Efectul decaderii fotbalului romanesc: Putem juca in aceeasi grupa de calificare cu Spania, Franta si Cehia

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2011, 11:37 Sport | Fotbal

Cu capul plecat dupa amicalul cu Paraguay
Foto: Reuters
Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei a ajuns in urna a patra valorica, situatie care s-ar putea traduce prin grupe infernale de calificare pentru viitoarele turnee finale. Astfel, tricolorii ar putea intalni in preliminarii Spania, Franta, Cehia, Macedonia si Tara Galilor (una dintre grupele cu cei mai dificili adversari posibili). 

Am pierdut amicalul cu Paraguay (2-0), iar acest lucru ne-a trimis in urna a patra valorica, adica la un loc cu nationale precum Bulgaria, Albania, Georgia, Lituania, Scotia, Irlanda de Nord, Austria si Polonia.

Pentru Mondialul din Brazilia (2014), Romania ar putea evolua intr-o grupa imposibila cu Spania, Franta, Cehia, Macedonia si Tara Galilor.

La polul opus s-ar putea afla o grupa din care sa facem parte alaturi de Norvegia, Slovacia, Ungaria, Insulele Feroe si San Marino.

Ultimul Campionat Mondial de Fotbal la care Romania a luat parte a fost cel din 1998, gazduit de Franta, competitie unde tricolorii au fost eliminati in optimi de catre Croatia (1-0, gol Suker).

Componenta urnelor valorice:

Urna 1: Spania, Olanda, Germania, Anglia, Portugalia, Italia, Croatia, Norvegia, Grecia.

Urna 2: Franta, Muntenegru, Rusia, Suedia, Danemarca, Slovenia, Turcia, Serbia, Slovacia.

Urna 3: Elvetia, Israel, Irlanda, Belgia, Cehia, Bosnia-Herzegovina, Belarus, Ucraina, Ungaria.
 
Urna 4: Bulgaria, Romania, Albania, Georgia, Lituania, Scotia, Irlanda de Nord, Austria, Polonia.

Urna 5: Armenia, Estonia, Finlanda, Cipru, Letonia, Moldova, Macedonia, Azerbaijan, Insulele Feroe.

Urna 6: Tara Galilor, Liechtenstein, Islanda, Kazakhstan, Luxemburg, Malta, Andorra, San Marino.

Tragerea la sorti pentru Cupa Mondiala din 2014 va avea loc pe 30 iulie 2011.


Citeste mai multe despre   























2653 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Ce rost mai are acum? (Duminică, 12 iunie 2011, 11:48)

    mm [anonim]

    Nu pentru asta am cheltuit peste 200 milioane de euro sa facem stadion european? Vom avea si noi avantajul celor din Luxemburg, de a-i primi acasa si a schimba tricouri cu cei mari! Cu "multumiri" familiei Lucescu. lui mitica si nasului ca s-au incapatanat, fara sa tina cont de sfaturile celor multi si au adus nationala in coada Europei!
    • +8 (10 voturi)    
      situatie (Duminică, 12 iunie 2011, 12:07)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui mm

      Te iei degeaba de Razvan Lucescu. Uite-te putin la ce jucatori exista in momentul de fata si la cum se dau loviti cand au chef sa mearga la vreo petrecere. Nu el e de vina pentru situatia actuala. A fost atacat de la federatie tot timpul.
      Si daca nu crezi ca un antrenor nu trebuie atacat atunci cand e pus sa antreneze, compara putin situatia de la Steaua (6 antrenori intr-un sezon) cu cea de la Manchester United (de 24 de ani e antrenor Ferguson).
      • -3 (3 voturi)    
        acuma stiu (Duminică, 12 iunie 2011, 13:31)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

        Da de ce degeaba ? Nu a fost el antrenorul lotului? L-a fortat cineva? Daca nu a fost in stare sa introduca disciplina putea sa-si dea demisia. Cine l-a obligat ? Sigur, banutul bata-l sa-l bata !! FRF este o gasca de smecherasi pusi pe furat. Si Razvan a facut parte din ea. La nationala trebuie un antrenor strain cu "nume", cu personalitate care sa nu stea pres in fata clanului Becali si altor "golanasi mici". Si nu ne costa mai mult decat Razvan sau Hagi . Limitarea numarului de jucatori straini, obligativitatea folosirii de doi juniori mereu in teren la fiecare meci de campionat, redeschiderea centrului national de tineret si juniori, reducerea numarului de echipe in Liga I, criterii de minima performanta pentru fiecare echipa din prima liga (echipa de juniori, copii si centru de pregatire) sunt masuri de prima urgenta si care sunt la indemana. Au ajuns sa faca fotbal de doi lei toate echipele comunale. Auzi nume de echipa : GAZ METAN ! Pe cand acid sulfuric ?!
      • 0 (6 voturi)    
        Mai gandeste ... (Duminică, 12 iunie 2011, 13:32)

