Articol sustinut de Ambasada Marii Britanii la Bucuresti

INFOGRAFIC Romania la Jocurile Olimpice

de Constantin Barbu     Smile Media
Vineri, 27 iulie 2012, 11:08 Sport | J.O. 2012 - Romania

​Romania a participat pana acum la 20 din cele 27 de editii ale Jocurilor Olimpice de Vara organizate pana in prezent. La prima participare, in anul 1900, tara noastra a fost reprezentata de un singur atlet, Gheorghe Plagino, la proba de tir. De atunci, echipele olimpice romanesti s-au marit si diversificat, devenind unul dintre cele mai importante motive de mandrie ale tarii.





















8969 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    sa fim obiectivi... (Vineri, 27 iulie 2012, 14:37)

    jean bart [anonim]

    andreea raducan a iesit pozitiva...amanar a fost campioana! nu-i
    asa?
    • +4 (4 voturi)    
      obiectivi da (Vineri, 27 iulie 2012, 16:45)

      enzo [anonim] i-a raspuns lui jean bart

      A fost depistata cu Pseudoephedrine - un banal spray descongestionant de nas. A fost un motiv de cacat sa scoti din competitie un adversar redutabil.
      Eu cred ca suntem prea modesti.
  • +3 (3 voturi)    
    statistica (Vineri, 27 iulie 2012, 16:59)

    adrian [anonim]

    Frumos momento, bravo Hot news.
  • +2 (2 voturi)    
    Adunarea, o operatie complicata (Vineri, 27 iulie 2012, 18:46)

    Ovidius [anonim]

    86+89+117=292 si nu 291. Greu de tot sa calculezi
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns (Vineri, 27 iulie 2012, 19:57)

      UN TIP [anonim] i-a raspuns lui Ovidius

      cred ca au luat in considerare si medalia retrasa de la andreea raducan
  • +3 (3 voturi)    
    Adevarata stire (Vineri, 27 iulie 2012, 18:50)

    Je [anonim]

    Asta da stire profesionista: documentata si frumos prezentata.
    Bravo hotnews, chiar faceti jurnalism de calitate
  • -1 (1 vot)    
    locul 15 ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ha ha ha !
    la J.O., cu ce medalie se premiaza locul 15 ? conteaza doar locul 1, restul intra la statistica !
  • -1 (1 vot)    
    jo los angeles 1984 (Duminică, 29 iulie 2012, 8:50)

    vios [anonim]

    la jo los angeles 1984 URSS, Cuba și Germania de Est nu au participat de unde rezulta anumite lucruri....
  • +1 (1 vot)