Refuzata de Argentina, nationala Romaniei se va duela cu Uzbekistan

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:25 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: Hotnews
Dupa ce Argentina a hotarat sa anuleze partida amicala cu Romania (prin care se inaugura National Arena), Mutu si compania vor disputa totusi un meci in data de 10 august, tricolorii urmand sa se dueleze, in Austria, cu prima reprezentativa a Uzbekistanului, informeaza gsp.

Victor Piturca a anuntat ca isi doreste neaparat o partida pentru data de 10 august, iar Federatia a pregatit pe fuga un meci cu nationala Uzbekistanului.

Partida va avea loc in Austria, iar tricolorii se vor reuni, luni, 1 august, la Mogosoaia. Vor fi 12 jucatori din campionatul intern si zece stranieri convocati pentru amicalul cu Uzbekistanul.

Stranierii convocati de Victor Piturca:

Cristian Sapunaru (FC Porto), Gabriel Tamas (West Bromwich Albion), Stefan Radu (SS Lazio), Dorin Goian (Glasgow Rangers), Razvan Rat (FC Sahtior Donetk), Razvan Cocis (FK Rostov), Costin Lazar PAOK Salonic), Bogdan Stancu (Galatasaray), Adrian Mutu (AC Cesena) si Ionut Mazilu (Arsenal Kiev).

Jucatorii din campionatul intern vor fi anuntati duminica seara, pe 31 iulie.


Citeste mai multe despre   























3602 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    adversar (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:38)

    adrian [anonim]

    un adversar mai aproape de valoarea noastra.va fi un meci dificil!
    • +5 (5 voturi)    
      Meci greu (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 15:00)

      rockstar [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Speram ca adversarii nostri sa fie mai obositi. Chiar daca e un meci amical, noi vrem toate cele trei puncte! Poate chiar sase puncte, meciul cu Argentina fiind castigat cu 3-0.

      Un adversar dificil, care pune probleme pe pista de atletism. Nea Piti ne-a spus ca trebuie sa avem incredere in noi, sa ne dorim mai mult victoria si rezultatele vor urma.

      Ne mandrim cu noul stadion, chiar daca vom juca la 2000 km departare suporterii ne vor impinge de la spate.
    • +2 (2 voturi)    
      într-adevăr (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 15:31)

      razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      sperăm să-i batem, poate ne crește moralul
    • +4 (4 voturi)    
      sa speram c-a "aranjat" nasu (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 15:51)

      toma [anonim] i-a raspuns lui adrian

      s-o lase mai moale azerii. sa nu-l bata pe piti chiar in primu' meci din al doilea mandat !
      da chiar nasule,ilele feroe nu erau libere ? cu aia victoria-i mai sigura !
      • 0 (0 voturi)    
        hm... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 17:58)

        jos_iliescu [anonim] i-a raspuns lui toma

        Eu n-as fi asa sigur.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:21)

      anca [anonim] i-a raspuns lui adrian

      mergea si o burkina .....
      • 0 (0 voturi)    
        clar (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:58)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui anca

        Băteam la ei ca la fasole.
    • +1 (1 vot)    
      Cocis... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:45)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Are un fix Piturca.....cine-i baiatul asta? Ii sponsorizeaza viciile si de asta il tot cheama la nationala sau de ce?
      Face si asta cum facea si Lucescu jr. cu Florescu.
      Niste loaze impiedicate care se feresc de minge ajung titulari...
  • -1 (1 vot)    
    E bine si asa (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 15:18)

    Analfabet [anonim]

    Chiar voiam sa merg in Austria. Sper ca din banii de bilete FRF va deconta transportul dus-intors Austria. Noooot.
  • +5 (5 voturi)    
    marea inaugurare (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 15:25)

    bububeru [anonim]

    mai bine un meci intre nationala mare si cea sub 19 ani.
  • +1 (1 vot)    
    Putem invinge (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 15:32)

    ElHobolan [anonim]

    Ar fi putut organiza meciul chiar pe noul stadion. Cu Uzbekistanul ar fi posibil chiar sa si castigam!
  • +2 (2 voturi)    
    sandu.. (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:07)

    belamy [utilizator]

    m sandu, pregateste valiza sa-i "premiezi" pe uzbeci , sa-si apere corect sansele ! dumas a scris "dupa douazeci de ani" si a facut-o bine.....tu sandule si tu mitica ---- ce-ati facut bine ? va raspunde mandea : doar propriile afaceri si ale acolitilor vostri....alogenilor ! atat mai ramasese romanilor , mandria de a fi cat-de-cat buni la fotbal.....ati dus fotbalul romanesc in derizoriu. doar cu un aruncator de flacari se mai poate face curatenie pe aici. va veni si ziua aia.( acesta este un pamflet)
  • +3 (3 voturi)    
    da... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:24)

    ci ciong [anonim]

    pai daca avionul nationalei Timbuktu nu a mai
    putut decola din lipsa de avion... numa sa apara pretenii nostrii din uzbekistan, sa nu fuga sa ceara azil politic, macar sa joace meciu' si dupa aia
  • +3 (3 voturi)    
    austria (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 16:28)

    Andrei [anonim]

    De ce oare in Austria? Mi se pare ciudat.
    • +3 (3 voturi)    
      OMV, (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 18:44)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Petrom...
      Mai merg si astia din federatie la cumparaturi, ca e reduceri la toale...
  • +4 (4 voturi)    
    Urmasii lui Pacala (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 17:27)

    mm [anonim]

    He, he, he, baietii mosului, asa-i ca meciul cu Argentina a fost o cacialma de la inceput? Cine-i prost sa riste picioarele vedetelor lui de zeci de milioane de dolari intr-un meci cu niste impiedicati din Romania? Care dau cu stangul in dreptul? Care cearta arbitrii in loc sa-si vada incompetenta? Uzbekistanul e mult mai buun, mai aproape de adevar, e de nasul vostru! voi pe 53 ei pe 83 in clasamentul mondial! Da' de ce nu jucati pe Arena? Nu v-ar multumi o victorie cu uzbecii in fata propriilor suporteri? Nu sinteti siguri de victorie sau stadionul nu este gata pana la ora meciului?
  • +2 (2 voturi)    
    stadionu' nu e gata... (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:05)

    microbistu' [anonim]

    e clar... STADIONUL NU E GATA. din cauza asta nu a venit argentina, iar a aranjat nasu' sa pice bine. o sa vedeti, nu numai ca nu vor fi despagubiri din partea argentinei, dar nu va da inapoi nici banii din cele 2 rate platite deja. traim in romania... asta inseamna normalitate!
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:28)

    Catz Kitty [utilizator]

    De ce nu Insulele Feroe ?
  • +4 (4 voturi)    
    National Arena (Duminică, 31 iulie 2011, 1:44)

    AlisCuPar [utilizator]

    se va inaugura in Austria ! Numai in Romania se putea intampla ! De fapt am inteles ca Arsinel si Medicul-primar au inaugurat deja National Arena.
  • 0 (0 voturi)    
    selectii (Duminică, 31 iulie 2011, 15:47)

    cosmin [anonim]

    Din cate se stie campioana joaca marti seara. Asa ca e normal ca jucatorii din campionatul intern sa fie anuntati miercuri dupa meciul campioanei.
    Sau jucatorii campioanei nu intra in vederile selectionerului?