Dinamo paraseste cu capul plecat Europa League dupa un meci dezamagitor in care a pierdut cu 2-3, pe teren propriu, meciul cu formatia ucraineana Vorskla Poltava. Pe un stadion aproape plin, Vorskla a reusit sa faca liniste in randul fanilor dinamovisti in minutul 37 cand Januzi a deschis scorul. Torje a readus speranta in randul cainilor rosii inainte de pauza cu un eurogol din lovitura libera. Nu a fost deajuns insa, ucrainenii marcand prin Barannik de doua ori in 5 minute (72' si 77') in repriza secunda. Golul lui Tucudean din minutul 89 a mai contat doar pentru statistica.

Golul lui Torje nu a fost deajuns pentru DinamoFoto: Agerpres

Vezi mai jos desfasurarea partidei:

Min 90+3. Arbitrul fluiera finalul partidei. Dinamovistii sunt la pamant.

Min 89 - GOL Dinamo - Marcheaza Tucudean.

Min 84 - Schimbare la Dinamo. Iese Gabi Torje si intra Cazacu. In tribunele din Stefan cel Mare se dau lupte intre jandarmi si ultrasii dinamovisti.

Min 80 - C. Munteanu suteaza de la 25 de metri. balonul se indrepta spre vinclul portii oaspetilor,d ar portarul ucrainean se intinde si respinge in corner.

Min 77 - Gol Vorskla. Barannik reuseste dubla intr-un interval de 5 minute. Barannik scapa singur, dupa ce dinamovistii ies gresit la ofsaid si suteaza printre picioarele lui Balgradean.

Min 72 - Gol Vorskla. Barannik inscrie golul doi pentru ucraineni dupa o lovitura de cap din 6 metri de langa Dorel Stoica. Misiunea lui Dinamo devine din ce in ce mai grea.Trebuie sa inscrie de cel putin 3 ori pentru a se califica.

Min 70 - Kone suteaza de la 18 metri. Mingea este deviata, dar portarul uncrainean reuseste sa retina.

Min 67 - Schimbare la Vorskla. iese Januzi, intra Barannik

Min 66 - Dallku, de la oaspeti, vede primul cartonas galben pentru proteste. La faza urmatoare si dinamovistul Rus primeste galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Min 65 - Ocazie mare pentru Dinamo. Rus suteaza spre vinclu din interiorul careului, dar portarul advers respinge greu in corner.

Min 62 - Torje patrunde in careul advers si incearca sa reia un balon, dar cade in careu. Arbitrul nu acorda penalty

Min 59 - Torje patrunde in careu. Ajunge in partea stanga si paseaza pe jos in fata portii. Ucrainenii resping in corner. Dinamovistii bat repede, dar ucrainenii recupereaza si scapa pe contratac, dar sunt prinsi in pozitie de ofsaid.

Min 54 - Schimbare la Dinamo. Intra Tucudean si iese Bakaj.

Min 51 - Ocazie pentru Dinamo. Torje executa o alta lovitura libera de la 30 de metri. De aceasta data Torje a ales un sut pe jos. Retine cu dificultati portarul oaspetilor.

Min 49 - Ocazie mare pentru Vorskla. Lovitura de colt pentu ucraineni. Respinge usor Bakaj. ucrainenii recupereaza si Oberemko suteaza de la distanta. Parada a lui Balgradean. Corner pentru ucraineni.

Min 46 - A inceput repriza secunda. Dinamo face prima schimbare la pauza. Iese Scarlatache si intra D. Stoica. Schimbare si la Vorskla: Oberemko îi ia locul lui Bezus.

Pauza

Min 45+2 - Danciulescu si L. Ganea se incurca reciproc in careul advers. Arbitrul fluiera pauza.

Min 44 - GOL Dinamo! Torje aduce egalitatea inainte de pauza. Lovitura libera pentru Dinamo de la 30 de metri, central. Executa Torje. Mingea se opreste in poarta formatiei ucrainene.

Min 41 - Ucrainenii ajung din nou la poarta lui Balgradean. Rebenok patrunde in stanga si centreaza pe jos in careul mic. Pana la urma mingea ajunge in aut de poarta. Ucrainenii domina meciul in aceste momente.

Min 39 - Vorskla ataca in continuare. Ucrainenii trimit o centrare in careul lui Balgradean, dar fundasii dinamovisti resping in corner. Balgradean reuseste cu greu sa boxeze lovitura de colt.

Min 37 - Gol Vorskla! Echipa ucraineana beneficiaza de o lovitura libera de la 35 de metri. Centrarea ajunge in careu. Diabate gresete si mingea ajunge in fata portii unde erau singur doi jucatori ai oaspetilor. Januzi reia din alunecare din 4 metri si inscrie.

Min 35 - Ucrainienii par sa fi trecut de momentele grele si incarca sa construiasca in terenul dinamovist.

Min 30 - C. Munteanu bata o lovitura de colt. Dolganskiy reuseste sa boxeze, dar se ciocneste de Scarlatache si Matveyev. Jucatorul ucrainean se resimte dupa aceasta faza.

Min 29 - Ucrainienii scapa pe contraatac. Scarlatache reuseste sa isi deposedeze adversarul scapat singur cu portarul Balgradean.

Min 28 - Inca o ocazie mare pentru Dinamo. Torje patrunde in careul advers si centreaza la 6 metri. Bakaj reia cu capul, iar portarul oaspetilor respinge cu greu in corner. Danciulescu rateaza inca o ocazie pentru Dinamo.

