Opinie

Luxemburg ne da frisoane. Ne mai prezentam cu Franta?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 29 august 2011, 14:46 Sport | Fotbal

Luxemburg, o sperietoare pentru Victor Piturca
Foto: flf.lu
Respectul pentru adversar este una dintre cele mai importante reguli ale sportului. Nationala de fotbal a Romaniei nu poate face exceptie de la acest lucru, selectionerul Victor Piturca declarand, intr-o conferinta de presa, ca ne asteapta un meci extrem de greu contra Luxemburgului, o echipa care sta mai bine din punct de vedere fizic decat tricolorii. In conditiile in care una dintre codasele Europei ne da frisoane, care este modelul adversarului de care sa nu ne temem?

Dupa ce am disputat un amical de "lux" contra nationalei statului San Marino in urma cu cateva saptamani (castigat la limita: scor 1-0), pentru nationala Romaniei urmeaza o alta confruntare de cinci stele contra echipei nationale a Luxemburgului (in preliminariile pentru Euro 2012).

Adversarul de vineri (nr. 2 septembrie) este una dintre cele mai slabe echipe de pe Batranul Continent, alaturi de alte "nume grele" precum Liechtenstein, San Marino, Andorra si Insulele Feroe. 

"Va spun eu ca Luxemburg este o echipa periculoasa, va fi o tragedie daca nu vom castiga. Au facut progrese remarcabile si au avut rezultate bune. Ne asteapta un meci extrem de dificil. Vom avea probleme daca nu vom juca la cel mai mare nivel", a declarat selectionerul in legatura cu meciul de vineri. 

In conditiile in care contra unor "jucatori in timpul liber" vom avea nevoie de "cel mai mare nivel", cum ar trebui sa se prezinte tricolorii contra Frantei pentru a putea spera la un rezultat pozitiv?  

Noi ne temem de toti. Pe cine mai speriem?

Luxemburg, adversarul de care ne temem atat si care a eclipsat confruntarea cu Franta, se afla pe locul 128 in clasamentul FIFA, pozitie unde stagneaza de trei luni. Cea mai buna clasare a fost locul 93 (in aprilie 1996), in timp pozitia 195 a fost cea mai slaba din istorie (august 2006).

Adversari de care ar trebui, de asemenea, sa ne temem:

Liechtenstein - locul 119 in lume, 247 puncte
Azerbaijan - locul 112, 272 puncte
Insulele Feroe - locul 111, 273 puncte
Islanda - locul 124, 232 puncte
San Marino - locul 203, 0 puncte
Andorra - locul 203, 0 puncte.

Un mic exercitiu de imaginatie

Iata cum ar arata un infernal turneu international amical in care nationala Romaniei nu s-ar teme de adversari:

Capul Verde vs Romania
Benin vs Romania
Madagascar vs Romania
Malawi vs Romania
Antigua & Barbuda vs Romania.

Iata lotul de jucatori cu care Luxemburg va aborda partida cu Romania:

Jonathan Joubert (F91 Dudelange -  Luxemburg), Marc Oberweis (Jeunesse Esch -  Luxemburg) -  portari.

Guy Blaise (Royal Virton - Belgia), Ante Bukvici, Kim Kintziger (ambii FC Differdange 03 -  Luxemburg), Eric Hoffmann (Jeunesse Esch -  Luxemburg), Kevin Malget (F91 Dudelange -  Luxemburg), Mario Mutsch (FC Sion - Elveţia), Tom Schnell (Fola Esch -  Luxemburg) - fundasi.

Gilles Bettmer, Mathias Janisch (ambii FC Differdange 03 -  Luxemburg), Dan Collette (Jeunesse Esch -  Luxemburg), Lars Gerson (Kongsvinger - Norvegia), Laurent Jans (Fola Esch -  Luxemburg), Tom Laterza, Joel Pedro (ambii CS Sedan - Franţa), Charles Leweck, Alphonse Leweck (ambii Etzella Ettelbruck - Luxemburg), Ben Payal (F91 Dudelange -  Luxemburg) - mijlocasi.

Daniel Da Mota, Stefano Bensi, Aurelien Joachim (toti de la F91 Dudelange -  Luxemburg), Joel Kitenge (Fola Esch -  Luxemburg) - atacanti.


