Messi despre meciul Romania - Argentina: Trebuie sa respectam contractul...50.000 de persoane au cumparat bilete

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 12:46 Sport | Fotbal

Atacantul argentinian Lionel Messi a declarat ca reprezentativa Argentinei trebuie sa vina in Romania, pentru meciul amical din 10 august, deoarece contractul semnat trebuie respectat, afirmand ca el este la dispozitia nationalei, care trebuie sa-si apere prestigiul, informeaza cotidianul Clarin, citat de Mediafax.

"Trebuie sa mergem pentru a apara prestigiul echipei si al tarii. Trebuie sa respectam contractul semnat. Sunt 50.000 de persoane care au cumparat bilete si care vor sa ne vada. In ciuda faptului ca sunt in vacanta, daca voi fi convocat, voi merge. Sunt la dispozitia nationalei", a declarat Messi, aflat in vacanta in orasul sau natal, Rosario.

Asociatia de Fotbal din Argentina (AFA) a anuntat, luni seara, pe site-ul oficial, ca a decis suspendarea meciului amical cu Romania, programat la 10 august, la Bucuresti, dupa demiterea selectionerului Sergio Batista. Meciul amical Romania - Argentina era programat la 10 august, de la ora 21.45, la inaugurarea Arenei Nationale.

Presedintele Mircea Sandu a precizat, marti, intr-o conferinta de presa ca FRF nu a primit niciun document oficial din partea AFA privind meciul amical din 10 august, dar le-a transmis argentinienilor ca le va cere despagubiri substantiale daca nu respecta intelegerea.

La randul sau, selectionerul Victor Piturca a anuntat ca nu va anula actiunea echipei nationale, pentru care a convocat deja 10 stranieri, urmand a fi cautat un alt adversar daca Argentina nu va veni la Bucuresti.


Citeste mai multe despre   



















7401 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Respect ! (Joi, 28 iulie 2011, 12:53)

    CezarN [utilizator]

    Numai respect pentru Messi.
    Nu sunt un impatimit al fotbalului, insa fotbalul a uitat ca este si sport, si spectacol, nu doar o afacere.
    Oameni ca Messi ne aduc aminte de asta nu doar pe teren, ci, observ, si in afara lui.
    • +13 (15 voturi)    
      de acord (Joi, 28 iulie 2011, 13:07)

      John7ro [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      un adevarat sportiv...
  • +1 (7 voturi)    
    Messi (Joi, 28 iulie 2011, 13:07)

    bogdanicus [utilizator]

    Un om cu scaun la cap. Se vede ca educatia s-a facut in Europa si nu in America de Sud...
  • -8 (12 voturi)    
    De fapt, nu este gata stadionul!!! (Joi, 28 iulie 2011, 13:08)

    Liviu Iordache [anonim]

    Nu se vede clar ca de fapt nu este gata stadionul? Ca nu prezinta elementele de siguranta si confort pentru 55.000 de oameni? Ca pentru prima oara in istoria fotbalului un presedinte de federatie sare pe o informatie trunchiata ('suspendarea' meciului a fost lipita de un comunicat privind demisia lui Batista, adica nu anularea, in niciun caz)? Nu se vede ca Oprescu face emisiuni de 2 ore pe nocturna de sute de mii de lei consum, numai pentru a plasa o diversiune?
    • +6 (8 voturi)    
      offf (Joi, 28 iulie 2011, 13:30)

