​Europa League Gaz Metan Medias, duel cu finlandezii de la KuPS Kuopio in turul al doilea preliminar

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2011, 15:29 Sport | Fotbal

Europa League
Foto: Uefa.com
Gaz Metan Medias va intalni formatia KuPS Kuopio (Finlanda) in turul al doilea preliminar pentru Europa League, conform tragerilor la sorti efectuate luni la Nyon (Elvetia). Desi a incheiat sezonul pe locul al saptelea in Liga 1, mediesenii joaca in Europa beneficiind de situatia echipei Timisoara, care nu a primit licenta pentru sezonul urmator, astfel ca nu poate evolua in cupele europene. 

Primul meci dintre KuPS si Gaz Metan va avea loc in data de 14 iulie, in Finlanda, urmand ca mansa deciziva sa se dispute pe terenul celor de la Medias, in data de 21 iulie.


Cine este KuPS Kuopio (Finlanda):

Infiintat in 1923, clubul KuPS (Koupion Palloseura) detine recordul celor mai multe sezoane consecutive jucate in prima divizie din Finlanda, intre 1949 si 1992. In cele 50 de sezoane disputate in prima liga, KuPS a castigat cinci titluri nationale, doua Cupe ale Finlandei si o cupa a Ligii Finlandei. In alte noua sezoane, KuPS a incheiat sezonul pe locul al doilea. In sezonul trecut, KuPS a incheiat sezonul pe locul secund, la o diferenta de patru puncte fata de campionii HJK Helsinki.

Ultima prezenta pe scena europeana a celor de la KuPS a fost in sezonul 1990/1991, cand a fost eliminata in primul tur din Cupa Cupelor UEFA de catre Dinamo Kiev, cu scorul general de 6-2.


Cand isi afla celelalte echipe romanesti adversarele din cupele europene:

Urmatoarele trageri la sorti vor avea loc in data de 15 iulie, atunci cand FC Dinamo isi va afla adversara din turul al treilea preliminar al Europa League, iar FC Vaslui din turul al treilea al calificarilor pentru Liga Campionilor. In data de 5 august, Steaua si Rapid isi vor afla adversarele din play-off-ul Europa League, iar in 25 august vor avea loc tragerile la sorti pentru grupele Ligii Campionilor, acolo unde Otelul Galati este calificata direct, in calitate de campioana a Romaniei. Grupele din Europa League vor fi stabilite in 26 august.


Liga Campionilor:

Primul tur preliminar (28-29 iunie/ 5-6 iulie):

SP Tre Fiori (San Marino)  - Valletta FC (Malta)
FC Santa Coloma (Andorra) - F91 Dudelange (Luxemburg)


Turul al doilea preliminar (12-13 iulie/ 19-20 iulie):

Maccabi Haifa FC (Israel) - FK Borac Banja Luka (Bosnia-Hertegovina)
FK Mogren (Muntenegru) - PFC Litex Lovech (Bulgaria)
NK Maribor (Slovenia) - FC Santa Coloma (Andorra)/ F91 Dudelange (Luxemburg)
KS Skenderbeu (Albania) - APOEL FC (Cipru)
SK Slovan Bratislava (Slovacia) - FC Tobol Kostanay (Kazakhstan)

SK Sturm Graz (Austria) - Videoton FC (Ungaria)
FC Zestafoni (Georgia) - FC Dacia Chisinau (Moldova)
NK Dinamo Zagreb (Croatia) - Neftci PFK (Azerbaidjan)
FC Pyunik (Armenia) - FC Viktoria Plzen (Cehia)
FK Partizan (Serbia) - FK Skendija 79 (Macedonia)
SP Tre Fiori (San Marino)/ Valletta FC (Malta)  - FK Ekranas (Lituania)

Malmo FF (Suedia) - HB Torshavn (Insulele Feroe)
Shamrock Rovers FC (Irlanda) - FC Flora Tallinn (Estonia)
Rosenborg BK (Norvegia) - Breidablik (Islanda)
HJK Helsinki (Finlanda) - Bangor City FC (Tara Galilor)
Skonto FC (Letonia)  - Wisᅤa Cracovia (Polonia)
Linfield FC (Irlanda de Nord) - FC BATE Borisov (Belarus)



Europa League

Primul tur preliminar (30 iunie/ 7 iulie):

1. KR Reykjavik (Islanda) - IF Fuglafjordur (Insulele Feroe)
2. FC Daugava Daugavpils (Letonia) - Tromsᅢ IL (Norvegia)
3. IL Elfsborg (Suedia) - CS Fola Esch (Luzemburg)
4. The New Saints FC (Tara Galilor) - Cliftonville FC (Irlanda de Nord)
5. FC Honka Espoo (Finlanda) - JK Nomme Kalju (Estonia)
6. Fulham FC (Anglia) - NSI Runavik (Insulele Feroe)
7. IBV Vestmannaeyjar (Islanda) - Saint Patrick's Athletic FC (Irlanda)
8. BK Hacken (Suedia) - UN Kaerjeng 97 (Luxemburg)
9. Aalesunds FK (Norvegia) - Neath FC (Tara Galilor)
10. FK Renova (Macedonia) - Glentoran FC (Irlanda de Nord)
11. FC Koper (Slovenia) - FC Shakhter Karagandy (Kazakhstan)
12. FK Banga (Lituania) - Qarabag FK (Azerbaidjan)
13. Paksi SE (Ungaria) - UE Santa Coloma (Andorra)
14. FK Rabotnicki (Macedonia) - JK Trans Narva (Estonia)
15. FK Rad (Serbia) - SP Tre Penne (San Marino)
16. FK Buducnost Podgorica (Muntenegru) - KS Flamurtari (Albania)
17. Ulisses FC (Armenia) - Ferencvarosi TC (Ungaria)
18. Jagiellonia Biaᅤystok (Polonia)  - FC Irtysh Pavlodar (Kazakhstan)
19. FC Minsk (Belarus) - Olimpik-Suvalan PFK (Azerbaidjan)
20. FC Dinamo Tbilisi (Georgia) - FC Milsami Orhei (Moldova)
21. NK Varazdin (Croatia) - FC Lusitans (Andorra)
22. FC Banants (Armenia) - Rustavi Metallurgist (Georgia)
23. Birkirkara (Malta) - KS Vllaznia (Albania)
24. Siroki Brijeg (Bosnia Hertegovina) - Olimpija Ljubljana (Slovenia)
25. Spartak Trnava (Slovacia) - FK Zeta (Muntenegru)


