Novak Djokovic cere ajutoare dupa inundatiile devastatoare din Serbia si Bosnia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 mai 2014, 21:51 Sport | Tenis

Novak Djokovic
Foto: internazionalibnlditalia.com
Jucatorul sarb de tenis Novak Djokovic a lansat, sambata, un apel pentru ajutoare dupa inundatiile devastatoare produse in tara sa si in Bosnia, soldate cu cel putin 16 morti, transmite AFP.

"Avem nevoie de ajutor, sub orice forma ar veni si indiferent din partea carei tari", a declarat Novak Djokovic in conferinta de presa sustinuta imediat dupa calificarea sa in finala turneului ATP Masters 1000 de la Roma.

"Este o catastrofa totala, care a atins proportii biblice, probabil cele mai grave inundatii produse vreodata in Europa", a comentat numarul 2 mondial. "Jumatate din tara risca sa ramana fara electricitate", a adaugat el.

"Oamenii nu sunt suficient de constienti de ce se intampla in Serbia", a continuat Djokovic.

Cel putin 16 persoane si-au pierdut viata in inundatiile produse in ultimele trei zile in Bosnia si in tara vecina Serbia. Bilantul acestor intemperii, cele mai grave din ultimii 120 de ani in aceste tari balcanice, este in realitate mult mai ridicat, autoritatile de la Belgrad refuzand sa dezvaluie numarul mortilor inainte de incheierea operatiunilor de salvare.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3512 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    Sa-si doneze milioanele lui.. (Sâmbătă, 17 mai 2014, 21:53)

    Alius [utilizator]

    ...dupa aceea sa ceara ajutoare.
    • +9 (9 voturi)    
      va rog trimiteti l pe Ponta cu barcuta lui (Duminică, 18 mai 2014, 0:36)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      poate i se sparge gonflabila si se uda la scutecel...ajutor din Romania nu o sa trimita guvernul decat daca simte ca va castiga capital electoral.
      Daca nu nu le pasa
  • +6 (8 voturi)    
    nu era cazul.. (Sâmbătă, 17 mai 2014, 22:15)

    Inna100 [utilizator]

    sa iti arati .. lipsa de simt civic! Probabil ca faci parte din categoria.." ce-mi pasa.. e doar capra vecinului.. "
    • +2 (2 voturi)    
      Probabil ca mi-ai adresat mie mesajul. (Duminică, 18 mai 2014, 9:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Aici nu e vorba de spiritul meu civic, ci de spiritul sarbesc civic. Cand ei, sarbii, or sa se ajute intre ei si nu mai pot face fata, atunci sa ceara ajutorul altora. E valabil si pentru romani. Milionarii hoti se dau cu barcuta pe la inundatii, dar nu da unu' un ban din buzunar (ban furat, de cele mai multe ori), da' cer ajutor tot de la amarasteni.

      Si sa revenim la oile noastre sarbe, avem asa:
      "Serbia is ranked the best, in 29th place with 90 multi-millionaires"

      Si avem si 2 miliardari: Miroslav Mišković, cu 2 miliarde de dolari si nenea Philip Zepter (cel cu firma de renume), cu 5 miliarde de dolari.

      Poate gresesc, dar cred ca daca cei amintiti mai sus ar face niste eforturi (nu prea mari) finaciare, s-ar rezolva toate problemele sarbilor de la inundatii.
  • +7 (7 voturi)    
    Crucea Roşie (Sâmbătă, 17 mai 2014, 22:28)

    slashroot [utilizator]

    Ok, aştept anunţul de la Crucea Roşie pentru donaţii, puncte de colectare, etc.
    Deocamdată pe site-ul lor nu e menţionată nici o iniţiativă. Mi-aş dori să se întâmple repede, când oamenii ăia chiar au nevoie.
  • +6 (6 voturi)    
    Romania nu face nimic pentru cel mai bun vecin? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:35)

    mihaitzateo [utilizator]

    Sunt destul de dezamagit de faptul ca in Romania deocamdata nimeni nu a avut initiativa sa stranga macar ceva ajutoare pentru fratii nostri sarbi.
    Ar fi putut sa trimita ajutor oameni priceputi la asemenea situatii,dar se pare ca si guvernu Ponta,dealtfel si guvernu Ungureanu,sau Boc,nu se ocupa cu ajutorarea celor afectati de inundatii din Romania.
    Ce sa le mai ceri sa ajute pe vecinii nostri din Serbia?
    • 0 (2 voturi)    
      România de rușine (Duminică, 18 mai 2014, 13:00)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      "Floods in Serbia: More countries send assistance"

      http://inserbia.info/today/2014/05/floods-in-serbia-more-countries-send-assistance/

      "France, Bulgaria, Germany, Hungary, Austria, the Czech Republic and Croatia were among the first to send assistance."

