JO 2012 Judoka din Arabia Saudita are voie sa se lupte cu valul musulman pe cap - CIO

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 14:59 Sport | J.O. 2012 - London News

Judoka saudita Wojdan Ali Seraj Abdulrahim Shaherkani
Foto: Reuters
Judoka Wojdan Ali Seraj Abdulrahim Shaherkani, una dintre cele doua femei din Arabia Saudita care participa, in premiera, la Jocurile Olimpice, va putea lupta cu capul acoperit de valul musulman hijab, a decis marti Comitetul Olimpic Interntional, dupa mai multe deliberari, potrivit Reuters.

Este prima editie de Jocuri Olimpice din istorie in care Arabia Saudita a permis femeilor sa participe, insa luptatoarea de 18 ani a spus ca nu va intra in competitie decat cu hijab.

Tatal sportivei a amenintat luni ca isi va retrage fiica de la turneul olimpic daca nu i se va permite sa poarte val in timpul competitiei.

Oficialii competitiei de judo au refuzat initial, afirmand ca este periculos.

Purtatoarea de cuvant al Comitetului Olimpic National din Arabia Saudita a anuntat ca CIO si Federatia Internationala de Judo au decis pana la urma sa ii permita acesteia sa lupte cu un val special. "Au cazut de acord asupra unui anumit design de val si va concura purtand acest model", a declarat aceasta, precizand ca inca nu stie cum arata valul.

Luptatoarea va participa la categoria +78 de kg.

CIO a reusit sa convinga Arabia Saudita, precum si Qatar si Brunei, ultimele trei tari musulmane care pana acum au refuzat sa permita femeilor sa participe la JO, sa renunte la interdictie. Presedintele CIO, Jacques Rogge, a laudat decizia guvernului saudit de a le trimite pe Shaherkani si pe alergatoarea la 800 de m Sarah Attar la Lond




















9253 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    ! (Marţi, 31 iulie 2012, 15:31)

    Consonant [utilizator]

    Si uite asa vor aparea femei infasurate in competiile sportive al Jocurilor Olimpice in orice alta disciplina sportiva, fiindca precedentul a fost facut.
    • +17 (17 voturi)    
      din poza ... (Marţi, 31 iulie 2012, 15:59)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      nu m-am lamurit daca este o femeie de 18 ani sau este un barbat care incearca sa se deghizeze sub un val...
      • +2 (2 voturi)    
        categoria... (Marţi, 31 iulie 2012, 19:34)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        78 de kg ;)
      • +1 (1 vot)    
        ;) (Miercuri, 1 august 2012, 13:29)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        o avea si ceva dinamita pe sub chestia aia?? sau o fi barbat deghizat??
    • -5 (11 voturi)    
      so? (Marţi, 31 iulie 2012, 16:12)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Fotbalistii nu poarta caciula?
      Inotatorii nu poarta casca?
      Nu e niqab, e un fel de batic (asa cum poarta si femeile noastre la tara).
      Hai sa fim mai toleranti :)
      • +12 (14 voturi)    
        cristi@romania.ro (Marţi, 31 iulie 2012, 16:35)

        cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        Dar, ce-ar fi daca echipa masculina a Scotiei ar juca fotbal in fusta, fara chiloti?

        Echipamentul de judo presupune Kimono, mai ales ca nu a fost inventat de musulmani ... (care intre noi, fie vorba, nu au inventat main nimic, inafara de Allah).

        Eu in locul comitetului as fi sugerat sa poarte cagula :D A devenit mai reprezentativ pentru musulmani (vazuti din afara).
        • -1 (13 voturi)    
          Exista si europeni inculti (Marţi, 31 iulie 2012, 17:28)

          OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui cristiroma

          Baticul nu face femeia mai indecenta, ci dimpotriva. Asa ca exemplul "fara chiloti" e fara minte.

          Pune mana si citeste ce au inventat arabii. Intre noi fie vorba, esti foarte ignorant.

          Pe de alta parte, e putin ridicol sa vrei sa fii femeie religioasa si in acelasi timp sa te iei la tranta cu alta femeie, in public.
          • +6 (8 voturi)    
            Incultura e pro-Islamofundamentalista (Marţi, 31 iulie 2012, 18:50)

            DidinaMazu [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

            E ceva ridicol sa vii cu o lista de ce au inventat arabii, si aia inexacta si umflata de obicei, cu cincisprezece secole in urma.

            Eu stiu ce au inventat arabii in epoca moderna: deturnarile de avioane si curelele cu exploziv pentru copii.

