Victor Piturca a discutat cu Mircea Sandu preluarea nationalei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2011, 10:34 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
"Normal ca sunt interesat de revenirea la echipa nationala", a precizat Victor Piturca imediat dupa ce Mircea Sandu a anuntat intr-o conferinta de presa ca il doreste la carma primei reprezentative. Discutiile dintre cele doua parti au avut loc marti, tehnicianul fiind destul de aproape de a-i pregati pentru a treia oara pe tricolori.

Principal favorit la banca tehnica a Romaniei, Gica Hagi a spus pas, "Regele" fiind speriat de faptul ca i s-ar putea pune in spate o eventuala necalificare la EURO 2012. Fostul international ar fi venit la nationala, dar doar pentru a incepe o alta campanie de calificare, cu ideile si cu jucatorii alesi de el.

In conditiile in care Hagi a refuzat, iar Dorinel Munteanu si Ioan Ovidiu Sabau sunt inca nepregatiti pentru echipa nationala, Mircea Sandu s-a orientat rapid catre tehnicianul care a fost dat afara cu scandal in 2009 (dupa 1-2 cu Austria la Klagenfurt). In urma cu doi ani, Piti a plecat dupa ce a primit 300.000 de euro din partea FRF.

Mai devreme decat s-ar fi putut crede, Victor Piturca este asteptat sa salveze o corabie aflata in deriva de ceva timp. "Eu cred ca Piturca va accepta sa vina pentru a treia oara la nationala, dar acum conteaza doar de cati bani ii vor da cei de la Federatie. Este cel mai bun antrenor din Romania in acest moment, era normal sa fie una dintre solutiile pentru prima reprezentativa", a declarat Dumitru Dragomir, presedintele LPF, pentru HotNews.ro.

"Ma voi intalni cu presedintele (nr. Mircea Sandu) pentru a-i asculta propunerea. Nu ma sperie situatia in care se gaseste echipa. Sunt multe de clarificat", a precizat Victor Piturca pentru Prosport.

Victor Piturca a fost selectioner al Romaniei intre 1998-1999 si 2004-2009. A condus nationala Romaniei, de pe banca, in 62 de partide. Are in palmares 36 de victorii, 13 egaluri si 13 infrangeri. Golaverajul este pozitiv: 105-46.


Citeste mai multe despre   






















1587 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Marţi, 14 iunie 2011, 10:41)

    anti mafia din fotbal [anonim]

    MAFIOTUL asta de sandu si cu militianul isi bat joc de milioane de oameni care iubesc acest sport. pai sa-i aducem aminte lui nasu cum a plecat ultima oara pizdurca cel cu caracter infect si ce ''victorii'' marete si ce stil de joc avea echipa. oare nu exista un antrenor in lumea asta altul decit borfasul pokerist care numai antrenor nu-i?
    ar trebui luati cu pietre cind ii prindeti pe stadon pentru ca in afara sa fure nu fac nimic. nu s-a facut nimic pentru juniori sau pentru a curata fotbalul de mizrie de cind mafiotii astia sunt la putere.
    dar si fotbalul este ca politica, murdarie si coruptie asa ca atit timp cit vor conduce puscariabilii astia rezultatele vor fi zero. nu-i de mirare ca nici nu se mai vorbeste de calificari in 2012, 2014 si am sarit direct in 2016. De ce nu 2500 mafiotul poate vrei sa rami presedinte pina atunci?
    • -1 (13 voturi)    
      pitzurca ne califica a 3-a oara (Marţi, 14 iunie 2011, 10:46)

      agitu [anonim] i-a raspuns lui anti mafia din fotbal

      sanse inca mai sunt. Pitzurca mai spera inca la calif cand a plecat. Fata de situatia de atunci o ducem mult mai bine. Pitzurca ne va califica la europene 2012. Nu-s fan al caracterului lui, dar a dem ca e bun de calificare.
      • +2 (8 voturi)    
        Total de acord (Marţi, 14 iunie 2011, 10:58)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui agitu

        din pacate Piturca e inconjurat de jeguri precum Netoiu si Becali.

