VIDEO Mircea Sandu dupa tragerea la sorti pentru CM: Ne batem pentru locul doi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:19 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
"Este o grupa echilibrata, dar sunt altele foarte grele. Romania se va bate cu Turcia si Ungaria pentru locul al doilea, in timp ce Olanda este favorita certa", a declarat Mircea Sandu, presedintele FRF, dupa tragerea la sorti a preliminariile pentru turneul final din 2014. "Am incredere ca ne vom bate cel putin pentru locul doi", a completat selectionerul Victor Piturca. Tricolorii fac parte din Grupa D, alaturi de Olanda, Turcia, Ungaria, Estonia si Andorra.

"Ne putem bate la locul doi. Obiectivul lui Piturca este urmatorul - victoria in fiecare meci. Este o grupa echilibrata, dar mai sunt altele foarte grele. Grupa noastra este echilibrata, cu o favorita certa si cu trei echipe care se bat pentru locul doi. Romania se va bate cu Turcia si Ungaria pentru locul al doilea. Victor Piturca nu a mers acolo pentru ca pregateste meciurile cu Luxemburg si Franta" - Mircea Sandu, presedintele FRF, pentru gsptv.

"Pentru 2014 nu avem o grupa extrem de dificila. Grupa cu Spania si Franta ar fi fost imposibila. Este a sasea grupa ca valoare. Nu stiu ce urmeaza pentru nationala. Va trebui o reorganizare a directiei tehnice a Federatiei. Trebuie sa avem mare grija sa gasim oameni care sa faca o strategie coerenta pentru viitorii ani.
 
Nu avem rezultate care sa ne multumeasca pana acum, dar sa speram cu in viitorii 2,3 ani sa avem rezultate. Pana in 2016, cand am fixat obiectivul, poate mai scoatem o calificare. Acum nu mai putem sa ne plangem de infrastructura. Nu prea mai avem jucatori pentru marea performanta, dar cum il stiu eu pe Piturca, cine stie... Cu Olanda se va umple stadionul, cu Ungaria avem disputa din totdeauna, iar turcii vor veni ei cu 20.000 de oameni", a completat seful FRF la sport.ro.


"Este o grupa extrem de grea, in care vom reintalni vicecampioana mondiala, vechii nostri prieteni, dar si ai mei personali, pe care i-am intalnit si in campaniile trecute, si la EURO 2008. In acelasi timp, ne vom confrunta si cu echipe care tind sa devina din ce in ce mai puternice si care trebuie tratate asa cum se cuvine. Am incredere ca ne vom putea bate cu sanse reale cel putin pentru locul 2" - Victor Piturca, pentru frf.ro.


"Nu e o grupa rea, ne putem califica. La prima vedere, este o grupa interesanta. Olanda am mai intalnit-o, e o echipa puternica, la fel Turcia si Ungaria sunt formatii tari, dar ne batem cu ei. Trebuie sa mergem la Mondialele din Brazilia, e extrem de important pentru fotbalul romanesc. Dar noi trebuie sa ne concentram la preliminariile Campionatului European, e o competitie in desfasurare, avem inca sanse, asa ca toata atenţia noastra trebuie sa se indrepte spre Euro" - Ciprian Marica pe blogul personal.

Zona Europa, preliminarii:

Grupa A: Croatia, Serbia, Belgia, Scotia, Macedonia, Tara Galilor

Grupa B: Italia, Danemarca, Cehia, Bulgaria, Armenia, Malta

Grupa C: Germania, Suedia, Irlanda, Austria, Insulele Feroe, Kazahstan

Grupa D: Olanda, Turcia, Ungaria, Romania, Estonia, Andorra

Grupa E: Norvegia, Slovenia, Elvetia, Albania, Cipru, Islanda

Grupa F: Portugalia, Rusia, Israel, Irlanda de Nord, Azerbaidjan, Luxemburg

Grupa G: Grecia, Slovacia, Bosnia-Hertegovina, Lituania, Letonia, Liechtenstein

Grupa H: Anglia, Muntenegru, Ucraina, Polonia, Moldova, San Marino

Grupa I: Spania, Franta, Belarus, Georgia, Finlanda.



