Gaz Metan Medias s-a calificat in barajul pentru grupele Europa League, dupa un retur dramatic, decis la lovituri de departajare, cu echipa germana Mainz. Trupa lui Pustai a fost condusa dupa golul lui Risse (32), dar a trimis jocul in prelungiri prin reusita lui Bawab (62), apoi a ajuns la loteria loviturilor de la 11 metri, unde diferenta a facut-o forma remarcabila a portarului Plesca: a aparat suturile lui Soto si Alagui, permitand iordanianului Bawab sa transforme lovitura decisiva - aventura Mediasului continua...

Cristi Pustai, victorie mare contra Stelei Foto: AGERPRES

Loviturile de departajare

Incep germanii: Polanski inscrie 0-1.

Lazar egaleaza, 1-1.

Sliskovici, pentru Mainz: 1-2, in vinclu...

Buzean marcheaza: 2-2!

Risse inscrie, 2-3.

Petre, pentu Gaz, gol! 3-3!

Alagui... rateaza!!! 3-3!

Litu... rateaza si el!!! 3-3

Soto rateaza!!! 3-3

Bawab, pentru calificare... goool: 4-3!!!

'116 Plesca salveaza din nou, la o torpila a lui Caligiuri!

'109 Sansa de gol pentru Mainz, cu o minge oprita de Buzean si Plesca, pe linia portii.

'101 Risse cauta un sut viclean, pe coltul scurt, dar Plesca a intuit si respinge.

'96 Sotto, in ofsaid. Gazul este sub presiunea germanilor.

'94 Sut Risse, din 8 metri, peste poarta Gazului!

'83 Litu, din 6 metri, nu gaseste poarta!

'79 Sotto, pe contra, incearca un lob de mare efect, dar balonul trece peste poarta Gazului.

'77 Sut Litu, anemic.

'70 Mainz incearca sa reia comanda jocului, pentru ca nu vrea prelungiri. Rateaza Caligiuri, incredibila, cu un sut din 8 metri, milimetric pe langa poarta Mediasului.

'62 Bawab egaleaza, cu o lovitura de cap, din 6 metri. Executie perfecta a lui Petre, la lovitura de colt!

'60 Lovitura libera de la 18 metri, Buzean a tras direct in zid.

'54 Ciprian Petre, sut din marginea careului. Primul sut expediat de Gaz Metan in acest meci!

'51 Tot Mainz are sansa de a marca: sut Risse, pe jos, din afara careului, prinde Plesca.

'46 Intra Litu si Ciprian Petre (in locul lui Roman si Markovici), sunt cele doua schimbari cu care Pustai deschide repriza secunda.

'38 Plesca salveaza poarta lui Medias, parand suturile lui Risse si Sotto, in aceeasi faza!

'33 Sansa de 2-0 pentru Mainz, insa Ujah suteaza direct in Plesca, in situatie de unu la unu.

'31 Risse deschide scorul, cu un sut din centrul careului. Defensiva medieseana l-a uitat pe Risse, nemarcat.

'22 Lazar scoate o minge din gheata lui Risse, la 10 metri de poarta lui Plesca.

'19 Pustai simte pericolul si cere echipei sa iasa mai mult: Bawab, surprins in afara jocului.

'15 Posesie superioara a echipei din Mainz, Medias joaca la asteptare.

'5 Dan Roman trece pe langa deschiderea scorului, ratand intalnirea cu mingea, in centrul careului german!

'2 Ujah incearca o foarfeca, de la 16 metri, peste poarta Gazului.

Medias: Plesca - Trtovac, Lazar, Akaki, Markovici - ​Todea, Hoban, Roman, Breeveld, Buzean - Bawab.

Mainz: Wetklo - Bungert, Svenson, Noveski, Prospech - Baumgardlinger, Sotto, Risse, Ivanschnitz, Polanski - Ujah.