VIDEO Gaz Metan Medias continua in Europa League: a eliminat pe Mainz la 11 metri (1-1, 4-3 d. l. dep.)

de A. S.     HotNews.ro
Joi, 4 august 2011, 19:36 Sport | Fotbal

Cristi Pustai, victorie mare contra Stelei
Foto: AGERPRES
Gaz Metan Medias s-a calificat in barajul pentru grupele Europa League, dupa un retur dramatic, decis la lovituri de departajare, cu echipa germana Mainz. Trupa lui Pustai a fost condusa dupa golul lui Risse (32), dar a trimis jocul in prelungiri prin reusita lui Bawab (62), apoi a ajuns la loteria loviturilor de la 11 metri, unde diferenta a facut-o forma remarcabila a portarului Plesca: a aparat suturile lui Soto si Alagui, permitand iordanianului Bawab sa transforme lovitura decisiva - aventura Mediasului continua...

Loviturile de departajare
Incep germanii: Polanski inscrie 0-1.
Lazar egaleaza, 1-1.
Sliskovici, pentru Mainz: 1-2, in vinclu...
Buzean marcheaza: 2-2!
Risse inscrie, 2-3.
Petre, pentu Gaz, gol! 3-3!
Alagui... rateaza!!! 3-3!
Litu... rateaza si el!!! 3-3
Soto rateaza!!! 3-3
Bawab, pentru calificare... goool: 4-3!!!

'116 Plesca salveaza din nou, la o torpila a lui Caligiuri!
'109 Sansa de gol pentru Mainz, cu o minge oprita de Buzean si Plesca, pe linia portii.
'101 Risse cauta un sut viclean, pe coltul scurt, dar Plesca a intuit si respinge.
'96 Sotto, in ofsaid. Gazul este sub presiunea germanilor.
'94 Sut Risse, din 8 metri, peste poarta Gazului!
'83 Litu, din 6 metri, nu gaseste poarta!
'79 Sotto, pe contra, incearca un lob de mare efect, dar balonul trece peste poarta Gazului.
'77 Sut Litu, anemic.
'70 Mainz incearca sa reia comanda jocului, pentru ca nu vrea prelungiri. Rateaza Caligiuri, incredibila, cu un sut din 8 metri, milimetric pe langa poarta Mediasului.

'62 Bawab egaleaza, cu o lovitura de cap, din 6 metri. Executie perfecta a lui Petre, la lovitura de colt!

'60 Lovitura libera de la 18 metri, Buzean a tras direct in zid.
'54 Ciprian Petre, sut din marginea careului. Primul sut expediat de Gaz Metan in acest meci!
'51 Tot Mainz are sansa de a marca: sut Risse, pe jos, din afara careului, prinde Plesca.
'46 Intra Litu si Ciprian Petre (in locul lui Roman si Markovici), sunt cele doua schimbari cu care Pustai deschide repriza secunda.
'38 Plesca salveaza poarta lui Medias, parand suturile lui Risse si Sotto, in aceeasi faza!
'33 Sansa de 2-0 pentru Mainz, insa Ujah suteaza direct in Plesca, in situatie de unu la unu.
'31 Risse deschide scorul, cu un sut din centrul careului. Defensiva medieseana l-a uitat pe Risse, nemarcat.
'22 Lazar scoate o minge din gheata lui Risse, la 10 metri de poarta lui Plesca.
'19 Pustai simte pericolul si cere echipei sa iasa mai mult: Bawab, surprins in afara jocului.
'15 Posesie superioara a echipei din Mainz, Medias joaca la asteptare.
'5 Dan Roman trece pe langa deschiderea scorului, ratand intalnirea cu mingea, in centrul careului german!
'2 Ujah incearca o foarfeca, de la 16 metri, peste poarta Gazului.

Medias: Plesca - Trtovac, Lazar, Akaki, Markovici - ​Todea, Hoban, Roman, Breeveld, Buzean - Bawab.

Mainz: Wetklo - Bungert, Svenson, Noveski, Prospech - Baumgardlinger, Sotto, Risse, Ivanschnitz, Polanski - Ujah.

























9248 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Link Please (Joi, 4 august 2011, 20:11)

    Horia [anonim]

    Dati-mi si mie un link unde pot vedea meciul.
    • -1 (3 voturi)    
      Meciul este pe Digi Sport. (Joi, 4 august 2011, 20:15)

      _Motanu_ [utilizator] i-a raspuns lui Horia

      Meciul se poate viziona simplu pe canalul digi sport.
  • +1 (5 voturi)    
    Va rog sa publicati acest comentariu ! (Joi, 4 august 2011, 20:13)

    Gabriel [anonim]

