In prima zi a Europeanului pentru juniori sub 19 ani, Romania a pierdut cu 3-1 in fata Cehiei: micii tricolori au condus, dupa golul marcat de Stanciu (30), dar au fost egalati inaintea pauzei (Prikryl, 44). Cehia a facut pasul spre victorie in minutul 60, cand Jelecek a transformat un penalty mult prea usor acordat. Tabela "se inchide" in minutul 85, la punctul reusit de Hadascok.

In celalalt meci al grupei "tricolorilor", Grecia - Irlanda 1-2 (Katidis 5 - O'Connor 2, 51)

Eveniment neprevazut in deschiderea turneului final (gazduit de Romania): meciul Spania - Belgia, intrerupt in minutul 15 din cauza unei furtuni (la scorul de 1-0 pentru iberici) se va rejuca in cursul zilei de joi (ora 19, tot pe terenul de la Mogosoaia).

UEFA a anuntat ca meciul se rejoaca in intregime, de la scorul de 0-0, ceea ce reprezinta un dezavantaj pentru selectionata spaniola care avea deja 1-0 (dupa golul marcat de Morata, in minutul 12).

In aceeasi grupa, Serbia - Turcia 2-0 (Jojici 57, Trojici 89).