      ”Rusia va trimite echipe de salvatori în Serbia în urma inundaţiilor”
      http://romanian.ruvr.ru/news/2014_05_16/Rusia-va-trimite-echipe-de-salvatori-in-Serbia-in-legatura-cu-inundatiile-2790/

      Interfax 18-May-2014, 12:24: ”Two Russian aircraft with humanitarian relief aid arrive in Serbia”

      România? România?!? Nimic! nada! zero! nothing! nichts! semi! nishto! nicego! niente!

      RUȘINE !!
  • -3 (7 voturi)    
    Cine aduce ploaia interminabila? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:38)

    @Horea [utilizator]

    Planeta are cateva mecanisme de aparare impotriva poluarii (absorbtia gazelor de sera in apa oceanelor, plante...), dar ritmul schimbarilor climatice depaseste toate estimarile de pana acum.
    Totusi, unii cercetatari au ajuns la concluzia corecta - schimbarile climatice sunt foarte importante pe fondul unei incalziri globale nesemnificative.
    Aceasta concluzie este evidenta, daca ne gandim la energia enorma necesara incalzirii planetei cu cateva zecimi de grad.
    Cercetatorii au aratat si procentul contributiei, pentru cateva activitati legate de civilizatia actuala :
    --cresterea consumului energetic pentru extragerea resurselor (fiind la adancimi mai mari, zone izolate cu acces dificil) --30% contributie
    --zborul avioanelor de pasageri, de marfa, militare, de 500 de ori mai multe gaze de sera decat toate masinile din lume,(peste 100000 de zboruri zilnic) cu efect catastrofal asupra stratului de ozon, poluand la "inaltimea" asteptarilor, gaze ce vor interactiona dupa foarte mult timp cu vegetatia, oceanul!
    --gaze cu efect de sera eliminate in atmosfera datorita diverselor procese de fabricatie din industrie.
    --producerea curentului electric din combustibili fosili.
    ....
    Din fericire, toata istoria omenirii va fi doar o clipa fata de istoria planetei.
    • +3 (5 voturi)    
      am o premoniţie (Duminică, 18 mai 2014, 4:44)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui @Horea

      Vei fi unul dintre puţinii fericiţi care-şi vor avea un loc pe Arca lui Noe. Ba cred că vei fi chiar Noe.
    • +2 (2 voturi)    
      responsabilitatea (Duminică, 18 mai 2014, 10:53)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui @Horea

      E usor asa sa acuzam avioanele si masinile si tot felul de lucruri. Poate fi si adevarat intr-o oarecare masura. Dar e un alt motiv mult mai aproape si mult mai evident. Nu pot vorbi pentru Serbia dar in Romania, in secolele trecute era plin de paduri. De asemenea, copacii inconjurau satele si terenurile agricole si actionau ca protectie de viscol iarna si de inundatii vara. Pe un munte dezgolit de a ramas doar piatra apa curge la vale si se opreste drept in satul cu inteligentii care au taiat copacii. Pe un munte acoperit de paduri puterea de absorbtie este diferita, solul este diferit. Plus ca si multe case sunt facute total aiurea, in calea viiturilor, etc. E tot vina oamenilor dar nu a unora ascunsi si nenumiti, nu a guvernelor ci exact a celor afectati care nu au stiut/vrut sa-si intretina locul in care locuiesc.
    • +3 (3 voturi)    
      "Bunul Dumnezeu!" (Duminică, 18 mai 2014, 12:23)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui @Horea

      Cine aduce ploaia interminabila? "Bunul Dumnezeu!"
    • +1 (1 vot)    
      "Bunul Dumnezeu!" (Duminică, 18 mai 2014, 13:14)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui @Horea

      Cine aduce ploaia interminabila? "Bunul Dumnezeu!"