Motivul infrangerii cu Paraguay: Oboseala, bat-o vina

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2011, 10:03 Sport | Fotbal

Prea mici contra Paraguayului
Foto: Reuters
Nationala Romaniei a pierdut amicalul cu Paraguay (0-2), rezultat in urma caruia am ajuns in urna a patra valorica pentru tragerea la sorti. Tricolorii au fost intrecuti categoric de Santa Cruz si compania, echipa lui Stefan Iovan aratand deplorabil in unele momente. "Am dat tot ce am putut, ne-am dorit mai mult. Credeti-ne, a fost o mare oboseala", a explicat Bourceanu la finalul disputei. Cu oboseala sau fara, Romania nu a reusit nici macar sa marcheze in cele 180 de minute ale turneului sud-american.

"Am intalnit un adversar extraordinar de motivat, un adversar care se pregateste pentru Copa America, o echipa agresiva, proaspata. Ne-au fost net superiori din toate punctele de vedere, ritm de joc crescut.
Noi am incercat sa echilibram, dar am inceput meciul cu o greseala a lui Latovlevic. Echipa, fiind tanara, nu a putut sa-si revina din acest soc, si-a pierdut din incredere, n-am mai fost asa de bine organizati.
Am fost net inferiori Paraguayului. Am avut mai multa agresivitate in repriza a doua, am echilibrat jocul. Totusi, s-a vazut diferenta de ritm dintre noi si ei" - Stefan Iovan.

"Am dat tot ce am putut noi, atat s-a putut in seara asta, ne-am dorit mai mult, am avut si cateva ocazii, ei au avut mai multe si au si marcat. Ne pare rau ca n-am reusit sa obtinem mai mult de la acest meci. Atat am putut, ne doream mai mult, dar nu am reusit. Credeti-ne, a fost o mare oboseala" - Alexandru Bourceanu.

"Si noi ne-am dorit sa castigam, dar nu am facut un joc bun. Nu stiu ce s-a intamplat, ei au fost mai agresivi si asta s-a vazut. E dureros ca suntem in urna a patra, vom avea adversari foarte dificili, o sa ne fie greu, depinde doar de noi sa trecem peste hopul asta" - Paul Papp.

"A fost un meci care nu ne onoreaza si care ne duce in urna a patra valorica. Speram la mai mult, dar acel gol luat in minutul 2 ne-a inmuiat. Nu se poate spune ca ne-a lipsit motivatia. La orice meci la nationala trebuie sa fii motivat suta la suta, joci pentru tara ta. Daca erau si cei patru jucatori care au facut un meci mare cu Bosnia, probabil castigam acum sau poate puteam sa pierdem la fel" - Gabriel Torje (conform prosport).


Citeste mai multe despre   























1257 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    de ce sa ne suparam ??!!! (Duminică, 12 iunie 2011, 10:11)

    costica [anonim]

    la fel fac si politicienii Romaniei, gasesc mereu explicatii d-astea savante dar in afara raspunderii lor la toate "insuccesurile"(!!!) lor !!!!! asa e in Romania la toate nivelurile, iar exemplul de sus merge bine de tot pana jos!!! la fotbalisti merge la fel.....
  • +10 (10 voturi)    
    sigur (Duminică, 12 iunie 2011, 10:23)

    sigur [anonim]

    de parca 11 prosti ar reprezenta Romania , fotbalul este un joc in care 11 prosti fug dupa o minnge si cand o prind ii dau cu piciorul. Prioritate altor sporturi ca in tara asta nimeni numai stie nimic infara de fotbal.
  • +4 (4 voturi)    
    Oboseala (Duminică, 12 iunie 2011, 11:20)

    nano2k [utilizator]

    Oboseala si iar oboseala. E culmea, campionatul s-a terminat, dar ei inca sunt obositi? Probabil noptile pline de chefuri nu ii lasa sa se odihneasca.

    Dar despre talent, concentrare, joc de echipa, pase corecte si contactul cu mingea (sa nu mai sara din ei ca din calorifer) cand se va vorbi? De fapt, corect, nu prea iti vine sa vorbesti despre ceea ce nu exista. S-ar putea sa fii luat la "uns'pe metri".
  • +7 (7 voturi)    
    Nu ma mira (Duminică, 12 iunie 2011, 11:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Rezultatul mafiilor din fotbal. Cum poti sa invoci oboseala ca sportiv profesionist? Pai nu de-aia te antrenezi in draci etc? Pai altfel care e diferenta intre populatia de la TV si ei?

    Rusine!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu trebuie sa ne suparam! (Duminică, 12 iunie 2011, 12:16)

    liviu [anonim]

    Toti jucatorii au dat randament 100%, poate daca ar fi dat randament 150% am fi pierdut numai cu 1-0.
  • 0 (0 voturi)    
    ...au jucat bine in repriza secunda (Duminică, 12 iunie 2011, 13:23)

    constantin [anonim]

    Mie mi-auplacut in repriza secunda..Nu cred ca are ce cauta Zicu in selectionata...Restul pot fi modelati si dinamizati...Tatarusanu mi se pare ceva mai bun decat Pantelimon...Torje vrea sa faca totul si nu este posibil...Alexe nu a fost jucat,dar nici nu a dat de inteles ca vrea asta...Latovlevici cu toata greseala de la primul gol este un mare castig...Gardos trebuie pus sa alerge suta de metri in 12 secunde...De la Moldovan ne asteptam la mai multa putere de mobilizare pentru coechipieri,pare blazat si imprima delasare celor din jur...Rapa este un mare bataios si va fi un bun castigat pentru nationala....Una peste alta in provizoratul asta si la oboseala data de "fusul orar"eu cred ca echipa a jucat acceptabil in repriza a ll-a..Curaj si fiti rai baieti trebuie sa reusiti..Generatia dinainte de voi s-a facut de ras ,sper ca voi veti aduce dinnou Romania in urna a 2-a valorica...
    • 0 (0 voturi)    
      Urne (Luni, 13 iunie 2011, 0:28)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Deocamdata se indreapta spre urna cea din urma, aia cu cenusa :)
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e valoarea fotbalului romanesc, nu va mai ... (Duminică, 12 iunie 2011, 14:25)

    .... [utilizator]

    faceti iluzii de pomana. Din acest motiv nici un antrenor valoros nu vrea sa se compromita venind la nationala Romaniei. Din campionatul intern nu prea avem jucatori de valoare, iar cei din campionatele straine fie stau pe bara din motive disciplinare (si de proasta educatie), fie joaca la echipe mediocre. Asta e si motivul pentru care tot auzim ba ca vine "nea Pitzi", ba ca vine "nea Puiu" pentru ca doar acestia doi se pliaza perfect nivelului valoric al campionatului si al echipei nationale.