Citeste mai multe despre   



















3457 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Pe bune? (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:26)

    valika [utilizator]

    Si pe cat pariu ca ne bate si Estonia, si Turcia si Ungaria de ne ...aia... pe noi?
    • 0 (4 voturi)    
      toti ne bat! (Duminică, 31 iulie 2011, 0:18)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui valika

      mai citesc comentarii si pe gsp, si aici, si cand vine vorba de sport doar pesimism.
      Acum stiu ca situatia nu e deloc roz, dar sa spunem de la bun inceput ca nu e bine si ca n-avem sanse e cel putin rusinos. Rusinos si penibil chiar.

      Hai sa vedem ce iese si tragem concluzii atunci. Acum doar emitem pareri, si pare ca e la moda sa ne panicam si sa luam la misto..sau politic vorbind, doar sa contrazicem.

      Putem sa lasam chestiile astea la o parte?
      • -1 (1 vot)    
        aloo (Duminică, 31 iulie 2011, 14:40)

        costin [anonim] i-a raspuns lui diu1so

        de 21 de ani tot asteptam si tragem concluzii. rezultatul: o mana de mafioti fac ce vor cu noi, ne aseaza in toate pozitiile si ne supun la toate perversiunile. iar noi asteptam si tragem concluzii. cam cat mai propui mata sa tragem concluzii?????? 100, 1000,10000 de ani?
        stiu, ne-au cumparat cu o bucatica de mango luata pe credit, pe care ne e frica s-o pierdem....asa ca ne intalnim peste 10000 de ani, cand tot sandu, dragomir sau nastase ne vor calari...
  • +3 (5 voturi)    
    Fotbalul romanesc (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:30)

    Vizitiul [utilizator]

    La ce-ati facut din fotbalul romanesc, nu avem nici o sansa chiar si in fata unei echipe de copii din cartier.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Duminică, 31 iulie 2011, 0:12)

      IgnoreMe [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Daca ar juca pustii de la mine din spatele blocului sansele sa ne calificam ar creste cu vreo 50%. Trebuie sa fim realisti, nu optimisti. Dupa ce a plecat Razvan ne-am intors inapoi in timp, l-am luat iar pe Piturca. Cool. Dupa ce ratam calificarea, revine Razvan cu o noua strategie pentru calificarea la europene in 2016. Si tot asa, aceeasi mafie.
  • +6 (6 voturi)    
    adevarata atitudine de invingator (Duminică, 31 iulie 2011, 0:06)

    outside_the_wall [utilizator]

    "Ne batem pentru locul doi." Ce loser!
    • -1 (3 voturi)    
      Gata cu carcotelile! (Duminică, 31 iulie 2011, 8:31)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Daca zicea 'ne batem ptr locul 1' toata lumea radea de el.
      Locul 2 este un obiectiv decent si nu inteleg de ce atata pesimism.
      In mintea voastra noi am pierdut inainte sa jucam.
      Mai da-o naibii de treaba si lasati naibii negativismul asta.
  • +1 (1 vot)    
    Cu care antrenor? (Duminică, 31 iulie 2011, 7:20)

    Burghelea Ieronim [anonim]

    Nu trebuie sa te pricepi la fotbal ca sa-ti dai seama ca vom castiga doar doua puncte
  • 0 (0 voturi)    
    Ha, ha, ha (Duminică, 31 iulie 2011, 8:42)

    mm [anonim]

    Nasule, ai memoria scurta! Ai mai folosit lozinca asta "ne batem pentru locul doi" cand ai prefatat ultimele calificari la europene si am vazut toti ce-ati fost in stare - v-ati batutu pentru locul doi din coada! Esti depasit, nene! Cere inlocuirea! Nu te baza pe faptul ca dupa ultima calificare ratata nu a raspuns nimeni (pana acum), nu intinde coarda!
  • -1 (1 vot)    
    Calificare (Duminică, 31 iulie 2011, 11:36)

    Stefan [anonim]

    Cum sa spui din start ca te bati pt locul 2, cat de dobitoc e omul asta.
    Gandire de comunist prost
  • 0 (0 voturi)    
    zau? (Duminică, 31 iulie 2011, 13:31)

    george [anonim]

    altceva nu stie si mircea sandu? mereu, dar mereu, ne batem doar pentru locul 2 ....dar cand ne vom bate pentru primul???
  • +2 (2 voturi)    
    Offf (Duminică, 31 iulie 2011, 15:46)

    The Man [utilizator]

    As vrea sa-l aud si eu macar o data pe Mircea Sandu sa spuna ca ne batem pentru locul intai. Dar... Probabil niciodata.