Victor Piturca: Ar trebui sa ne temem foarte tare de meciul cu Luxemburg

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2011, 12:43 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Cu doar cateva zile inainte de partida cu Franta, Victor Piturca a precizat, in cadrul unei conferinte de presa, ca disputa cu Luxemburg, de vineri, este mai importanta decat cea cu formatia pregatita de Laurent Blanc. "Meciul cu Luxemburg este cel mai important, daca nu castigam, atunci partida cu Franta va deveni doar una de palmares. Ar trebui sa ne temem foarte tare de ei (nr. de Luxemburg)", a precizat selectionerul echipei nationale a Romaniei.

"Avem cel mai bun lot la dispozitie pentru cele doua jocuri. Rat, Radu Stefan, Marica si Bogdan Stancu nu prea au evoluat pana acum, iar asta nu este chiar bine. Tamas si Mutu sunt exclusi, iar Sanmartean s-a accidentat in ultimul moment.

Cel mai important este meciul cu Luxemburg, desi vad ca nu i se da importanta. Au facut progrese remarcabile de cand si-au deschis o academie de fotbal in urma cu opt ani de zile. Toata lumea ne da castigatori, daca pierdem va fi o tragedie. Ne asteapta un meci extrem de dificil, sper sa trecem cu bine. 

Vom avea probleme daca nu vom fi pregatiti din punct de vedere fizic. Trebuie sa trecem de Luxemburg pentru a vedea cum va fi meciul cu Franta.

Ar trebui sa ne temem foarte tare de Luxemburg. Nu uitati ca au batut Slovacia, iar Belarus n-a putut sa ii invinga. Franta i-a invins foarte greu. Noi nu mai suntem echipa de demult, cu siguranta vom avea probleme. Totusi, cred ca suntem pe este ei" - Victor Piturca.

Mutu si Tamas ar putea reveni la nationala

"Pe Chivu il las in pace, sa mai treaca timpul, pentru ca lui sa-i vina dorul de echipa nationala. Cu Radoi nu o sa vorbesc, trebuie sa vina de la el daca vrea sa revina la nationala. E inadmisibil sa te retragi ca ai avut un clinci. Pur si simplu n-a mai vrut sa vina la nationala. Sapunaru mi-a spus ca avem nevoie de Mutu si Tamas. Nu trebuie sa-mi spuna ca avem nevoie de ei, stiu si eu asta. Cu Mutu nu am mai vorbit, dar el nu poate sa ma convinga discutand la telefon. Tamas si Mutu ar avea o sansa daca Romania ar invinge in cele doua meciuri. Baietii pot juca si pentru cei doi" - Victor Piturca, in cadrul unei conferinte de presa.

Programul Romaniei in urmatoarele zile:

Luxemburg - Romania/ 2 septembrie, ora 20.30
Romania - Franta/ 6 septembrie, National Arena, 21.30.


Citeste mai multe despre   























2260 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    tov Piti (Luni, 29 august 2011, 12:59)

    Luk [utilizator]

    Voi trebuie sa va temeti de orice meci si de orice echipa. =))
    • +10 (10 voturi)    
      Mai Puiutz.. (Luni, 29 august 2011, 13:16)

      Mootoo n' Kivu [anonim] i-a raspuns lui Luk

      ..tu esti selectioner cam cum sunt si eu selectioner. Adica dupa ureche. Declaratia asta suna a retragere in aparare si un "v-am zis io!.." daca ne-o luam de la Luxembourg. Cel mai rau imi pare ca orice joc al nationalei este o loterie, nu e nimic previzibil pentru ca nu sunteti constanti. Nu sunteti constanti pentru ca nu exista o strategie pe termen lung. Nu exista strategie pe termen lung pentru ca habar n-aveti ce inseamna sa construiti pe termen lung. In momentul in care evolutiile negative ale echipei nationale tin de "am avut ghinion", nu prea avem nevoie de un selectioner, ca lucrurile ar merge de la sine si singure.
  • +5 (7 voturi)    
    normal... (Luni, 29 august 2011, 13:00)

    me [anonim]

    disputa cu luxemburg e mult mai importanta...
    noi trebuie sa scoatem puncte cu echipele apropiate de valoare cu noi, nu cu cele cu 3 clase mai sus...
  • +2 (6 voturi)    
    vedeti problema? (Luni, 29 august 2011, 13:07)

    Andrei [anonim]

    Uite care-i treaba, nici pentru jucatori nu mai inseamna echipa nationala cum a fost acum 15 ani.

    Pai Belodedici si Lacatus sa nu vrea la nationala? Sau careva din echipa sa umble prin baruri in perioada de cantonament?

