VIDEO 100.000 de oameni au vizitat National Arena, in "Noaptea Alba la Stadion"

de A. S.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2011, 11:39 Sport | Fotbal

National Arena, Bucuresti
Foto: Hotnews
Conform declaratiilor publicate de Jandarmeria Romana, peste 100.000 de oameni au participat la "Noaptea Alba la National Arena", eveniment care a permis publicului vizitarea noului stadion national. Inaugurarea stadionului va fi facuta la 6 septembrie, cu ocazia meciului cu Franta (din preliminariile EURO 2012).

Accesul publicului a fost permis de sambata, ora 17,00, iar punctul culminant a fost oferit de aprinderea instalatiei de nocturna, la ora 21.00. "Noaptea Alba la stadion" s-a desfasurat fara incidente, nefiind nevoie de interventia fortelor de ordine care au supravegheat zona.

Noul Stadion National are 55.000 de locuri, fiind realizat dupa o conceptie moderna: are 94 cai de acces si 40 de scari de evacuare; se poate umple in 20 de minute, iar in caz de incidente poate fi evacuat in 8 minute; deasupra suprafetei de joc, sunt amplasate 4 ecrane-gigant, de 30 de metri patrati.

Costul arenei: 131 de milioane de euro (fara TVA).

"Bucurestenii au demonstrat ca stiu sa se bucure de un obiectiv realizat in totalitate din banii lor" - Sorin Oprescu, primar general Bucuresti.
























4704 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    fratilor (Duminică, 7 august 2011, 13:34)

    ion pribeagu [anonim]

    va e rusine cu limba romana ?
    la stadion, ridicat la rang de arena de gladiatori, ii zice, si scrie si la intrare, arena nationala.
    bine, barem ca nu ziceti ca tontii dela latrine si vintoase, ntzional arena.
    in limba neaosa, adjectivul urmeaza substantivul.
    ca in orice limba romanica.
    deci, arene nacional, arena nazionale, arena nationala.
    hai, ca la nato ati creat o traditie proasta.
    nato=otan este sigla.
    in toate limbile latine, se prescurteaza si se spune otan=organizatia tratatului atlanticului de nord.
    vreti sa scoateti limba romana din latinitate, s'o treceti la germanica, anglo saxone ?
    pai !
    arena nationala !
    nu va fie rusine de limba romana, ca vorba poetului, mult e dulce di frumoasa !
    • -2 (4 voturi)    
      :) (Duminică, 7 august 2011, 18:46)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ion pribeagu

      Chiar şi pe vremea lui nea nicu, la NATO tot NATO i se spunea în presă. Despre National Arena nu putem aduce vorba, era 23 August toată ziua.
      • -1 (3 voturi)    
        nato - otan (Luni, 8 august 2011, 9:00)

        ion pribeagu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        asa arata sigla onu. adica initialele in engleza si franceza. in toate tarile de geanta latina se zice otan. in ro, din vremuri imemoriale, cand nici nu visam sa intram acolo, cand erau inamicii, a intrat in limba ca nato. inca de atunci s'a vazut apetitul romanului pentru inglish. :-)
        a intrat asa, asa va ramane, ca greu ii scoti romanului ceva din cap.
        dar, natzional arena, under nouaspe, suna ca dracul. daca pronunti neashanal arina, suna ca nu e romaneste si se mai leaga. adica ori inglish ori romaneste. combinatia romglish e ...hillaryoasa. :-)

        iaca si niscai versuri ale lui ion pribeagu:

        În ţara mea sunt văi şi munţi şi flori,
        Şi diamante,
        Şi sunt sticleţi atât de mulţi în capete savante !…
        Poeţii ritmului sărac slăvesc albastrul zării,
        Şi creşte-atât de mult spanac pe lanurile ţării.
        ..........

        revenind in tara, dup 25 de ani, gasesc o limba romana pocita. si ne miram dece baarabenii insista ca nu vorbesc romaneste, ca moldoveneasca e alta limba. :-)

        in incheiere:

        de ziua mea- ion pribeagu

        De ziua mea, aş vrea să se reverse
        Din cer apoteoze de rubine ;
        Să curgă flori, parfumuri, cavatine
        Şi dans de focuri albe şi diverse.

        În casa mea, cu statui bizantine,
        Să vie trubaduri de şcoli adverse,
        Femei cu ochii plini de lumi perverse
        Şi critici cu condeie sanguine.

        De ziua mea, să ardă-n trei altare
        Tămâie, bronz şi aur lucitor
        Şi vin, să cânte-n cupe şi pahare …

        Şi-apoi, răpit de-un vers nemuritor,
        Aş mai dori ca-n ziua asta mare
        Să nu-mi sosească nici un creditor !

