Razvan Lucescu: Mandatul meu la nationala n-a fost un esec, poate lumea se astepta sa devenim campioni mondiali

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2011, 11:04 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, al doilea esec consecutiv
Foto: Hotnews
A parasit echipa nationala a Romaniei dupa victoria cu Bosnia (3-0) si este de parere ca tricolorii au sanse mari de calificare la EURO 2012. Razvan Lucescu se declara multumit de perioada petrecuta de la prima reprezentativa: "Mandatul meu la nationala n-a fost un esec, ma gandesc ca poate lumea se astepta sa devenim campioni mondiali", a precizat tehnicianul.

Perioada echipa nationala, una buna pentru Razvan Lucescu

"Mandatul meu n-a fost un esec, in niciun caz. Atat timp cat echipa are sanse de calificare, nu are cum sa fie considerat esec. In plus, am adus si foarte multi jucatori tineri. Poate lumea se astepta sa devenim campioni europeni, dar e greu" - Razvan Lucescu pentru Prosport.

Prezentul nu se poate compara cu trecutul

"A fost perioada dinaintea anilor '90, cand, prin rivalitatea foarte mare dintre Steaua si Dinamo, toti jucatorii de valoare ajungeau la aceste echipe si, implicit, la nationala. Acest lucru sigur a favorizat obtinerea de performante. Fotbalul nostru, ca intreaga societate, este intr-un moment dificil si sigur ca lucrurile merg greu. Dar, din punctul meu de vedere, a fost un mandat si cu lucruri pozitive, si cu lucruri negative" - Razvan Lucescu.

Motivul pentru care a plecat de la nationala

"Am spus-o zilele trecute si nu vreau sa reiau la nesfarsit aceasta poveste. Am luat aceasta decizie in urma unor declaratii venite dinspre presedintele Federatiei. Eu sunt un om care lucreaza in echipa, sunt gata pentru orice sacrificiu atat timp cat toti cei din echipa au incredere unul in celalalt. In momentul in care am simtit ca nu exista aceasta incredere, am decis sa plec dupa meciul cu Bosnia. Asta desi stiam foarte bine ca, în situatia unui egal sau a unei infrangeri, oricum era pregatit alt antrenor" - Razvan Lucescu.

Mentalitatea, marea problema a fotbalistilor din Liga 1

"Din punctul meu de vedere, lucrand foarte mult la cluburi cu jucatori, avand contact permanent cu Liga I, am constatat ca exista o mentalitate care nu ajuta fotbalistul roman. Exista talent, dar exista, din pacate, si aceasta mentalitate. si aici ma refer la exemplele pe care tinerii le vad si le urmeaza la scoala, la copii si juniori si la nivelul Ligii I", a incheiat Razvan Lucescu (Prosport).
























1583 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Razvan Lucescu (Luni, 20 iunie 2011, 11:17)

    Suporter [anonim]

    O singura concluzie- Mircea Sandu AFARA DE LA FRF !
  • +8 (12 voturi)    
    Sigur ca nu (Luni, 20 iunie 2011, 11:23)

    Bogdan Paunica [anonim]

    Dragule, ti-ai facut un obiei din a ne face idioti pe fata, dar poate ca nu suntem chiar atat de idioti. NU, tinere leu cu apucaturi de miel deja calcat de masina. NU, nu ne asteptam sa devenim campioni mondiali. Nu, nici macar nu ne asteptam sa ne calificam. Ne asteptam insa sa batem Albania. Ne asteptam macar sa nu avem un meci greu cu Luxemburg, in care sa ne trebuiasca aparitia providentgiala a lui Mutu pt a lua cele 3 puncte. Ne asteptam la altceva. La o incercare de a schimba ceva. Ce ai facut tu, copile? Ai schimbat babacinile lor cu babaciunile tale. Ai schimbat de la jocul ultra-defensiv la jocul ultra-defensiv cu alte nume pe foaie. Cam atat. Si ca totul sa fie mai dureros, cand ai intreles ca nu mai ai loc, ne-ai aratat ca se putea ! Ce naiba sa inteleg? Ca nu intelesesei pana cand ai ajuns la zid, ca se putea? Deci bai baiatule, nu, nu credeam ca vom ajunge campioni mondiali. Credeam doar ca ai un pic de calitate.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu e esec ? (Luni, 20 iunie 2011, 11:27)