            Daca religia e atit de importanta pentru aceste femei, sa ramina linga camila si sa faca castele din balegarul ei, nu sa isi bata joc de sporturi de oameni civilizati.
          • +6 (6 voturi)    
            tati, arabii nue tot aia cu musulmanii (Marţi, 31 iulie 2012, 19:10)

            oximoron [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

            :) vezi cand au aparut cultura abara si cum e cu Mahomed si Allah...

            Apropo, daca au fost atat de "destepti" de ce nu au mai inventat nimic de 1500 de ani incoace?

            cat priveste ideea cu baticu' e de-a dreptul ridicola.
          • +2 (2 voturi)    
            Eu citesc ... tu citesti? (Miercuri, 1 august 2012, 12:45)

            cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

            Baticul nu o face mai indecenta in ochii tai, in ochii arabilor este vazut ca "indecenta". Tocmai asta era IDEEA!

            Iar cand vorbim de toleranta, musulmanii sunt printre cei mai intoleranti (si redusi) oameni, asa ca nu ar trebui sa ceara toleranta, la randul lor.

            Ti-am raspuns mai jos, legat de inventiile musulmanilor. Aproape ZERO. Mult in spatele romanilor, foarte mult. Asa prosti, cum ne vad alti din acest forum.
        • -5 (5 voturi)    
          nu au inventat nimic? (Miercuri, 1 august 2012, 3:56)

          v. ragtan [utilizator] i-a raspuns lui cristiroma

          Si ce daca "nu au inventat nimic"? Afirmatie care cum s-a subliniat deja, da dovada de ignoranta ta.
          Romanii ce au inventat?
        • -5 (5 voturi)    
          Au mai inventat si ei niste nimicuri... (Miercuri, 1 august 2012, 9:42)

          mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui cristiroma

          1 2 3 4 5 6 7 8 9
          • +3 (3 voturi)    
            LOL, esti confuz (Miercuri, 1 august 2012, 12:37)

            cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

            Pe scurt:

            Arabii NU au inventat numerele, le-au adus din Asia.

            In alta ordine de idei, arabii actuali nu au nicio legatura cu vechii arabi si egiptenii (care erau cei dezvoltati).

            Daca vrei mai mult, ia-l pe user-ul OutsideThisBox de sus si mai cititi. Si cand te duci la librarie, mai luati si o carte despre islamism. Tine de cald.
      • +8 (8 voturi)    
        despre toleranta (Marţi, 31 iulie 2012, 16:38)

        adi.i [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        Nu stiu daca e cazul sa fii tolerant in legatura cu impunerea unui accesoriu care nu face parte din echipamentul de baza. Sunt curios daca nu o sa cada, chiar as vrea sa vad meciul asta.
      • +6 (6 voturi)    
        participarea la o intrecere olimpica (Marţi, 31 iulie 2012, 16:47)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        participarea la o intrecere olimpica nu are legatura doar cu masa musculara ci si cu ideea de libertate si intrecere a limitelor fizice si mentale
        • -1 (1 vot)    
          ! (Miercuri, 1 august 2012, 13:33)

          manon [utilizator] i-a raspuns lui MG

          hai sa nu amestecam lucrurile.....
      • +7 (7 voturi)    
        toleranti ? mai degraba precautie ! (Marţi, 31 iulie 2012, 16:48)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        daca se rasuceste si-i acopera ochii se opreste lupta ?
        daca in timpul "tavaleli" baticul pica din cap ?
        se pot face prize si cu baticul ?
        se poate sugruma cu el ?
        ...
        situatia nu e tocmai simpla
        • -3 (5 voturi)    
          daca.. (Miercuri, 1 august 2012, 8:00)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

          daca nu ei in consideratie ca pana sa se prezinte la jocuri s'a antrenat, ca la antrenamente a purta acelasi echipament, daca nu esti tolerant, caci despre asta este spiritul olimpic, o sa ai o olimpiada ca cea din germania nazista, cand atletii negrii au fost huiduiti.

          o alta fata musulmana din quatar a luat medalie, tot cu capul acoperit.

          daca ii pica baticul pe ochi, pierde pe mana ei, nu raneste adversarul, nu deranjeaza pe altcineva !
          este un risc pe care si'l asuma !

          nu'i de mirare ca cel ce s'a opus a fost roman, pe nume ..vizer.
          • +1 (1 vot)    
            aha, toleranta de o singura parte. hm (Miercuri, 1 august 2012, 9:59)