Turul al doilea preliminar (14 iulie/ 21 iulie):

FC Banants (Armenia)/ Rustavi Metallurgist (Georgia) - Jagiellonia Biaᅤystok (Polonia)/ FC Irtysh Pavlodar (Kazakhstan)
FK Suduva (Lituania) - IL Elfsborg (Suedia)/ CS Fola Esch (Luzemburg)
Metalurg Skopje (Macedonia) - Lokomotiv Sofia (Bulgaria)
UE Sant Julia (Andorra) - Bnei Yehuda Tel Aviv (Israel)
FK Zeljeznicar (Bosnia-Hertegovina) - FC Sheriff (Moldova)
KuPS Kuopio (Finlanda) - Gaz Metan Medias (Romania)
FC Minsk (Belarus)/ Olimpik-Suvalan PFK (Azerbaidjan) - Gaziantespor (Turcia)
Iskra-Stal (Moldova) - NK Varazdin (Croatia)/ FC Lusitans (Andorra)
FK Tauras (Lituania) - ADO Den Haag (Olanda)
FK Renova (Macedonia)/ Glentoran FC (Irlanda de Nord) - Vorskla Poltava (Ucraina)
AC Juvenes/Dogana (San Marino) - FK Rabotnicki (Macedonia)/ JK Trans Narva (Estonia)
Orebro SK (Suedia) - FK Sarajevo (Bosnia-Hertegovina)
Crusaders (Irlanda de Nord) - Fulham FC (Anglia)/ NSI Runavik (Insulele Feroe)
Llanelli (Tara Galilor) - FC Dinamo Tbilisi (Georgia)/ FC Milsami Orhei (Moldova)
Floriana (Malta) - AEK Larnaca FC (Cipru)
Shakhtyor Soligorsk (Belarus) - FK Ventspils (Letonia)
FK Buducnost Podgorica (Muntenegru)/ KS Flamurtari (Albania) - FK Jablonec (Cehia)
KR Reykjavik (Islanda)/ IF Fuglafjordur (Insulele Feroe) - MSK Zilina (Slovacia)
Mika (Armenia) - Valerenga (Norvegia)
Siroki Brijeg (Bosnia Hertegovina)/ Olimpija Ljubljana (Slovenia) - Bohemians (Irlanda)
NK Domzale (Slovenia) - RNK Split (Croatia)
FC Differdange 03 (Luxemburg) - Levadia Tallinn (Estonia)
KF Tirana (Albania) - Spartak Trnava (Slovacia)/ FK Zeta (Muntenegru)
Ulisses FC (Armenia)/ Ferencvarosi TC (Ungaria) - Aalesunds FK (Norvegia)/ Neath FC (Tara Galilor)
SK Liepajas Metalurgs (Letonia) - Salzburg (Austria)
FK Rad (Serbia)/ SP Tre Penne (San Marino) - Olympiacos Volou (Grecia)
The New Saints FC (Tara Galilor)/ Cliftonville FC (Irlanda de Nord) - Midtjylland (Danemarca)
Kecskemet (Ungaria) - FC Aktobe (Kazakhstan)
BK Hacken (Suedia)/ UN Kaerjeng 97 (Luxemburg) - FC Honka Espoo (Finlanda)/ JK Nomme Kalju (Estonia)
Gagra (Georgia) - Anorthosis Famagusta FC (Cipru)
FC Vaduz (Liechtenstein) - FK Vojvodina (Serbia)
FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) - Austria Viena (Austria)
WKS Slask Wroclaw (Polonia) - Dundee United (Scotia)
FC Koper (Slovenia)/ FC Shakhter Karagandy (Kazakhstan) - IBV Vestmannaeyjar (Islanda)/ Saint Patrick's Athletic FC (Irlanda)
EB/Streymur (Insulele Feroe) - FK Banga (Lituania)/ Qarabag FK (Azerbaidjan)
FH Hafnarjordur (Islanda) - CD Nacional (Portugalia)
Paksi SE (Ungaria)/ UE Santa Coloma (Andorra) - FC Daugava Daugavpils (Letonia)/ Tromsᅢ IL (Norvegia)
TPS Turku (Finlanda) - KVC Westerlo (Belgia)
Kazar Lankaran (Azerbaidjan) - Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Birkirkara (Malta)/ KS Vllaznia (Albania) - Thun (Elvetia)


Citeste mai multe despre   






















3712 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Sâmbătă