    Nu exista respect din partea vedetelor nationalei. Daca ar fi antrenor Dorinel Munteanu (sau Dan Petrescu), cred ca ar putea aduce respectul necesar.
    • +7 (7 voturi)    
      corect... (Luni, 29 august 2011, 13:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      la nationala majoritatea vin datorita patriotismului (aici nu ma refer la romania).
      nu poti sa spui ca cristiano ronaldo sau messi primesc mai multi bani de la nationala decat de la club...

      dar ei vin pentru tara lor! noi suntem invatati sa ne uram tara, de aici probabil indiferenta fata de echipa nationala...
  • -9 (11 voturi)    
    Piturca = Del Bosque (Luni, 29 august 2011, 13:22)

    Piturca e mai destept decat pare [anonim]

    Piturca a inteles ca singura solutie e sa iei cel putin 5 jucatori de la aceeasi echipa si cu astia sa cladesti un grup puternic. O sa vedeti ca nu degeaba a luat atatia de la steaua.

    Io zic ca batem in ambele meciuri, dar la limita, pt ca nu mai exista mijlocasi de meserie.
  • +2 (2 voturi)    
    Trebuie schimbata mentalitatea (Luni, 29 august 2011, 14:27)

    Mihai [anonim]

    Trebuie sa ne schimbam in primul rind mentalitatea si cand intra jucatorii in teren sa aibe un singur tel. Acela de a invinge. Sa "moara" pe teren si sa inscrie cu un gol peste adversar.
    Nu in ultimul rind ar trebui mafia din fotbalul intern sa dispara....
  • +3 (3 voturi)    
    sansa (Luni, 29 august 2011, 14:33)

    selectioneru [anonim]

    sansa noastra ar fi ca portarul puternicei selectionate a Luxemburgului sa nu primeasca liber de la patronii lui si atacantul sa fie foarte solicitat la serviciu.
    In aceeasi ordine de idei ne asteapta partide de foc impotriva Burkinei Faso si Somaliei, care are o mare foame de puncte.
    Bravo nea Piti, era sa credem ca e meci usor cu Luxemburgul...
  • +5 (5 voturi)    
    Piturca - zeul fotbalului romanesc :p (Luni, 29 august 2011, 14:38)

    Andor74 [anonim]

    Nu mai pricep nimic. Piturca a fost un pomanagiu si ca jucator, iar acum ca antrenor s-a intrecut pe sine (va aduceti aminte cu cate sute de mii de euro a plecat de la nationala?)
    Asa-zisa "generatie de aur" - erau jucatori care munceau mult pe teren, aveau spirit combativ si - lucru important - veneau la nationala cu convingere.
    Nu mai departe Hagi - la echipa de club (Barcelona sau Galata) fugea si nu prea, iar la nationala isi scuipa plamanii.
    Alde Dorinel, Petrescu, Sabau - cum arau terenul in toate directiile de te mirai cum rezista? (imi cer scuze pentru cei toti cei neamintiti aici)
    Uitati-va la ei ca antrenori: acelasi lucru - realizeaza lucruri mari cu jucatori necunoscuti.
    Partea proasta e ca dupa ce acestia ajung "cunoscuti" li se cam rupe de fotbal.
    P.S. Imi cer mii de scuze pentru tonul deosebit de politicos la adresa lui Piturca (si a conducatorilor fotbalului?! romanesc) dar mi-e ca daca folosec cuvintele potrivite nu-mi publica deloc comentariul.
  • +1 (1 vot)    
    Hmm (Marţi, 30 august 2011, 9:01)

    SW [anonim]

    Atata timp cat inca il mai foloseste pe banel.... n-avem sanse decat la o finala cu San Marino probabil.
    Inafara de conditie fizica banel e mai mult prieten cu fotbalisti(o vorba de-a lui Cornel Dinu).
  • -1 (1 vot)    
    Pai ne temem (Marţi, 30 august 2011, 9:38)

    OzzyO [utilizator]

    Sau, ma rog, ne-am teme daca ne-ar mai interesa subiectul.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre plecarea lui Piti din aprilie 2009 (Joi, 1 septembrie 2011, 6:32)

    Mitica Popescu [anonim]

    Probabil la plecarea lui Piti de la echipa nationala Mircea Sandu i-a zis urmatoarele:
    Uite mai Piti cum sta treaba: ai distrus echipa nationala iar toata tara te uraste. Pleaca pentu vreo 2-3 ani (deoarece romanul uita repede) si la plecare te si platim, asa, ca sa nu mori de foame! Dupa aia te chemam noi inapoi.