Poza oficiala a Nationalei de Fotbal din Luxemburg
Sursa: Federatia Luxemburgheza de Fotbal


Citeste mai multe despre   























3836 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 29 august 2011, 15:02)

    cristache [anonim]

    daca joaca Mario Mutsch n-avem nici o sansa...
    • +6 (6 voturi)    
      totusi, sa nu fim pesimisti (Luni, 29 august 2011, 15:40)

      dudu [anonim] i-a raspuns lui cristache

      poate cu ceva noroc obtinem un egal
  • +8 (8 voturi)    
    o rugaminte pt hotnews (Luni, 29 august 2011, 15:03)

    ysoagar [anonim]

    nu puteti trece meseriile jucatorilor din luxemburg in loc de echipele de fotbal (animator, chelner, brutar )? asa ne putem face si noi o idee de ce super putere fotbalistica ne temem... :))))
    p.s. parca astia aveau pe teren pe animatorul ala de copii de le innoda picioarele la tamas &co in primavara?
    • +5 (5 voturi)    
      aprob!!! (Luni, 29 august 2011, 15:23)

      me [anonim] i-a raspuns lui ysoagar

      ar fi bine sa scrieti si meseriile jucatorilor care ne fac sa ne tremure picioarele...
  • +7 (7 voturi)    
    intrebare (Luni, 29 august 2011, 15:19)

    mistydo [utilizator]

    Piturca mai e antrenor sau a devenit comentator-ziarist?
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Luni, 29 august 2011, 15:25)

    eu [anonim]

    si de San Marino ne temeam........

    dar am avut noroc si am castigat cu 1-0

    pentru ca saracii jucatori de la San Marino au venit obositi de la joburile zilnice (gradinar, brutar, macelar, postas) si nu au facut fatza "superioritatii" romanilor

    de luxemburg inteleg de ce le este frica, e o tara mai mare putin, deh e ducat condus de un Duce, si sunt sanse mai mari ca jucatorii sa nu fie toti brutari si macelari, sa fie si cativa jucatori de fotbal adevarati :))))

    de fapt de aia celor din nationala le e frica la fotbalul asta mondial, sa nu joace contra jucatorilor adevarati, ca aia stiu oleaca mai mult decat 6-6 poarta in casa prin cantonamente, babaroase in vestiar si miuta in fata blocului :))))))
  • +3 (3 voturi)    
    :)) (Luni, 29 august 2011, 16:44)

    Arkan [anonim]

    L-a convocat pe moti :))))
    Cu moti n-avem emotii, doar avem o aparare mai rarefiata, cand moti se duce la magazin dupa tigari.
  • +2 (2 voturi)    
    mai avem fotbal??? (Marţi, 30 august 2011, 7:28)

    gigi n [anonim]

    De cativa ani se manifesta nesimtirea selectionerilor echipei nationale de a declara absolut orice meci ca fiind ...dificil.Pe de alta parte o echipa aflata pe locul 54 in lume poate avea cel putin 53 de adversari periculosi.Ar trebui ca liota de ”reporteri” pupincuristi care ”sorb”imbecilitatile lui dragomir si sandu sa-i intrebe zilnic daca nu cumva au vreo vina in situatia actuala a fotbalului romanesc.
    • +2 (2 voturi)    
      nu mai avem fotbal (Marţi, 30 august 2011, 11:24)

      K.V [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      dar măcar avem un film de comedie
  • +4 (4 voturi)    
    3.14 turca ne pregateste psihologic (Marţi, 30 august 2011, 10:50)

    george [anonim]

    daca echipa lu' turca pierde ne zice "v-am zis ca astia sunt buni" .
    Daca echipa lu' turca cistiga :"am cistigat in fata unui adversar valoros, periculos , samd"
    Salariile grase , deplasari de lux etc merg si fara rezultate ..
    Tepes doamne .. unde esti
  • +1 (1 vot)    
    greu (Marţi, 30 august 2011, 13:33)

    anonym [anonim]

    aha. e greu. dar nu e greu sa isi ia salariul si sa aiba prestatii de toata jena. asta e natural, nu?

    mda, poate ar fi mai usor sa o desfiinteze cu totul. daca tot nu au rezultate de ani buni pe motiv ca: adversarii sunt intotdeauna dificili/ ne saboteaza arbitrul pt ca are alte interese/ terenul&conditiile meteo sunt nefavorabile/ nu se aliniaza planetele/ feng-shui-ul e in dezordine.
    Dar spre "norocul" nostru avem parte de comentarii jenante, scuze ieftine, si mai ales multiple scandaluri - intre antrenor si federatie, antrenor si jucatori, jucatori si ziaristi.
    • 0 (0 voturi)    
      ee (Marţi, 30 august 2011, 16:56)

      pipipiurae [anonim] i-a raspuns lui anonym

      nu mai fii atat de pesimist! ai sa vezi ca ai nostri au sa-si dea iarasi viata/sufletul pe teren, o sa lupte pentru glorie, o sa are terenul, o sa muste din adversar. stii cum se spune, foamea e cel mai bun bucatar. asa ca sa vezi ce fericiti vor fi cand vor marca prin minutul 65! eu unul prevad un 2-0 pt noi, cu un al doilea gol marcat spre sfarsitul jocului, clar pe contraatac..