Europa League Mainz - Medias 1-1/ Dinamo - Varazdin 2-2

de A. S.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 20:31 Sport | Fotbal

Varazdin l-a blocat, in final, pe Alexe
Foto: AGERPRES
Gaz Metan Medias a obtinut rezultatul perfect pentru o deplasare: 1-1 pe terenul lui Mainz, golul marcat de Bawab oferindu-i sansa suplimentara a calificarii cu un 0-0. Insa, la cum s-a jucat partida tur, echipa lui Cristi Pustai va trebui sa munceasca la fel de mult pentru a-si asigura locul in play-off.

Mainz a deschis scoul in minutul 31, cand Bungert a reluat cu capul, din centrul careului. A fost golul prin care s-a concretizat superioritatea germana, indiscutabila in prima perioada. Dupa pauza, Mediasul a intrat cu mai mult curaj si, in minutul 60, Bawab a profitat de o deviere norocoasa, sutand imparabil, din centrul careului.

Germanii au acuzat lovitura si nu au mai regasit rigoarea din prima repriza, iar atunci cand au depasit linia defensiva, au dat peste portarul Plesca, in zi foarte buna. Mainz a terminat meciul in plina criza de isterie: arbitrul i-a refuzat un penalty (pentru un presupus hent la Hoban), iar in ultimul minut de prelungiri nu a vazut un fault evident comis de medieseni la marginea careului.

Dosarele X in "Stefan cel Mare": Dinamo a condus cu 2-0 in minutul 15 (!), dar s-a ales doar cu un egal - croatii, luati la pret de "matineu" dupa primele minute, au egalat in finalul primei parti si vor juca meciul decisiv pe teren propriu. In repriza secunda, Dinamo a ratat un penalty (Danciulescu, 60).

Bucurestenii au deschis scorul in minutul 5, cand actiunea personala a lui Alexe s-a incheiat cu o centrare sutata, respinsa de croati in proprie poarta (Susac, 5). Dupa 10 minute, 2-0: Moti a realizat golul serii, cu o foarfeca laterala din 16 metri!

Bucurestenii, net superiori, au inceput apoi sa se joace cu ocaziile: in loc sa "ucida" meciul, Dinamo a lasat pe Varazdin sa supravietuiasca si incredibilul s-a produs in final de repriza - Sacer a profitat de asezarea imperfecta la ofsaid si a redus diferenta (42), iar Vugrinec a transformat impecabil o lovitura libera (45).

Dupa pauza, croatii nu au mai iesit deloc la joc: dinamovistii au avut din nou comanda, au irosit o sumedenie de ocazii, intre care o bara a lui Torje (55), dar si un penalty, ratat de Danciulescu (60).

























4777 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Bravo Medias!!!! (Joi, 28 iulie 2011, 23:54)

    ysoagar [anonim]

    Dinamo iarasi vreti sa ne faceti de rusine?
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari Gaz Metan ! (Vineri, 29 iulie 2011, 0:54)

    _Motanu_ [utilizator]

    Cat despre dinamo, voi nu stiti ca ei se pregatesc de Liga Campionilor ((= ((= ?
    • 0 (4 voturi)    
      pt motanu (Vineri, 29 iulie 2011, 8:31)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui _Motanu_

      tu sigur esti un rapidist frustrat!
  • +2 (2 voturi)    
    Danciuleee, Sageataaaa... (Vineri, 29 iulie 2011, 6:55)

    menandy [utilizator]

    gata fratilor, ajunge cat fotbal ati jucat !!! Torjeeee, Aexeeee, Tucudeneee, voi cand va apucati de fotbal mai ????
  • -6 (6 voturi)    
    dINAMO (Vineri, 29 iulie 2011, 7:15)

    vic [anonim]

    Trebuie sa retragem derptul echipei Dinamo de a ne reprezenta in fotbalul european.Prea ne fac de rusine de ani buni,smecheri jucatori ca si stapanii lor! Tot Steaua ne va salva!
    • -3 (5 voturi)    
      Dinamo... (Vineri, 29 iulie 2011, 9:10)

      vallya3 [utilizator] i-a raspuns lui vic

      Tot steaua ne va salva...Ha,Ha,Ha,...
    • +2 (4 voturi)    
      tu ai vazut ce e la steaua mai? (Vineri, 29 iulie 2011, 9:35)

      me [anonim] i-a raspuns lui vic

      steaua nu ar fi in stare sa bata nici daca ar juca singura...

      cat despre dinamo... hai sa comentam dupa retur bine?!
      aceeasi reactie a fost si pe vremea lui bonetti si uite ca s-a calificat...
      o mansa e formata din tur retur da? adica 180 de minute NU 90!!!
      daca dupa acele 180 de min nu se califica aveti tot dreptul sa criticati, pana atunci, orice critica e pur si simplu dorinta ca dinamo sa piarda pentru ca sunteti niste frustrati...
  • +2 (2 voturi)    
    Gaz Metan Medias (Vineri, 29 iulie 2011, 10:32)

    Peter Dimitriu [anonim]

    Haide Gazuuuu !!!
    Felicitari .
  • +1 (1 vot)    
    dinamo (Vineri, 29 iulie 2011, 13:01)

    diego [anonim]

    sunt dinamovist,dar nu ma asteptam la asa ceva.inaintea meciului spuneau jucatorii lui dinamo ca o sa trateze meciul cu maxima seriozitate.pacat ca doar pana in minutul 40 a fost asa.o sa fiu greu returul.trebuie ca dinamo sa invinga acolo,asta e singura optiune.daca nici de varazdin nu reusesc sa treaca,atunci ce se va intampla cu acest club?au avut meciul in mana.hai dinamo si luptati pentru suporteri.
  • +2 (2 voturi)    
    sa le fie rusine (Vineri, 29 iulie 2011, 14:47)

    K.V [utilizator]

    salariul mediu pe economie il merita dinamovistii.
    sunt niste amatori.
  • 0 (0 voturi)    
    dinamo (Vineri, 29 iulie 2011, 21:20)

    florin [anonim]

    Daca nu reusesc nici acum sa treaca un tur preliminar in EL, ar fi bine ca "elitele" din conducerea si din anturajul clubului dinamo sa vorbeasca mai putin si cu bun simt. Echipa asta, jucatorii si antrenorii(mereu, mereu in schimbare) si "performantele" obtinute in ultimii ani sunt "opera" lor in exclusivitate!!