Supercupa Galati - Steaua 1-0/ Otelul Superior

de A. S.     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2011, 19:23 Sport | Fotbal

Florin Garos, intr-un duel cu Ibeh
Foto: AGERPRES
Otelul Galati si-a reconfirmat conditia de campioana: "soldateii" lui Dorinel Munteanu au castigat si Supercupa, dupa un meci fara mari complicatii cu Steaua. Galatenii s-au impus prin golul marcat de Bus (14), dar au mai avut o bara (Ibeh, 33), iar in final puteau sa-si dubleze avantajul (Pena, 88, Ibeh, 89).

A fost o victorie mai clara decat estimarile, iar principala explicatie nu priveste Otelul (care a etalat acelasi joc colectiv, de angajament, entuziasm, etc), ci trupa bucuresteana care a semanat cu o echipa aflata la inceputul pregatirii, si nu la final. Contra galatenilor, Steaua a avut o singura ocazie (Galamaz, 6), prea putin pentru un club atat de ambitios.

Fata de sezonul trecut, Steaua a propus ca noutati cei doi jucatori din atac (Tatu si Rusescu), apoi pe Bajenaru (introdus repede in locul lui Tanase): aceste aparitii nu au imbunatatit cu nimic imaginea generala a echipei, iar tehnicianul Rony Levy va trebui sa lucreze serios la alungarea confuziei din joc. Daca va avea timp.




















8301 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Subscriu la ce spune Frankie (Duminică, 17 iulie 2011, 19:16)

    george [anonim]

    Si eu sunt stelist
    • +3 (5 voturi)    
      observatie (Duminică, 17 iulie 2011, 22:28)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui george

      tu subscrii la ce zice frankie la ora 19:16, iar el zice la 21:20. acum, ori tu ai puteri paranormale, ori hotnews are probleme cu comentariile.
      • +1 (1 vot)    
        Reader s-a facut o greseala la site (Duminică, 17 iulie 2011, 22:50)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Reader

        Dar de fapt eu comentasem primul la articol.
        • +1 (3 voturi)    
          ??? (Duminică, 17 iulie 2011, 23:12)

          Reader [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          oi fi comentat tu primul, da uite ca ai aparut al treilea, iar cel care a comentat la comentariul tau, a aparut inaintea ta :D
          daca e sa fiu carcotas pana la capat, mai avem un clarvazator (clujeanul), care cu o ora inaintea meciului spunea ca la cum s-a jucat, otelul ar trebui sa dea minim un gol.

          p.s.
          nu considerati comentariile atacuri la persoana, a fost doar o constatare a orelor afisate gresit.
          • +3 (3 voturi)    
            mai interesant este (Luni, 18 iulie 2011, 9:46)

            rider [anonim] i-a raspuns lui Reader

            ca de fapt comentariul original, al lui frankie, apare mai dinjos chiar decat al matale.
            e ala cu multe plusuri, doua trei trepte mai la vale.
            evident, s'au cam amestecat lucrurile pe hotnews.
            se intampla.

            si pen'ca tot intrai, asi exprima public o nedumerire: daca steaua nu mai joaca pe ghencea ca are datorii la clubul armatei, deci la stat, cum ghiavolu' a luat licenta, iar bistrita, timisoara, craiova, ba !
            ceva e putred la federatie !

            beheheheeee!
  • +6 (8 voturi)    
    corect (Duminică, 17 iulie 2011, 19:46)

    Clujeanul [anonim]

    Trebuia sa mai dea minim un gol Otelul la cum s-a jucat.
    Felicitari, Otelul e mult peste Steaua ..
  • +15 (19 voturi)    
    M-as bucura sa castige otelul (Duminică, 17 iulie 2011, 21:10)

    Frankie [utilizator]