      mi [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      suntem bolnavi,nu vedem decat negativ totul
      SAinteleg ca Oprescu este mana in mana cu federatia argentiniana?
    • -2 (10 voturi)    
      Ai dreptate. (Joi, 28 iulie 2011, 13:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Oprescu joaca parsiv.La Pasajul Basarab a fortat nota cu punerea in functiune si sau vazut cat de repede au aparut problemele(garantat Oprescu).La Arena Nationala,probabil ca sa gasit un om destept care sa-i spuna lui Oprescu sa nu fie tampit ca pot muri oameni.Stadionul ,intradevar pare gata,dar sa bagi 55.000 de oameni fara o simulare ,sa vezi cum functioneaza iesirile de urgenta,daca nu sau furat suruburile de la scaune,mi se pare o inconstienta marca Oprescu..Arena Nationala este o investitie frumoasa,mare si spectaculoasa pentru Bucuresti si Romania,dar ,mi se pare ca sunt foarte multe improvizatii.As vrea o receptie conform ISO 9000/2001.Cu proceduri pentru fiecare caz posibil a aparea,verificate.Si functie de ata si incadrarea cu personal.Apropo,cand a fost instruit personalul de exploatare si cati sunt.Stie Oprescu?
      • +1 (3 voturi)    
        Serios? (Joi, 28 iulie 2011, 14:29)

        emil [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Dar de unde stii matale ca nu se face? Nu or sa lase nemtii lucrul daca nu e gata complet, cu tot cu verificari si receptii.
  • +9 (11 voturi)    
    bravooo Messi!!! (Joi, 28 iulie 2011, 13:16)

    ana [anonim]

    Messi, mare sportiv , mare caracter, felicitari!!!! sper sa te vedem la Bucuresti.....:)
  • +6 (8 voturi)    
    da, intradevar (Joi, 28 iulie 2011, 13:37)

    andrei [anonim]

    Messi este un sportiv profesionist si un caracter rar intalnit in fotbal de o modestie si profesionism rar intalnit. Bravo messi.
  • +4 (6 voturi)    
    Un sportiv si un caracter adevarat! (Joi, 28 iulie 2011, 14:20)

    Colette [utilizator]

    Un sportiv adevarat care nu uita de unde a plecat si cum a ajuns sa fie considerat cel mai bun jucator al acestor timpuri! Modestia si fairplay-ul sunt caracteristice acestor oameni, indiferent in ce domeniu au ajuns sa fie considerati cei mai buni!! BRAVO, DOMNULE MESSI!
  • +1 (5 voturi)    
    Mutu !!!? (Joi, 28 iulie 2011, 15:47)

    dorutzu74 [anonim]

    Poate sa-mi dea cineva mailul lui Mutu sa-i trimit articolul? Poate invata si el ceva!
    • -4 (4 voturi)    
      cel mai tare post (Joi, 28 iulie 2011, 20:34)

      visio [anonim] i-a raspuns lui dorutzu74

      de pana acum...am ras cu lacrimi....iti multumesc ca te-ai gandit la sanatatea mea....
  • +1 (5 voturi)    
    re (Joi, 28 iulie 2011, 15:50)

    laurentiu [anonim]

    recunosc spiritul barcelonez in declaratia lui messi...fotbalul e un spectacol facut pt oameni..
  • -1 (1 vot)    
    sa vedem ce va fi ! (Joi, 28 iulie 2011, 16:06)

    protopopescu [anonim]

    Messi: " ... daca voi fi convocat ... "
    poate noul antrenor va incerca sa vada alti jucatori cum se misca pe teren si il va menaja pe Messi pentru jocurile oficiale, sau doar pentru Barca'
  • -2 (2 voturi)    
    prefacut (Vineri, 29 iulie 2011, 10:20)

    gechi [utilizator]

    s-a trezist si hamsterul asta prefacut sa vorbeasca. Da, mai Lionele, sigur ca da, nu mai poti tu ca anulati meciul, vedete de doi lei.
  • 0 (0 voturi)    
    O harababura (Vineri, 29 iulie 2011, 11:49)

    eu [anonim]

    Deja nu mai inteleg nimic....mai intai anunta ca meciul a fost suspendat, dupa care vine Mesi si sustine ca trebuie sa se joace meciul, dupa care federatia argentiniana anunta ca au ales un nou selectioner si ca primul meci al acestuia va fi in septembrie, cand au un turneu in India. FRF nu spune nimic, mereu apar stiri ca ,,azi se anunta raspunsul"...asta de vreo 3 zile. Probabil ca amana raspunsul pana se solutioneaza problema cu daunele pe care trebuie sa le plateasca cei din argentina, altfel nu imi explic.