STIRE ACTUALIZATA: Catalina Ponor a pierdut medalia de bronz in finala de la barna, dupa ce SUA a depus o contestatie. Alexandra Raisman i-a luat locul Catalinei pe podiumul de premiere. Aurul a fost cucerit de Linlin Deng (China - 15.600), in timp ce argintul i-a revenit sportivei Lu Sui (China - 15.500).

Catalina Ponor, la barna Foto: Reuters

Contestatia depusa de delegatia americana s-a referit la nota obtinuta de sportiva din SUA. Dupa depunerea contestatiei, arbitrii au decis marirea notei Alexandrei Raisman, de la 14.966 la 15.066. Ca urmare a maririi, nota gimnastei americane a fost aceeasi cu nota Catalinei Ponor, dar bronzul a revenit Alexandrei Raisman gratie notei de executie mai mare.

Reamintim ca sistemul actual de notare din gimnastica ia in calcul doua variabile: gradul de dificultate si nota pentru executie.

Oficialii SUA au depus contestatia la finalul concursului, dupa ce Catalina Ponor apucase sa se bucure pentru medalia pe care la acel moment o obtinuse.

* Catalina Ponor si Alexandra Raisman au avut aceeasi nota, dar sportiva din SUA a a avut nota pentru executie mai mare.