Se face o scurta pauza de hidratare. In Bucresti, la aceasta ora, se inregistreaza o temperatura de 35 de grade.

Min 26 - Ocazie mare pentru Dinamo. Torje bate o lovitura libera de la 35 de metri. Mingea sterge bara laterala a portii oaspetilor si iese in aut de poarta.

Min 25 - Bakaj bate o lovitura de colt pentru dinamovisti la 6 metri, dar iese Dolganskiy si boxeaza

Min 23 - Elenul dinamovistilor s-a mai temperat si jocul s-a echilibrat.

Min 19 - Ocazie mare pentru oaspeti. Dupa executarea lovituriid e colt, Chesnakov a trimis un sut care a trecut pe langa bara portii aparate de Balgradean

Min 18 - Ocazie pentru oaspeti. Rebenok suteaza, dar mingea este respinsa in colt.

Min 16 - Lovitura de colt pentru Vorskla. Ucrainienii bat lovitura de colt spre centrul careului, dar arbitrul fluiera fault in atac

Min 12 - Torje centreaza inspirat din lateral catre coltul scurt al portii ucrainienilor, insa L. Ganea nu reuseste sa ajunga la minge. C. Munteanu suteaza apoi de la 16 metri,d ar trimite peste poarta

Min 11 - Moti il impinge pe Bezus la 40 de metri de poarta aparata de Balgradean. Vorskla are lovitura libera. Ucrainenii trmit mingea in careu, fundasii romani resping. In faza a doua, Markoski reuseste sa trimita primul sut spre poarta al ucrainienilor, dar mingea trece mult peste.

Min 10 - L. Ganea isi incearca norocul si suteaza de la 6 metri, dar sutul sau se duce in lateral, departe de poarta aparata de Dolganskiy

Min 9 - Torje patrunde cu balonul la picior in careul echipei ucrainene, dar suteaza in blocaj

Min 7 - Dinamo domina inceputul de partida. Ucrainenii nu reusesc sa iasa cu mingea din terenul lor. Torje suteaza de la 15 metri, dar mingea trece peste transversala.

Min 5 - C. Munteanu bate lovitura libera spre Bakaj, aflat la 17 metri de poarta, in fata careului. Bakaj suteaza in blocaj

Min 4 - Torje faultat la 18 metri dreapta de poarta adversa. Lovitura libera pentru Dinamo

Min 3 - C. Munteanu il angajeaza pe Torje in careul advers. Iese portarul ucrainean si retine inaintea mijlocasului advers.

Min. 1 - A inceput meciul.

Dinamo intalneste pe teren propriu, in Stefan cel Mare, formatia ucraineana Vorskla Poltava in returul play-off-ului Europa League. Dupa ce in meciul tur Vorskla Poltava a reusit sa se impuna cu scorul de 2-1, pentru a se califica mai departe, Dinamo are nevoie de o victorie cu 1-0 sau de o victorie la doua goluri diferenta in caz ca adversarii reusesc sa marcheze.

Meciul a inceput la ora 18:00 si este transmis in direct de TVR1 si LIVE TEXT de HotNews.ro.

Dinamo joaca cu casa inchisa, toate cele 13.000 de tichete fiind epuizate. Tehnicianul Liviu Ciobotariu trebuie sa alcatuiasca un "11" fara Marius Niculae, Dragos Grigore, Marius Alexe (suspendati) si Scarlatache (accidentat).

Echipa de start - Dinamo:

Titulari: Balgradean - L. Rus, Scarlatache, Moti, Diabate - Torje, D. Kone, C. Munteanu, Bakaj - Danciulescu, L. Ganea

Rezerve: Curca - Stoica, Patrascu, Paun, Cazacu, Tucudean, Musat

Absenti: Dr. Grigore, Alexe, M. Niculae, Marius Alexe (suspendati), Pulhac (nerefacut)

Antrenor: Liviu Ciubotariu

Echipa de start - Vorskla Poltava:

Titulari: Dolganskiy - Matveyev, Dallku, Krasnopyorov, Bezus, Markoski, Kryvosheyenko, Januzi, Selin, Chesnakov, Rebenok

Rezerve: Velychko - Sachko, Gromov, Zakarliuka, Barannik, Oberemko, Kurilov

Antrenor: Mykola Pavlov

"Putem remonta diferenta din tur (1-2). Ne dorim foarte mult aceasta calificare si ca stadionul sa fie plin. Este un joc greu, dar jucatorii sint concentrati. Fiind prima echipa care joaca de la ora 18.00, vom avea posibilitatea sa ne calificam primii. Gabi Torje este foarte motivat la fel ca ceilalti jucatori. Chiar daca pleaca, nu poti cistiga titlul cu un singur jucator, dar si mai mult, o echipa nu sta nici macar in 11 jucatori", a declarat la conferinta de presa Liviu Ciubotariu.

"Nu o sa schimb nimic in echipa fata de ce ati vazut in meciul tur. Nu sintem calificati, dar asta nu inseamna ca mi-e frica de Dinamo. Stiu sigur ca romanii nu vor cistiga, ne asteapta o calificare istorica. Nu ne temem de un stadion plin, am mai jucat pe asemenea arene si am avut rezultate bune. Nu mi-e teama de vreun jucator al lui Dinamo. Nu ne asteptam sa fie atit de cald la voi, la noi e mai racoare. Orasul vostru imi aduce aminte de Ucraina natala, e multa verdeata", a declarat antrenorul ucrainean, Mykola Pavlov.