        Ca antrenor insa a avut rezultate remarcabile la nationala chiar daca a fost tot timpul sabotat de Mitici, Sadeli si alte generatii de aur.

        Din pacate Hagi nu era o solutie si alta care sa convina si mafiotilor nu vad.
  • +8 (8 voturi)    
    iar? (Marţi, 14 iunie 2011, 11:03)

    meme [anonim]

    data trecute ne-am rugat de el sa plece si frf i-a dat o suma frumusica pentur demisie....
    acum probabil vor sa faca acelasi lucru si sa imparta banii?!?!?!?!?!
    RUSINE!!!
    alecem CELE MAI PROASTE SOLUTII!!!! : hagi si piturca... mai rau nu se poate!!!

    cum ramane cu antenorul german daca hagi pica?!?!?! nasu e UN MINCINOS !!!!!!!!!

    INCA ODATA RUSINE MAFIOTILOR!!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    conditii contractuale: (Marţi, 14 iunie 2011, 11:30)

    nevermind [anonim]

    1. salariul 2.000 000 euroi /anual.
    2. prime de joc si alte avantaje materiale in functie de performante:
    2.1. prezentare la stadion:10 000 euroi;
    2.2. primele 90 minute: 15 000 euroi;
    2.3. prelungiri (over-time): 3000 euroi/ minut;
    2.4. 5000 euroi/ minutul de cap de fotbalist, platiti de catre clubul la care este acesta este legitimat;
    2.5. 100 000 euroi/ luna pentru barbut si alte activitati recreationale;
    2.6. Calificarea la campionatul european: 1 000 000 euroi;
    2.7. Calificarea la campionatul mondial: 2 000 000 euroi;
    2.8. Ratarea calificarii : 10 000 000 euroi;
    2.8.1 Doua Ratari consecutive 30 000 000 euroi;

    3. Cazare/masa asigurate de federatie la cele mai inalte standarde: in incinta cazinoului;

    4.Altele:
    4.1. Banca de rezerve a echipelor sa fie dotata cu ruleta;
    4.2. In caz de demitere: rezervele valutare ale BNR, tezaurul romaniei ( incluzand cel aflat in custodia rusilor), vor fi trecute pe numele lui Pitzurca.
    • 0 (2 voturi)    
      nu le da idei!!!!!! (Marţi, 14 iunie 2011, 11:58)

      me [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      te rog!!! NU LE DA IDEI!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Nasul`le ai ramas la fel...... (Marţi, 14 iunie 2011, 11:35)

    ogi [anonim]

    Dar si rezultatele vor fi la fel ca si pina acum.
    Pina acum am crezut ca ai cancer dar n-am stiut ca esti orb si surd.
    Ce naiba toata tara vede si tu nu vezi.
    Nationala ROMANIEI e scoala de antrenori??????
    Chiar nu sint antrenori mai valorosi ca Piti-barbut???Daca nu atunci pune un antrenor strain.
    Cred ca 21 de ani ti-au ajuns sa stai la FRF ...poate te prinde si pe tine o revolutie in 21 Decembrie 2011.... Ce zici te bagi?????
  • +1 (1 vot)    
    HOTNEWS Va rog trimiteti o statistica la FRF (Marţi, 14 iunie 2011, 11:39)

    ogi [anonim]

    oare toti cei 1780 de votanti sint prosti????

    Care dintre antrenorii tineri romani ar merita sa fie selectioner?

