JO 2012 Judo Alina Dumitru dupa castigarea medaliei de argint: "Nu mi-am putut folosi mana"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:51 Sport | J.O. 2012 - Romania

Alina Dumitru
Foto: Reuters
"Nu mi-am putut folosi mana, sunt multumita ca am obtinut medalie, dar se putea mai mult", a declarat Alina Dumitru dupa castigarea titlului de vicecampioana olimpica la judo. Sportiva din Romania a jucat accidentata in finala cu brazilianca Sarah Menezes.

"N-am mai putut sa fac nimic cu mana asta, ea a facut tot ca sa nu mai pot continua. Sunt multumita ca am obtinut medalie, dar se putea mai mult", a declarat Alina Dumitru la TVR 1.

Alina Dumitru a adus prima medalie delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Londra, castigand argintul in proba de judo, categoria 48 de kilograme. In finala, sportiva din tara noastra a intalnit-o pe Sarah Menezes, din Brazilia, in fata careia a pierdut cu scorul de 11-1.


Citeste mai multe despre   



















6316 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari Alina (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 20:14)

    Ionutz_B [utilizator]

    Felicitari Alina. Cred ca ai dat tot ce puteai in aceste momente...
  • +9 (9 voturi)    
    Ciudat (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 20:46)

    ovidiu. [utilizator]

    Intr-un sport de forta si contact, tu ca organizator desemnezi meciurile din doua in doua ore? Daca am inteles bine, Alina a disputat toate meciurile astazi incepand cu ora 12.00? Patru meciuri de la optimi la finala? Ce naiba? Nu tu timp de recuperare, nimic. E cu atat mai admirabila performanta Alinei. Felicitari si multumim Alina, sper ca nu e nimic grav si ca mana ta va fi bine pentru urmatoarele competitii. Te iubim.
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate, NU vor ... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:16)

      Ronis ot Astria [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      ... mai fi alte competitii pt. Alina! Ea a anuntat ca se retrage dupa Londra.
      Din pacate, ghinioanele s-au tinut scai de ea; accidentari (cap, picior, cot) si o serie mult mai dificila (mongola extrem de puternica si japoneza, care este lider mondial anul acesta) decat cea avuta de brazilianca (oricum, aceasta a invins-o de 2 ori anul acesta pe Alina). Scorul final (11-0) este "mincinos"; condusa cu 1-0, Alina a riscat in ultimele secunde si a fost contrata. In final, si virsta precum si programul infernal si-au spus cuvantul.
      In aceste conditii, medalia Alinei este cu atat mai valoroasa!
      Sarut Mainile, Alina Dumitru!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pai cam asa (Duminică, 29 iulie 2012, 8:32)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      Asta e cutuma. De cand era lupul catel asta e cadenta in organizarea competitiilor la judo. Felicitari Alina, in ochii nostii acest argint straluceste mai puternic decat aurul.
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 22:12)

    Xorciser [utilizator]

    S-a vazut clar ca are probleme cu mana si ca brazilianca ataca punctele slabe fizic: la inceput lovituri la picior si ulterior mana (de doua ori rasucita). Asta este insa, nu e neaparat moral dar e acceptat ca parte din joc.

    Felicitari Alina! Aparem pe lista medaliilor.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Alinei (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 23:33)

    George Romania [anonim]

    Luati medaliile si plecati din Londra
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Alina!!! (Duminică, 29 iulie 2012, 0:19)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Suntem mandri de tine!!!
  • -3 (3 voturi)    
    olipica ! (Duminică, 29 iulie 2012, 6:47)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Felitari ! Sa-ti de Dumnezeu sa traiesti mult ,bine ,,sanatos si cu cine vrei ,sa ai copii frumosi si destepti ,sa te iubeasca cine iti place,sa ai un barbat bun si numai bucurii in zilele vietii tale fiindca ne-ai cinstit tara intr-un moment greu ,cand altii,ca Macovei ,Preda si ceilalti,se intrec in a o defaima !
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Luni, 30 iulie 2012, 8:14)

    luxdesign28 [utilizator]

    O medalie de argint in asemenea conditii face cat 2 medalii de aur. Multumesc pentru efortul depus si pentru reprezentarea Romaniei !
    Felicitari pentru medalie !
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Alina!!! (Marţi, 31 iulie 2012, 11:51)

    akillies [utilizator]

    O performanta foarte frumoasa, date fiind conditiile in care ai luptat in finala!!
    O medalie de argint care valoreaza cat una de aur!!
    O atitudine de campioana, un spirit de luptatoare: asta mi-ai inspirat la aceasta olimpiada!! Felicitari!!