Gaz Metan Medias a obtinut rezultatul perfect pentru o deplasare: 1-1 pe terenul lui Mainz, golul marcat de Bawab oferindu-i sansa suplimentara a calificarii cu un 0-0. Insa, la cum s-a jucat partida tur, echipa lui Cristi Pustai va trebui sa munceasca la fel de mult pentru a-si asigura locul in play-off.

Varazdin l-a blocat, in final, pe AlexeFoto: AGERPRES

Mainz a deschis scoul in minutul 31, cand Bungert a reluat cu capul, din centrul careului. A fost golul prin care s-a concretizat superioritatea germana, indiscutabila in prima perioada. Dupa pauza, Mediasul a intrat cu mai mult curaj si, in minutul 60, Bawab a profitat de o deviere norocoasa, sutand imparabil, din centrul careului.

Germanii au acuzat lovitura si nu au mai regasit rigoarea din prima repriza, iar atunci cand au depasit linia defensiva, au dat peste portarul Plesca, in zi foarte buna. Mainz a terminat meciul in plina criza de isterie: arbitrul i-a refuzat un penalty (pentru un presupus hent la Hoban), iar in ultimul minut de prelungiri nu a vazut un fault evident comis de medieseni la marginea careului.

Dosarele X in "Stefan cel Mare": Dinamo a condus cu 2-0 in minutul 15 (!), dar s-a ales doar cu un egal - croatii, luati la pret de "matineu" dupa primele minute, au egalat in finalul primei parti si vor juca meciul decisiv pe teren propriu. In repriza secunda, Dinamo a ratat un penalty (Danciulescu, 60).

Bucurestenii au deschis scorul in minutul 5, cand actiunea personala a lui Alexe s-a incheiat cu o centrare sutata, respinsa de croati in proprie poarta (Susac, 5). Dupa 10 minute, 2-0: Moti a realizat golul serii, cu o foarfeca laterala din 16 metri!

Bucurestenii, net superiori, au inceput apoi sa se joace cu ocaziile: in loc sa "ucida" meciul, Dinamo a lasat pe Varazdin sa supravietuiasca si incredibilul s-a produs in final de repriza - Sacer a profitat de asezarea imperfecta la ofsaid si a redus diferenta (42), iar Vugrinec a transformat impecabil o lovitura libera (45).

Dupa pauza, croatii nu au mai iesit deloc la joc: dinamovistii au avut din nou comanda, au irosit o sumedenie de ocazii, intre care o bara a lui Torje (55), dar si un penalty, ratat de Danciulescu (60).