    * Total voturi: 1789
    * Dan Petrescu
    1529 voturi(85.47%)
    * Dorinel Munteanu
    131 voturi(7.32%)
    * Ioan Ovidiu Sabau
    129 voturi(7.21%)

    sursa sport.ro
    • 0 (0 voturi)    
      Voturile ca voturile (Marţi, 14 iunie 2011, 16:52)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ogi

      Dar ce te faci ca Dan Petrescu are un proiect la Krasnodar? Stim noi ce clauze are el acolo? De ce ar renunta la banii de acolo, la calificarea in UCL cu o a doua echipa si la bonusul substantial pe care l-ar primi, pentru a incerca sa califice nationala la CE sau CM pentru bani mult mai putini si risc mult mai mare?
  • +2 (2 voturi)    
    Varza din fotbal.. (Marţi, 14 iunie 2011, 11:40)

    dan [anonim]

    asa Sandule recicleaza-i pe toti..demite-i intai sa-i imboatesti si apoi prefa-te ca nu-s asa varza si da-le nationala din nou...ca doar experienta la barbut conteaza in fotbal!!
  • +2 (2 voturi)    
    Piturca (Marţi, 14 iunie 2011, 11:43)

    mihai [anonim]

    Subtire solutia si f scumpa la buzunar. Golaneala.
    Manageri mari la Federatie -se vede, veniti cu pluta.
    La mai mare - mai cautati antrenori si prin divizia C.
  • +1 (1 vot)    
    Catastrofe !! (Marţi, 14 iunie 2011, 11:57)

    anonim [anonim]

    Numai sunt un pasionat al acestui sport din 1994, insa dupa cum se vede de afara acest fotbal din Romania a ajuns ceva aproape egal cu mizeria politica, daca nu si mai bine...
    Oricum , nici o sansa sa se schimbe ceva in atitudinile federatiei sau ale cluburilor, atita timp cit la cirma oficialilor europeni sta un alt domn...nu stiu cum naiba dar il cheama Blatter ;))
    Aia tac ( stiu ei de ce ), astia de la FRF si ei saracii nu vad nu aud , si uite asa ii doare undeva de presa, de jocuri, ...in fapt se poate orice!
    Acest Blatter cred ca e de mai bine de vreo 8 ani daca nu si mai mult...si acesta ca si ai nostri de acasa, nu pot fi inlocuiti nici cum...fara ei , moare fotbalul!!
    Cea mai mare pedeapsa pe care iubitorii de sport ar putea sa o faca este sa ii lase fara spectatori...dar cum saracia e maxima, stressul e cit casa, normal ca oamenii nu rezista si pleaca pe stadion la refulari ...
    Ce sa-i faci..din pacate si pe asta o stie nea Sandel ca si multi altii...
    Chestia asta cu antrenorul e pur si simplu stupida ; unde s-a mai intilnit atitea aranajmente si suspiciuni ; ba ca ala a zis dar nu mai vrea , ca nationala e lasata balta..ca s-a pierdut antrenori ...ce dreptate a avut sandel si ce josnic e razvan ...ia uite ce suferim noi de numai putem...
    Sa fim seriosi...furtuna in pahar cu apa, caracteristic neamului romanesc securesco-politienesc ...hai sa lacrimam de nervi ca noi patriotii nu putem sa ajutam nationala si ce mult o iubim noi si altii isi bat joc de ea...
    Sunt jalnici , nici nu merita urmariti !!
    Cind o sa mai vizionez eu un meci cu Romania, cu siguranta Sandel o sa fie 10 feet underground ...din pacate, numai legea naturala ne scapa de geniile carpatine !!
    Pina atunic , sandele trageti o alta fata , ca asta de om "atins" in dragostea de fotbal e cam de kakao !!
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna din Fotbal (Marţi, 14 iunie 2011, 12:47)

    dude [anonim]

    Impostorul asta de Sandu - a venit ieri cu tupeu ca Lucescu al mic este vinovat de tot - tupeistul de Sandu a uitat ca el l-a pus antrenor.
    Felicitari Hagi- ai refuzat mocirla de la nationala!
    In ce situatie a adus fotbalul Sandu +Mitica + Becalii + dinozaurii din federatie care sunt acolo de 20 de ani - sa nu mai vina nimeni la Nationala - care cred ca este visul oricarui antrenor Roman.
    Dupa legea lu Mitica -nu poti sa te duci la un meci de fotbal pentru ca biletele nu se mai vand cu 3 ore inainte de meci - si umpli pe la porti iar stadionul este gol.
    La Barcelona - cumperi biletul pe internet -si poti sa te duci cu 30 de minute inainte.
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Marţi, 14 iunie 2011, 12:58)

    pacat [anonim]