        mm [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

        Razvan a stat la nationala 2 ani iar echipa a cazut de pe locul 13 pe locul 52 in clasamentul general, fara sa fi inchegat macar un nucleu pentru viitor! Despre suport de la FRF nu se poate plange, nici nu se compara cu situatia de la Steaua la care faci trimitere. Juniorul Lucescu nu e copt sa fie secelctioner, nasul l-a pus acolo pe post de marioneta, crezand ca al batran il va trage de sfori, dar n-a fost sa fie! Multumim asadar familiei Lucescu, alui batran ca se tine batos departe de fotbalul romanesc, dar nu inceteaza sa ne dea sfaturi, alui mic pentru taria de caracter, cu care a incercat sa-si ascunda incompetenta!
        • 0 (0 voturi)    
          Mai gîndește-te tu (Luni, 13 iunie 2011, 14:06)

          meioza [utilizator] i-a raspuns lui mm

          În primul rînd, chiar dacă în momentul în care Lucescu a preluat naționala era pe locul 11, ea a căzut pînă pe 20 la următoarea publicare a clasamentului în ciuda victoriei cu Lituania „datorită” meciurilor nemaipomenite ale lui Pițurcă. Acum, cînd a plecat, România e pe 40.

          În al doilea rînd, fără a vrea să îl apăr (în opinia mea R.L. e un antrenor mediu spre bunicel, dar atît), trebuie să vedem și șleahta de talente fotbalistice din țara noastră.

          Eu i-aș reproșa lui R.L.nu că a fost antrenor prost (cu jucători mediocri, dar plini de ifose e greu să lucrezi) ci că a fost manager prost: trebuiau jucați tinerii, multe meciuri amicale, eventual să se bage un pic și peste (alt „mare antrenor”) Săndoi ca să poată aduce repede jucători de acolo.

          În ultimul rînd mi se pare aiuritor că dl. Sandu nu își asumă greșelile repetate din ultimul timp și își dă demisia. Cin' l-a pus pe R.L. acolo? Tat'su sau Mircea Sandu?!
    • +4 (4 voturi)    
      Aici duce aroganta si incompetenta conducatorilor (Duminică, 12 iunie 2011, 12:20)

      george [anonim] i-a raspuns lui mm

      Acum cativa ani aveau pretentia ca sunt ambasadorii Romaniei in strainatate!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu intelegem cauzele, nu o sa rezolvam problema (Duminică, 12 iunie 2011, 13:27)

      ion [anonim] i-a raspuns lui mm

      Nene, nu m-as pupa cu Lucescu Jr. Dar..

      Daca nu intelegi cauzele, geaba incerci sa repari.

      Ca sa intelegi un pic: Cate transferuri reusite in vestul Europei am avut in ultimii 10 ani? Hai ca nu e greu, le numeri pe degetele de la mana.

      In ultimii 4-5 ani practic nu am mai dat nimic in afara, decat rateuri.

      Ce rezultate au echipele romanesti in Cupele Europene de 4-5 ani incoace? Nada, zero, nula

      Lucescu Jr antreneaza echipele astea?

      Fotbalul romanesc a ajuns asa dupa cam 10 ani de: trucaje, valize, betii prin cluburi, patroni cu IQ-ul ca numarul de pantof, sefi de federatie corupti (Mitica in primul rand, cel care se ocupa de liga), arbitraje stim noi cum, echipe de copii juniori inexistente, transferuri cu tona de brazilieni/argentinieni si portughezi de mana a treia si asa mai departe.

      Lucescu Jr. e responsabil de toate astea?

      Pai daca e asa, atunci inseamna ca am scapat. Ura! O sa vina Hagi sau Pitzurca si o sa repare problema in doi timpi si trei miscari.

      Oare?

      P.S. Ironic sau nu, daca Lucescu Jr nu ar fi plecat, nu am fi retrogradat in grupa a IV-a valorica: jucatorii importanti ar fi venit in turneu, iar "Mucescu" i i-ar fi tinut in priza. Cine nu isi aduce aminte, tot Lucescu Junior ne-a tinut in grupa a II-a valorica europeana, chiar dupa o campanie ratata.
    • 0 (0 voturi)    
      multumiri! (Duminică, 12 iunie 2011, 17:35)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui mm

      multumiri lu' nea mitica si lu' nea sandu care vegheaza la performantele mafiei din fotbalul romanesc de atatzia ani de zile: unul din '96 si celalalt din '90.
      lasatzi-va de fotbal mai rateilor! Sau va e frica ca muritzi de foame!? Apucatzi-va de politica mai!
      Ca la politica nu va trebuie nici minte multa si nici nu va intreaba nimeni de performantze.
  • +2 (6 voturi)    
    motive...motive... (Duminică, 12 iunie 2011, 11:53)

    gigi n [anonim]

    Motivul infrangerii este acelasi de cel putin 12 ani-clica de jigodii care conduce fotbalul romanesc.Ultimul cui la sicriu ar fi Hagi selectioner(de fapt,fratii becali).
  • +3 (3 voturi)    
    Mai avem 2 urne (Duminică, 12 iunie 2011, 12:15)

    ady [anonim]

    Oare conteaza ptr. cei din conducera FRF, in ce urna sintem?
    Din pacate, cancerul fotbalului romanesc, la propriu si la figurat, e bine mersi.Fisa, o fosta drogata, ce a terminat liceul in judetul lui nea Jean, acu a devenit o mare doamna.Ne meritam soarta si la capitolul asta.
  • +10 (10 voturi)    
    Renuntati la fotbal (Duminică, 12 iunie 2011, 12:24)

    Razvan007 [utilizator]

    Chiar trebuie sa punem asa mult accent pe sportul acesta?!

