Dumitru Dragomir: Piturca nu ne poate califica la EURO 2012

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2011, 16:16 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir (foto arhiva)
Foto: Hotnews
"Piturca este omul potrivit pentru nationala, este cel mai bun antrenor roman in acest moment. Eu cred ca va accepta sa revina, dar acum depinde doar de cati bani ii va oferi Mircea Sandu. Daca mai avem sanse de calificare la EURO? Nici macar Piturca nu ne mai poate duce la turneul final", a declarat Dumitru Dragomir pentru HotNews.ro in legatura cu posibila venire a lui Victor Piturca la carma nationalei de fotbal a Romaniei.

"Eu cred ca Piturca va accepta sa vina pentru a treia oara la nationala, dar acum conteaza doar de cati bani ii vor da cei de la Federatie. Este cel mai bun antrenor din Romania in acest moment, era normal sa fie una dintre solutiile pentru prima reprezentativa.

Din cate stiu eu pana in acest moment, nu au inceput discutiile pentru ca Piti sa vina la echipa nationala. Oricum, vor demara in curand.

Ce astept de la Piturca? Sa puna pe picioare nationala, dar sa stiti ca acest lucru nu se va intampla in cateva zile sau in cateva luni. Va avea mult de munca, dar se pricepe, am incredere in el.

Nici Piturca nu ne mai califica la EURO 2012, sansele sunt compromise total. Daca ma intrebati, nici macar Helenio Herrera (nr. fost mare antrenor argentinian), daca il invie cineva, nu ne mai poate duce la turneul final din Ucraina si Polonia.

Nu vreau sa comentez prea mult despre drepturile tv, oricum nu va faceti griji, lucrurile merg conform planului. Veti afla mai multe la momentul oportun" - Dumitru Dragomir, presedintele LPF, pentru HotNews.ro. 

Dupa ce Gica Hagi a refuzat sa preia nationala Romaniei, Victor Piturca se afla in pole-position pentru a fi numit selectioner.

Victor Piturca a condus nationala Romaniei, de pe banca, in 62 de partide. Are in palmares 36 de victorii, 13 egaluri si 13 infrangeri. Golaverajul este pozitiv: 105-46. Acesta a fost demis pe 9 aprilie, din cauza faptului ca sansele de calificare la Cupa Mondiala din 2010 fusesera compromise. Pentru despartirea pe cale amiabila, FRF i-a oferit lui Piturca 300 de mii de euro, varianta acceptata de fostul selectioner.


Citeste mai multe despre   



















1719 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Nici Piturca NU poate??? (Luni, 13 iunie 2011, 16:26)

    nano2k [utilizator]

    Pai atunci vin eu la Nationala si promit sa nici nu ma targuiesc prea mult :)
  • +5 (5 voturi)    
    Domne, ma lamureste si pe mine cineva (Luni, 13 iunie 2011, 17:33)

    Curiosu [anonim]

    Cum a reziliat unilateral Razvan Lucescu contractul cu FRF ? Vad ca nimeni nu comenteaza in niciun fel, nici oficiali, nici jurnalisti. Parca nu puteai sa pleci asa de capul tau decat daca plateai niste bani. Vad ca baiatul asta si-a luat jucariile, si adio si n-am cuvinte. Piturca pentru ca n-a vrut sa plece a negociat si a acceptat o suma de bani de la federatie ca sa renunte la contract. Daca pleca precum Razvan, platea el. Cum se face ca in cazul lui Lucescu nu s-a aplicat aceiasi regula, stie cineva ? Multumesc anticipat pentru lamuriri .
  • 0 (4 voturi)    
    absolut, mai absolut ca votca (Luni, 13 iunie 2011, 18:06)

    Dorian Gray [anonim]

    DA, da, sigur cada, daca pretul e corect piturca mai trage un barbut la nationala. Sclavul banilor vine in orice conditii, oricum nationala a devenit doar o vaca de muls bani pentru antrenori si o bataie de joc car ele si consuma din timpul de odihna pentru jucatori.
  • 0 (4 voturi)    
    a mai fost de doua ori.... (Luni, 13 iunie 2011, 18:29)

    egroeg [anonim]

    si tot nu v-ati lamurit?
    Chiar nu vreti sa va ocupati serios de echipa nationala?Lasati-i pe altii.Mai bine plecati si voi dupa Piturca,mai faceti o partida de barbut,ii mai dati un contract cu ceva sumede pomana...etc.
  • +3 (3 voturi)    
    antrenor strain... (Luni, 13 iunie 2011, 18:31)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    Piti a mai fost antrenor si n-a rupt gura targului... Cred ca ar trebui un antrenor strain care sa n-aiba interese locale... ceva similar cum s-a facut cand a fost adusa monarhia in Romania... a functionat. Poate o sa mearga si acum
    • 0 (0 voturi)    
      care antrenor strain? (Marţi, 14 iunie 2011, 13:54)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      mai bine Piti, decat cele doua nume vehiculate. Schaffer ala ar veni de la Baku? Vrei antrenor la nationala pe unul care a antrenat la o echipa de club din Azerbaidjan? Daca e unul strain, macar sa fie unul de valoare.
  • +3 (3 voturi)    
    Stimabile... (Luni, 13 iunie 2011, 18:46)

    Radu [anonim]

    "Nici macar Piturca nu ne mai poate duce la turneul final"?

    Stimabile, uiti ca Piturca e cel care a ratat ultima calificare, si inca intr-un mod mai mult decat rusinos?

    Si ca echipa nu juca mai nimic nici atunci cand a reusit acea "ultima calificare" pe care i-o tot treceti cu atat aplomb in CV?

    Mergeti jenant de mult la mica ciupeala - ce sperati, ca va forma un nou lot de "autobaza" ca cel cu care s-a dus la Euro 2008?

    E asa de greu sa deschideti ochii si sa priviti mai departe de Piti, Hagi si Lucescu?

    Sunt multi altii mai entuziasti si mai ambitiosi care abia asteapta sa li se dea o sansa de 2-3 meciuri la nationala pentru a face lucrurile sa mearga, fara sa aiba nevoie de un schimb de generatii pentru (poate) a face ceva!
  • 0 (4 voturi)    
    Ca sa ne mai calificam vreodata la un turneu final (Luni, 13 iunie 2011, 19:44)

    Motanu [anonim]

    nationala trebuie reconstruita de la ZERO cu alti jucatori tineri.
    Nu conteaza ce antrenor vine.
    Poate sa vina si Mourinho, daca jucatori sunt tot Mutu, Marica si Rapa nu avem sanse de a mai vedea vreodata Romania la vreun turneu final.
  • -1 (3 voturi)    
    uitati-va (Marţi, 14 iunie 2011, 9:36)

    ploiesteanu [utilizator]

    ce-a facut piturca cu gigi becali si cu adrian mititelu. Asa va face si cu mircea sandu, il intereseaza doar banul, si se lauda ca nimeni altul , un inganfat fara merite. Parca nu mai stie cate goluri a dat cu fluerul piciorului la steaua omul asta, chiflangiu fara talent. Acum a devenit un "mare antrenor" in viata. Penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    DA,antrenor străin! (Marţi, 14 iunie 2011, 16:54)

    florin [anonim]

    Suntem sătui de ,,specialiști'' noștri.Un antrenor străin este rupt de jocurile noastre interne,pilele vor cădea,amestecul la Națională va fi mai mic și dușmănia se va mai estompa antrenorul străin fiind ca un arbitru în conflictele noastre.