    Desi sunt stelist, m-am saturat de circul oierului pe toate televiziunile. As prefera Steaua in divizia C cu acest oier penibil, mare tactician ...
  • -4 (8 voturi)    
    ti-am dat plus... (Duminică, 17 iulie 2011, 21:26)

    menandy [utilizator]

    dar, nu prea esti tu stelist...
    • +8 (12 voturi)    
      Ba da sunt stelist de mic, insa Steaua a murit (Duminică, 17 iulie 2011, 21:43)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      Cand a fost preluata de cioban.
  • +12 (14 voturi)    
    sictir mahmudelelor! (Duminică, 17 iulie 2011, 22:49)

    halal oiere [anonim]

    steaua a schimbat sute de jucatori, zeci de antrenori, acum schimba si stadionul, cand dreaku schimba oierul asta nenorocit.......dati-l la darac, ba ca nnu face nici o branza
  • +8 (10 voturi)    
    sunteti de kktzz (Duminică, 17 iulie 2011, 22:52)

    menandy [utilizator]

    nicio viziune de joc steaua... sunteteti de caca- oooo...
  • +13 (13 voturi)    
    Steaua? (Duminică, 17 iulie 2011, 23:01)

    Nae [anonim]

    Nici eu nu mai recunosc Steaua.A ramas doar numele si atat.
    Era o vreme cand stiam orice jucator dar acum vin,pleaca.Ca sa nu spun de antrenori.
    Te culci in minte cu o echipa,un antrenor,un stadion...a doua zi sunt altii.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu mai zic de rezultatele stelei (Duminică, 17 iulie 2011, 23:11)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Nae

      Acum te astepti sa piarda la scor cu o nou-promovata sau o echipa aflata la retrogradare. Inainte Steaua abia pierdea 2-3 meciuri intr-un campionat.
      • +1 (1 vot)    
        Cam naspa (Luni, 18 iulie 2011, 1:22)

        Nae [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Cum zicea cineva 'daca joaca Steaua,joc la pariuri'.
        Si sunt si eu stelist.
  • +3 (3 voturi)    
    Vai de Steaua noastra! (Luni, 18 iulie 2011, 5:58)

    Sache al lui Zapacitu' [utilizator]

    Imi aduc aminta ce joc arata Steaua odata, dar acum a devenit o echipa de pluton, de duzina. Toti suporterii stelisti stiu cine e de vina pentru aceste contra-performante...Pacat ca un club cu o asemenea istorie a incaput pe mana oierului!!!
  • -7 (7 voturi)    
    Articol (Luni, 18 iulie 2011, 7:58)

    id [anonim]

    Cam dezechilibrat comentariul. Nimic despre ocazia Stelei de la corner, nimic despre cum stat Galatiul acasa in a 2-a repriza si Steaua a iesit cu portarul. Pai daca domini asa clar cum poti sa iei 3 galbene din tras de timp?
    Mai potrivit a zis Sandu sau a comentat Geambasu prin alte parti. Meci modest. Otelul a jucat lucid si economic.
    Ne entuziasmam asa la fiecare no name care castiga campionatul si cand iesim afara ajungem fara nici o echipa in Champions League. Nu ca am merita vreuna.
    • +3 (3 voturi)    
      Otelul a jucat exact ce trebuia (Luni, 18 iulie 2011, 9:14)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui id

      I s-a anulat un gol perfect valabil, a dat altul, a fost faultata mai ceva ca atunci cand ar fi jucat cu o echipa de divizia C si a asteptat linistita finalul de partida cand a mai punctat cu 2-3 ocazii.
      Steaua a fost, ca si in decursul campionatului, o ilustra anonima cu un joc de duzina, jucatori cu nume dar fara valoare.
      Inca o data bravo Otelul si asteptam LC ale carei meciuri, din fericire, nu se vor juca la Bucuresti anul acesta (din pacate, nici la Galati).
      • -2 (2 voturi)    
        Gol valabil anulat?!? (Luni, 18 iulie 2011, 9:44)

        Un stelist [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Te referi la offsideul de 1m clar ca lumina zilei???
        De penaltyul Stelei la Galamaz nu zici nimic?
        Una peste alta s'a vazut frica jucatorilor de a "se rupe" inainte de inceperea campionatului ...
        • 0 (0 voturi)    
          Hai sa nu discutam decizia anularii golului (Luni, 18 iulie 2011, 21:42)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

          jucatorul era in offside, n-a atins mingea insa a incercat s-o joace deci nu poate supara decizia.
          Eu nu sunt microbist insa un sport se joaca pe rezultate iar posesia, dorinta, talentul, implicarea sunt egale cu zero fara goluri.
          Eu m-as fi bucurat sa-i fi dat 11 metri lui Galamaz insa sa fi reusit macar inca 2 goluri din ocaziile Otelului.
          Ce zici? Ai sacrifica atitudinea bolnavicioasa de fan prevazut cu ochelari de cal pentru un spectacol frumos?
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo Steaua! (Luni, 18 iulie 2011, 10:25)

