Piturca: Mutu si Tamas nu vor mai fi convocati la echipa nationala

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2011, 23:30 Sport | Fotbal

Piturca si Mutu: relatia s-a terminat!
Foto: AGERPRES
"Regulile mele sunt stricte si amandoi le stiau. Imi pare foarte rau, pentru ca sunt doi jucatori foarte valorosi. Dar cu aceste elemente, nu putem construi un viitor. Mutu si Tamas nu vor mai fi convocati la echipa nationala. Sunt eliminati definitiv", a spus Victor Piturca, dupa amicalul cu San Marino.

Adrian Mutu si Gabriel Tamas au intarziat o ora la programul nationalei, luni seara, in timpul actiunii din San Marino. Pentru acest gest, cei doi au fost scosi din lot, iar dupa anuntul facut de Victor Piturca este greu de crezut ca ei se vor intoarce prea curand sub tricolor.

"Nu trebuie sa imi ceara scuze, nu asta este problema. Cum adica daca rezistam cu Franta, fara ei? Normal ca rezistam. In special la echipa nationala, grupul este important, nu un jucator. Nu am nevoie de salvatori" - Victor Piturca.
























5963 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Singura veste buna in seara asta... (Miercuri, 10 august 2011, 23:47)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    ...dupa meciul de kakao la care am asistat!
    • +6 (6 voturi)    
      s-au eliberat doua posturi pentru reclama gratuita (Joi, 11 august 2011, 9:35)

      lucian11 [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      fara mutu si tamas, care au echipe stabile si nu mai pot genera nici un ban in viitorul apropiat din vanzari sau comisioane, s-au eliberat doua posturi pentru promovarea unor jucatori apartinand lui becali sau verilor lui.

      parca il si vad pe becali: "eu pe banel nu il dau pe mai putin de 10mil de euro. a fost capitan la nationala... behehehe"

      credeati ca la nationala vin cei mai in forma jucatori pentru binele romaniei? nu, la nationala vin jucatorii pe care incearca sa ii vanda becali.

      asa se face business in familia becali.

      bleah
  • +16 (24 voturi)    
    Bravo ... (Miercuri, 10 august 2011, 23:48)

    Florin40 [anonim]

    ...trebuie sa se incheie odata cu generatia derbedeilor, care ne-au adus pe ce loc suntem acum. "Briliantul", si ceilalti ca el nu sunt decat niste derbedei talentati in fotbal, dar care noua ca suporteri nu ne-au adus nici o satisfactie.Satisfactie au avut decat ei in buzunarele lor. Trebuie reconstruit totul la nationala si eu am incredere ca Piturca o sa reuseasca.
    • +1 (15 voturi)    
      Decat decat (Joi, 11 august 2011, 0:27)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Florin40

      domnu' , dupa ce terminam cu generatia derbedeilor, poate terminam si cu agramatismele.
      pentru a suta oara: nu, nu este corect cum vorbeste becali sau alt invatat. "decat" se utilizeaza doar intr-o negatie.
      • +2 (10 voturi)    
        Pai, eu vad negatie acolo (Joi, 11 august 2011, 1:27)

        ConstruireaCasei.wordpress.com [anonim] i-a raspuns lui vlad

        "nu sunt decat niste"

        nu este o negatie?
      • +2 (4 voturi)    
        decat decat (Joi, 11 august 2011, 6:25)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Da, ala e corect, dar mai e un decat, un pic mai la vale.
      • +2 (4 voturi)    
        decat sa va certati, mai bine... (Joi, 11 august 2011, 9:56)

        panfilica [anonim] i-a raspuns lui vlad

        deci, numai la negatii.

        si una de ultima ora, pe surse: mutu va juca la nationala dominicana.
    • +6 (10 voturi)    
      da (Joi, 11 august 2011, 0:46)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Florin40

      cu toate astea se vor gasi destui care il vor injura pe Piturca pt decizie.
      Mutu a fost exclus de Piturca, apoi de Razvan si acum iar de Piturca. Lupul nu isi schimba naravul nici acum dupa ce e insurat, cu copii si are o varsta la care ar trebui sa fie matur. E foarte bun dar face mai mult rau prezenta lui ca model pentru ceilalti tricolori.
      Candva se certa cu Murinho ca sa vina la nationala iar acum o ia in bataie de joc
  • +16 (20 voturi)    
    nu sunt fan Pitzurca (Miercuri, 10 august 2011, 23:54)

    george [anonim]

    ca e un mare mafiot si un mare barbugiu dar pentru gestul asta merita toate felicitarile. Oricum Mutu e o nulitate pe care nu il intereseaza in nici un fel nationala. Atat el cat si Chivu. S-a vazut la ultimul CE la care am jucat cum Mutu a ratat penaltiul impotriva Italiei, care ar fi insemnat si eliminarea Italiei iar apoi in meciul cu Olanda, desi olandezii ne-au lasat o repriza intreaga sa marcam, Mutu si cu Chivu au refuzat sa inscrie. Asa ca afara cu jugodiile asta. Foarte bine ca Chivu s-a retras. Nu avem nevoie de niste tradatori
  • +4 (8 voturi)    
    Bine !! (Miercuri, 10 august 2011, 23:54)

    viv [anonim]

    Macar atat !!
  • -9 (19 voturi)    
    Mentalitate de militian (Miercuri, 10 august 2011, 23:59)

    anonim [anonim]

    Sa nu uitam totusi ca e un meci amical, o convocare fara miza si fara interes, nicidecum o convocare "la arme".

