Miei afara, zmei in tara: la trei zile de la eliminarea traumatizanta din Europa League (2-3 cu Poltava), Dinamo si-a continuat traseul perfect in campionat - duminica seara, "haita" a invins cu 2-1 campioana Otelul Galati, realizand a cincea victorie consecutiva in Liga 1. Gabriel Torje, intrat dupa pauza, a jucat pentru ultima oara la Dinamo, inainte de plecarea la Udinese.

Marius Niculae, golgeterul stagiuniiFoto: Agerpres

Dinamo a deschis scorul prin Moti, in minutul 23, dupa o lovitura de colt. Galatenii au egalat in minutul 73, prin Sergiu Costin, la o faza in care defensiva bucuresteana a ezitat sa respinga o minge trimisa de Paraschiv (din lovitura libera). Imediat dupa golul "otelarilor", Dinamo a accelerat, iar Marius Niculae a inscris golul decisiv in minutul 80, tot dupa o lovitura de colt. Cu reusita de duminica, Marius Niculae a urcat la cota 5 in clasamentul golgeterilor (lider solitar).

Dinamo - Otelul Galati 2-1

Moti 23, Marius Niculae 80 - Sergiu Costin 73

Dinamo: Balgradean - Rus, Grigore, Moti, Musat (Ze Diabate '64) - Dorel Stoica (Torje '52), Kone, C. Munteanu, Patrascu - Danciulescu (Tucudean '77), Niculae.

Otelul: Grahovac - Rapa, Perendija, Costin, Ilie - Neagu (Paraschiv '61), Giurgiu (Viglianti '86) - Antal, Ibeh, Frunza (Bus '57) - Pena.