Nationala poate urca in a treia urna valorica daca invinge in amicalul cu Paraguay

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 9 iunie 2011, 16:54 Sport | Fotbal

Nationala Romaniei
Foto: Reuters
Meciul amical dintre Paraguay si Romania are o miza importanta pentru tricolori. Echipa nationala are nevoie de o victorie in meciul de sambata pentru a urca in urna a treia valorica in vederea tragerilor la sorti pentru Campionatul Mondial din 2014.

Amicalul dintre Paraguay si Romania va avea loc sambata, 11 iunie, de la ora 23:00 (ora Romaniei), fiind transmis in direct pe TVR1.

Nationala Romaniei se afla in acest moment in a patra urna valorica, alaturi de Albania, Armenia, Austria, Bulgaria, Georgia, Lithuania, Irlanda de Nord si Scotia. In cazul unei victorii in amicalul cu Paraguay, tricolorii vor acumula 615 puncte, urmand a depasi astfel ultima echipa clasata in urma a treia valorica, Ungaria, cu 603 puncte.   

Tragerea la sorti pentru stabilirea adversarelor din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014, ce se va desfasura in Brazilia, va avea loc in data de 30 iulie 2011.

Pana acum, 12 locuri in urnele valorice sunt stabilite:

Urna 1: Spania, Olanda, Germania, Anglia
Urna 2: Danemarca, Serbia, Slovenia
Urna 6: Andorra, Kazakhstan, Malta, Liechtenstein, San Marino


Citeste mai multe despre   



















1590 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 9 iunie 2011, 17:22)

    me [anonim]

    si o sa-i si batem... si la ei acasa...
  • +1 (1 vot)    
    informatie (Joi, 9 iunie 2011, 20:23)

    eu [anonim]

    De vreo patru ani, s-a facut un nou coeficient pentru grupele valorice la preliminarii si turneele finale. Acesta nu ia in calcul meciurile amicale. Dar nu e nicio problema. E normal sa nu stii. Au trecut doar 4 ani. http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/uefa/KeyTopics/69/80/93/698093_DOWNLOAD.pdf
    "Friendly matches do not count." (p. 2)
  • 0 (0 voturi)    
    E vorba de FIFA nu UEFA (Vineri, 10 iunie 2011, 0:50)

    SW [anonim]

    http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/procedure/men.html
  • 0 (0 voturi)    
    Sursa (Vineri, 10 iunie 2011, 8:03)

    Edgar [anonim]

    Si de unde stiti voi asta? Cine v-a spus ca Ungaria are 603 puncte de exemplu? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Si meciurile amicale (Vineri, 10 iunie 2011, 14:49)

    Koczka [anonim]

    Se iau in considerare la calcul coef UEFA
    Discutia cred ca totusdi n-are rost pt ca nu vad cum sa batem Paraguay-ul cu lotul deplasat.
  • 0 (0 voturi)    
    daca e asa... (Vineri, 10 iunie 2011, 16:35)

    toto [anonim]

    ...ce se mai poate spune de atitudinea jucatorilor care au refuzat sa plece in acest turneu sau de incompetenta federatiei, care putea sa aranjeze un astfel de meci acasa cu o echipa de batut? Sa fii in urna 3 in loc de 4 este foarte important, dar ce mai conteaza, obiectivul este calificarea la CE din 2250.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci, Romania e in Urna a 4-a ??? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 23:06)

    Motanu [anonim]

    Atat de jos am coborat ?