            MG [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            aha, toleranta de o singura parte. hm. Seamana a slabiciune mai degraba. Oricum, este un pas inainte. Grecii antici nu se camuflau, ci lasau creatia zeilor la vedere. Dar sa zicem ca ne putem intrece si cu burka simplificata. Fie si doar si pentru speranta ca poate vor iesii si ei din evul mediu intunecat.
          • +2 (2 voturi)    
            draga mariusxmarius (Miercuri, 1 august 2012, 11:40)

            anjin2 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            daca nu cunosti judo, si daca nu ai habar ce inseamna o priza de judo, nu incerca sa divaghezi pana la "germania nazista"

            pana la urma e mizerie, eu intaleg pana la un punct cu naframa, dar sa o introduci de la o zi la alta in regulament, e mai mult decat periculos.

            si mai este un aspect, mariusxmarius, daca cumva se intampla sa ii rupa gatul, e numai vina celei cu naframa, (de unde stiu ca tatal idiot no sa arunce in aer, ma rog asta e o exagerare din partea mea) dar nu cred ca sportiva se va simtii bine, si asta pentru ca niste idioti ca tine pun = intre nazism si reluli de sigurante

            un sportiv trebuie sa stiu cu mult timp inainte cum arata echipamentul, pentru ca in judo ecipamentul e si el o arma, iar faptul ca domnisoara aia poarte nframa, poate fi un avantaj, pentru ca celalalt sportiv trebuie sa is propuna sa o protejeze

            trebuie sa recunosca ca sunt mult mancatori de rahat si in sport, draga mariusxmarius
          • 0 (0 voturi)    
            toleranta nu este egal cu nesimtirea (Miercuri, 1 august 2012, 19:27)

            oximoron [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Olimpiada reprezinta in primul rand ideea de spirit, de competitie in afara granitilor indiferent de culoarea pielei, religie sau doctrina politica.

            Ori a te prezenta cu baticu' tocmai asta e ...tu vrei sa arati de care religie tu apartii (total impotriva spiritului Olimpiadei).

            In plus, exista marele riscul de a crea precedent: vorba aia-ii dai un deget si el iti ia toata mana.
      • +8 (8 voturi)    
        re: (Marţi, 31 iulie 2012, 16:49)

        robertcj [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        ce fel de caciula poarta fotbalistii? Inotatorii poarta casca din motive de performanta nu din motive religioase. Femeile noastre de la tara poarta batic intr-adevar le vezi cumva pe atletele noastre purtand batic?
  • +13 (13 voturi)    
    vălul (Marţi, 31 iulie 2012, 16:16)

    methylique [utilizator]

    Mai bine lupta cu vălul pe ochi :)))
    • +1 (1 vot)    
      LOL!!! (Miercuri, 1 august 2012, 13:35)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      as vrea sa o vad pe asta :)))))))
  • +10 (10 voturi)    
    aha (Marţi, 31 iulie 2012, 16:17)

    Lucian* [utilizator]

    deci asa au aparut Ninja :)
  • +8 (8 voturi)    
    ninja in toata regula (Marţi, 31 iulie 2012, 16:20)

    pete1 [utilizator]

    ..sa speram ca nu scoate katana pe tatami sau sa arunce cu stelute dupa spectari, iar la sfarsit sa dispara intr-un nor de fum :))
  • +2 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 31 iulie 2012, 16:30)

    nash pandelica [utilizator]

    halal stire.
    cel ce s'a opus este romanul vizer.

    sunt curios daca israelienii au avut dreptul sa poarte cipilica.
  • +12 (12 voturi)    
    Ma intreb (Marţi, 31 iulie 2012, 16:45)

    AliKimiku [utilizator]

    ce sanse are sa lupte cu boneta/burqa/basmaua pe cap
    In general echipamentul unui sportiv e facut sa-i imbunatateasca performantele nu sa i le micsoreze.
    Ce se intampla daca ii cade burqa in concurs? sare tacsu sa ii acopere fata ? dar daca o stranguleaza basmaua? e un sport de contact totusi.
    • +1 (1 vot)    
      ha (Miercuri, 1 august 2012, 13:44)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      o ia repede acasa sa nu se supere allah ca a ramas cu capul gol (sic!)
  • +10 (10 voturi)    
    religia asta dle (Marţi, 31 iulie 2012, 16:50)

    robertcj [utilizator]

    pe vremuri olimpicii concurau goi-goluti in stilul asta o sa le vedem pe astea in burka albastra gen afghanistan.....oare e barbat sau femeie? nu conteaza e religia trebuie sa o respectam. bullshit
  • +1 (1 vot)    
    Doamne!!! (Miercuri, 1 august 2012, 13:27)

    manon [utilizator]

    Imi fac cruce cu amandoua mainile, ca una nu imi ajunge!!!
  • +1 (1 vot)    
    Da, si?! (Miercuri, 1 august 2012, 15:36)

    Mistretzu [utilizator]

    Si daca o retragea taticul ei unde era paguba?! A chemat-o cineva acolo? Bine le-a zis-o premierul Australiei...