru ca au alta opinie despre viata, diferita de mentalitatea comunista proasta si asupritoare.
    Un link de unde va puteti informa despre atrocitatile care se petrec in china zilelor noastre: http://apel.falundafaromania.net/?gclid=COSblJit2pQCFQcKuwod_zUggQ
    RUSINEEE CHINA !!!! STOP CRIMELE!!!! LASATI OAMENII SA TRAIASCA !!!!
    In semn de protest pentru ce fac nici nu ar trebui sa deschidem televizoarele LA JOCURILE OLIMPICE din acest an!!!