        (“Strofe ştrengare “, 1930)
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Luni, 8 august 2011, 11:03)

      bang bang [anonim] i-a raspuns lui ion pribeagu

      da-ti foc in fata primariei :))) cred ca te-a afectat prea tare criza...si esti cam dus cu bibilica
      • +1 (1 vot)    
        ignoranta (Luni, 8 august 2011, 11:37)

        ion pribeagu [anonim] i-a raspuns lui bang bang

        e mama intelepciunii ! :-)
        you just proved it !
  • -14 (14 voturi)    
    :) (Duminică, 7 august 2011, 14:30)

    unic [anonim]

    Te-ai gasit tu "miezul" limbii romane. Vezi ca la "Subiect" ai scris "fratilor"cu litera "f" mic, miezule.
  • 0 (2 voturi)    
    arena (Luni, 8 august 2011, 7:19)

    just [anonim]

    Unde este pista de atletism? au disparut celelalte discipline sportive?
    • 0 (2 voturi)    
      e numai pentru mitica si nasu ! (Luni, 8 august 2011, 11:33)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui just

      si din cand in cand pentru ...metalica, bon jovi si adrian minune.:-)
  • -3 (3 voturi)    
    Daca-i bal, (Luni, 8 august 2011, 9:57)

    Stepanida [anonim]

    sa fie bal!De ce sa nu se bucure bucurestenii de una din cele mai importante realizari,din ultimii ani?Si acum,din nou la treaba!Felicitari proiectantilor,constructorilor si nu in ultimul rand,Sorin Oprescu!
  • +1 (3 voturi)    
    ce merit are oprescu? (Luni, 8 august 2011, 9:57)

    toto [anonim]

    de ce este prezentat de parca ar fi meritul lui? nu a avut idea, s-a votat in Consiliul Municipal, inainte de a fi el primar, doar ca s-a terminat in mandatul lui, dar asta nu-i aduce nici un merit. Sper ca bucurestenii sa nu fie pacaliti, din nou, de acest mascarici care doarme pana la 2 pm si bea si joaca bridge nopti intregi
    • +1 (1 vot)    
      Sorin Oprescu?? (Luni, 8 august 2011, 11:52)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Sorin Oprescu s-a tinut de cuvant??S-o fi tinut si el de ceva dar in proportie de 70% banii sunt dati de Guvernul Romaniei care in acest moment este condus de Boc ''cel mic''.Pe de alta partesustinerea ideii de renovare si inceputul lucrarii a fost a lui Videanu cam ca mai toate lucrarile importante din Bucuresti.(Basescu saracu nu a apucat sa inceapa nimic ca i-au dat in cap alde tovarasii lui Oprescu).
      Pana una alta Oprescu are numai vise erotice in cap cu autostrazi suspendate in loc sa vada ca centura Bucurestiului este praf (in afara de portiunea de Nord care tot piticul Boc a facut-o)si ca are nevoie de strapungeri si pasaje peste centura,ca exista si acum strazi fara asfalt,ca lucrarile in centrul vechi nu sunt gata, ca statia de epurare de la Glina nu este fiunctionala nici acuma si astfel Bucurestiul polueaza Dunarea si Delta etc.
      Sunt sigur ca tot Oprescu se va lauda cu noua sala polivalenta p care tot guvernul vrea sa o ridice si ma rog nu mai zic nimic.
  • +1 (1 vot)    
    pista de atletism (Luni, 8 august 2011, 12:18)

    cet [utilizator]

    Multi preferau si o pista de atletism pentru competitiile internationale...
    • +1 (1 vot)    
      s-a pierdut !!! (Luni, 8 august 2011, 12:45)

      val [anonim] i-a raspuns lui cet

      Pista de atletism s-a pierdut !!! Stiu ca atunci cand s-au demarat lucrarile la noul stadion s-a spus ca tot in parcul sportiv de acolo se face si UN STADION NOU - separat- de atletism cu 15.000 de locuri !!! Se pare ca s-a pierdut pe drum !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    risipa din bani publici apaudata de prostime (Marţi, 9 august 2011, 12:24)

    stefan [anonim]

    Hai sa aplaudam ca niste foci oligofrene o investitie enorma facuta in cel mai prost moment posibil, criza mondiala, din banii nostri, din bani publici(prostimea entuziasta de amploarea stadionului nu stie ca tot aceest lux a fost platit tot de oamenii simpli si ca multe sacrificii ar fi putut fi evitate in lipsa acestei risipe). Ne trebuia si noua un asa stadion, dar nu pe timp de criza, cand oamenilor li se taie salariile, cand politicieni rag la tv ca nu sunt bani pt handicapati, ca nu sunt bani pentru invatamant sau pt sanatate, ca nu se gasesc nici 100 de lei in plus pt un profesor sau un medic, ba chiar, culmea, le sunt taiate si lefurile de mizerie, dar se gasesc 131 milioane euro pt asa ceva. Nimeni nu protesteaza, toata lumea e grasa, vesela, politicoasa, ba chiar prostimea se duce sa aplaude...asemenea oameni chiar ca isi merita conduucatorii actuali si traiul din prezent. Ti se risipeste banul si tu te duci sa aplauzi incantat. Ce poate fi mai carghios de atat...