    George [anonim]

    Nimeni nu se astepta sa devenim campioni mondiali Razvane, lumea se astepta macar sa ne calificam si la naiba macar sa batem Albania acasa la noi (si sa nu ne chinuim penibil cu Luxemburgul, sa nu ne umileasca Bosnia la ei acasa etc etc etc ). Da, la plecare ne-ai lasat cu ceva sanse dar daca e sa analizam lucid sansele sunt foarte mici. Nu ti se pare Razvane un esec ? Pai daca nu e esec de ce ai plecat ca un las ?
    Pacat, aveam o parere mai buna despre tine acum ceva timp.
  • +5 (9 voturi)    
    Mentalitatea lui Razvan Lucescu (Luni, 20 iunie 2011, 11:33)

    buncrestin [utilizator]

    ...e praf si pulbere. n-are macar decenta sa recunoasca ce catastrofa de mandat a avut. cum sa joace bine echipa cand antrenorul e lipsit de coloana vertebrala?
  • +4 (6 voturi)    
    Nu nene (Luni, 20 iunie 2011, 11:34)

    eu [anonim]

    Nu ne asteptam sa fim campioni mondial, dar ne asteptam sa batem Bosnia, Albania, Belarus, Ucraina, Turcia, etc. si sa nu ne facem de ras pe unde mergem (vezi meciurile cu Luxemburg, Serbia, Bosnia). Am ajuns sub Gabon in clasament, Razvanele!!!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Ba da, nene! (Luni, 20 iunie 2011, 12:11)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si Franta s-a chinuit cu Luxemburg (doar 2-0 acasa), iar Belarus a luat 4 puncte Frantei. Albania a batut Belarus, iar Belarus a facut 0-0 in Luxemburg. Asadar suntem in media grupei, nici foarte slabi, dar nici nu stralucim. De altfel si clasamentul arata asta.
      Pana la urma e un sport, e relaxare, nu trebuie sa ne enervam ca nu ne calificam. Problemele sunt altele in tara, lumea nu are locuri de munca, nu are bani, economia se duce de rapa etc. Fotbalul este asa cum este, daca sunt rezultate, e bine, daca nu, da-l naibii, e doar pentru distractie.
  • +6 (6 voturi)    
    manipulare prin banalizare (Luni, 20 iunie 2011, 11:42)

    mihai [anonim]

    se numeste declaratia lui RL. nu, lumea nu se astepta sa ajungem campioni, pentru simplul fapt ca nu in preliminarii se obtine asta... lumea se astepta sa avem rezultate comparabile cu cele ale generatiilor precedente, cand nici aceele echipe nu au fost campioane mondiale, dar s-au calificat la turnee finale unde au jucat cu campioane mondiale...
  • -1 (5 voturi)    
    "aere" superioare... (Luni, 20 iunie 2011, 11:45)

    arkan [anonim]

    Razvan ...un copil razgaiat de M.L. tatal ! El este un antrenor "la fel de bun" pe cat a fost ca jucator-(portar) dar cu "aere" superioare...
  • +7 (9 voturi)    
    razvanel cel viteaz (Luni, 20 iunie 2011, 11:48)

    ion [anonim]

    cum sa devenim campioni europeni?...ptr asta tre sa te califici intai.
    cum poate face performanta la echipa nationala un antrenor fara experienta?...noroc cu numele de lucescu...ca altfel nu ajungea el la nationala.
    si vad ca deja chiar crede ca este mare....auzi la el...ca nu a fost esec ce a facut el la nationala!!
    macar nu isi masoara cuvintele...
  • +3 (3 voturi)    
    nuuuu, a fost un succes !!! :P (Luni, 20 iunie 2011, 12:01)

    Bogdan [anonim]