    Damocles [anonim]

    Stelei i-a lipsit foarte putin pentru a schimba soarta jocului. I-a lipsit de ex. un 11 m clar, la Galamaz. Cei care cred ca Steaua a fost net inferioara Otelului se inseala sau au privit alt meci. Cel putin in planul atitudinii fata de joc Steaua a facut un meci bun, a avut posesie. Sigur, n-are un mijlocas de valoare care sa dea pase decisive atacantilor si ii lipseste un atacant percutant cum era Bogdan Stancu. Steaua n-a murit. Dimpotriva, va renaste din propria cenusa, spre ciuda Cassandrelor pe care le intalnesti la tot pasul in fotbalul nostru....
    • +2 (2 voturi)    
      Alt meci (Luni, 18 iulie 2011, 11:28)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Damocles

      No offence, dar cred ca cel care a privit alt meci ai fost tu. 11m clar? La ala care cauta sa se agate de ceva DUPA ce suteaza si vede ca rateaza? Da, Steaua a avut posesie, si ce a facut cu ea? Au plimbat mingea la ei in teren mai mult, cand ei trebuiau sa egaleze; cu posesia asta fara niciun rezultat s-a vazut neputinta lor. In afara de ratarea din min. 6(de ce nu tipa nimeni de la Steaua ca a fost 11m, se mai gasesc doar cativa infocati care sa planga dupa un penalty inexistent, asa cum altii, tot infocati, de la Otelul zic ca nu a fost offside la primul gol), ce alte ocazii de gol a mai avut Steaua? La Otelul au mai fost doua cu Ibeh, sut in bara si in portar, a mai fost un gol anulat, corect, pe motiv de offside (mai bine nu se baga Paraschiv acolo), a mai avut si Pena o ocazie de care si-a cam batut joc.
      Steaua cam renaste de cativa ani, dupa fiecare rezultat prost schimba antrenorul si jumatate de echipa. Tocmai ce marele comandant a anuntat ca mai aduce 4-5 jucatori noi, adica jumatate de echipa, cum tocmai spuneam.
      Fara legatura cu subiectul, m-a surprins placut Ibeh aseara, nu aveam o parere prea buna despre el din meciurile anterioare, sper sa nu-i treaca.
      • 0 (0 voturi)    
        ..trebuie sa recunosc.. (Luni, 18 iulie 2011, 17:53)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        ..ca ai dreptate. Dar momentul Stelei s-a consumat atunci, in min. 6 . Daca ar fi inscris Galamaz, meciul ar fi avut cu siguranta alt deznodamant. Sigur, nu s-a intamplat dar fotbalul inseamna si sansa, nu numai certitudini certificate de faptul ca altii au avut sansa in locul tau, o executie fericita, o sclipire de moment care a facut diferenta. De aceea cred ca laudele aduse Otelului sunt exagerate comparativ cu performanta obtinuta. In acelasi timp, sunt convins ca Steaua isi va reveni si va fi una din echipele care se vor bate pentru titlu si pentru o figura cat mai frumoasa un Europa League....
  • 0 (0 voturi)    
    Anti-Fotbalul romanesc (Luni, 18 iulie 2011, 10:51)

    Vlad [anonim]

    Sa fim seriosi... daca Otelu a jucat bine eu nu mai stiu ce e ala fotbal. Ambele "formatii" s-au facut de ras aseara. Va fi dezastru (din nou) in cupele europene. Iar pentru noi, "fraierii" care iubesc fotbalul, inca un sezon de maxima plictiseala si dezamagire. Mare pacat ca au fost cumparate "pachetele" TV. Liga 1 de turca... nu de fotbal.