    Are nevoie de Piturca pentru a-l demite inca odata pt rezultate slabe rezultate din motive intemeiate, ii da o despagubire de vre-o 500.000 de euro si apoi impart banii. Cu alti antrenori nu ar reusi furtul, ci doar mersul bun al echipei.
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa ce a "rezolvat" (Marţi, 14 iunie 2011, 13:04)

    gabish [anonim]

    Craiova, dupa ce a luat 300000 EURO de la national DEGEABA (probabil i-a impartit cu cine trebuie!!!!) este rechemt la nationala!

    Este scandalos.

    Dar la asa federatie asa antrenor (era sa scriu barbugiu).
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 14 iunie 2011, 13:41)

    stefan [anonim]

    Va duceti la stadion, cumparati tricouri, sepci si altele...
    Va uitati la meciuri.....
    Vorbiti, vorbiti, vorbiti si atit.
    Cind e un meci, toata lumea innebunita, ca unde se vede pe net sau mai stiu eu ce.
    Pina nu-i inmultiti cu zero nu se intimpla nimic.
    Mie sa-mi si plateasca nu calc la stadion. Iar meciuri la TV....schimb canalul sau il inchid.
    Alte solutii noi ca spectatori n-avem. Altii mai mari au: ANAF sa-i ia la puricat.
  • 0 (0 voturi)    
    BOICOT (Marţi, 14 iunie 2011, 13:53)

    cristi [anonim]

    Trebuie sa BOICOTAM murdaria asta numita FRF si "fotbal romanesc". sa nu mai mearga numeni la niciun meci al "nationalei" = adunatura de borfasi marunti. huoooo romaniaaaaa!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Penibil ! (Marţi, 14 iunie 2011, 13:57)

    AlisCuPar [utilizator]

    Pe toti antrenorii refuzati (demisi) de la echipele de club unde au activat ultima oara, FRF ii considera buni pentru echipa nationala. Toata lumea vede ca-i neagra, numai FRF zice ca-i alba. Stilul securisto-comunist.
    • +2 (2 voturi)    
      Exact, cel putin ultimii trei despre care s-a (Marţi, 14 iunie 2011, 14:07)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

      discutat (Iordanescu, Hagi si Piturca) au plecat cu un sut in fund de la echipele de club la care au avut contract pentru rezultate dezastruase.
  • -1 (1 vot)    
    bravo (Marţi, 14 iunie 2011, 14:10)

    anton [anonim]

    Nea Pitzi este cel mai bun antrenor roman din toate timpurile. Are un simt foarte bun pentru selectie, un gust al calificarii la turneele finale, nu ii frica precum "regilor"...un adevarat antrenor! Este exact ceea ce nationala are nevoie, singurul care ii poate spune lui Mutu sa taca si care il poate injura public pe garoiul de timisoara. Bafta nea Pitzi! Du-ne la Euro!
    • +1 (1 vot)    
      lol.... (Marţi, 14 iunie 2011, 14:43)

      me [anonim] i-a raspuns lui anton

      eu sper totusi ca glumesti...
      daca asta e antrenor bun... eu sunt guardiola...
      • 0 (0 voturi)    
        Piturca e antrenor bun (Marţi, 14 iunie 2011, 16:55)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui me

        Ne-a calificat la doua turnee cu echipa mare, la unul chiar fara "regele" fandosit Hagi, nu ne-am facut de ras la ultimul turneu la care am jucat cu el pe banca, am avut rezultate onorabile. Deci e antrenor bun.