Romania va avea antrenor german in cazul in care Hagi spune pas

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2011, 11:19 Sport | Fotbal

Winfried Schafer
Foto: afrikansoccer.com
Gica Hagi se afla in pole-position pentru a prelua echipa nationala a Romaniei, "Regele" urmand sa fie insotit la prima reprezentativa de catre Anghel Iordanescu (ar urma sa fie director tehnic). In cazul in care fostul tricolor va declina oferta lui Mircea Sandu, echipa de fotbal a tarii noastre va fi antrenata de catre un strain: Winfried Schafer.

"Am fost sunat din Romania, intr-adevar. Au vrut sa stie daca as fi interesat a lucrez acolo si am raspuns pozitiv. Au un fotbal de calitate", a spus Schafer, conform gsp.

In varsta de 61 de ani, tehnicianul german a pregatit de-a lungul timpului echipe precum Karlsruher SC (intre 1986 si 1998), VfB Stuttgart (in 1998). De asemenea, Schafer a antrenat nationala Camerunului intre 2001 si 2004.

A cucerit Cupa Africii pe Natiuni (in anul 2002), a bifat o finala in Cupa Confederatiilor (in 2003) si a ajuns pana in finala Cupei Germaniei in 2003 (a pierdut cu 1-0 in fata lui Kaiserslautern).

"Vreau in urmatorii patru ani reformare la tot ceea ce inseamna echipa nationala. Nu vreau sa ne amagim cu obiective care nu pot fi realizabile. Voi aduce antrenori straini la echipele de juniori, pentru o evaluare corecta. In septembrie 2015, se trage linie, vom avea raspunsul, daca reusim ce ne-am propus. Hagi si Iordanescu au termen sa ne dea raspunsul pana luni, 13. Dorinel Munteanu nu e o solutie de rezerva. Pentru el nu e inca momentul", a declarat Mircea Sandu, presedintele FRF.

Citeste si Un antrenor strain, solutia de rezerva pentru echipa nationala


Citeste mai multe despre   






















1561 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    o sa accepte hagi... (Marţi, 7 iunie 2011, 11:22)

    me [anonim]

    stai linistiti... nu rateaza el ocazia sa-si bata joc inca odata de nationala!
  • -1 (7 voturi)    
    pas de la Hagi? (Marţi, 7 iunie 2011, 11:27)

    costa [anonim]

    Ar fi bine sa spuna pas , dar nu cred, hotelul nu mai merge asa bine, banii se cam duc, Hagi e la strinsoare acum.Dar nici cu neamtul nu mie rusine, ce naiba, veniti cu toti hodorogii astia, este nevoie de un spirit tinar, luptator. Nu inteleg de ce pentru Dorinel nu e INCA momentul? Trebuie sa fie filozof, sa fie filfizon, sa fie de gasca? Pardon, de gasca cred ca trebuie sa fie, adica sa stie legea impartirii.
  • +1 (5 voturi)    
    "fotbal de calitate"? (Marţi, 7 iunie 2011, 11:28)

    iulianv [anonim]

    cred ca ne confunda... a auzit "Romania" la telefon, da' sigur s-a gandit la altceva
  • +1 (9 voturi)    
    Care "regele" mai? (Marţi, 7 iunie 2011, 11:41)

    cristiaan [anonim]

    Rege nu este decat Mihai I.

    Cat il priveste pe Hagi, a fost un jucator remarcabil si este un antrenor deplorabil. Vai de viitorul nationalei cu el la carma.
  • +3 (5 voturi)    
    Antrenorul echipei Romaniei la fotbal (Marţi, 7 iunie 2011, 11:44)

    Suporter [anonim]

    FRF nu inceteaza sa-si BATA JOC DE SUPORTERI!Astea sunt VARIANTE de ANTRENOR ?Mircea Sandu , nu mai ai deloc RUSINE si BUN SIMT ?
    • +6 (6 voturi)    
      Da cand a avut (Marţi, 7 iunie 2011, 12:09)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui Suporter

      Mircea Sandu astfel de "probleme"?
  • -1 (3 voturi)    
    Antrenorul echipei Romaniei la fotbal (Marţi, 7 iunie 2011, 11:44)

    Suporter [anonim]

    FRF nu inceteaza sa-si BATA JOC DE SUPORTERI!Astea sunt VARIANTE de ANTRENOR ?Mircea Sandu , nu mai ai deloc RUSINE si BUN SIMT ?
  • +4 (8 voturi)    
    Numire antrenor la Nationala de fotbal a Romaniei (Marţi, 7 iunie 2011, 11:48)

    Suporter [anonim]

    Ieri, intr-un comentariu plin de bun simt, pe HotNews, un suporter cerea ziaristilor initierea unui sondaj de opinie, care sa fie facut public , referitor la numirea lui HAGI! Pana acum NICI O REACTIE! Ce se asteapta?Chiar nu mai exista ziaristi de sport in Romania care sa nu fie pe statele de plata ale mafiei din fotbalul romanesc ?
  • +1 (5 voturi)    
    Vrajeala (Marţi, 7 iunie 2011, 11:52)

    dac [anonim]

    Ce e prostia asta cu ,,daca Hagi accepta, daca se inteleg"???? Hagi a acceptat din prima oferta, e deja antrenor, doar ca amana anuntul oficial ca sa nu para disperat si sa dea impresia ca a analizat maretul plan al federatiei. Singura problema e cu Iordanescu, nu vrea sa renunte la salariul gras de senator si se astepata o rezolvare. O sa fie dezastru, pana la sfarsitul calificarilor pt Euro 2012 Hagi pleaca, o sa fim ciuca batailor.
    Nu inteleg ce au toti cu Hagi, le face tuturor farmece sau ce naiba? A facut dezastru pe unde a antrenat dar mereu e prima optiune!!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Mare minune ar fi (Marţi, 7 iunie 2011, 12:11)

    Cristian [anonim]

    Daca Romania moderna a fost posibila doar aduncandu-l pe Carol I, tot asa s-ar putea vorbi de izbavire in fotbal cu un antrenor german!
    Dar cine crede in minuni? Mai bine sa vina Hagi, care s-a facut de ras in cascada ca antrenor, pe unde a fost, nu? Sa mai ia un ban, sa ne mai amane, sa ne mai abureasca, el şi Moş Caşchetă, sa facă rahatul praf!
  • +1 (5 voturi)    
    sigur (Marţi, 7 iunie 2011, 12:50)

    jijij [anonim]

    prefer un strain ! decat carpele noastre de antrenori