    Vai, cum sunt romanii rai si l-au atacat pe baiatu' lu' tata Mircea desi el are numai succesuri! Ajunsesem sa dam acatiste prin biserici sa batem si noi la fotbal pe cineva...dar nimic, toti ne umileau. Iar tanarul Lucescu astepta si el poate-poate o bate pe cineva ca sa nu plece in genunchi de la nationala. Iar acum ca, in timp ce era cu un picior in Giulesti, nationala cum-necum a batut pe cineva brsuc avem sanse 80 si ceva % de calificare, iar campania in care ne-au batut mai toata lumea si am jucat penibil a fost un succes !!! Pai daca e asa bun de ce a fugit cu coada intre picioare de la nationala ?? Lucescu jr. te vrem inapoi, cu tine macar nu mai ne facem aiurea sperante :D
  • +5 (5 voturi)    
    Little Mucescu (Luni, 20 iunie 2011, 12:07)

    adrian [anonim]

    Razvan Lucescu: Mandatul meu la nationala n-a fost un esec. Nu răzvănele, nu mandatul tău a fost un eșec. Tu ești un EȘEC! Ai destui bani! Cumpără-ți o oglindă de Murano, pune-o în baie, și dimineața stai și privește-te în ochi, nu mai jos! Și dacă vezi un singur licăr de inteligență, continuă. Dacă nu, du-te la Donetsk și lustruiește bocancii fotbaliștilor lui tac-tu!!
  • +4 (4 voturi)    
    Locul?? (Luni, 20 iunie 2011, 12:21)

    gigimarga [anonim]

    Pe ce loc ai preluat echipa nationala si pe ce loc ai lasat-o?
  • +2 (2 voturi)    
    evident.... (Luni, 20 iunie 2011, 13:20)

    me [anonim]

    n-a fost un esec...
    locu 4 dintr-o grupa in care numai franta e echipa cu pretentii e chiar bine as putea spune...
    oamenii nu vroiau sa devneim campion mondial javra ce esti, vroiau sa jucam decent!
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur ca a nu a fost un esec, a fost dezastru! (Luni, 20 iunie 2011, 14:12)

    Andu [anonim]

    A prins si Lucescu un singur meci bun in toata cariera lui la nationala si a zis sa plece in glorie, lasandu-ne sa plangem dupa marele antrenor pierdut, stiind ca nu va mai prinde un asemenea bulan la urmatoarele meciuri.
    Evident acum cu o amarata de victorie in buzunar are si mistouri in program, gen campioni mondiali, sa-l vad ce o sa mai faca la Rapid ca atunci era un alt climat si alti jucatori.
    O sa plece si acolo dupa o victorie cu vreo echipa, dupa ce Rapid va fi pe 6-7, spunand ca lumea se astepta sa castige Champions League.
  • +1 (1 vot)    
    tupeu (Luni, 20 iunie 2011, 14:30)

    fotbalistu' [anonim]

    Are tupeu baiatu' . Cred si eu , intr-o tara de tupeisti ce mai conteaza unu'.
  • 0 (0 voturi)    
    Obraznicie fara limite! (Luni, 20 iunie 2011, 15:24)

    mm [anonim]

    Ai infundat nationala pentru urmatorii 4 ani, ai reusit ce n-a reusit nimeni inaintea ta, sa faci nationala sa cada 30 de locuri in clasamentul FIFA, si tu vorbesti de asteptarile noastre, tu vorbesti de campionatul mondial? Stii ce-i aia? Si unde se tine, mucea? Ma si mir ca ti-am suportat obraznicia si incompetenta doi ani! Cand ai timp, uita-te prin clasamente:
    http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html
    Sau poate crezi ca daca esti arogant si obraznic, utc-istul copos te va tine la rapid mai mult de doua luni???
    • 0 (0 voturi)    
      Clasamentul FIFA ... (Luni, 20 iunie 2011, 17:23)

      zwilling [anonim] i-a raspuns lui mm

      se realizeaza pe baza rezultatelor din ultimii 5 (CINCI) ani asa ca nu-i numai el vinovat de pozitia actuala ;)