    Avem mai multe performante la handbal feminin de exemplu, dar media acorda inca atentie covarsitoare fotbalului.

    Si daca o sa ajungem sa avem cea mai slab clasa echipa din lume, ziarele tot vor scrie deoarece "mai jos nu putem merge".

    Eu zic BASTA cu fotbalul. Fotbalul romanesc este condus de oameni de slaba calitate.
  • +6 (6 voturi)    
    mafie... (Duminică, 12 iunie 2011, 12:25)

    georgex00 [anonim]

    mafie,blaturi,monopol, droguri, alcool, femei, cluburi... prea multe lucruri evidente pt noi suporterii echipei nationale ca sa mai credem in fotbalul romanesc. erau si inainte de '89, dar cand erai convocat la nationala era cu totul altceva.
  • +10 (10 voturi)    
    Va faceti griji degeaba! (Duminică, 12 iunie 2011, 12:30)

    Radu [anonim]

    Adica suntem ciuca batailor cu Albania, Bosnia si Belarus si voi va faceti griji de Franta, Spania si Cehia???

    Daca asta e acum, stati sa vedeti ce va fi peste 4 ani, in conditiile in care nationala nu are nici un obiectiv imediat, nici SMART, nici macar "STUPID"...
  • +4 (4 voturi)    
    nasul si corleone, cei mai iubiti gropari.. (Duminică, 12 iunie 2011, 13:23)

    danarad [anonim]

    in orice moment, o nationala adevarata a Romaniei, cu o selectie transparenta de jucatori din campionatul intern, va invinge ,,nationala'' becali, ce joaca in numele Romaniei...
    generatia celor ca ;mutu, chivu, marica,etc. au adus becanationala,in aceasta situatie. urna valorica in care a ajuns Romania,reprezinta valoarea ratatilor pomeniti mai sus,si vopsiti de presa sportiva !
  • +3 (3 voturi)    
    fotbal (Duminică, 12 iunie 2011, 14:24)

    obs. [utilizator]

    Noi in fotbal am reusit sa compromitem totul:arbitri (vezi arestarile de anul trecut),patronat ,avem patroni bogati dar cu datorii restante a clubului (Borcea,Becali,Iancu etc)conducatori la federatie care si-au tras salarii grase si acum nu mai au bani sa plateasca un antrenor de top,merg doar pe improvizatii.Da,si fotbalul este o afacere dar la noi totul se reduce la transfer de jucatori si ocuparea unui loc fruntas pentru a incasa acel onorariu substantial de la UEFA (vezi cazul Urziceni).E nevoie de schimbari radicale de reglementari dure privind obligatiile cluburilor de liga de a avea echipe de copii,de juniori,interzicerea schimbarii pe sezon a 5 antrenori.Aceasta chiar cu riscul de a ramane doar 10 cluburi in liga.Sigur toate astea nu se pot face decat cu oameni noi la federatie,liga si chiar la ministerul (departamentul )sport.Cum? asta e problema ,caci au avut grija sa-si creeze structuri de unde nimeni nu-i mai poate schimba,onoare nu mai exista.
    • 0 (0 voturi)    
      nu noi, EI! (Duminică, 12 iunie 2011, 20:14)

      mm [anonim] i-a raspuns lui obs.

      ...
  • 0 (0 voturi)    
    urne (Duminică, 12 iunie 2011, 14:51)

    diu1so [utilizator]

    pana la urma sa fim seriosi, prea putin conteaza urna,
    in principiu oricum ai parte de aceeasi adversari.
  • +1 (1 vot)    
    Schäfer preia Romania (Duminică, 12 iunie 2011, 22:42)

    Sven Schneider-Pascu [anonim]

    Surse apropiate antrenorului german Winfried Schäfer declara ca germanul este asteptat in cursul zilei de marti la sediul federatiei romane de fotbal.Schäfer fost selectioner al Camerunului si-a dat deja acordul de principiu pentru a prelua nationala Romaniei in conditiile in care Gheorghe Hagi nu este agreat de Ionut Lupescu.
    Schäfer se afla momentan la Ettlingen si se afla in contact telefonic cu Mircea Sandu.Schäfer ar urma sa semneze pe 2 ani si jumatate obiectivul fixat fiind calificarea la CM din Brazilia.
  • +1 (1 vot)    
    Ati observat? (Duminică, 12 iunie 2011, 22:59)

    unu [anonim]

    Nu au putut sa nu imi sara in ochi cele 4 tari din fosta Yugoslavie care sunt peste noi: Croatia, Serbia, Slovenia si Bosnia. Populatie mica, disciplina multa ...
    • 0 (0 voturi)