    Cat anume importa o ora intarziere, la o echipa de intarziati la propriu ? Motive de doi bani...
    • +2 (8 voturi)    
      romania (Joi, 11 august 2011, 7:38)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      doar cand nu vom mai accepta exceptii si "motive" de 2 bani va ajunge si romania o tara decenta.asta la toate capitolele.
  • +12 (16 voturi)    
    Echipa nationala. (Joi, 11 august 2011, 0:00)

    helium [anonim]

    Trebuie sa intelegem intr-un final ca astfel de lucruri nu trebuie sa exista daca vrem sa avem asteptari pe viitor, de la viitoare generatii. Astfel de iesiri care n-au nici cea mai mica jena si nici cel mai mic respect fata de prostii aia de spectatori care se uita la ei sau care merg la stadion trebuiesc eliminate.

    Continuand pe latura asta a nesimtirii, a nepasarii, ceilalti se invata si iau ca exemplu ceea ce a facut pana la urma capitanul nationalei. Daca de la capitan nu exista respect, pai de la restu ce asteptari sa ai?

    Pacat de Mutu, pacat de talentul lui si de cat ne este de util in contexul in care avem cea mai slaba nationala de fotbal din istorie dar asa ceva nu se face. Ca sa fim profesionisti trebuie sa nu existe asemenea neplaceri.

    Mutu este trecut, o spun cu parere de rau dar Adrian Mutu nu mai are ce cauta la echipa nationala. I s-a mai acordat o sansa si a dat cu bata-n balta.

    Eu ca suporter, prefer sa fim slabi dar sa fim seriosi si profesionisti, sa lasam golaneala ca ne invatam prost si apoi se creaza un precedent periculos.
  • +5 (7 voturi)    
    afara cu pensionarii (Joi, 11 august 2011, 0:12)

    io [anonim]

    Piturca ar trebui sa pregateasca un lot capabil sa se bata in 2014, asa ca cei care au acum peste 29-30 de ani ar trebui lasati acasa, oricum nu vor prinde meciurile importante. Daca e sa reconstruiasca echipa, ar trebui sa gandeasca la cum va arata ea in 3-4 ani, ca rezultatele actuale oricum sunt de cacao, asa macar construim un lot omogen pentru viitor. Era briliantelor ar trebui sa se termine, e nevoie de oameni muncitori la echipa, care vor trage cat doi pe teren si stiu ce inseamna disciplina.
  • +3 (7 voturi)    
    frumos asa (Joi, 11 august 2011, 2:09)

    ciupe [utilizator]

    si uite asa nu mai depaseste mutu recordu lu hagi :)) oricum nu-i ajunge nici la glezne lu gica
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Joi, 11 august 2011, 3:04)

    sdtrg [anonim]

    mai frate luati si voi niste doctori,niste ing,niste ospatari la nationala .....nu costa mult si nici nu ne facem de rusine ca chipurile am adus ''fotbalisti''platiti pe beni grei sa faca 1-0 cu echipa lu nea'Toma carutasu...ii antrenez eu numa cu 1000 de euroi pe luna(fireste am pretentia la carte de munca si cazare la bucale)
  • +3 (5 voturi)    
    unde... (Joi, 11 august 2011, 7:03)

    adib [anonim]

    Sunt acum sustinatorii fainarului ?
  • +2 (8 voturi)    
    Bai Piturca, esti penibil...!!!! (Joi, 11 august 2011, 10:21)

    menandy [utilizator]

    Mai bine aseaza-i cum trebuie in teren si obtine rezultate!!! Orgoliul tau prostesc, specific oltenilor fara minte, nu ajuta nimanui. Tu stii sa faci diferenta intre litera si spiritul legii??? Daca astia au intarziat 1 ora, pedepseste-i in spiritul gravitatii faptei lor. Ce-ar fi sa te excluda si pe tine cand te prinde presa ca joci babaroase sau cand trisezi la cazinou???? Asa ca, Satan, nu fi penibil!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      conspiratia (Sâmbătă, 13 august 2011, 16:02)

      adma [anonim] i-a raspuns lui menandy

      nu o fi Mutu un jucator exemplar, dar excluderea definitiva de la nationala e o pedeapsa prea aspra pentru o intarziere de o ora. daca e sa privim mai in profunzime, ar trebui sa admitem ca e o exagerare si cine ar avea de castigat? echipa naationala k scapa de Mutu? nu prea cred atat timp cat nu aavem un alt atacant valoros. varianta mea e ca l-a sapat Hagi k sa nu-i detroneze recordul de cele mai multe goluri inscrise la nationala. 'Regele' e destul de orgolios ca sa fie in stare de un asemenea gest
  • -1 (5 voturi)    
    FELICITARI! DECIZIE CORECTA SI NECESARA (Joi, 11 august 2011, 11:29)

    Gabriel [anonim]

    FELICITARI ANTRENORULUI VICTOR PITURCA! Decizia este foarte corecta si necesara - Profesionalism si performanta! SUCCES ANTRENORULUI SI ECHIPEI NATIONALE!
  • +1 (1 vot)    
    daca... (Joi, 11 august 2011, 17:05)

    mihai [anonim]

    motivul este intarzierea de la programul echipei pedeapsa e exagerata... pedepsiti suntem noi suporterii... la cat de slaba e nationala acum asta face parte din ciclul ,,hai sa ne kkm pe noi,, sau sa aratam ca suntem mai catolici ca papa... zii mai nea piti (de altfel un om de o moralitate ,,exemplara,,....) motivul real... altfel esti doar penibil... ca tot fotbalul nostru de altfel...
  • 0 (0 voturi)    
    degeneratia lui mutu si chivu.. (Joi, 11 august 2011, 19:48)

    danarad [anonim]

    este cea care a dus nationala Romaniei pe locul pe care este acum, in clasamentul fifa, si in urna a patra valorica...jucatori supraevaluati de impresari si presa sportiva.