    Daca am dat click pe reclama aia cu vodafone care apare mereu in dreapta jos, sunt sanse sa imi vina ceva de plata acasa ?
    Imi apare mereu cand intru pe hotnews si ideea e ca am dat click pe ea fara sa vreau.
    • +5 (7 voturi)    
      pretul reclamelor pe net (Joi, 4 august 2011, 20:46)

      naivul internaut [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      daaa...fiecare click este 5,99 euro plus TVA si se taxeaza la secunda vizionata - 0,99 euro plus TVA. avantajul este ca dupa primele 30 de secunde se taxeaza doar cu 0,49 euro.
      varianta mai ieftina este sa vezi reclama la tv - platesti doar abonamentul furnizorului de cablu
      varianta ideala ar fi sa ...off..ce idei eugenice imi vin!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        detaliaza mai bine (Vineri, 5 august 2011, 0:05)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui naivul internaut

        ca nu cred ca ii inca clar cum sta treaba :)))
    • +3 (7 voturi)    
      nu (Joi, 4 august 2011, 20:46)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      nu o sa-ti vina nimic de plata, stai linistit.
      Doar hotnews o sa incaseze ceva bani ptr publicitate, atata tot.(dar nu de la tine...)
    • 0 (4 voturi)    
      NU (Joi, 4 august 2011, 20:47)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Daca nu ati bagat Numele dumneavoastra, adresa de acasa si numarul cartii dumneavoastra de credit, nu vine nimic acasa de plata.
      • +7 (7 voturi)    
        vine in contul internet-cafe-ului de unde ai posta (Joi, 4 august 2011, 21:11)

        naivul internaut [anonim] i-a raspuns lui gogu

        iti scade durata orei de la internet-cafe :))
    • +1 (3 voturi)    
      care reclama ? (Joi, 4 august 2011, 23:19)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      eu nu vad nici o reclama ... probabil o blocheaza adblock plus ... instaleaza-l si tu ...
  • +9 (9 voturi)    
    bravo (Joi, 4 august 2011, 22:35)

    rochiri [anonim]

    Bravo Medias!
    Felicitari!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Portarul (Joi, 4 august 2011, 22:37)

    harapalb [utilizator]

    Plesca, un meci excelent, bravo!
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari din toata inima... (Joi, 4 august 2011, 22:38)

    Costin1968 [utilizator]

    ...vuiesc blocurile...in Bucuresti !
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari Medias ! (Joi, 4 august 2011, 22:51)

    _Motanu_ [utilizator]

    5 ECHIPE IN PLAY -OFF !
    Sunt sigur ca macar 4 vor intra in grupe: Vaslui, Steaua, Rapid, Dinamo si de ce nu, chiar si Medias-ul, pot intra in grupe.

    Vaslui este o echipa care este in crestere ca valoare.
    Ceea ce a facut Porumboiu acolo, sa preia o echipa din Liga 3 prin 2003 daca imi aduc bine aminte si sa o duca pana turul decisiv pentru intrarea in grupele uefa pentru al 3-lea an consecutiv este o adevarata realizare !

    Steaua, Rapid si Dinamo, sunt niste echipe care atunci cand in europa joaca cu echipe tari, joaca atat de bine, incat nici nu iti vine sa crezi !

    Adica, Dinamo, e eliminata de adversari ca Elfsborg sau NEC Nijmegen si apoi reuseste sa intoarca un 0-3 la ''masa verde'' cu liberec si sa se califice la penalty-uri.

    Cat despre Medias, tin sa ii felicit personal pentru aceasta calificare istorica in play-off, si le doresc un adversar cat mai accesibil maine la tragerea l;a sorti.
    • 0 (4 voturi)    
      @motanul (Vineri, 5 august 2011, 0:43)

      zuzu [anonim] i-a raspuns lui _Motanu_

      asa motanule ca tu esti mitica de la liga sau cine stie ce alta vedeta sa ii feliciti personal!!!!
      • -1 (3 voturi)    
        lol (Vineri, 5 august 2011, 1:39)

        unu [anonim] i-a raspuns lui zuzu

        subscriu. mesaj penibil al motanelului
        • 0 (0 voturi)    
          @lol (Vineri, 5 august 2011, 15:44)

          zuzu [anonim] i-a raspuns lui unu

          ms de sustinere lol... desi se pare ca nu toata lumea are aceasi parere.... egal...
          forza gazu'.........
  • 0 (2 voturi)    
    motane... (Vineri, 5 august 2011, 7:00)

    menandy [utilizator]

    te-au luat astia- n tarbaca si cred ca au dreptate, insa, uneori, esti simpatic cu comenturile tale!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bawab... (Vineri, 5 august 2011, 7:05)

    menandy [utilizator]

    de unde l-au gasit gazarii si p-asta ca-i de belea jucatorul!!! Bravo lor!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce sa zic... (Vineri, 5 august 2011, 10:50)

    me [anonim]

    felicitari gazului chiar nu ma asteptam...
    ce sa mai vb. ca mi se parea imposibil ca o echipa romaneasca sa bata la penaltyuri o echipa germana...

    inca odata felicitari !!!