Europa League, turul III preliminar

VIDEO NK Varazdin - Dinamo 1-2/ Superiori

Joi, 4 august 2011, 17:22 Sport | Fotbal

Marius Alexe, decisiv pentru victoria lui Dinamo
Dinamo s-a calificat in play-off-ul Europa League dupa ce a castigat, scor 2-1, returul cu NK Varazdin (in "Groapa" a fost 2-2). Au marcat Danciulescu (7') si Catalin Munteanu  (26'), in timp ce pentru gazde a punctat Golubar (14').

Dupa 2-2 in Stefan cel Mare (in partida tur), Dinamo a reparat in Croatia ce stricase la Bucuresti. "Cainii" s-au impus cu 2-1 la Varazdin, dupa o partida pe care ar fi putut sa o castige mult mai categoric (au fost neinspirati la capitolul finalizare si au tremurat serios pe final).

Danciulescu a dat tonul in minutul 7 (a punctat cu un sut puternic din apropiere), dar apararea a gafat inexplicabil, iar Golubar a restabilit egalitatea (14'). Catalin Munteanu a marcat pentru calificarea in play-off (26'), dupa o lovitura libera executata bine de Torje.

Cu toate ca merge in urmatoarea faza tururilor preliminarii, echipa lui Liviu Ciobotariu a aratat inca o data ca sta rau la capitolele aparare si concentrare (dupa fiecare gol, cainii s-au relaxat, iar croatii au avut ocazii mari).

In cursul zilei de vineri (nr. 5 august), Dinamo va afla pe cine va intalni in play-off-ul Europa League (ultima confruntare inainte de faza grupelor).

Echipe

NK Varazdin:
Krkleci - Tkalcici, Conjar, Gluhak, Simek - Brlecici, Safarici - Sacer (Grgec '90), Glavina, Golubar (Cerovecki '65) - Vugrinec (Trojak '46). Antrenor: Samir Toplak.

Dinamo: Balgradean -
Rus, Scalatache, Moţi, Diabate - Torje, D. Kone, Catalin Munteanu, Alexe (Patrascu '64) - Danciulescu, Marius Niculae (Tucudean '90). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonase galbene:
Conjar '25, Sacer '87 - Alexe '13, Marius Niculae '49, Catalin Munteanu '53, Torje '72, Tucudean '90+2

Arbitri: Jan Valasek - Tomas Mokos, Peter Chladek - Kamil Horvath (toti din Slovacia).

8239 vizualizari

• +7 (7 voturi)
    Bravo dinamo ! (Joi, 4 august 2011, 18:50)

_Motanu_ [utilizator]

Sunt pur si simplu surprins de cat de bine a jucat dinamo in prima repriza, o repriza la capatul careia conduce cu 2-1 scor la care dinamo e calificata. Oricum sper ca in repriza a doua sa jucati la fel de bine si sa va calificati, deoarece Romania are mare nevoie de puncte in clasamentul coeficientilor si de ce nu, poate se califica si gaz metan !
    • +5 (5 voturi)
      forzza cainii rosii (Joi, 4 august 2011, 19:38)

cristian [anonim] i-a raspuns lui _Motanu_

sa speram, dar vad ca sunt cam dominati in rep a 2 a, hai dinamo, inca 1 gol si gata chinul
  • -4 (6 voturi)
    Knaphtutupelage ... erau mai cunoscuti ca astia. (Joi, 4 august 2011, 20:56)

Ciuaua [anonim]

Nu mai zic de 17 Nanentori ....
  • +11 (15 voturi)
    mentalitate romaneasca (Joi, 4 august 2011, 21:00)

geo12 [utilizator]

Eram convins ca Dinamo nu va avea probleme si ii felicit pt calificare! DAR, ma scoate din sarite stilul echipelor romanesti, care la adapostul unui avantaj fragil se retrag cu fundu in poarta, cum a facut Dinamo in repriza a 2-a: nimeni nu mai alearga, mingile sunt bubuite in fata, simulari, trageri de timp... penibil...suntem departe de fotbalul adevarat!