Liga 1: Petrolul - Otelul 2-1/ "Dubla" lui Oprita

Luni, 25 iulie 2011, 23:27 Sport | Fotbal

Otelul a pierdut pe terenul nou promovatei Petrolul (nr. s-a jucat la Buzau), campioana Romaniei fiind invinsa cu 2-1. Echipa pregatita de Dorinel Munteanu a incheiat disputa cu doi jucatori mai putin pe teren (Punosevac - 40' si Antal 67' fiind eliminati pentru cumul de cartonase galbene). Eroul gazdelor a fost Daniel Oprita, autor al unei duble (72', 90').

Click aici pentru rezultate si clasament.

Punosevac a deschis scorul (27') dupa ce a impins in poarta, din apropiere, o minge scapata de portarul Zimmermann. Pana la pauza, marcatorul campioanei avea sa fie eliminat pentru doua cartonase galbene.

Antal l-a copiat pe coechipierul sau, iar in minutul 67 a fost trimis la cabine dupa o intrare dura cu talpa (al doilea galben, primul fusese luat pentru proteste).

In aceste conditii, apararea lui Dorinel Munteanu a cedat de doua ori: in minutul 72 Oprita a inscris cu o lovitura de cap (la coltul lung) de la aproximativ 11 metri, iar in minutul 90 a inchis tabela cu un sut la vinclu de la marginea careului mare.

Echipa pregatita de Valeriu Rachita a inceput sezonul din Liga 1 cu o victorie in fata campioanei en-titre.

"Ne asteptam sa avem un meci greu, dar ne-am descurcat foarte bine, chiar si 11 la 11. Ei au dat un gol norocos si noi am aratat ca suntem o echipa unita. A fost o victorie meritata. Nu ma asteptam sa dau doua goluri, dar sunt foarte bucuros. Nu este o surpriza ca am batut azi, eram foarte increzatori. Ne asteptam la un succes, sincer! Publicul a asteptat de mult timp aceasta promovare. La pauza, Rachita ne-a spus sa jucam in continuare, ca e sigur de victorie" - Daniel Oprita (Digisport).

Alte rezultate consemnate luni:

FC Brasov - Gaz Metan Medias 2-1 (Chipciu 31', Distefano 94' - Parvulescu 43')

Concordia Chiajna - Sportul Studentesc 1-2 (Pana 3' - Irimia 1', Ghinga 84').

3119 vizualizari

meci bun ! (Marţi, 26 iulie 2011, 0:05)

vasile [anonim]

Meci bun fata de nivelul actual al campionatului .
    Astept insa derby-ul Chiajna - Mioveni
    Bravo m.sandu , bravo !
  • +5 (5 voturi)
    Clasament (Marţi, 26 iulie 2011, 0:38)

Bazil [anonim]

Apropo de clasament. Sportul nu are o penalitate de doua puncte? Nu a indeplinit baremul de puncte in recent incheiatul campionat.
    Roata moriu (Marţi, 26 iulie 2011, 8:51)

Nico [anonim]

Sandule nu uita va veni si vremea ta!
    2 cartonase rosii (Marţi, 26 iulie 2011, 9:35)

maxxie jazz [utilizator]

Intr-adevar, meciul a fost unul mult peste media campionatului.
    A fost un meci in care Otelul n-a mai fost iertat pentru jocul dur incurajat de Dorinel si pentru protestele repetate din campionatul anului precedent. Daca arbitrajul era la fel, garantez ca nu iesea campioana. Eu inteleg ca fotbalul e un joc barbatesc, dar arbitrajul ar trebui sa pedepseasca exact in acelasi mod fiecare partida in parte.
    Atunci cel mai bun o ca castige.
    • -1 (3 voturi)
      Fustrarea (Marţi, 26 iulie 2011, 10:09)

Barengott [anonim] i-a raspuns lui maxxie jazz

din sezonul trecut nu ti-a trecut nici acum?
        frustrarea ta, da (Joi, 28 iulie 2011, 15:45)

maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui Barengott

Deranjeaza adevarul?
        E o parere, stimabile, fara jigniri.
        Si nu e doar parerea mea, sunt milioane care gandesc la fel.
    Sidexplozia (Marţi, 26 iulie 2011, 9:43)

Claude [anonim]

Fissssssss!
    re (Marţi, 26 iulie 2011, 11:56)

laurentiu [anonim]

Otelul mi-a lasat o impresie buna cat a fost in iferioritate numerica...s-a descurcta bine..asezata bine in teren, efort sustinut ce pe unele momente anula inferioritatea numerica..ramane in continuare o echipa solida Otelul..si anul acesta va fi o protagonista a campionatului dar va fi mai greu de tinut acelasi ritm ca anul trecut pt ca va duce in spate povara UCL..
    in rest, meciul de aseara a fost influentat decisiv de eliminari dar eliminarile au fost corecte. ambele. fara nicio indoiala din puntul meu de vedere.

cat despre petrolul (poate cea mai bine pregatita echipa nou promovata) , cat mai ales celelalte echipe nou promovate imi lasa impresia ca in romania devizia A nu are niciun motiv pt a fi formata din mai mult de 10-12 echipe..diluam calitatea si tragem in jos fotbalul..fotbalul de calitate se face cu echipe, jucatori, antrenori de calitate si nu cu cat mai multe echipe, antrenori, jucatori..